Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Исцедок на брадавиците

Испуштањето од брадавиците е прилично честа појава, а можеби и можно верување дека ова е чисто женски симптом може безбедно да се уништи - испуштањето од брадавиците кај мажите исто така е можно кај одредени болести.

Кога се појавуваат млечни секрети од градите, ова е галактореа, овие секрети може да се должат на прекумерното производство на пролактин (ова е особено точно ако нема лактација како таква или неодамна беше прекината). Испуштањето на течност може да се забележи и од двете дојки, а од истовремено и од двете. Во некои случаи, ова им претходи на компресија на градите, во други - отсуство на било каков ефект, односно спонтано празнење.

Однадвор, испуштањето може да личи на млеко, иако се дозволени други видови, во кои тие се или зелени, или жолти, или кафеави, а понекогаш и крвави. Конзистентноста на испуштањето од градите може да биде и водена и течна и дебела.

Следниве болести може да предизвика појава на овој тип на испуштање:

  • етазија на млечните канали;
  • мастопатија;
  • панкреатитис;
  • интрадуктивен папилом;
  • гастритис, итн

Исцедок од брадавиците може да се должи на хормонални нарушувања, пред абортус или прекината бременост, менструални нарушувања, употреба на орални контрацептиви и хормонални лекови. Покрај тоа, испуштање од градите во некои случаи предизвикани од тапи трауми, директно влијаат на млечната жлезда (жлезди).

Сподели го овој напис:

"Исцедок од брадавиците" се забележува кај болести:

Аденозата на дојката е бенигнен тумор кој се поврзува со формата на фиброцистична мастопатија и е поврзан со растот на ткивото на ткивото на градите. За таква болест се карактеризира со формирање на цврсти нодули во градите и празнење од брадавицата, често има болка.

...

Аденомот на градите е образование кое често има бениген тек и се состои од ткива на жлезди или влакнести епителии. Вреди да се забележи дека главната ризична група се состои од млади жени, а по 45 години патологијата практично не е дијагностицирана.

...

Карциномот на дојката е еден вид малигнен тумор со локализација во млечната жлезда. Процесот започнува во каналите за млеко, лобули или други структури на жлездата, постепено ширејќи се во здрави области, вклучувајќи ги лимфните јазли и ткивата на соседните органи.

...

Мастодинија (мастолгија) - периодични или редовни болки во дојката, што се предизвикува со промена на нивото на хормони или текот на патолошки процеси во градите или во некои други органи.

...

Мастопатијата е бенигна (во најголем дел од случаите) болест на дојка која се јавува на позадината на хормоналната нерамнотежа во женското тело. Мастопатија, симптоми кои се јавуваат кај жени од репродуктивната возрасна група (во период од 18-45 години), се карактеризира со развој на патолошки процеси во ткивата на жлездите во форма на раст.

...

Ракот на дојката е болест која е придружена со формирање на епителијална туморска маса во градите, во која нејзиниот раст се јавува од каналите на жлездата или од нејзините сегменти. Ракот на дојката, чии симптоми може да се засноваат на поразот на една или двете жлезди во исто време, е една од најчестите патологии на туморот (рак) кај жените.

...

Рак Пеџет - рак карактеризиран со појава на неоплазма во изола или на самата брадавица. Оваа болест е исклучително ретка - главно кај жени над 50 години. Меѓутоа, повремено, претставниците на посилниот пол исто така се соочуваат со оваа патологија - тие имаат рак на пагет, има фулминантен курс со брзото ширење на метастази низ телото и висока стапка на морталитет кај пациентите. Поврзан со минливоста на патологијата кај мажи со мали млечни жлезди, со што клетките на ракот стигнуваат до лимфните јазли побрзо и лесно и се шират низ телото, влегувајќи во други органи.

...

Нодуларна мастопатија е патолошки процес кој се карактеризира со формирање на цисти и печати на бениген карактер во градите. Таквите неоплазми во дојката кај жените можат да бидат единствени или групирани меѓу себе.

...

Фиброзата е болест која се карактеризира со забрзан процес на производство на колаген и раст на сврзното ткиво во сите органи на телото поради воспаление. Недостатокот води кон набивање на ткивата и формирање на лузни во нив. Кога се развива фиброза на одреден орган, неговата функционалност може значително да се влоши. Како резултат на тоа, оваа болест води кон развој на сите патологии.

...

Фиброцистичната мастопатија е патологија која е фиброцистична по природа, која се карактеризира со брза пролиферација на клетките во ткивата на млечните жлезди, како и абнормален однос на компонентите на епителот и сврзното ткиво. Оваа болест во медицината спаѓа во групата на диспластични процеси на бениген тек кај болестите на млечната жлезда.

...

Цистаденом е бенигнен тумор или цистична неоплазма, која е најчесто локализирана во јајниците на жената, но исто така се среќава и во други внатрешни органи на абдоминалната празнина или во млечната жлезда. Причината е главно хормонални нарушувања, хирургија на карличните органи, хронични воспалителни процеси поврзани со репродуктивните органи.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.