Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вагинален исцедок

Вагиналниот исцедок е природен физиолошки процес кој е присутен кај девојките и жените од почетокот на пубертетот. Меѓутоа, во некои случаи, празнењето може да биде знак за развој на одредена болест во урогениталниот систем или бременост. Како по правило, можно е да се претпостави еден или друг етиолошки фактор од природата на испуштањето - вообичаено тие не треба да имаат остар непријатен мирис. Исто така, на развојот на болеста може да се укаже на сенката и конзистентноста на испуштањето.

За да се утврди точната причина за манифестацијата на таков клинички знак, може да биде само лекар, преку спроведување на физички преглед и неопходни лабораториски и инструментални методи на испитување. Само-третманот е полн со развој на сериозни компликации, дури и ако симптомите се елиминираат.

Основната терапија ќе зависи од основната причина, но во повеќето случаи, основата е третман на лекови со дополнителни препораки од лекарот што посетува.

Етиологија

Изолацијата на бело, во повеќето случаи, е норма, и не треба да се смета како причина за одредена болест. Меѓутоа, ако се присутни дополнителни симптоми, треба да се обратите кај вашиот гинеколог за совет.

Жолтата вагинална исцедок, како и други бои, може да укаже на развој на вакви заболувања:

 • акутни воспалителни процеси во областа на фалопиевите туби, грлото на матката, јајниците;
 • заразни болести на генитоуринарниот систем;
 • СПБ;
 • воспалителни болести;
 • патолошки процеси на габичната природа ( кандидијаза / дрозд);
 • бактериски вагинитис.

Покрај тоа, неопходно е да се направи разлика на група на етиолошки фактори кои не се поврзани со болести, но исто така може да доведе до прекумерно ослободување на вагината:

 • сексуална возбуда - во овој случај, испуштањето ќе биде бело без остар мирис;
 • бременост и постнатален период;
 • инсталација на интраутерински уред;
 • механичко оштетување на вагиналната мукоза;
 • непридржување кон лична интимна хигиена;
 • користење на несоодветни производи за нега на тело, носење синтетички долна облека.

Општо земено, потребно е да се разбере дека само докторот може да ја утврди точната причина за манифестацијата на таков симптом, затоа невозможно е да се спроведе третманот по сопствено наоѓање или целосно да се игнорира симптомот. Таквите активности се преполни со сериозни компликации.

Вагинален исцедок

Симптоматологија

Клиничката слика ќе зависи од тоа што точно е причина за појава на таков симптом.

Бело исфрлање од мирис е норма, така што не зборуваме за дополнителни симптоми и за присуство на патолошки процес. Вулгарен бело исцедок може да зборува за развојот на болеста од габична природа, која ќе се карактеризира со таква клиничка слика:

 • дневниот волумен на празнење значително се зголемува;
 • чешање и горење во регионот на надворешните генитални органи;
 • поддувост на мали и големи сексуални усни ;
 • во текот на ноќта и по сексот, износот на ослободување може да се зголеми;
 • чешање и горење може да се интензивира по мокрење.

Жолта дебела исцедена мукозна конзистентност со силен мирис во секој случај укажува на развој на патолошки процес. Во овој случај, може да биде сексуално пренослива болест или бактериски вагинитис. Клиничката слика ќе се карактеризира како што следува:

Во присуство на таква клиничка слика, треба да контактирате со венеролог не само за оние кои покажуваат симптоми, туку и за сексуалниот партнер.

Во некои случаи, жолтото, сирење, ослободување од мирис може да се појават прво откако ќе почнете да земате хормонални контрацептиви. Сепак, само докторот може да ја одреди точната причина.

Браун вагинален исцедок зборува за присуство на крв во нив. Ова може да се должи на механичко оштетување на мукозната мембрана, која ќе биде придружена со следниов симптомски комплекс:

 • печење при уринирање ;
 • крварење надвор од менструалниот циклус;
 • болка во вулвата;
 • непријатност за време на секс;
 • оток и хиперемија на надворешните генитални органи.

Зелен вагинален исцедок може да биде знак на воспалителен процес во женскиот репродуктивен систем, кој може да биде придружен со следните дополнителни симптоми:

 • намалување на износот на исцедок за време на менструацијата или намалување на менструалниот циклус;
 • болка во долниот дел на стомакот што се протега до област на препоните;
 • крварење надвор од менструалниот циклус;
 • непријатен мирис од вагината ;
 • печење во вагината , која само се влошува додека уринира или има секс.

Изборот на жолта боја во повеќето случаи укажува на развој на одредена болест, чија природа може да се утврди само од лекар. Меѓутоа, во некои случаи, причината за светли жолчни мукозни секрети може да биде елементарно непочитување на личната интимна хигиена, што исто така може да доведе до инфективни или воспалителни болести.

Жолта вагинална исцедок

Дијагностика

Доколку се појават симптомите, девојчињата / жените треба да контактираат со гинеколог кој ќе спроведе физички преглед и ќе утврди понатамошни терапевтски мерки.

За да се утврди зошто има избор на жолта, зелена или која било друга боја, потребни се одредени дијагностички постапки. Во овој случај, може да се прибегне кон вакви методи на истражување:

 • ОВК и БАК;
 • тест за СПБ;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • стружење вагинална лигавица за микроскопско испитување;
 • ELISA;
 • PIF.

Точната дијагностичка програма се определува индивидуално, во зависност од моменталната клиничка слика и историјата собрана за време на почетниот преглед.

Третман

Програмата за терапевтски интервенции целосно ќе зависи од основната причина. Покрај земањето на орален и локален вид на лекови, на пациентот му се покажува комплетен сексуален одмор за време на траењето на третманот. Во некои случаи, исто така се препорачува усогласување со диетата.

Превенција

Во овој случај, препорачливо е да се следат општите превентивни препораки, имено:

 • строго ги почитуваат правилата за интимна хигиена;
 • ако е можно, да се елиминира честата промена на сексуалните партнери;
 • користат контрацептиви за бариери;
 • хормоналните контрацептиви треба да ги пропише само лекар;
 • навремено и правилно ги третираат сите заразни и воспалителни болести на урогениталниот систем.

Покрај тоа, треба да биде најмалку еднаш на секои шест месеци да се подложи на рутински преглед од страна на гинеколог.

Сподели го овој напис:

"Вагинален исцедок" се забележува кај заболувања:

Атрофичниот колит е воспалителна и дистрофична промена во ткивата на обвивката на вагината. Најчесто ваквите деформитети се поврзани со физиолошкиот почеток на менопаузата, но болеста, исто така, може да се дијагностицира кај жени на раѓање.

...

Феморалната хернија е форма на торба која се карактеризира со излез од цревните петелки и оментумот надвор од абдоминалната празнина. Во овој случај, внатрешните органи "паѓаат" во туморот, кој надворешно се манифестира во форма на тумор во феморалниот триаголник.

...

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

...

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчесто се јавува кај жени на репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

...

Плацентарната инсуфициенција (FPN) е серија на патолошки промени кои се јавуваат како резултат на одредени етиолошки фактори и може да доведат до абортус. Покрај тоа, ваквите процеси може да доведат до фактот дека детето е родено со патологија.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.