Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тестикуларно воспаление

Воспалението на тестисот е исто посебен симптом и болест (орхит) во исто време. Овој феномен, како по правило, е резултат на преносот на заразни болести, односно, нивната компликација. Овие болести вклучуваат грип, тифус, епидидимски паротитис, пневмонија итн. Во меѓувреме, орхитисот најчесто се развива на позадината на воспалителните патологии на урогениталниот систем, имено на позадината на епидидимитис, везикулитис, простатит, уретритис. Покрај тоа, повреда на тестисот може да предизвика орхитис.

Орхит, исто така, може да се појави кај новороденчиња, што најчесто се поврзува со инфекција во тестисот преку инфицирани папочни крвни садови. Орхитисот кај постарите групи деца е главно резултат на пренос на заушки, тој е поретко поврзан со тестикуларна траума, со долг катетер во уретрата или со инфекција која се шири низ крвта. Тестикуларното воспаление може да биде акутно или хронично.

Воспалението на тестисот е придружено со појава на болка во него, и може да се прошири и на ингвиналниот регион, долниот дел на грбот, перинеумот и сакрумот. Скротумот се зголемува речиси двапати на страната на неговиот пораз од патолошкиот процес, прво кожата станува мазна, по некое време станува црвена, температурата во погодената област се зголемува. Искуството од страната на лезијата е болно, зголемено во големина. Исто така, овој процес може да биде проследен со симптоми од општ тип кои ги придружуваат повеќето воспалителни процеси (треска, треска, гадење, главоболка итн.).

Сподели го овој напис:

"Воспаление на тестисот" е забележано кај заболувања:

Орхит е болест која предизвикува воспаление на тестисот, што, како по правило, е компликација предизвикана од заразни болести. Орхит, чии симптоми можат да се манифестираат во акутна или хронична форма на сопствениот тек, како независна болест е исклучително ретка.

...

Оршоепидидимитисот е опасно машко уролошко заболување на инфективната етиологија, во кое воспалителниот процес влијае на тестисот и оди до својот додаток. Во повеќето случаи, болеста се развива кај зрели мажи на возраст од 16 до 40 години (за време на периодот на активен сексуален живот). Но, оркепидидимисот често се развива кај постари пациенти.

...

Филаријаза - тропска болест, чиј развој е забележан како резултат на пенетрација на човечкото тело на паразитски црви, наречени филарии. Во медицинската литература, оваа патологија се нарекува и слонова болест. Филаријазата има можност да се зарази како од болен човек, така и од животно, а како резултат на убод од инсекти. По пробивањето на човечкото тело, црвите најпрво се населуваат во лимфните јазли и садови, па така болеста има и друго име - лимфатична филаријаза. Исто така, црви навлезат во шуплината на човечкото тело, гениталиите, очното јаболко и под кожата.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.