Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Воспаление на кожата

Воспалението на кожата во повеќето случаи е придружено со кожни болести, поточно со разни форми на дерматитис. Дерматитисот воопшто се развива врз основа на изложеност на кожата на одредени надразнувачи, а воспалението на кожата е еден од симптомите на неговите различни форми.

Дерматитисот може да се подели на два главни типа за целата маса на неговите сорти, овие се контактниот дерматитис и токсидермијата. За токсидермиите зборуваме ако иритантот е во внатрешноста на телото, за контактниот дерматит - ако иритантот дојде на кожата.

Наједноставните форми на дерматитис, во кои постои воспаление на кожата, се смрзнатини во една или друга форма, изгореници и калуси. Алергиски форми на дерматитис: херпетиформна и себороичен дерматитис, сончев дерматитис, атопичен дерматитис, дерматитис предизвикан од изложеност на кожата на растенија и билки.

Воспалението на кожата, исто така, може да биде предизвикано од одредена трауматизација, на пример, кога нога габа или втиснат ноктите. Брадавици, пиодерми, херпес - кај овие болести кожата може исто така да се разгори. Воспалението може да биде придружено со треска во погодените области, плачење (кожата во такви области станува влажна), супурација, чешање и други симптоми.

Сподели го овој напис:

"Воспаление на кожата" се забележува кај заболувања:

Бластоцистис е паразитска природа на болеста, која е предизвикана од пенетрацијата на бластоцистот во цревата. По некое време, овие микроорганизми стануваат дел од микрофлората, па некое време симптомите може да бидат целосно отсутни.

...

Брадавиците се прилично чести и бенигни во природата формации кои се појавуваат на кожата. Брадавиците, чии симптоми, всушност, се состојат од појава на карактеристични формации, се предизвикани од одредени видови на вируси, нивното пренесување се јавува или преку директен контакт со неговиот носач, или преку заеднички предмети на употреба со него.

...

Булозна епидермолиза (Син. Мехнабулс болест, пеперутка болест) е ретка наследна дерматолошка болест, која се карактеризира со оштетување на кожата, дури и со најмала траума. Патологијата вклучува десетици сорти. Прогнозата во повеќето ситуации е неповолна.

...

Варикозни вени (проширени вени) е хронична болест во која вените се предмет на нодуларна експанзија, која се јавува истовремено со повреда во процесот на истекување на крвта и со нејзината стагнација во рамките на венскиот систем. Варикозните вени, чии симптоми се развиваат во согласност со ефектите од голем број предиспонирачки причини, се манифестираат како развој на карактеристично испакнување на големи, синусни и масни вени, влијае на долните екстремитети, бидејќи оваа конкретна област на оштетување ќе се дискутира во нашиот денешен напис.

...

Вкопаниот клин е вид на промена во која надворешниот или внатрешниот раб на ноктите на ноктот почнува да прераснува во дел од ноктот ролери. Втиснат нок, често се јавува, може да се појави на која било возраст, манифестирајќи се и кај деца и кај возрасни.

...

Херпесот е вирусна болест која се манифестира во форма на карактеристични лезии (везикули), групирани меѓу себе и локализирани во мукозните мембрани и на кожата. Херпес, симптоми кои се појавуваат на позадината на влијанието на вирусите на херпес, најчесто се наоѓаат во форма на лабијална (попрецизно, лабијална) инфекција, нејзините манифестации во традиционалниот секојдневен живот се дефинираат како "студени на усните". Постојат и други форми на болеста, на пример, генитален херпес (со доминантна лезија на гениталните органи), како и форми во кои се засегнати различни области.

...

Габите на нозете во попознат смисла за нас, во медицинска терминологија се дефинира како спортист. Со оваа болест се подразбира поразот на кожата на нозете. Нога габа, симптоми кои најчесто се манифестираат кај мажите отколку кај жените, не зависи од карактеристиките на машката физиологија - причината за појавата во овој случај е речиси постојано носење на затворени чевли. Ова, за возврат, го оневозможува нозете да имаат доволно воздух на нозете, а исто така ги одредува идеалните услови за животната средина за патогената микрофлора.

...

Дерматитис е општа дефиниција која подразбира воспаление на кожата, предизвикана од дејството на одредени фактори (внатрешни или надворешни). Дерматитис, чии симптоми може да се развијат со биолошки, хемиски или физички ефект од различни видови фактори, соодветно, може да се манифестира во одредена форма, утврдена од карактеристиките на овој ефект, во овој напис ќе разгледаме која општа варијанта е дерматитис.

...

Ringworm е габична инфекција на кожата. Оваа болест, исто така позната како трихофитоза, е предизвикана од габични бактерии Microsporum или Trichophyton. Едно лице може да се зарази и од друго лице и од животно. Важно е да се спроведе третманот на болеста на време за да се спречи развојот на компликации.

...

Комедони - ерупции на акни на кожата, кои можат да бидат отворени и затворени. Таквата болест не носи закана за животот, сепак, тоа може да биде сериозен козметолошки дефект, предизвикувајќи психолошки непријатности.

...

Микозите на кожата се габични заболувања кои предизвикуваат заразни микроорганизми. Тие влијаат врз кожата и поткожното ткиво, пенетрирајќи низ гребнатини и микротраума. Потоа габични спори влегуваат во дишните патишта низ мукозната мембрана и се акумулираат во белите дробови. Фаза на болеста зависи од изворот на инфекција и од специфични габи. Развојот на оваа болест може да предизвика било која болест што го ослабува имунолошкиот систем на телото.

...

Нарушување на метаболизмот на липидите е нарушување на процесот на производство и распаѓање на мастите во телото, што се јавува во црниот дроб и масното ткиво. Секој може да го има ова нарушување. Најчеста причина за развој на таква болест е генетската предиспозиција и нездравата исхрана. Покрај тоа, гастроентеролошките болести играат значајна улога во формирањето.

...

Периоралниот дерматитис е прилично чест вид на дерматитис, неговите главни карактеристики се појавата на иритација и последователно воспаление на кожата во рамките на брадата и во близина на устата. Периоралниот дерматитис, чиишто симптоми често се нарекуваат "орален дерматитис", всушност се однесува на периароалната област, додека терминот "орален" го дефинира начинот на усната орална терапија преку устата, што апсолутно не е поврзано со болеста што ја разгледуваме.

...

Пиодерма е вообичаено име за голем број на пустуларни кожни болести предизвикани од стафилококи и стрептококи (што се јавува малку поретко). Пиодерма, симптомите на кои се појавуваат кај гнојни лезии на кожата, е една од најчестите кожни заболувања.

...

Ракот на кожата е болест кај која почнува да се развива малигната туморска маса од клетките на кожата. Ракот на кожата, чии симптоми се јавуваат како резултат на изложеност на одредени фактори на ризик, може да се манифестира во неколку големи варијанти, како карцином на базалните клетки, карцином на сквамозен клетки, рак на кожата или меланом. Секоја од овие опции за рак на кожата се карактеризира со свои карактеристики, при што најопасниот вид е меланом.

...

Суперинфекцијата е состојба во која едно лице со една инфекција истовремено стекнува и втора. Тоа е, тоа е процес со кој веќе инфицираните клетки на еден организам се заразени со вирус од друга природа. Опасноста е дека суперинфекциите можат да доведат до развој на отпорен вирус на вирусот кој не може да се излечи со антибиотици.

...

Токсидермија, која исто така е дефинирана како токсичен алергиски дерматитис, е акутен тип на воспалителен процес, концентриран, како и секој вид на дерматитис, во рамките на кожата, а во овој олицетворение, мукозните мембрани исто така може да бидат засегнати. Токсидермија, чии симптоми се манифестираат како резултат на лезија направена од респираторниот тракт, алиментарен канал или воведување на иритант преку мускулите, кожата или вената, веројатно укажува на медицинската форма на болеста.

...

Екцемот е дерматолошка болест која влијае на површинските слоеви на кожата и е алергентна. Таквата болест може да влијае на било која возраст и на кој било дел од кожата. Оваа болест се карактеризира со светла црвенило на кожата и формирање на голем број меурчиња.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.