Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Воспаление на назофаринксот

Воспалителни патологии кои влијаат на респираторниот тракт и горниот респираторен тракт се најчестите болести на оние со кои нашето тело како целина мора да се соочи.

Кај акутната респираторна болест, првенствено придружена со оштетување на мукозната мембрана на носната празнина и фарингеалната мембрана, постојат и други симптоми кои, всушност, се во општа смисла слика на манифестацијата на предметната држава. Тие вклучуваат: горење и воспалено грло, воспаление на мукозната мембрана, назална конгестија, сува кашлица, конгестија на мукозен и гноен исцедок во носот, тешкотии во носната дишење, засипнатост и назални гласови, болка во задниот дел на главата.

Во некои случаи, патолошкиот процес, исто така, влијае на мукозната мембрана на аудитивните цевки, поради што во ушите има "кликање", застојот, слухот е предмет на влошување.

Сите горенаведени симптоми може да бидат присутни одеднаш и да се манифестираат, наизменично помеѓу симптомите и симптомите. Кога воспаление на назофаринксот кај возрасните често не е дури ни температурата.

Изложеноста на вируси и инфекции (инфлуенца и параинфлуенца, аденовируси) може да се сметаат за воспалителни фактори. Кај децата, воспалението на назофаринксот во чести случаи се манифестира во позадината на преносот на болести како што се епифарингитис или акутен фарингит. Воспалението на назофаринксот претежно започнува одозгора, со постепено ширење на долниот дел на фаринксот, кон носната лигавица. Во некои случаи, воспалението на назофаринксот е предизвикано од присуството на одредени коки во телото (стафилококи, стрептококи, пневмококи). Понекогаш воспалението се развива со мали сипаници, црвена треска и други инфективни лезии.

Во придружба на воспаление на назофаринксот во чести случаи и воспаление на параназалните синуси, што исто така се приклучува на воспаление на максиларниот синус и максиларниот лавиринт. Ова предизвикува оток на носната лигавица и "блокирање" на синусите, вентилацијата е предмет на повреда, постои задоцнување во синусите на тајната. Ова станува причина за синузитис, бидејќи може да се развијат компликации од кои, пак, може да се развие воспаление на средното уво или акутна форма на гноен отитис.

Во однос на факторите кои предизвикуваат воспаление на назофаринксот, тогаш можете да ги идентификувате следниве опции:

  • општа хипотермија;
  • продолжена состојба на пренапон на гласниот кабел;
  • продолжен престој на ладни температури, влага, уста во дишењето;
  • потрошувачка на ладна храна, пијалоци;
  • употреба на алкохол;
  • пушење, итн.

Сподели го овој напис:

"Воспаление на назофаринксот" се забележува кај заболувања:

Аденоидитис е воспаление кое се јавува во областа на фарингеалниот тонзил. Процесот на воспаление е инфективен - алергичен по природа, додека аденоититот, чии симптоми се јавуваат по аналогија со воспалителниот процес кој се јавува во ангина, со долг тек и краток третман, може да предизвика појава и последователен развој на срцеви дефекти, болести на бубрезите, органите за варење и други патологии .

...

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...

Цистичната фиброза одредува генетска наследна болест, придружена со специфична системска лезија на егзокрините жлезди. Цистичната фиброза, чија симптоми се одредуваат врз основа на гореспоменатите лезии, е хронична и неизлечива болест, таа е придружена со кршење на респираторните органи, како и нарушувања поврзани со функциите на органите на дигестивниот систем, вклучувајќи и голем број на други истовремени нарушувања.

...

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.