Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гуми за џвакање

Воспалението на непцата е симптом на одреден патолошки процес, кој може да се манифестира во форма на иритација на мукозната мембрана со можно крварење. Ваквите дополнителни знаци на клиничката слика значително го влошуваат квалитетот на човечкиот живот - пациентот е тешко да ја проголта, да џвака храна. Често, локалното воспаление на непцата доведува до стоматитис на целата орална шуплина. Третманот треба да биде пропишан само од лекар, бидејќи преку неовластени медицински мерки можете само да ги ослободите симптомите и да не ја елиминирате болеста во коренот.

Етиологија

Воспалението на непцата може да се должи на следните етиолошки фактори:

Ретко, но сепак постои воспаление на непцата поради стоматитис или лоша хигиена на усната шуплина.

Самотретувањето, во овој случај, е неприфатливо, бидејќи е можно да се влоши патолошкиот процес, што ќе доведе до развој на сериозни компликации. Покрај тоа, неовластените медицински интервенции може да доведат до заматена клиничка слика, што ја комплицира дијагнозата и понатамошниот третман.

Симптоматологија

Општата клиничка слика на воспаление на непцата во близина на забот на мудроста или на неколку места може да се надополни со специфични знаци, во зависност од тоа што точно го предизвикало развојот на болеста и особено симптомите.

Постојат такви чести знаци на воспаление на непцата:

 • црвенило;
 • локална пораст на температурата;
 • крварење;
 • на пациентот е тешко да се пие и да се проголта.

Ако причината за развојот на овој симптом е периодонтитис, тогаш клиничката слика може да биде дополнета со следниве специфични знаци:

 • тресење на забите;
 • тешка крварење на непцата, што е особено интензивно кога четкање на забите;
 • тежок чешање на непцата, треперење;
 • лош здив ;
 • изложување на основата на забите.

Доколку во оваа фаза не започнете со третман, може да се развие гноен процес и може да дојде до губење на забите. Во овој случај, воспалението на непцата е надополнето со следните клинички знаци:

Присуството на гноен процес може да доведе до развој на флукс , кој е полн со сериозни компликации.

Гингивитис

Доколку непцата се воспалени поради развојот на периодонтити, тогаш општата клиничка слика може да биде дополнета со следните симптоми:

 • тешка забоболка , која не престанува дури и под дејство на лекови против болки;
 • тресење на забот;
 • оток на образите и усните. Ако воспалението се забележува во близина на еден заб, тогаш оток е возможен само од една страна;
 • присуство на фистула на гума за џвакање - дупка преку која гној излегува.

Треба да се напомене дека оваа болест во хронична форма нема изразена клиничка слика, а воспалението на ткивото околу непцата се смета за иритација од храна или хигиена до усната шуплина.

Воспалението на непцата во гингивит може да биде надополнето со следнава клиничка слика:

 • оток на непцата, тешко крварење;
 • црвенило или сини непца;
 • непријатност за време на четкање;
 • премаз за џвакање;
 • некроза на непцата, која се манифестира во форма на бела плакета на површината и непријатен мирис од устата;
 • зголемување на температурата. Најчесто таа е субфебрилна.

Треба да се забележи дека последните три знаци се забележани само кога се започнува гингивит и телото не може сам да се справи со општа интоксикација . Со поразот на само 1-2 заби од таква изразена клиничка слика не се забележува.

Дијагностика

На првите манифестации на воспаление на непцата, треба да побарате помош од стоматолог, а не да се обидувате сами да го ублажите воспалението. Како правилно да се третира воспалението на непцата, докторот може да каже само по точна дијагноза и идентификација на етиологијата.

Пред сè, лекарот врши темелно физичко испитување на усната шуплина, со појаснување на историјата. Исто така, за време на почетниот преглед, стоматологот може да ги исчисти и третира воспалителите места со антисептик.

Што се однесува до дијагностичката програма, како такво не е. Лекарот може да пропише лабораториски и инструментални методи на испитување во случај кога тоа бара состојба на пациентот. Сепак, општ и биохемиски тест на крвта, тест за присуство на алерген, е задолжителен.

Третман

Основната терапија ќе зависи од етиологијата на патолошкиот процес. Воспалението на непцата е сосема можно да се лекува дома, но само како што е пропишано од лекар. Прифаќањето на традиционалната медицина исто така е можно, но само како додаток на главниот тек на третманот.

Третманот со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • спреј "пародонтоцид";
 • Раствор на мараславин;
 • раствор "Полиминерал";
 • гел "Holisal."
Подготовки за третман на заболување на непцата

За тешка забоболка, можете да го користите:

 • Темпалгин;
 • "Кетанов";
 • Ибупрофен

Треба да се сфати дека анестезијата може да даде само привремен ефект, па затоа не треба да го користите како основа за само-третман. Покрај тоа, употребата на лекови од оваа фармаколошка група е неопходна само во екстремни случаи, бидејќи нивната злоупотреба може да предизвика лошо здравје. Исто така, телото се навикнува на оваа дрога и исправниот ефект ќе исчезне.

Лекарот може да препише антибиотици за воспаление на непцата, ако овој симптом е предизвикан од заразен процес. Ако постои воспаление на непцата за време на бременоста, тогаш земањето лекови е сведено на минимум.

Специјални решенија за испирање на устата ефикасно помагаат при воспаление. Во овој случај, лекарот може да пропише како лушпа од билки, и лекот "хлорхексидин". Како да ја исплакнете устата со хлорхексидин, лекарот што ќе го посети.

Можно е да се третира воспаление на непцата дома со употреба на традиционална медицина. Во овој случај, можете да користите декорации на овие билки:

 • камилица;
 • мајчина душица;
 • собирање на нане, оригано и хиперикум;
 • arnica;
 • листови од јагода.

Исплакнете ја устата може да биде решение за фурацилина, сода и калиум перманганат. Но, пред да користите какви било средства треба да се консултирате со лекар.

Превенција

Не постојат специфични методи на превенција, бидејќи ова не е посебна болест, туку симптом. Во принцип, треба да ги следите правилата за орална хигиена и навремено да се консултирате со стоматолог .

Сподели го овој напис:

"Воспаление на непцата" се забележува кај заболувања:

Гранулоцити - леукоцити кои имаат специфична грануларна (гранулоидна) цитоплазма. Коскената срцевина е одговорна за нивното производство. Агранулоцитозата е болест која се карактеризира со намалување на содржината на гранулоцити во крвта. Ова води до зголемена подложност на пациентот до разни габични и бактериски болести. Човечкиот имунитет постепено се ослабува, што во иднина е полн со развој на различни компликации. Но, со навремено откривање на патологијата и нејзиниот соодветен третман, сето ова може да се избегне.

...

Гингивитис е воспалителен процес кој се концентрира на површината со гуми за џвакање и е придружен со црвенило и систематско крварење. Гингивитис, чиишто симптоми се прилично чести, може да бидат хронични или рекурентни, исто така, текот на болеста е исто така можно во акутна форма.

...

Гингивитис кај деца е воспалителна повреда на маргиналната зона на гума, непосредно во контакт со вратот на забот и гингивалните папили лоцирани помеѓу стоматолошките единици. Во повеќето случаи, оваа пародонтозна патологија е дијагностицирана во возрасната група постаро од 4 години.

...

Периодонтитисот е една од најчестите болести пронајдени во областа на стоматологијата. Периодонтитисот, чии симптоми се карактеризираат со воспаление на непцата, поминувајќи до останатите ткива, фиксирање на забите и нивното опкружување, во крајна линија доведува до уништување на периодонталниот спој, како и уништување на интервалеларната септа и, како резултат на тоа, губење на забите.

...

Периодонталната болест е не-воспалителна болест во која се јавува ресорпција околу забите на коскеното ткиво. Поради оваа причина, забите на коската како да се туркаат, стекнувајќи, со тоа, мобилност. Текот на болеста, пародонтална болест, чии симптоми се, всушност, невидливи, е безболна. Главниот сигнал за вознемиреност е зголемената реакција која се јавува кога хемиските и топлотните стимули дејствуваат на површината на вратот на забите, што е важно при јадење.

...

Хроничниот атрофичен гастритис е слаба болест, при што гастричната мукоза е разредување, со што се намалува количината на гастричен сок произведен поради намалување на бројот на жлезди. Во околу половина од случаите, таквата болест е неопходно придружена со промена на структурата на мембраната, односно нејзината метаплазија. Ова се должи на намалување на бројот на нормални клетки и жлезди и формирање на хибриди со таква комбинација на знаци, кои вообичаено не треба да бидат. Често, замената на гастричните клетки е цревна. Покрај тоа, болеста се разликува по тоа што напредува, внатрешните органи на гастроинтестиналниот тракт анатомски лоцирани во близина се вклучени во воспалителниот процес, како и функционирањето на циркулаторниот и нервниот систем е оштетено.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.