Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зголемена слезината

Зголемена слезина, или спленомегалија, е симптом кој укажува на развој на одреден патолошки процес во телото, и не е посебна болест. Зголемувањето на органот може да се каже кога неговата тежина достигнува 200 грама или повеќе (вообичаено тоа не е повеќе од 150 грама). Во овој случај, слезината е добро почувствувана и неопходни се дополнителни симптоми. Нешто поретко, но сепак, постојат случаи кога овој орган е зголемен без придружен патолошки процес. Дефинитивно со овој симптом треба да се консултира лекар, а не да се само-лекува. Таквите медицински мерки можат да предизвикаат сериозни компликации и, ако болеста е во занемарена форма, тоа ќе биде фатално.

Етиологија

Зголемената слезина кај дете или возрасен може да се должи на следниве фактори:

 • бактериска или вирусна инфекција;
 • протозоални инфекции;
 • helminths;
 • патологии на други органи и системи во телото;
 • идиопатска природа.

Бактериските и вирусни инфекции кои можат да предизвикаат спленомегалија треба да го вклучуваат следново:

За протозоидни инфекции, кои може да се сметаат како причини за зголемена слезина, вклучуваат следново:

Хелминските инфекции кои делуваат како етиологија на зголемената слезина ги вклучуваат следните:

Треба да се напомене дека првиот тип на болеста практично не се јавува на територијата на земјите од ЗНД, додека вториот се шири низ целиот свет.

Општите патолошки процеси кои предизвикуваат зголемена слезина вклучуваат следново:

Покрај тоа, може систематски да се расипува, со злоупотреба на масна храна, а алкохолизмот може да го предизвика овој симптом.

Проширување на слезината

Класификација

Клиничарите идентификуваат две форми на развој на овој симптом:

 • воспалителна форма;
 • не-воспалителни.

Неинфламаторната форма доста често оди без одредени симптоми и се дијагностицира само со примарна болест.

Симптоматологија

Целокупната клиничка слика, во овој случај, е доста двосмислена, бидејќи природата на симптомите главно ќе зависи од основната причина. Сепак, воопшто, можно е да се идентификуваат знаци кои се карактеристични за одредена форма на патолошки процес. Значи, со воспалителна природа на зголемување на слезината, симптомите може да бидат како што следува:

Невоспалителната форма има прилично скудна клиничка слика - повремено на пациентот може да му пречат болки во влечење во левиот абдоминален регион, температурата ретко се зголемува до субфебрилија.

Зголемувањето на црниот дроб и слезината може да бидат предизвикани од вирусен хепатитис, кој се манифестира со следниве симптоми:

Бидејќи ваквата клиничка слика е слична на грипот или АРВИ, повеќето пациенти не бараат медицинска помош навремено. Зголемувањето на органот може да се дијагностицира само во напредната фаза на развој на вирусен хепатитис.

Со патологии на урогениталниот систем, клиничката слика може да се карактеризира со следниве симптоми:

Причината за зголемување на слезината може да биде туберкулозата на овој орган. Сепак, клиничката слика во овој случај, до одредена фаза на развој, практично нема специфични знаци. Во подоцнежните фази на развој на оваа болест, клиничката слика може да се надополни со следните манифестации, кои може да се утврдат со лабораториски и инструментални методи:

 • нагло намалување на бројот на леукоцити, тромбоцити;
 • лоша згрутчување на крвта, што може да доведе до крварење;
 • самиот орган е со густа еластична конзистентност, со места за омекнување во областа на случајно распаѓање.

Во некои случаи, туберкулозата на слезината е компликација на цироза на црниот дроб.

Дијагностика

Во почетната фаза на дијагностичките процедури, физичкиот преглед на пациентот се врши со палпација на органот и земање историја. Неопходно е да се разјасни дали пациентот бил ден во тропска земја и како јадел. Ако пациентот зема лекови кои не се евидентирани во амбулантната картичка, треба да го известите докторот.

Дијагностичката програма може да го содржи следново:

 • клинички и биохемиски тест на крв;
 • општа анализа на измет и урина;
 • биолошки маркери за присуство на автоимуни патологии;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • КТ скен или МНР;
 • стернална пункција.
Вечна пункција

Задолжителна консултација со хематолог . Во некои случаи, може да биде неопходно да се испита ендокринолог , специјалист за заразни болести и ревматолог .

Третман

Зошто е зголемена слезината и како да се коригира оваа патологија, само доктор може да каже по прецизна дефиниција на дијагнозата. Во согласност со ова, ќе се спроведе понатамошна терапија.

Генерално, во оваа патологија може да се разликуваат следните терапевтски мерки:

 • ако етиологијата е инфекција, се пропишува курс на антибиотици;
 • за вирусни заболувања - имуномодулатори, комплекс за антивирусна терапија;
 • со хелминтни инфекции, антитистадоза, анти-трематод лекови, витаминско-минерални комплекси.

Исто така, ја потпишува исхраната, за да ја олесни работата на дигестивниот тракт. Ако третманот со конзервативни методи не даде соодветен резултат, тогаш се изведува операција за отстранување на органот. По таква постапка, веројатно е имунитетот на пациентот да ослабне, па затоа се пропишуваат антибиотици, лекови за зајакнување на имунолошкиот систем и антивирусни лекови.

Превенција

Спречувањето на оваа патологија е како што следува:

 • елиминирање на лошите навики и само здрава храна за телото;
 • навремено и правилно лекување на сите заболувања;
 • редовно испитување од страна на специјализирани медицински специјалисти;
 • навремена вакцинација.

Треба да се забележи дека по себе спленомегалијата ретко води до сериозни компликации. Опасноста за живот е основната причина за болеста.

Сподели го овој напис:

"Зголемена слезината" е забележана кај заболувања:

Апсцесот на црниот дроб е процес на формирање на гној наполнета празнина во паренхимот на органот поради воведување на пиогена микрофлора во него. Причините кои предизвикуваат оваа болест може да бидат и бактерии и протозои. Ако се воведат бактерии, се развива бактериски апсцес на црниот дроб, а ако се развијат амеби и други протозои, се јавува абебен црн апсцес.

...

Аденокарциномот е процес на рак кој води до развој на малигнен тумор во жлездата и епителните клетки. Поради фактот што скоро целото човечко тело се состои од такви клетки, овој тип на рак нема ограничувања во однос на локализацијата. Во медицината, често се нарекува рак на желудникот. Точната етиологија на развојот на оваа болест во моментов е непозната. Нема ограничувања во врска со сексот. Во старосната група на ризични луѓе од 40 до 85 години, во зависност од видот на болеста.

...

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...

Анемија на Минковски-Шауфард (наследна микросфероцитоза, микросфероцитна анемија) е вид на анемија во која уништувањето на црвените крвни клетки се јавува побрзо од нивниот животен циклус. Овој патолошки процес е можен поради интрацелуларни дефекти на црвените крвни клетки. Преваленцата на оваа болест е прилично голема - 80% од сите случаи на анемија.

...

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...

Бактерискиот ендокардит е воспалителен процес во внатрешната обвивка на срцето предизвикан од влијанието на патолошки микроорганизми, чија главна цел е стрептокок. Често ендокардитисот е секундарна манифестација која се развила во однос на позадината на други болести, но тоа е бактериско оштетување на мембраната која е независно пореметување. Тоа влијае на луѓето од било која возрасна група, па затоа често кај децата се јавува ендокардит. Карактеристична особина е дека мажите страдаат од таква болест неколку пати почесто од жените.

...

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...

Билиарната цироза е патологија на црниот дроб, што резултира од долготрајно нарушување на одливот на жолчката поради холестаза или оштетување на билијарниот тракт. Ова е процес на хронично воспаление со автоимуна генеза. Патологијата е секундарна и примарна. Треба да се забележи дека претежно кај лицата со оваа патологија се забележува примарна билијарна цироза.

...

Гошеровата болест е генетска патологија во која одредени течности се депонираат во телото. Оваа болест се јавува поради мала количина на специфичен ензим - глукоцереброзидаза. Тоа помага да се разрушат мастите со акумулирање на глукоцереброзидаза во клетките. Токму овие клетки се нарекуваат Гаучер - со името на францускиот лекар кој ја опишал ваквата патологија. Како што напредува болеста, погодените клетки почнуваат да растат. Внатрешните органи стануваат поголеми, што резултира со неуспех во нивната работа. Шифрата за ICD-10: E75.2.

...

Помпеловата болест (син гликогеноза тип 2, дефицит на киселина алфа-глукозидаза, генерализирана гликогеноза) е ретка болест со наследна природа која предизвикува оштетување на мускулите и нервните клетки низ телото. Вреди да се забележи дека подоцна болеста се развива, толку поповолна ќе биде прогнозата.

...

Стилска болест (син Juvenile ревматоиден артритис, јувенилен ревматоиден артритис) е автоимуна болест која често се дијагностицира кај лица под 16 години. Патологијата спаѓа во категоријата системски болести, односно, може да влијае на внатрешните органи.

...

Чагасовата болест (син Американска трипаносомијаза) е заразна болест која е предизвикана од воведувањето на патолошки агенс во човечкото тело. И возрасните и децата можат да страдаат од патологија. Дијагнозата често се дава на машки претставници.

...

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...

Епштајн-Бар вирусот припаѓа на вирусите на херпес, кои, влегувајќи во човечкото тело, перзистираат за живот во него, предизвикувајќи развој на разни автоимуни и лимфопролиферативни патологии. Луѓето се заразени со овој вирус уште од детството - според статистичките податоци, до 90% од возрасната популација се носители на тоа, а 50% од нив може да бидат заразни за другите.

...

Тифусната треска е концепт кој вклучува неколку слични во развојниот и клиничкиот тек на болестите, имено тивок и тифус кој се пренесува преку тифус. И покрај ова, двете патологии се сметаат за независни болести.

...

Вроден сифилис е форма на болеста која се пренесува од заразена мајка на дете за време на бременоста или на трудот. Треба да се напомене дека вродената форма на болеста кај детето не се појавува веднаш по раѓањето - првите симптоми може да се појават и во период од една година и веќе во адолесценција.

...

Галактоземијата е наследен тип на болест која напредува поради недостаток на активност на ензими кои се директно вклучени во метаболизмот на галактозата. Поради фактот што човечкото тело не може целосно да ја открие галактозата, разните тешки нарушувања во нервниот систем, визуелниот апарат, а исто така и во дигестивниот систем постепено напредуваат. Обично, сето ова се забележува веќе во детството, бидејќи галактоземијата кај децата може да се случи веднаш по раѓањето.

...

Хелминтијаза е група на паразитски заболувања кои прогресираат поради пенетрација на различни видови паразитски црви во телото. Овие болести немаат ограничувања во однос на полот и возраста. Треба да се забележи дека кај децата се јавува дијагноза на хелминтијаза. Ова се должи на фактот дека децата се помалку придржуваат кон правилата за хигиена, користат неизмиени јадења и почесто играат на отворено (песок, градина, итн.).

...

Хемобластозата е неопластична болест која се карактеризира со лезии во хематопоетските и лимфните ткива. Тие вклучуваат системски болести - леукемии и регионални - лимфоми. Формациите се разликуваат меѓу себе не само на локацијата, туку и во квалитетот на патологијата. Всушност, кај леукемија, болеста се наоѓа во крвта и се нарекува леукемија или леукемија, туморот се наоѓа во границите на коскената срцевина. Кај лимфомите, туморот е локализиран во лимфните јазли, предизвикувајќи силни метастази низ телото со оштетување на коскената срцевина.

...

Хемоглобинуријата е една од формите на хемоглобинемија, која се карактеризира со оштетување во садовите. Во оваа состојба, црвените крвни клетки се протегаат над васкуларниот кревет и влегуваат во урината. Ако урината ја менува бојата во темница, содржи хемоглобин. Ова укажува на интензивна дезинтеграција на црвените тела предизвикани од внатрешна болест или од влијанието на надворешните фактори. Симптоматично, болеста се манифестира со бледило на кожата, жолтица, повраќање, треска.

...

Хемолитичната анемија е прилично ретка болест на крвта која се карактеризира со намалување на животниот циклус на црвените крвни клетки (еритроцити). Нормално, еритроцитите живеат во просек од 3 до 4 месеци, но во присуство на анемија, овој период се намалува на две недели. Секој ден одреден дел од црвените крвни клетки се заменува со нови, кои произлегуваат од црвената коскена срцевина.

...

Хемолитичката болест на новороденчето (ХДН) е патолошки процес кој потекнува од матката. Во овој случај, постои одредена опозиција на два имунолошки системи - крвта на мајката е некомпатибилна со крвта на фетусот. Ова води до фактот дека телото на една бремена жена почнува да ги перцепира црвените крвни клетки на бебето како туѓи организми и затоа започнува со производство на антитела. Побудувачкиот фактор за развој на овој тип на болест е Rh-конфликт - ако е позитивен за мајката и негативен за детето.

...

Хемосидерозата е болест што спаѓа во категоријата пигментални дистрофии, а исто така се карактеризира со акумулација во ткивата на голема количина на хемосидерин, што е пигмент кој содржи железо. Механизмот на развој на болеста и понатаму не е целосно познат, но експертите од областа на дерматологијата откриле дека причините за формирањето може да се разликуваат во зависност од формата на појавата на таквото нарушување.

...

Хепатитис Д е друг вид на вирусна инфекција на црниот дроб. Неговата карактеристична особина е тоа што најчесто се јавува истовремено со хепатит Б, помалку се смета за компликација на негативните ефекти на ХБВ. Провокатор е специфичен микроорганизам кој често инфицира лице со парентерален пат, т.е. преку крв. Покрај тоа, постојат и други механизми на инфекција.

...

Хепатитисот Е е прилично тешка патологија која се карактеризира со вирусно оштетување на црниот дроб. Посебна карактеристика на други видови на болести е тоа што често продолжува позитивно и завршува со заздравување. Сепак, во исто време, тоа е опасно за жените во позиција.

...

Хепатореналниот синдром е брзо прогресивно нарушување на бубрезите, кое се развива во позадината на патологиите на овој орган, порталната хипертензија и други процеси. Оваа болест е особено опасна, бидејќи без специфичен третман, леталниот исход се јавува во рок од неколку недели.

...

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...

Црви (црви) - група на паразитски црви кои влегуваат во човечкото тело и почнуваат да го паразитираат. Болестите што ги предизвикуваат кај децата и возрасните се нарекуваат хелминтични инвазии или хелминтни инфекции. До денес, научниците знаат неколку стотици видови на црви кои можат да се паразитираат во човечкото тело. Некои не предизвикуваат тешка повреда на виталните органи, додека други, напротив, предизвикуваат опасни компликации и може да го загрозат животот на пациентот. Затоа, важно е внимателно да ги набљудувате превентивните мерки, така што гелминтните јајца да не навлезат во телото.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.