Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Заедничко воспаление

Воспалението на зглобот подразбира појава на болка и оток како резултат на одредено влијание предизвикано од контузија, абразија или повреда. Покрај тоа, воспалението може да биде предизвикано од секундарна инфекција со изложеност на регионот на патогени микроорганизми кои влегуваат во соодветното последователно воспаление. Некои болести исто така можат да предизвикаат воспаление на зглобовите (можеби и воспаление на неколку зглобови истовремено), со истовремено оштетување на тетивите и меките ткива во околните области.

Кај бурзитисот, на пример, отокот што е релевантен за воспаление може да достигне дијаметар од околу 10 сантиметри, додека болката му дава на површината во непосредна близина на погодениот зглоб. Со оваа болест, температурата може да се зголеми за долго време, а со текот на времето, патолошкиот процес, без соодветен третман, може да стане хроничен, што е придружено со формирање на депозити на калциум во синовијата торба за зглобови, што предизвикува неговата подвижност да страда. ограничувања. Воспаление може да влијае на колкот, коленото, рамото, лакотните зглобови, бурзитисот на ногата и петичниот бурзитис, исто така, може да се развијат на сличен начин.

Заедничко воспаление е главен симптом на артритис (оштетување на еден зглоб), полиартритис (повеќе оштетувања на зглобовите), гихт, анкилозен спондилитис и други болести.

Сподели го овој напис:

"Воспаление на зглобот" е забележано кај заболувања:

Анкилозирачки спондилитис или анкилозен спондилитис е системско хронично воспаление кое се јавува во зглобовите и е концентрирано, обично во 'рбетот. Анкилозирачки спондилитис, чии симптоми се манифестираат во ограничувањето на мобилноста на погодената област, е главно релевантен за мажи во возрасната група од 15 до 30 години, а за жените оваа болест се наоѓа во пракса 9 пати поретко.

...

Артроза и артритис се патолошки процеси во човечкото тело, во кои се засегнати различни зглобови. Поради сличноста на овие термини, многу луѓе не знаат за разликата меѓу нив. Но, всушност, артритисот и артрозата не се иста болест. И разликите се значајни. Важно е да се проучат нивните главни симптоми, така што ако тие се манифестираат, веднаш посетете медицинска установа. Исто така треба да знаете кој лекар ја третира артрозата за да се консултирате со квалификуван мед во времето. специјалист.

...

Бурситис е вид на акутно воспаление кое се јавува во периартикуларната кеса, односно во мека крпа исполнета со течност и се користи како рампа за вметнување помеѓу коските, мускулите или тетивите. Според тоа, таквите кеси се наоѓаат на места со најголем механички притисок во близина на синовилните кеси. Причината за ова воспаление станува абразија или модринка, како и помали рани или секундарна инфекција на синовијалните кеси поради пиогени микроби.

...

Глутавиот артритис е болест од акутна природа, во која влијае на одредени зглобови во човечкото тело. Развојот на болеста предизвикува пиогени бактерии. Инфекцијата може да продира во артикуларната празнина на различни начини, но најчесто тоа се должи на трауматизирано оштетување на кожата. Во повеќето клинички случаи, патогените бактерии "ги напаѓаат" зглобовите, кои се најмногу подложни на стрес.

...

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различна локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...

Остеофитите се нарекуваат коскени израстоци кои се формираат поради неконтролиран раст на коскеното ткиво. Остеофитите на 'рбетот се најчести, се карактеризираат со присуство на мали процеси на индивидуални пршлени во торакалниот, цервикалниот или лумбалниот регион, кои ја ограничуваат подвижноста и предизвикуваат болка. Таквите израстоци имаат поинаква форма, но најчесто изгледаат како трн или кука.

...

На рамениот рамерен периартритис, тоа е рамениот зглобен периартритис е болест во која структурите кои го опкружуваат поткожното рамо (оттука и името) се вклучени во дегенеративни и воспалителни процеси. Овие можат да бидат тетивите, артикуларната капсула, лигаментите и така натаму. Непочитувањето на болеста доведува до сериозни проблеми, бидејќи третманот на scapulumeral periarthritis треба да се спроведе што е можно побрзо, користејќи народни лекови или со помош на физиотерапија.

...

Подаграта е хронична и прилично честа болест во која постои нарушување на метаболизмот на урична киселина, што се манифестира во вид на зголемена содржина на урична киселина во крвта за време на таложењето на натриумовите кристали на оваа киселина во ткивата. Подаграта, чии симптоми на оваа позадина се манифестираат како акутен рекурентен артритис, особено влијае на бубрезите и зглобовите, а ногата (големиот палец) најчесто е засегната.

...

Артритис, како што веројатно знаат многу луѓе, е едно заедничко воспаление. Ако зборуваме за воспаление на неколку зглобови, тогаш веќе постои релевантност на таквата болест како полиартритис. Полиартрит, чии симптоми се карактеризираат со исклучителна тежина на сопствените манифестации, се јавува под влијание на разни причини, и затоа секој пациент има различен тек на оваа болест.

...

Посттрауматската артроза е патолошка состојба која се јавува поради оштетување на зглобовите и е придружена со прекин на ткивата (лигаментите). Тоа се лигаментите на артикуларната кеса, кои ја обезбедуваат нормалната функционалност на зглобот, со постојано одржување на посакуваното растојание помеѓу рскавиците. Ако тие се оштетени, просторот помеѓу 'рскавиците се стеснува и почнуваат да тријат едни против други. Постепено, ова ќе доведе до нивна деформација.

...

Ревматоидниот артритис е многу честа болест на зглобовите, која се карактеризира со присуство на воспалителен процес во рамките на артикуларната празнина. Покрај тоа, симптомите на ревматоиден артритис може да влијаат на остатокот од структурата на зглобовите: тетивите, торбите, заедничката капсула, 'рскавицата, епифизата на коските, компонентите на зглобовите.

...

Хламидијалниот артритис е патолошка состојба на автоимун тип кој напредува како резултат на хламидија која влегува во човечкото тело. Главниот пат на пренесување на патогенот е сексуален (од инфициран партнер до здрав). На болеста се дијагностицира главно кај претставниците на двата пола, кои се во сексуално активна возраст - од 20 до 45 години.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.