Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Уво празнење

Исцедок од увото е течност што тече од надворешниот аудитивен канал и може да има различна конзистентност, боја и мирис. Оваа функција не е ограничена од полот и возрасната група.

Главните причини за појава се болести на горниот респираторен тракт, како и формирање на патолошки неоплазми во ушите. Многу ретко, овој симптом е безопасен.

На позадината на фактот дека честото испуштање се случува во позадина на болести, тие ќе бидат само дел од клиничката слика, која може да биде придружена со силен синдром на болка , подпуханост и црвенило на увото, како и специфичен мирис од увото.

Отоларинголог може да направи точна дијагноза врз основа на објективен преглед, кој се изведува со помош на специјални алатки. Тактиката на терапија целосно ќе зависи од она што предизвика развој на таков симптом кај луѓето.

Етиологија

Најчеста причина за истекување на течност од увото е текот на заразен процес. Ова се должи на фактот што патолошките микроорганизми минуваат низ аудитивни цевки кои го поврзуваат средното уво со грлото. На овој начин, нелекуваната инфекција се шири до органите одговорни за слухот.

Испуштањето од ушите може да биде со различна конзистентност и боја. На пример, јасна течност може да покаже:

 • перфорација на тапанчето ;
 • трауматска повреда на мозокот - во овој случај ќе има одлив на цереброспиналната течност, што е јасна спинална течност.

Главните причини за појава на гноен исцедок од увото се воспалителни болести со локализација во надворешното или средното уво. Тие вклучуваат:

Отитис медиуми

Гледајќи од увото поради:

 • повреда на органот за слух;
 • ушните тумори;
 • формирањето на полипи - доведува до фактот дека покрај крвните нечистотии во течноста за празнење, исто така, ќе има гној;
 • акутен инфективен отитис .

Друг предиспонирачки фактор за појава на таков симптом кај луѓето може да биде патолошкото влијание на габите. Габична инфекција на ушниот канал може да биде предизвикана од:

 • намалување на заштитната функција на имунолошкиот систем;
 • неконтролиран внес на одредени групи на лекови, особено антибактериски или хормонални супстанции;
 • користејќи нечии слушалки, приклучоци за уши или слушни апарати;
 • контаминирана вода во увото.

Ефектот на бактериски агенси може да доведе не само до појава на жолти или бели нијанси. Во зависност од тоа кој микроорганизам беше причина за болеста, може да има испуштање на различни нијанси, на пример, зелено, кафеаво или црно исцедок од увото.

Распределбата на увото кај новороденчињата, покрај горенаведените фактори, најчесто се предизвикани од:

 • неправилна употреба на ушни стапчиња;
 • капење на бебето;
 • прашина или мал инсект во увото.

Зголемување на веројатноста за развој на невообичаено празнење на увото кај возрасните и децата може:

 • продолжено влијание на ладни температури на телото;
 • нуркање, особено во јавни базени или загадени водни тела;
 • изложеност на стресни ситуации;
 • зависност од лоши навики, особено на никотин, бидејќи чадот од тутун ја намалува заштитната функција на ЕНТ органите;
 • прекумерното чистење на ушите - не само акумулацијата на голема количина на ушната маст предизвикува опасност, неговото целосно отсуство ја зголемува веројатноста за продирање на патогени агенси во увото.

Симптоматологија

Сите горенаведени, следува дека најчесто исфрлањето од увото кај децата и возрасните е предизвикано од текот на една или друга болест. Најчестиот одлив на течност од увото е придружен со:

 • оштетување на слухот ;
 • чувство на застоеност, болка, ѕвонење , бучава и притисок во ушите;
 • оток и болка при допирање на заушник или уво;
 • присуството на нечистотии не само со гној, туку и со крв;
 • појавата на бели снегулки во различни големини;
 • зголемување на волуменот на лимфните јазли во цервикалната, ушната и субмандибуларната зона;
 • треска ;
 • течење на носот ;
 • сериозни главоболки и вртоглавица ;
 • течност со непријатен мирис што може да се почувствува и од болна личност и од странци. Често појавата на таков симптом е поврзана со појавата на гноен процес во ENT органите;
 • ушни непријатности;
 • црвенило на ушниот канал;
 • чуство на туѓо тело во засегнатиот орган на слухот;
 • тежок чешање во оваа област;
 • намалување на чувствителноста од увото на пациентот;
 • знаци на интоксикација ;
 • зголемување на интензитетот на болката при јадење на храна.
Крваво и гнојно исцедок од увото

Вреди да се напомене дека таквите симптоми се најкарактеристични, но во поединечни случаи може да бидат надополнети со други клинички манифестации својствени за одредена болест, што предизвика исцедок на течност од ушите.

Кај децата, во прилог на горенаведените симптоми, често се забележува:

 • промени во однесувањето - зголемена анксиозност, особено пред процедурата за чистење на домашните уши. Во такви случаи, децата често ги покриваат ушите со свои раце;
 • плаче кај доенчиња и поплаки за непријатност во увото кај постарите деца.

Дијагностика

За да се откријат проблемите со аудитивниот канал, доволно е да се испитаат ушите од страна на отоларинголог , сепак, за да се идентификува етиолошкиот фактор, потребни се некои лабораториски и инструментални испитувања.

Прво, лекарот треба:

 • прашање на пациентот или на неговите родители во детали за да се одреди времето на појава на главниот симптом и симптомите што се присутни, како и степенот на нивната тежина;
 • прочитајте ја историјата на случајот и соберете историја на животот на пациентот - понекогаш доволно е да ја дознаете причината за главниот симптом;
 • врши темелна инспекција со помош на специјални алатки, што се нарекува "отомикроскопија". Жолтото исфрлање од увото, исто како и другите нијанси на секретираната течност, вклучува правење уво тоалетот со вшмукување на вулканот и микротули. Оваа постапка е прикажана и за возрасни и за деца;

Меѓу лабораториските тестови можеби ќе треба:

 • клинички и биохемиски тест на крв;
 • бактериски сеење празнење - ќе го покаже предизвикувачкиот агенс на болеста, бидејќи крвавите и другите видови на испуштање од увото може да бидат предизвикани од влијанието на габите и разните бактерии.
Аудиометрија

Инструменталните прегледи вклучуваат:

 • КТ скен - неопходен за трауматска повреда на мозокот;
 • аудиометрија;
 • радиографија;
 • тимпанометрија.

Третман

Елиминацијата на испуштањето на патолошка боја со или без специфичен мирис е направена индивидуално за секој пациент, земајќи го предвид етиолошкиот фактор.

Во повеќето случаи, прилично конзервативни методи, вклучувајќи:

 • употребата на лекови;
 • физиотерапија;
 • народната медицина.

За отитис кај дете или возрасен кој може да биде акутен или хроничен и често комплициран со перфорација на тапанчето, потребни се антибактериски капки за уши. Лекот треба да го препише лекарот, бидејќи само-лекувањето може да доведе до губење на слухот.

Ако причината за специфичниот исцедок е фурункул, тогаш хируршката аутопсија се изведува под локална анестезија. После тоа, се препорачува да се земат антибиотици.

Во трауматска повреда на мозокот, пациентот се упатува на неврохирург, кој ќе препише ефикасна терапија.

Физиотераписките процедури вклучуваат:

 • ултравиолетово греење;
 • ефектите од високофреквентното зрачење;
 • медицински облоги.

Рецептите за алтернативна медицина вклучуваат употреба на капки врз основа на билни или природни состојки, меѓу кои најефективни се:

 • celandine и свеж кромид;
 • јаболков оцет;
 • алое и прополис;
 • фармерки и нане.

Превенција

Со цел да се спречи појава на патолошки исцедок од увото, мора да се придржувате на следниве правила:

 • отфрлање на пернициозни зависности;
 • темелно чистење на ушниот канал по капење или во контакт со прашина, лак за коса, мали инсекти и други туѓи предмети;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • навремено да ги идентификуваат и да ги елиминираат оние болести кои можат да доведат до развој на главниот симптом;
 • редовно се подложуваат на испитувања кај отоларингологот.

Често, третманот со испуштање од ушите има поволна прогноза, но игнорирањето на главниот симптом и поврзаните симптоми понекогаш може да предизвика намалување или целосно губење на слухот, како и смрт.

Сподели го овој напис:

"Исцедок од увото" се забележува кај заболувања:

Хистиоцитозата е група на патолошки процеси со слабо утврдена етиологија која може да влијае на белодробните и другите ткива на човечкото тело. Патогенезата на Лангерханс хистиоцитозата е дека телото почнува да произведува абнормални клетки, што доведува до пролиферација на сврзното (оскудно) ткиво. Овој процес на замена доведува до нарушување на функционирањето на засегнатиот орган и развој на сродни компликации.

...

Надворешниот отитис е форма на отитис во кој надворешниот аудитивен канал е предмет на воспаление. Надворешниот отитис, симптоми кои зависат од типот на воспаление (ограничен отис или дифузен, што е чест), е прилично честа болест што се јавува кај пациенти од било која возрасна група.

...

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...

Отомикозата е габична болест на природата која влијае на средното и надворешното уво. Според локализацијата на лезијата, болеста е унилатерална во повеќето случаи, а само во еден од десет случаи проблемот се јавува истовремено во два уши. Печурките Кандида, Пеницилиум и Аспергилус предизвикуваат болест.

...

Уво холестеатом е тумор-како тумор во средното уво шуплина, која се состои од десквамирани епител и холестерол кристали. Третманот на оваа болест, во повеќето случаи, е хируршки. Во ретки случаи, и само во почетната фаза од развојот на болеста, санацијата на барабанот може да се искористи за да се отстрани инкапсулираниот тумор.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.