Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Воспаление на крајниците

Воспалението на крајниците е специфичен симптом на одреден инфективен, поретко воспалителен процес, во кој влијаат елементите на фарингеалниот лимфниот прстен. Во повеќето случаи, воспалението на крајниците е предизвикано од развој на тонзилитис или тонзилитис . Во секој случај, ако постои таков симптом кај возрасни или дете, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само за себе.

Етиологија

Воспалението на крајниците кај деца или возрасни може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • бактериско оштетување на лимфното ткиво;
 • вирусни инфекции;
 • болести кои се габи во природата;
 • херпес вирус ;
 • премногу слаб имунолошки систем;
 • воспаление на параназалните синуси ( синузитис );
 • кариес во трчање;
 • тешко назално дишење;
 • воспалено грло

Што се однесува до предизвикувачкиот агенс на инфективниот процес, што доведува до воспаление на јазичниот крај, треба да се забележи следново:

Причини за воспаление на крајниците

Секое заразено инфекција може да предизвика хронично воспаление на крајниците. Ова може да предизвика развој на сериозен патолошки процес во секое време. Ова е особено опасно ако лицето има ослабен имунолошки систем.

Класификација

Клиничарите идентификуваат две форми на развој на овој патолошки процес:

 • акутен;
 • хроничен.

Најголема опасност е хроничен воспалителен процес, бидејќи е тешко да се лекува и речиси секогаш предизвикува развој на сериозни компликации.

Симптоматологија

Севкупната клиничка слика може да биде дополнета со следниве специфични карактеристики:

Во зависност од состојбата на човечкиот имунолошки систем, нејзината возраст, субфебрилната телесна температура може да се претвори во високи до 39-40 степени.

При испитување на пациент, следниве знаци може да укажуваат на воспаление на крајниците:

 • црвенило на крајниците;
 • жолтеникаво бело цут на гнојна конзистентност;
 • зголемени субмандибуларни лимфни јазли.

Треба да се забележи дека севкупната клиничка слика речиси секогаш се надополнува со знаци кои се карактеристични за причинскиот фактор. Кај катарална ангина кај возрасни и деца, забележано е следново:

 • оток и црвенило на грлото;
 • пониска температура;
 • благо болно грло - проголта храна, разговарајте со пациентот, но со забележителен непријатност.

Фоликуларниот и лакунарен тонзилитис се придружени со гноен процес. Воспалението на крајниците во овој случај е дополнето со следните симптоми:

Симптоми на ангина и тонзилитис

Воспалението на јазичниот крајници може да биде придружено со следниве симптоми:

Одделно, треба да се забележи воспаление на јазичниот крај на крајбрежјето кај возрасните. Во овој случај, следнава клиничка слика може да се забележи:

 • на пациентот е тешко да се проголта и да се џвака;
 • невозможно е јасно да се изговараат звуците, бидејќи секое движење на јазикот предизвикува болка.

Воспалението на јазичните крајници кај детето е секогаш придружено со мудрост, недостаток на апетит и слаб сон.

Треба да се забележи дека воспалението на крајниците кај децата е забележано многу почесто отколку кај возрасните, бидејќи детскиот имунолошки систем не е способен сам да се справи со инфекцијата. Освен тоа, исцрпувањето на гној на грбот често предизвикува силна кашлица кај детето со рефлекс на зајакот.

Дијагностика

Во присуство на горенаведената клиничка слика, веднаш треба да побарате медицинска помош, а не да се само-лекувате. Пред сè, лекарот врши детален физички преглед на пациентот, со појаснување на историјата на болеста и животот. За точна дијагноза доделени лабораториски и инструментални испитувања методи:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • грло со грло;
 • анализа на спутум;
 • имунолошки тестови;
 • тест на осетливост на антибиотици;
 • Х-зраци испитување на градите.
Болки во крајбрежјето

Во зависност од клиничката слика, дијагностичката програма е прилагодена.

Третманот на ова воспаление во грлото кај возрасните или децата ќе зависи од основната причина. Самопретпријатието со лекови или преку совет од традиционалната медицина е неприфатливо. Таквите неовластени дејства може да доведат до замаглување на клиничката слика, што ја комплицира дијагнозата и, според тоа, може да доведе до формулирање на неточна дијагноза и третман.

Третман

Како правилно да се третира воспалението на крајниците кај возрасен или дете, само по еден лекар може да каже, по точна дијагноза и етиолошки фактор. Општо земено, терапијата вклучува земање лекови за ублажување на симптомите и елиминирање на основната причина во исто време.

Терапијата со лекови може да вклучува лекови како спектар на дејство:

 • антибактериски средства за елиминирање на болката и воспалението во грлото;
 • антибиотици;
 • антивирусна;
 • антиинфламаторно;
 • антисептици.

Дозата, времетраењето на прием и режимот пропишани само од лекарот кој го посетува. Невозможно е да се прилагоди текот на третманот по дискреционо право, дури и со подобрена благосостојба.

Покрај терапијата со лекови, треба да се следат следниве препораки:

 • изолација на пациентот за да се спречи инфекција;
 • одмор во кревет;
 • обилен пијалок (топол чај, млеко со мед, лушпа од камилица, мудрец, еукалиптус);
 • гарлинг со антисептички агенси.

Ако ги следите сите препораки на лекарот, тогаш овој процес на инфекција во грлото може да се излечи целосно и да се избегнат сериозни компликации.

Употребата на алтернативна медицина е можна само по препорака на лекарот како додаток на терапијата со лекови. Тие исто така можат да се користат за превентивни цели.

Превенција

Не постојат специфични методи за спречување на воспаление на крајниците, бидејќи тоа не е посебна болест, туку симптом на клиничката слика на одреден патолошки процес. Затоа, неопходно е да се следат правилата за здрав начин на живот, да се третираат сите инфективни и воспалителни процеси во време и до крај.

Покрај тоа, не треба да заборавиме на зајакнување на имунолошкиот систем и превентивен медицински преглед. На првите симптоми треба да се консултирате со лекар, а не само да се лекувате.

Сподели го овој напис:

"Воспаление на крајниците" е забележано кај заболувања:

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.