Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Губење на косата

Губење на косата, како по правило, подразбира губење на косата од скалпот. Во некои случаи, косата на лицето исто така е предмет на губење - трепките, веѓите или брадата може да паднат. Уште поретко, губење на косата се јавува во срамни, аксиларни и други области. Сметајќи дека животот на косата е околу 4 до 6 години, во одреден период неговата загуба станува природен процес, ова е придружено со раст на нова коса.

Како норма се смета за губење на косата во износ од 40-80 единици. Ако просечниот број на загуби надминува 100, тогаш губењето на косата се смета за патологија. Резултатот од патолошки губење на косата може да биде ќелавост. Губење на косата кај постари пациенти е норма поради природното стареење на телото, додека нивната загуба во која било друга возраст може да се смета како патологија и, како по правило, поради одредена болест. Губење на косата може да ги придружува следниве болести:

  • demodexosis - во овој случај, губење на косата е придружено со претходно црвенило на кожата и изразена иритација како резултат на изложеност на специфичен крлеж, што доведува до губење на косата;
  • полицистични јајници - губење на косата е вклучена во групата на специфични симптоми кои ја придружуваат оваа болест, нивната загуба се јавува во значителни количини, наспроти позадината на истовремена хормонална нерамнотежа, загуба на машки тип (со формирање на ќелави закрпи на страните на челото и на круната);
  • себороичен дерматит - придружен со пилинг на скалпот и појава на густи коркови, кои со општата прогресија на тековните процеси, доведуваат до изедначување;
  • анемија (анемија) - исто така може да биде придружена со голем број други процеси на губење на косата со претходно исчезнување и прекинување;
  • лупус - во оваа болест, губење на косата е привремено, косата паѓа во мали парчиња или рамномерно низ целата глава;
  • сифилис - во случај на сифилис, губење на косата се нарекува сифилитична алопеција, ќелавост се случува по аналогија со крзно, обрабени со молци во комбинација со осип на скалпот;
  • Хипотироидизам е болест кај која постои слаба продукција на тироидните хормони од тироидната жлезда, губење на косата во бројот на симптоми поврзани со симптомите се јавува во значителна количина, со истовремено оцрнување и разредување.

Општо земено, изменетата состојба на хормоналната позадина (во кршење на функциите на тироидната жлезда, како резултат на болести на сексуалната сфера, за време на бременоста), земање на одредени лекови, изложеност на зрачење и габични инфекции на кожата - сето тоа исто така може да предизвика губење на косата.

Сподели го овој напис:

"Губење на косата" се забележува кај заболувања:

Алопеција кај деца е болест која се карактеризира со комплетна губење на косата или значително чистење на скалпот. Често заедно со овој процес, детето има губење на трепките и косата за веѓите. Вродената алопеција кај децата е исклучително ретка, но со навремена дијагноза и интегриран пристап кон третман може да се елиминира ќелавоста.

...

Аномулацијата е неуспех во телото на жената, што предизвикува нарушување на функционирањето на јајниците - тие го спречуваат месечното ослободување на зрел јајце, што доведува до пореметувања во менструалниот циклус и неплодноста. Постојат многу причини кои можат да предизвикаат неуспех во телото на жената. Во ризик се жени од репродуктивна возраст - од 14 до 35 години.

...

Лупус е болест на автоимун тип, при што одбранбениот систем што го има човечкото тело (т.е. неговиот имунолошки систем) го напаѓа сопственото ткиво, игнорирајќи ги странските организми и супстанциите во форма на вируси и бактерии. Овој процес е проследен со воспаление и лупус, чии симптоми се манифестираат во форма на болка, оток и оштетување на ткивото низ телото, додека во својата акутна фаза, предизвикува појава на други сериозни болести.

...

Секундарниот сифилис е период кој целосно кореспондира со генерализација на инфективниот процес. Бледата трепонема, која е локализирана во лимфните јазли, постепено влегува во крвотокот и се шири преку крвотокот преку другите витални органи, како и во нови области на кожата. Секундарниот период на сифилис се карактеризира со појава на такви знаци - мала температура, умерена болна синдром во мускулните структури и зглобови (со тенденција за зајакнување навечер), слабост. Специфични лезии карактеристични за патологијата се манифестираат во сите области на човечката кожа, повеќето од мукозните мембрани, како и одредени внатрешни органи.

...

Хемобластозата е неопластична болест која се карактеризира со лезии во хематопоетските и лимфните ткива. Тие вклучуваат системски болести - леукемии и регионални - лимфоми. Формациите се разликуваат меѓу себе не само на локацијата, туку и во квалитетот на патологијата. Всушност, кај леукемија, болеста се наоѓа во крвта и се нарекува леукемија или леукемија, туморот се наоѓа во границите на коскената срцевина. Кај лимфомите, туморот е локализиран во лимфните јазли, предизвикувајќи силни метастази низ телото со оштетување на коскената срцевина.

...

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

...

Хипотиреоидизмот е состојба која се јавува во позадина на долг и постојан недостаток на тироидни хормони произведени од тироидната жлезда. Хипотиреоидизам, чии симптоми во екстремниот степен на нивната манифестација кај возрасните се означени во форма на микседема со карактеристичниот оток на ткивата и органите, кај децата се манифестира во форма на кретенизам, чија особина се состои не само во намалена функција на тироидната жлезда, туку и во одложена ментална и физичка развој.

...

Хипотироидизам кај деца - поради недоволна секреција на тироидните хормони, што се јавува во позадина на дисфункција на орган, како што е тироидната жлезда. Болеста е полна со формирање на сериозни последици, вклучувајќи го и кретенизам. Причините за формирање на болеста се разликуваат во зависност од текот на болеста. Вреди да се напомене дека вродениот и стекнат хипотироидизам кај децата е изолиран. Во некои случаи, не е можно да се воспостави провокативен фактор.

...

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција, може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...

Demodex е крлеж што се населува и паразитира во медиумот на фоликулите на косата, и влијае на луѓето кај цицачите. Демодекс, чии симптоми влијаат на болеста Демодекоза, исто така живее во жлездите на 'рскавицата на очните капаци и во лојните жлезди и, и покрај сопствената мала, на прв поглед, големината, предизвикува штета во просек 97% од светската популација.

...

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

...

Мрсна себореа - е болест што се развива кај луѓето, без оглед на полот. Се карактеризира со оштетено функционирање на лојните жлезди, наспроти позадината на која се произведува голема количина поткожни маснотии, предизвикувајќи кожата брзо да расте маснотии, е предмет на воспаление и грубост.

...

Ихтиозата е патологија која се карактеризира со повреда на структурата на кожата. Како што болеста напредува, кожата се стврднува и станува покриена со размери од различни големини и бои. Оваа болест се карактеризира со мала манифестација на сува кожа и груба корекција на кожата до таа мера што личи на рибините. Се наследува - ако такво нарушување е откриено кај еден од родителите, тогаш постои голема веројатност за откривање на таква болест кај детето.

...

Кахексијата е патолошка состојба која се карактеризира со брзо губење на тежината на границите, намалување на виталноста и забавување на физиолошките процеси во организмот. Според МКБ 10, оваа патологија припаѓа на категориите Р50 - Р69 од XVIII класата. Во болничките листови, според ICD 10, при утврдување на дијагнозата, оваа патолошка состојба е кодирана како R64.

...

Квашиоркор - тешка дистрофија која се јавува на позадината на несоодветниот внес на протеини во храната. Во повеќето случаи, патологијата се развива кај деца од 1 година до 4 години. Сепак, ова не значи дека постарото лице не може да страда од болеста.

...

Кератозата е група на патологии на кожата на не-воспалителна етиологија, која се карактеризира со кератинизација на целата површина на кожата или поединечни области. Има многу форми и различни клинички манифестации. Кожата на кожата може да се појави кај луѓе на било која возраст.

...

Климактеричниот синдром е симптоматски комплекс кој се развива на позадината на намалувањето на активноста на репродуктивниот систем, што се карактеризира со цел комплекс на нарушувања на ендокрините и невролошките нарушувања. Клиниката за оваа состојба трае околу 2-5 години, но медицината има познати случаи на пролонгиран менопаузален синдром - до 10 години. Симптоматологијата ќе зависи од сериозноста на развојот на овој патолошки процес - може да има нарушувања од страна на не само ендокриниот, туку и адаптогенскиот, психо-емоционалниот, кардиоваскуларниот систем. Не се исклучени и вазовегетативните манифестации.

...

Коагулопатија - комплекс на негативно влијание на телото процеси во кои коагулација на крв е нарушен. Состојбата може да биде вродена и стекната. Кај оваа болест, долгорочното крварење е опасно, што може да резултира со анемија со дефицит на железо и појава на хематоми на кожата.

...

Колагенозата е имунопатолошка состојба во која се забележува развој на дегенеративни нарушувања кои најчесто влијаат на сврзното ткиво, но веројатноста за вклучување на другите сегменти во патологијата не е исклучена.

...

Лепра (син лепра) е системски инфективен процес со хроничен тек кој се активира од микробите од лепрата. Во овој случај, текот на болеста е исклучително тешка - постои епидермално, висцерално и невролошко пореметување. Во некои случаи, болеста влијае на мускулно-скелетното ткиво и органите на видот. Во напредната фаза, лепрата доведува до деформитет и смрт на поединечни делови.

...

Одземање е габична болест која влијае на кожата на некоја личност. Болеста е придружена со осип на кожата (во вид на дамки), скалирање и мало чешање. Во основа, болеста ги зафаќа децата и луѓето од 30 до 70 години. Одземете подеднакво ги погодува и мажите и жените.

...

Зрачената болест е патолошка состојба на лицето, што е предизвикано од систематското изложување на телото на радиоактивно зрачење. Клиничката слика се манифестира ако дозата на зрачење надминува 100 rad (1 Gy). Ако дозата е помала од ова, тогаш можеме да зборуваме за асимптоматскиот тек на зрачната болест.

...

Анемија, почестото име за кое звучи како анемија, е состојба во која има намалување на вкупниот број на црвени крвни клетки и / или намалување на содржината на хемоглобин по единица волумен на крв. Анемија, чии симптоми се манифестираат како замор, вртоглавица и други видови карактеристични состојби, се јавува поради недоволно снабдување со кислород до органите.

...

Микседемот е најтешката форма на хипотироидизам, која се карактеризира со развој на едем на кожата и поткожното ткиво. Патологијата почнува да напредува во човечкото тело како резултат на недоволната секреција на тироидните хормони. Жените најчесто се засегнати од оваа болест во период на хормонални промени, односно во текот на менопаузата.

...

Машко менопауза е нарушување кое се развива во апсолутно секој маж, и затоа е сосема нормален процес поврзан со природното стареење на телото. Во областа на медицината, оваа состојба се нарекува андропауза.

...

Нарушување на метаболизмот на липидите е нарушување на процесот на производство и распаѓање на мастите во телото, што се јавува во црниот дроб и масното ткиво. Секој може да го има ова нарушување. Најчеста причина за развој на таква болест е генетската предиспозиција и нездравата исхрана. Покрај тоа, гастроентеролошките болести играат значајна улога во формирањето.

...

Анорексија нервоза е болест која е почеста кај адолесцентите и младите луѓе, почесто од жените. Овој патолошки процес се карактеризира со намерно отфрлање на храната, што во крајна линија доведува до критично намалување на телесната тежина и целосна исцрпеност. Во некои случаи, постои иреверзибилен патолошки процес, што доведува до фатален исход.

...

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...

Алопеција (или алопеција, ќелавост) е таква губење на косата, во која станува патолошка. Плешивост, чии симптоми се сведуваат на чистење на косата или целосно исчезнување, може да се манифестира не само на главата во одредени области, туку и на телото.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.