Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Воспаление на додатоците

Воспалението на додатоците кај жените (аднекситис) е комбинирана група на инфективни и воспалителни заболувања кои се наоѓаат во јајниците и фалопиевите туби. Клиничарите забележуваат дека патологијата може да биде една или двострана. Ненавремено елиминација на таков патолошки процес може да доведе до формирање на сериозни компликации, вклучувајќи и неплодност . Ако терапијата се започне во почетната фаза на развојот на воспалителниот процес, тогаш е возможно целосна наплата. Во спротивно, акутната форма станува хронична, која е оптоварена со сериозни последици.

Етиологија

Во здраво тело, јајниците и цевките на матката се целосно стерилни и не содржат никакви микроорганизми. Симптоми на воспаление на додатоците се забележани кога инфекцијата се влегува во телото. Меѓу етиолошките фактори кои можат да го активираат овој инфективно-воспалителен процес во женското тело, може да се идентификуваат следниве:

Покрај тоа, треба да се забележи дека знаците на воспаление на додатоците кај жените може да се појават за време на менструалниот циклус и за време на бременоста.

Исто така, лекарите ги идентификуваат факторите кои предиспонираат за развојот на овој инфективно-воспалителен процес:

 • непридржување кон наједноставните правила за интимна хигиена;
 • честа промена на сексуалните партнери и незаштитен секс;
 • сексуални односи за време на менструацијата;
 • претходно пренесувани заразни болести;
 • долготраен третман со "тешки" лекови, што доведува до ослабен имунолошки систем.

Треба да се каже дека со силен имунолошки систем, развојот на таков воспалителен процес во женското тело е речиси невозможен. Затоа, еден од најефикасните методи на превенција е зајакнување на имунолошкиот систем.

Аднекситис

Класификација

Природата на инфективно-воспалителниот процес разликува две форми:

 • акутен - најдобро излечив, ретко доведува до развој на компликации и неповратни патолошки процеси;
 • хроничен - тешко да се лекува, речиси секогаш води кон развој на истовремени гинеколошки заболувања, вклучувајќи и неплодност на труп.

Исто така, треба да се забележи дека хроничното воспаление на додатоците практично нема интензивни симптоми, што ја комплицира дијагнозата, доведува до задоцнување на терапијата со лекови.

Симптоматологија

Клиничката слика на овој инфективно-воспалителен процес ќе зависи од формата на развојот. Значи, во акутната форма на воспаление на додатоците, симптомите ќе бидат како што следува:

Треба да се напомене дека присуството на таква клиничка слика може да укаже на други патолошки процеси. Затоа, кога таквите симптоми треба веднаш да побараат медицинска помош, а не да се лекуваат самостојно.

Хроничното воспаление на додатоците кај жените ги има следните симптоми:

 • напади на досадна, болна болка во долниот дел на стомакот;
 • неуспех на менструалниот циклус;
 • болни периоди;
 • непријатност и болка за време на сексот;
 • недостаток на сексуална желба;
 • нарушувања на мокрењето;
 • низок степен на телесна температура .

Треба да се забележи дека во хроничната форма на болеста, симптомите се прилично нејасни, а влошувањето на симптомите се јавува во пролет-есенскиот период. Хроничната форма на инфективно-воспалителниот процес се одвива само во случај на ненавремено или неправилно лекување на акутната форма. Во случај на воспаление на додатоците, не треба самостојно да се споредуваат симптомите и да се третира според сопствената дискреција - ова е полн со опасни компликации.

Хроничен анекситис

Дијагностика

Пред сè, гинекологот врши детален физички преглед, земајќи ја предвид целокупната историја и историја на пациентот. За конечна дијагноза и етиологија, се спроведуваат голем број лабораториски и инструментални испитувања:

Дополнителни дијагностички методи ќе зависат од клиничката слика. Само по точна дијагноза може лекарот да го пропише правилниот третман за воспаление на додатоците.

Третман

Во акутна форма, потребна е хоспитализација на пациентот и придржување кон строг одмор во кревет и исхрана. Следниве треба да бидат исклучени од исхраната:

 • масни, зачинета, солена;
 • алкохолни пијалаци.

Антибиотиците за воспаление на додатоци неопходно биле вклучени во текот на терапијата со лекови. Како и за другите лекови, тие се доделуваат во зависност од основната причина. Програмата за третман може да вклучува такви лекови:

 • лекови против болки;
 • апсорбирачка акција;
 • сулфаниламид;
 • антибактериски.

Свеќи за воспаление на додатоци се пропишани за да се елиминира воспалението и не се независен метод на лекување на оваа група на инфективни и воспалителни болести.

Третманот на воспаление на додатоците кај жените вклучува употреба на традиционална медицина. Сепак, таквите методи на терапија може да се користат само како додаток на главниот тек на третманот и по консултација со вашиот лекар. За оние пациенти кои претрпеле акутна форма на патологија, фолкните рецепти може да се користат како средство за превенција.

Можни компликации

Можни компликации од воспаление на додатоците

Како да се третира воспалението на додатоците, може да му каже само на специјалист. Ако ги игнорираш неговите препораки или воопшто одбиеш навремено лекување, ризикот од такви компликации се зголемува:

 • ектопична бременост;
 • трубална неплодност;
 • формирање на лузна ткиво на фалопиевите туби.

Затоа, третманот на воспаление на додатоците мора да биде навремен и точен.

Превенција

Елиминирање на воспалителниот процес во додатоците може да биде, ако ги практикувате следните препораки на лекарите:

 • исклучување на абортус, ако тоа не е неопходна мерка од страна на здравјето;
 • интимна хигиена;
 • елиминирање на промискуитетниот пол;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • навремено и правилно лекување на сите заразни и вирусни заболувања;
 • преовладувачки исклучок.

Покрај тоа, не треба да заборавиме на годишниот превентивен преглед кај релевантните медицински специјалисти, вклучително и гинеколог.

Сподели го овој напис:

"Воспаление на додатоците" е забележано кај заболувања:

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...

Епидемичен паротит (или заушки) е акутна вирусна болест која се јавува при изложување на парамиксовирус. Заушки, чии симптоми се манифестираат како треска, општ тип на интоксикација, како и зголемување на плунковните жлезди (еден или повеќе), во чести случаи, исто така, влијаат врз другите органи, како и во централниот нервен систем.

...

Лумбалната остеохондроза е една од најчестите форми на основната болест, самата остеохондроза. Лумбална остеохондроза, симптоми кои се подеднакво дефинирани и кај мажите и кај жените, се манифестира во форма на болка, концентрирана во рамките на сакрумот, која се рефлектира во симптомите и долните екстремитети, кои честопати се независно дефинирани од страна на пациентите како "заглавување на лумбалниот нерв".

...

Трихомонијазата (трихомонијаза) е воспалителна болест во која влијае на урогениталниот систем на мажи и жени. Тоа предизвикува појава на вагината Трихомонас, дејствувајќи како наједноставна - тоа не е микроба, туку едноклеточно суштество. Трихомонијазата, чија симптоми се предизвикани од ова суштество, за разлика од микробите, е повеќе прилагодена на условите на животната средина на телото, како и на обиди да се влијае врз него со антимикробните лекови.

...

Кламидија е исклучително честа болест кај оние кои се сексуално преносливи, односно од голем број на СПБ. Chlamydia, симптоми кои во околу половина од случаите се отсутни кај пациентите, како и клинички манифестации или карактеристични поплаки, се дијагностицира годишно кај повеќе од 90 милиони луѓе.

...

Епидимимоорхитис - воспалителен процес во областа на тестисот и неговиот додаток. Како по правило, патолошкиот процес почнува со опашката на додатокот и постепено се движи кон целиот орган. Во главната група за ризик, мажите од возрасната група од 20-40 години. Во 5% од случаите, оваа болест бара хоспитализација и третман со оперативен метод.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.