Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болки во грлото

Воспалението на грлото е неспецифичен симптом на одреден патолошки процес, кој се карактеризира со ларингеален едем, болка, болка при голтање, во некои случаи со низок степен на треска. Овој симптом може да биде манифестација на болеста како на отоларинголошка природа, така и на вирусно, заразно заболување во телото. Третманот треба да биде пропишан само од лекар, по испитување, дијагностицирање и идентификација на етиологијата на болеста. Игнорирањето на овој симптом или само-лекувањето може да доведе до сериозни компликации.

Етиологија

Општите етиолошки фактори кои можат да доведат до развој на овој воспалителен процес вклучуваат следново:

 • пиење премногу ладни пијалоци или садови;
 • долг престој во студ;
 • зголемена сувост на воздухот;
 • продолжен престој во прав, загаден со хемиски простории;
 • пушењето;
 • тензија на гласните жици.

Патолошките процеси во клиничката слика за кои постои овој симптом треба да вклучуваат:

 • болести на горниот респираторен тракт;
 • болести со вирусна и бактериска природа;
 • воспалителни процеси во горниот респираторен тракт;
 • алергиски реакции;
 • механичко оштетување на ларинксот;
 • стоматолошки воспалителни болести;
 • воспалителни процеси на плунковните жлезди;
 • САРС , грип .

Забележано е дека во повеќето случаи воспалението на мукозата на грлото е предизвикано токму од отоларинголошките патологии - ангина , тонзилитис , фарингитис (воспаление на задниот фарингеален ѕид), ларингитис (воспаление на крајниците). Третманот на таквите патологии треба да се започне веднаш, бидејќи постои висок ризик за развој на сериозни компликации.

Симптоматологија

Општата клиничка слика ги вклучува следните симптоми:

Како што патолошкиот процес се развива и зависи од видот, симптомите ќе бидат дополнети со специфични знаци.

Во воспаление на грлото, воспалението на грлото ќе биде придружено со такви карактеристични симптоми за болеста:

 • намалување на гласот, засипнатост, во некои случаи лицето воопшто не може да зборува;
 • мукозното грло отекува, постои хиперемија;
 • болката во гркланот може да биде придружена со залак, чувствувајќи дека грлото "се суши";
 • бела плакета на мукозната мембрана;
 • зголемена или висока телесна температура;
 • главоболка ;
 • зголемени субмандибуларни лимфни јазли ;
 • слабост, поспаност .
Симптоми на тонзилитис

Во почетните фази на развојот на оваа болест, болката во грлото може да биде придружена со симптоми на АРВИ. Кашлица, по правило, нема болки во грлото.

Ако причината за воспалението на грлото е фарингитис и болести со типична етиологија, општата клиничка слика може да се надополни со следниве симптоми:

Треба да се напомене дека со оваа болест, воспалението на грлото не е секогаш придружено со субфебрил.

Воспалението на уулата во грлото (задниот дел на мекото непце) може да биде знак на уулита, што може да се манифестира во следната клиничка слика:

Во повеќето случаи, овој симптом се појавува веднаш по будењето.

Воспалението на лигаментите на грлото може да биде манифестација на вирусна, заразна болест или да биде резултат на алергиски ефект на горниот респираторен тракт. Во овој случај, воспалението на грлото може да биде придружено со следната клиничка слика:

 • сува кашлица , која на крајот се развива во влажна ;
 • воспалено грло, кое само се влошува при голтање, зборување;
 • рапав глас , во некои случаи, негово отсуство воопшто;
 • главоболка

Ако акутниот процес се претвори во хронично воспаление на грлото, гркланот може да се издува и да се забележи отежнато дишење .

Нема исклучок и воспаление на грлото за време на алергиските реакции. Во такви случаи, покрај наведениот симптом, може да се забележи течење на носот, кинење и зголемена реакција на светлините.

Доколку постои таков симптом, треба да се консултирате со општ лекар или од отоларинголог , во зависност од моменталните симптоми. Третманот по сопствена дискреција може да доведе не само до компликации, туку и до нејасна клиничка слика, што може да доведе до погрешна дијагноза и последователен третман.

Дијагностика

Општата дијагностичка програма може да ги вклучува следните активности:

Ларингоскопија
 • физички преглед со збирка на општа историја;
 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • земање спутум за микроскопско испитување ако има влажна кашлица;
 • ларингоскопија;
 • имунограм;
 • алергиска дијагноза.

Дијагностичката програма може да се прилагоди, во зависност од тековната клиничка слика и проценетиот етиолошки фактор. Ако пациентот зема лекови за да ги елиминира симптомите, лекарот треба да биде известен пред почетокот на дијагностичките постапки.

Третман

Третманот го пропишува само лекар. Основната терапија на воспалителниот процес ќе зависи од утврдената основна причина. Општо земено, терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • антибиотици ако инфекцијата станала причина за воспаление;
 • антивирусна;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • спрејови за ублажување на воспалението.

Покрај лековите, лекарот може да препише урда со специјални препарати или хербални декорации. Во овој случај, препорачливо е да се користат такви билки:

 • камилица;
 • мудрец;
 • еукалиптус

Ако кашлицата е присутна во клиничката слика, може да се препишат муколитици и експекторентни лекови.

За време на третманот препорачливо е да направите некои прилагодувања на вашата исхрана:

 • храната треба да биде само топлина, течност или пире конзистентност;
 • треба да бидат исклучени од исхраната зачинета и солена;
 • треба да пиете колку што е можно повеќе топла течност - декорации на билки, топло млеко, сладок сладок чај, овошен сок, овошен пијалак.

Треба да се разбере дека секоја болест, во клиничката слика за која постои овој симптом, треба да се третира сеопфатно. Само во овој случај може да се избегне развој на сериозни компликации.

Превенција

Во овој случај, препорачливо е да се применат такви препораки од лекарите:

 • елиминирање на потрошувачката на премногу ладни пијалоци и јадења;
 • во студената сезона треба да го задржите грлото топло;
 • навремено и целосно лекување на сите заболувања, особено заразни и бактериски.

Ако постои таков симптом, треба да се консултирате со лекар, а не да преземате медицински мерки на ваша дискреција. Исто така треба да ги следите правилата за здрав живот.

Сподели го овој напис:

"Воспаление на грлото" е забележано кај заболувања:

Епиглотитисот е ретка болест на ENT сферата, која се карактеризира со остри нарушувања на дишните патишта поради воспалителниот процес во епиглотисот. Епиглотисот е еден вид на вентил, кој има форма на ливче, помеѓу трахеата и ларинксот. Тој е вклучен во процесот на дишење, а исто така ја спречува храната да влезе во трахеата - затворање, тој ја насочува храната во хранопроводот. Ова е својство на епиглотисот што го одредува фактот дека едно лице не може да проголта и да дише во исто време.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.