Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Воспаление на лимфните јазли

Воспаление на лимфните јазли или лимфаденитис - зголемување на лимфните јазли поради вирусна или заразна болест, често поради онколошки процес. Доста често, овој патолошки процес се следи заедно со лимфангитис. Како да се третира воспаление на лимфните јазли само може да се одреди лекар, по утврдување на етиологијата и точна дијагноза.

Етиологија

Воспалението на лимфните јазли во вратот или аксилата, по правило, укажува на развој на инфективен или воспалителен процес. Треба да се забележи дека лимфаденитот никогаш не е примарна болест или независна патологија. Следниве болести може да бидат причина за воспаление на лимфните јазли:

Ова не е целата листа на заболувања во кои се формира воспаление на паротидните лимфни јазли или во вратот и препоните. Во секој случај, кога воспаление на лимфните јазли кај дете или возрасен, веднаш треба да побарате лекарска помош, а не да се само-лекувате. Медицинските мерки без лекарски рецепт не само што можат да доведат до развој на сериозни компликации, туку и да предизвикаат нејасна клиничка слика, што во голема мера ја комплицира дијагнозата.

Изгледот на лимфните јазли на човечкото тело

Класификација

Од природата на воспалителниот процес се разликуваат две форми на оваа патологија:

 • гноен - оваа форма се карактеризира со постојана, мачна болка. Лимфните јазли можат да се спојат едни со други и да бидат речиси неподвижни. Покрај тоа, постои и остар општо влошување на благосостојбата на лицето, кое е предизвикано од гноен процес;
 • непурната - болка, по правило, се случува само кога притискате на воспаленото место. Јазлите се запечатени, мобилни.

Покрај тоа, според времетраењето на курсот, се разликуваат следните форми на патолошкиот процес:

 • акутен - до две недели;
 • хронично - повеќе од еден месец.

Според типот на течност која се јавува во воспалените лимфни јазли на вратот или на друго место, се разликуваат таквите форми:

 • хеморагична - преовладува крв;
 • гноен - најголемиот дел од течноста се состои од гној;
 • серозен - местото на воспаление може да се полни со проѕирна течност;
 • фиброзни - во доминантен состав на протеински фибрин.

Одредување на формата на патолошкиот процес е можно само по дијагнозата.

Што се однесува до локацијата, не постои јасна класификација, бидејќи секој лимфен јазол може да стане воспален. Сепак, најчесто постои воспаление на лимфните јазли во препоните на мажите и жените, воспаление на лимфните јазли зад увото, во субмандибуларниот регион и под раката. Локацијата на симптомите може да укаже на болест на коренот.

Симптоматологија

Севкупната клиничка слика ќе зависи од тоа што точно е причина за развој на таков патолошки процес. Покрај тоа, природата на болеста може да влијае на природата на симптомите. Значи, ако пациентот има непурулентен тип на лимфаденитис, тогаш практично нема дополнителни симптоми. Во случај кога постои гноен воспаление на лимфните јазли, симптомите ќе бидат како што следува:

Севкупната клиничка слика може да биде дополнета со карактеристични знаци, во зависност од локализацијата на воспалителниот процес.

Воспалението на лимфните јазли во вратот може да ги има следните симптоми:

Воспаление на цервикалните лимфни јазли

Воспалението на ингвиналните лимфни јазли може да ги има следните дополнителни знаци:

 • компактирани црвенило формации со мали чирови во гениталната област;
 • локална пораст на температурата;
 • понекогаш чешање.

Целосната клиничка слика ќе зависи од етиологијата на развојот на болеста.

Дијагностика

На првите манифестации на овој воспалителен процес, веднаш треба да се јавите кај вашиот лекар за медицинска помош. Прво, детален физички преглед на пациентот се изведува со појаснување на историјата. За да се утврди етиологијата и точната дијагноза, која е неопходна за ефикасен третман, се врши дијагностика, која може да ги вклучува следните мерки:

Програмата на дијагностички процедури ќе зависи од проценетата етиологија на овој воспалителен процес и севкупната клиничка слика. Значи, причината за воспаление на лимфните јазли кај мажите во препоните може да биде сексуално пренослива болест, така што ќе треба да поминете тестови за сексуално преносливи болести.

Пропишува третман за воспаление на лимфните јазли само може да се лекарите по точна дијагноза и појаснување на етиологијата. Самолечението, вклучително и народните лекови, во овој случај е неприфатливо и може да биде фатално.

Третман

Елиминацијата на оваа патологија може да биде конзервативна и радикална. Во однос на терапијата со лекови, може да се користат такви лекови:

Хепарин маст
 • антивирусна;
 • антибиотици;
 • лекови против болки.

Дополнително, може да се препишат и локални препарати - маст за хепарин или троксавазин. Антибиотиците за воспаление на лимфните јазли обично се препишуваат во почетните фази на лимфаденитот. Времетраењето на лекот, режимот и дозата се пропишани строго од лекарот кој го посетува.

Ако конзервативниот третман не го даде посакуваниот ефект или гнојна форма на воспаление, се користи хируршка интервенција - се врши инцизија под локална анестезија, се спроведува дренажа и се применуваат конци.

Народни лекови може да се користат само како дополнителна и по консултација со вашиот лекар. Во овој случај, терапијата може да го содржи следново:

 • топло облоги врз основа на алкохол и билни лушпа;
 • тинктура на ехинацеа;
 • витамин Ц

Како и во случај на терапија со лекови, лекарот кој препишува треба да ја препише дозата и времетраењето на администрацијата.

Превенција

Што да се стори во случај на воспаление на лимфните јазли и како да се коригира овој патолошки процес може да се каже само од лекар специјалист. Самопроизводството е неприфатливо овде.

Како такви, превентивни мерки, во овој случај, бр. Меѓутоа, ако општите превентивни препораки се ставени во пракса, можно е, ако не и исклучено, потоа значително да се намали ризикот од развивање на таква патологија. Лекарите препорачуваат следново:

 • навремено лекување на сите болести;
 • редовно испитување од страна на специјализирани медицински специјалисти;
 • здрава исхрана;
 • целосен одмор;
 • умерено вежбање и одење на свеж воздух;
 • избегнување на стрес и нервен преоптоварување.

Усогласеноста со таквите едноставни правила ќе помогне да се спречи развојот на патолошки процеси.

Сподели го овој напис:

"Воспаление на лимфните јазли" се забележува кај заболувања:

Аденоидитис е воспаление кое се јавува во областа на фарингеалниот тонзил. Процесот на воспаление е инфективен - алергичен по природа, додека аденоититот, чии симптоми се јавуваат по аналогија со воспалителниот процес кој се јавува во ангина, со долг тек и краток третман, може да предизвика појава и последователен развој на срцеви дефекти, болести на бубрезите, органите за варење и други патологии .

...

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...

Бронкоаденитис е воспалителен процес кој влијае на бронхијалните лимфни јазли. Во повеќето случаи болеста се должи на инфекција со туберкулоза, па затоа овој патолошки процес се нарекува туберкулозен бронхоаденитис.

...

Лупус е болест на автоимун тип, при што одбранбениот систем што го има човечкото тело (т.е. неговиот имунолошки систем) го напаѓа сопственото ткиво, игнорирајќи ги странските организми и супстанциите во форма на вируси и бактерии. Овој процес е проследен со воспаление и лупус, чии симптоми се манифестираат во форма на болка, оток и оштетување на ткивото низ телото, додека во својата акутна фаза, предизвикува појава на други сериозни болести.

...

Дракунцулијаза е хелминтијаза кај луѓето и одредени видови животни. Локализиран во поткожното ткиво на долните екстремитети. Најчесто се јавува кај мажите отколку кај жени и деца. Хеминтовата контаминација се случува со внесување контаминирана вода и одење бос на плажа. Обично се наоѓа во жешки земји со ниска култура.

...

Импетиго е заразна заразна болест предизвикана од стафилококи и стрептококи. Оваа болест се карактеризира со таков симптом како лезија на горните слоеви на епидермисот, што како резултат доведува до појава на повеќекратни пустули, постепено се претвора во краста со кора.

...

Инфективна мононуклеоза е акутна инфективна болест, којашто првенствено се карактеризира со оштетување на лимфните и ретикулоендотелијалните системи. Инфективна мононуклеоза, чии симптоми се манифестираат како треска, полиаденитис и тонзилитис, покрај ова се јавува и со зголемена слезина и црн дроб, како и со леукоцитоза во доминацијата на базофилните мононуклеарни клетки.

...

Лимфаденитис е воспалителен процес локализиран во лимфните јазли. Во ретки случаи, тоа е независна патологија, најчесто неговото присуство е еден вид на симптом кој сигнализира дека има патолошки реакции во човечкото тело. Вреди да се напомене дека симптомите на лимфаденитис можат да се менуваат - сето тоа зависи од тоа каков тип на патологија напредува кај луѓето.

...

Лимфаденитис кај деца е болест кај која има воспалителна лезија на лимфните јазли, без разлика каде се наоѓаат. Патологијата секогаш дејствува како секундарна болест, што значи дека тоа е одговор на телото на други процеси кои се случуваат во неа.

...

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...

Вест Нилската треска е заразна болест која е предизвикана од арбовирусите, а инфицираните комарци или крлежи се вектори на инфекција. Сепак, патогенот може да се чува во телото на птиците.

...

Мезотимпанитис е хронично воспалително заболување на мукозната мембрана на тимпаничната празнина, најизразена во нејзиниот среден и долен дел, во која има изобилни гнојни празнења од ушната празнина, едем и некротични промени на мукозната мембрана на внатрешното уво. Во повеќето случаи, хроничниот гноен мезотимпанитис е едностран, но во некои случаи е можно и билатерален развој на патолошкиот процес. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи може да доведе до целосно губење на слухот.

...

Неуродермитисот е хронична кожна болест на неврогено-алергиската природа на лезијата. Невродерматитис, чии симптоми се дефинирани со терминот атопичен дерматитис или егзема (кај возрасни) или дијатеза (кај деца), се јавува кај околу 40% од популацијата, што е една од најзначајните кожни болести.

...

Остеопорозата (болест на Алберс-Шенберг, мермерна болест) е патолошки процес на вродена природа, при што коскеното ткиво е компактирано, но во исто време тие се премногу кршливи. Сечењето на коската е мазно, хомогено, оттаму второто име на болеста - мермер.

...

Паронихија (okolonogtevoy интрадермален прст на прстите) - се смета за една од најчестите опции за гноен воспаление на раката. Во меѓународна класификација на болести (ICD-10) код: L03. Почесто кај жените - односот од 3: 1. Процесот има тенденција да се шири под ноктите, по џемперите на сврзното ткиво длабоко во коската. Во отсуство на соодветен третман се јавува остеомиелитис, проследено со ампутација.

...

Рак на коренот на јазикот - формирање на овој орган на малигната неоплазма од епителните клетки на нејзината мукоза. Кај болеста, карактеристично е постепено локално или дифузно набивање на ткивата на јазикот, а на него често се формираат и чирови и патолошки процеси со различни големини. Поради фактот што болеста е брзо, со метастази во голем број на локализирани лимфни јазли, дишни патишта, мозок и црн дроб, тој има многу лоша прогноза. Исклучок е неговиот навремен третман во првата или втората фаза, кога симптомите се уште не се изречени и ширењето на метастази не се почитува. Но, во оваа фаза, ракот ретко се дијагностицира.

...

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...

Меѓу болестите кои се пренесуваат главно преку секс, посебно место е окупирано од сифилис. Една од главните причини за оваа болест е нарушувањето на сексуалните односи, а сифилитичниот осип, чиишто симптоми се изговара, станува еден вид "подарок", добиен не за претежно однесување. Особеноста на болеста исто така лежи во фактот дека целосната елиминација на истата е можна само во почетните фази на нејзиниот тек. Последиците стануваат непоправливи кога болеста е под влијание на мозокот, додека третманот станува речиси невозможен.

...

Скарлетната треска е инфективна болест која се јавува кај пациенти во акутна форма и се пренесува преку капки во воздухот. Вреди да се забележи дека црвената треска, чии симптоми се манифестираат во форма на тежок осип со мали точки, воспалено грло, треска и интоксикација, се јавува не само кај децата, како што многу луѓе погрешно претпоставуваат, туку и кај возрасните. Исто така забележуваме дека како извор на инфекција, пациентите се најопасни во првите денови од појавата на оваа болест кај нив.

...

Туларемијата е болест од природна фокална природа, манифестирана во форма на акутна инфекција. Туларемија, чии симптоми вклучуваат лезии на лимфните јазли и кожата, а во некои случаи и мукозните мембрани на фаринксот, очите и белите дробови, се разликуваат и од симптомите на општа интоксикација.

...

Болеста на гребење на мачката (felinoz) е болест од заразна природа која почнува да напредува поради залак или нула на мачка. Се јавува со формирање на специфични супуративни папули, што предизвикува регионален лимфаденитис. Последиците од таквата патологија може да бидат крајно опасни.

...

Хроничен стоматитис - е прилично непријатно заболување, во кое постои тек на рекурентно воспаление кое ја зафаќа оралната мембрана. Причините за болеста ќе се разликуваат во зависност од видот. Во некои случаи, автоимуните процеси стануваат извор, во други, патолошкото влијание на патогените бактерии, а во третите - алергиски реакции.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.