Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Влажна кашлица

Влажна кашлица делува како заштитно рефлекс механизам за чистење на дишните патишта на непријатни супстанции. Бактериите, прашината, токсините, чадот и туѓите тела можат да дејствуваат како хемиски и физички надразнувачи. Особено, силна, влажна кашлица се карактеризира со искашлување на спутум.

Влажната кашлица кај децата и возрасната генерација на пациенти доста често придружуваат инфективни болести на акутни респираторни вирусни инфекции и акутни респираторни инфекции . Понекогаш тоа може да се појави со студ од алергии. Спутумот се формира во грлото со бронхитис и пневмонија . Сите болести кои предизвикуваат влажна кашлица, бараат шематски и целосен третман.

Етиологија

Кашлицата може да се формира како во патологии, и од едноставен хит на туѓо тело во грлото. Во детството, секое дете има кашлање напади неколку пати на ден. Ова најчесто се поврзува со влегувањето на мали честички кои ја иритираат мукозната мембрана. Кашлање дете, како возрасен, ги отстранува микрочестичките што влегуваат во дишните патишта.

Влажна кашлица кај доенчиња исто така е норма. Може да се манифестира со силен исцедок на плунка кога детето има засечено заби. Исто така, причината за непријатниот симптом може да биде периодот на хранење, кога млекото ќе влезе во респираторниот тракт. Сите овие иритирачки фактори не се подложни на третман, бидејќи тие не припаѓаат на патолошки процеси.

Кашлањето може да укаже на негативни процеси во телото. Овој симптом е главно кај заразни болести:

 • ARVI;
 • АРИ;
 • бронхитис;
 • пневмонија.

Честа студ исто така може да биде досаден фактор за појава на влажна кашлица, бидејќи премногу мукус што ја иритира површината на фаринксот може да влезе во човечкиот ларинкс. Знаејќи ги сите етиолошки фактори, не е тешко да се излечи симптом. Често, пациентите се вклучени во само-лекувањето, што може да доведе до хронична кашлица и други симптоми.

Причини за влажна кашлица

Класификација

Лекарите утврдиле дека, во зависност од видот на болеста, видот на спутум е различен. Доколку докторот кој посетувал присуствувал на искашлување на јасна слуз кај дете или возрасен, ова укажува на ARVI. Благодарение на познавањето на лекарите, тие можат да ја утврдат болеста од типот на спутум. Така, во медицината постојат такви видови на исцедок при кашлање:

Од природата на болеста, лекарите делат кашлица во:

 • акутен - трае две недели;
 • повторливи - повторени за четири до пет недели;
 • хроничен - со трајна природа и трае повеќе од четири недели.

Симптоматологија

Едно лице може да ја препознае болеста со влошување на сопствената здравствена состојба, но како да го види воспалителниот процес кај децата. Деца од градите или возрасните драматично се менуваат во однесувањето. Да го препознаат формирањето на болеста и појавата на кашлица може да биде на следниве основи:

 • остар долгорочен кашлање;
 • манифестација на отежнато дишење;
 • зголемување на температурата ;
 • губење на апетитот;
 • се појавува карактеристично отежнато дишење;
 • крв во спутумот;
 • зеленикава нијанса во исцедок;
 • симптоми на болка во градите;
 • тешка кашлица отежнато ноќе, што доведува до несоница;
 • продолжена влажна кашлица за еден месец.

Неколку од овие симптоми укажуваат на вообичаената манифестација на ARVI, но најновите знаци од оваа листа го информираат лицето за прогресијата на посериозните патологии. Во овој поглед, и децата и возрасните треба да ги следат сите први знаци и симптоми на симптомите.

Влажна кашлица и треска се поврзани симптоми кои укажуваат на формирање на вирусна инфекција на горниот респираторен тракт. На почетокот на развојот на болеста, мал или возрасен пациент може да почувствува висока температура, која не се намалува за неколку дена. А сериозен сигнал, по кој треба да се консултирате со лекар, е времетраењето на кашлица и високата телесна температура повеќе од три дена.

Третман

Влаж кашлица кај дете е многу потешко да се елиминира отколку да се излечи кај возрасно лице. Лекарите прават таков заклучок врз основа на фактот дека во детството плунката се појавува повеќе вискозна структура, а мускулите на респираторниот тракт не се доволно развиени.

Несоодветната терапија со кашлица може да доведе до сериозни последици, што резултира со формирање голем број на бактерии и болеста е комплицирана. Главната цел на третманот со лекови е елиминација на спутумот.

За ова, лекарите пропишуваат такви лекови за пациентите:

 • муколитички лекови - доведува до разредување на спутумот;
 • expectorants - стимулирање на искашлување на спутум.

Во случај на гноен плунка, на пациентот му се дава антибиотска терапија.

Третман на влажна кашлица кај дете

Употребата на антитусивни лекови е забранета, бидејќи тие не придонесуваат за подобрување на состојбата, туку ја влошуваат состојбата на пациентот, бидејќи тие доведуваат до акумулација на спутум и неговата инфекција со патогени бактерии.

Родителите често се загрижени за тоа како да се третираат влажна кашлица кај дете без да се земаат големи количини на лекови. За да се справат со таков знак на најнежниот начин, лекарите препорачуваат:

 • триење на градите и грбот масажа движења;
 • пареа инхалации врз основа на билки, сода, есенцијални масла или јод.

Сепак, неопходно е да се земе предвид дека тресењето и вдишувањето може да се изведат само под услов пациентот да има нормална телесна температура.

Вдишување се однесува на методите на домашна терапија. Нивната употреба често се советува во рамките на традиционалната медицина. За време на ваквиот третман, пациентот мора да се придржува на правилата за безбедност:

 • течноста за инхалација мора да биде топла;
 • забрането е да се вдишува длабока пареа за да не се изгори пликот на респираторниот тракт;
 • времетраењето на постапката не е подолго од 10 минути;
 • вдишувањето треба да се изврши еден час по јадење на храната;
 • не е пожелно пациентот да излезе веднаш по постапката во зима или во ладни периоди;
 • употребата на лекови за вдишување без назначување на лекар е забранета.

Ваквата постапка е непожелна за лицата со тешко дишење, со бактериска инфекција, треска, интоксикација и во првите денови на болеста.

Лекарите, избираат како да се третираат влажна кашлица кај детето, застанат со лекови и сирупи. Може да се користи и инхалација на лекови преку небулајзер. Ова придонесува за навлегување на лекот супстанција директно до местото на акумулација на спутум, додека лекот нема токсичен ефект врз црниот дроб.

Кашлавиот пациент мора да помине долгорочна терапија, при што се земаат голем број на лекови за да се ублажат различните симптоми. Меѓутоа, ако природата на манифестацијата се промени, се појавуваат други знаци, пациентот треба да го промени режимот на третман и да користи помош од специјалисти. Сигнал на консултација со докторот ќе бидат такви случаи:

 • остар изглед на кашлица што не се намалува;
 • недостаток на здив;
 • болка во градите;
 • додавање на отежнато дишење при дишење;
 • кашлица со крв во спутум;
 • времетраење на кашлицата повеќе од 4 недели.

Ако влажната кашлица кај дете без треска, тогаш може да се третира со лекови за кашлање и супстанции за да се апсорбира спутум.

Понекогаш, кашлањето без треска укажува на тоа дека во телото започнало хроничен процес. Овој феномен е доста чест во првата недела по заздравувањето од САРС.

Често, овој индикатор укажува на алергиска реакција или информира за воспаление во белите дробови.

Во случај на влажна кашлица поради навлегувањето на туѓо тело во респираторниот систем на возрасните, неопходно е да се применат интензивни удари за плескање помеѓу лопати. Ако, од истата причина, детето почна да кашла, мора да биде подигнат од нозете, така што крајот на главата е на дното, и да се извршуваат аглички движења. Ако состојбата на пациентот не се подобри, и се појави забременување на здивот или кожата почна да блесне, брза помош треба итно да се нарече.

Исто така, за да се избегне кашлање, пациентот треба да создаде посебни услови кои ја олеснуваат неговата болест:

 • во просторијата неопходно е да се задржи оптималната температура и чистотата на воздухот, така што дишните патишта "не се затнати" со вишок прашина или странски честички;
 • собата треба да биде умерено влажна, дури и лекарите советуваат да го зголемат овој показател за времето на болеста;
 • постојаната употреба на водата ќе ја намали вискозноста на спутумот;
 • не е пожелно да се оди на улица со овој тип на кашлица;
 • за чистење на дишните патишта, пациентот мора постојано да се движи и да не лежи во иста позиција под неколку ќебиња.

Превенција

Во мерките за спречување на појавата на болеста, треба да ги следите едноставните препораки:

 • пијте многу вода, што помага да се разреди плунката и брзо да се отстрани;
 • воздухот во собата;
 • почесто вршат влажно чистење;
 • исклучува пушење;
 • намалување на зачинета и зачинета храна;
 • еднаш годишно да направат флуорографија на возрасните, а децата да го тестираат Манту.

Но, ако лицето ги има првите симптоми на кашлица и болест, тогаш треба да се јавите кај лекарот и да започнете со третман.

Сподели го овој напис:

"Влажна кашлица" е забележана кај заболувања:

Аденокарциномот на белите дробови (рак на желудникот на белите дробови) е рак на не-малите клетки, дијагностициран кај 40% од сите онколошки белодробни заболувања. Главната опасност од овој патолошки процес е дека во повеќето случаи таа е асимптоматска. Мажите од возрасната група 50-60 години се најмногу подложни на болеста. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации.

...

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...

Аспирационата пневмонија е воспаление во ткивата на белите дробови што се развива како резултат на туѓи тела или супстанции што влегуваат во органот. Аспирацијата може да се врши и од механички предмети од надворешната страна и од телесните течности, на пример, од содржината на стомакот или од амнионската течност, што предизвикува аспирациона пневмонија кај новороденчињата. При опишување на оваа патологија, неопходно е да се направи разлика помеѓу аспирационата пневмонија кај возрасните и кај децата, бидејќи причините и механизмите на штетните ефекти во овие случаи се различни.

...

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...

Бактериска пневмонија е инфекција на белите дробови со одредени бактерии, на пример, хемофилусен бацил или пневмокок, но ако во телото се присутни други вирусни болести, вирусот може да стане предизвикувач. Придружувани од симптоми како што се треска, тешка слабост, кашлица со спутум, болка во градите. Можно е да се дијагностицира со помош на рентген, тестови на крв и сеење на спутум. Третманот се изведува со антибиотици.

...

Бронхиолитис е воспалителна болест која влијае само на малите бронхии (бронхиоли). Како што оваа болест напредува, луменот на бронхиолите се стеснува, што може да доведе до развој на респираторна инсуфициенција. Ако третманот на бронхиолитис не се одвива навремено, сврзното ткиво во бронхиолите со различни големини ќе почне да расте и ќе ги заглави пулмоналните садови.

...

Честопати има случаи на лица со бронхитис. Тоа е поврзано со загаден воздух, кој се вдишува од лице. Таквиот воздух содржи голем број на вируси и паразитски бактерии, кои, кога се ингестираат, почнуваат да се "смируваат" таму и предизвикуваат болни рефлекси. Овие рефлекси се слични кај децата и возрасните, но имаат различни степени на сериозност.

...

Бронхопнеумонија е вид на пневмонија. Оваа болест се разликува од конвенционалната пневмонија во која бактериите и вирусите кои влегуваат во телото, влијаат не само на белите дробови, туку и на гранките на бронхијалното дрво. Често, воспалението се развива како резултат на инфекција на горниот респираторен тракт. Во повеќето случаи, бронхијална пневмонија предизвикува стрептокок и пневмокок.

...

Бронхоспазмот е патолошка состојба која се карактеризира со појава на ненадеен напад на задушување. Напредоци поради рефлексна компресија на структури на мазни мускули во ѕидовите на бронхиите, како и поради едем на мукозната мембрана, придружени со нарушување на празнењето на спутумот.

...

Бронхиектазии - воспалителни процеси во респираторниот систем. Болеста се карактеризира со патолошки промени, експанзија или деформација на бронхиите, како резултат на која во нив се формира голема гној. Ова изобличување на внатрешните органи се нарекува бронхиектазија.

...

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...

Пулмоналниот бронхитис е воспалителна болест која влијае на бронхијалното дрво. Овој патолошки процес, најчесто, е резултат на акутна или хронична форма на бронхитис. Сепак, не е исклучено дека таков патолошки процес може да дејствува како независна болест.

...

Вегенеровата грануломатоза е подтип на системски некротичен васкулитис, кој главно влијае на ткивата и крвните садови на горниот респираторен тракт. Во главната група на ризик од овој патолошки процес се мажи и жени од 25 до 40 години. Со генерализирана форма на патологија, клиничката прогноза е крајно неповолна.

...

Билатералната пневмонија кај возрасен или дете е прилично тешка пулмонална патологија, во која се засегнати двете бели дробови. Воспалителниот процес се развива поради ефектите на бактериите, најчесто кај пневмококите, и е многу тешко, а компликациите од оваа патологија може да предизвикаат смрт на лицето.

...

Дифузната пневмосклероза е секундарна патологија за која е карактеристична пролиферацијата на сврзното ткиво во белите дробови. Наспроти позадината на таков процес, функционирањето на ова тело е оштетено. Во поголемиот дел од ситуациите, болеста се формира во однос на позадината на појавата на туберкулоза или пневмонија, бронхитис или венска стаза. Сепак, други клинички предиспонирачки фактори се идентификувани од страна на лекарите.

...

Белодробниот инфаркт е патолошка состојба која се развива како резултат на блокада на мали или средни белодробни садови со тромб формиран во пулмоналниот циркулациски систем или земен од периферните вени. Оваа болест е слична по природа со миокарден инфаркт - истиот има брз развој и се карактеризира со смрт на ткивата на погодената област.

...

Големата кашлица е таква акутна инфективна болест, преносот на кој се обезбедува со капки во воздухот. Голема кашлица, чии симптоми се карактеризираат со цикличната природа на сопствените манифестации, како и долгорочен кашлица, пароксизмален карактер, особено опасен за децата (особено до две години), иако тие можат да се разболат од луѓе од било која возраст.

...

Криптококозата е опасна болест, која се нарекува длабока микоза со хроничен тек. Карактеристична особина на оваа патологија - микозата не влијае само на кожата, туку и ткивата на централниот нервен систем, белите дробови и мускулите. Криптококозата почнува да напредува веднаш по габата, предизвикувачкиот агенс, влегува во белите дробови на лицето со воздухот. Од белите дробови, тој продира во циркулаторниот систем и се шири низ телото. Најчесто, го "напаѓа" мозокот. Оваа болест влијае главно кај мажи од 40 до 60 години. Децата се разболуваат многу ретко.

...

Крупна пневмонија е воспалителна и алергиска болест на белите дробови, која се карактеризира со набивање на еден или неколку лобуси на белите дробови, како и формирање на патолошки ексудат во алвеолите. Како резултат на тоа, белодробното ткиво престанува активно да учествува во процесот на размена на гасови. Предизвикајте ги патогените микроорганизми со опасни болести.

...

Цистичната фиброза одредува генетска наследна болест, придружена со специфична системска лезија на егзокрините жлезди. Цистичната фиброза, чија симптоми се одредуваат врз основа на гореспоменатите лезии, е хронична и неизлечива болест, таа е придружена со кршење на респираторните органи, како и нарушувања поврзани со функциите на органите на дигестивниот систем, вклучувајќи и голем број на други истовремени нарушувања.

...

Акутен бронхитис е болест која се карактеризира со акутно воспаление на мукозата на бронхијата. Главниот симптом со кој може да се идентификува болеста е кашлањето. Луѓето најчесто се разболуваат по хипотермија, поразот на телото со разни инфекции, злоупотреба на никотин и со намалување на имунитетот.

...

Труење со жива - едно од најсериозните труења на телото, што е опасно од неговите последици. Најчесто, живата влегува во човечкото тело во форма на прашина или пареа, со дишење или храна. Доколку оваа супстанца се појави во мала количина и само еднаш, тоа нема да нанесе штета на здравјето - живата ќе се отстрани од телото без дополнителни дејства. Кога се пушта во крвта - низ бубрезите со урина, во дигестивниот тракт - со измет. Таквиот метал, влегувајќи во телото, не се апсорбира во ткивото и не се менува.

...

Пневмокониозата е болест со хроничен тек кој се развива во ткивата на белите дробови поради редовните ефекти на човечкото тело на различни видови прашина. Нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...

Белодробната туберкулоза е болест предизвикана од бактериите од видот Mycobacterium откриени од страна на Роберт Кох во 1882 година. Тие се 74 видови, пренесени преку вода, почва, од болен човек до здрава. Форма на болеста, за која луѓето се најмногу подложни, е прецизно пулмонална туберкулоза, поради фактот што главниот тип на пренос на бактерии е воздушен.

...

Периартеритис нодоза е болест која влијае на садовите со мал и среден калибар. Во официјалната медицина, болеста се нарекува некротизирачки васкулитис. Постои име на периартеритис, болест Кусмаол-Мејер, панартеритис. Како што се развива патологијата, се формираат аневризми, се повторува оштетување не само на ткивата, туку и на внатрешните органи.

...

Хроничната опструктивна пулмонална болест (формулација на дијагнозата на ХОББ) е патолошки процес, кој се карактеризира со делумно ограничување на протокот на воздух во респираторниот тракт. Оваа болест предизвикува неповратни промени во човечкото тело, така што постои голема закана за животот ако третманот е пропишан во погрешно време.

...

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...

Хроничниот бронхитис е воспалителен процес кој се развива и напредува во органите на респираторниот систем. Со оваа болест се нарушува функционирањето на бронхиите, преовладува оштетувањето на нивната заштитна и чистачка активност. Поради нарушување на интегритетот на мукозната мембрана на овој орган, хроничниот бронхитис е придружен со ослободување на голема количина на спутум, во чиста форма или со нечистотии, при кашлање.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.