Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зголемени аксиларни лимфни јазли

Зголемувањето на аксиларните лимфни јазли се забележува доста често, но не секогаш се обрнува внимание на тоа, што е полн со развој на сериозна болест, која подоцна ќе биде тешко да се излечи. Лекарите се свесни за голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таков симптом. Вреди да се одбележи дека сите од нив се поврзани со одредена болест.

Таквата клиничка манифестација не е единствениот знак на заболувања, може да се надополни со болка и непријатност во пазувите, како и црвенило на кожата во оваа зона и зголемување на температурата.

Воспоставувањето на точна дијагноза се врши со објективен преглед и лабораториски и инструментални испитувања на пациентот. Третманскиот режим ќе зависи директно од етиолошкиот фактор.

Етиологија

Следните фактори можат да предизвикаат воспаление и проширување на лимфните јазли во пазувите:

 • болест од инфективна или катарактна природа која претходно била пренесена од лице;
 • воспалителен процес во фоликулите на косата лоциран во оваа анатомска зона;
 • тешка интоксикација на телото , која настанала како резултат на сериозна болест;
 • зголемено потење - оваа состојба предизвикува зголемување на бројот на патогени агенси кои можат да влезат во телото преку намалување на кожата во пазувите;
 • алергиска реакција - често ваквиот одговор на организмот е реакција на дезодоранс кој се користи за да се спречи потење;
 • пораз на регионалните лимфни јазли со онколошки процес. Вреди да се напомене дека во раните фази на рак лимфните јазли нема да бидат зголемени и болни;
 • лимфосарком ;
 • Хочкиновата болест - оваа патологија се карактеризира со формирање на малигни грануломи. Ако одите на лекар навреме, можете да постигнете целосна наплата;
 • Мачката на гребнатинки е најчеста причина што аксиларниот лимфен јазол значително се зголемува кај децата. И покрај тоа што предизвикува таква состојба е доста банален фактор - гребнатини или грицки, таквото нарушување е закана.

Ваквите извори на главен симптом се најчести, но постои група на ретки причини за зголемување на лимфните јазли . Оваа категорија треба да содржи:

Сите горенаведени предиспонирачки фактори се карактеристични за двата пола, но постојат неколку причини својствени само за жените. Зборуваме за зголемување на аксиларните лимфни јазли со мастопатија . Таквата манифестација се јавува поради формирањето на пломби во млечните жлезди. Покрај тоа, претставниците на послабите секс може да доживеат сличен симптом кога носат дете или додека дојат бебе. Во такви случаи, третманот не е потребен.

Причини за зголемување на лимфните јазли

Покрај горенаведените фактори, лимфните јазли кај детето може да се зголемат во позадина:

Во огромното мнозинство на случаи, предизвикувачките агенси на воспаление на аксиларни лимфни јазли се стафилококи . Инфекцијата се јавува на неколку начини - преку крвта или лимфата, како и при контакт на микроорганизмот со погодената кожа во пазувите.

Класификација

Промените во лимфните јазли во аксиларниот регион се:

 • акутен - најчесто служи како компликација на заразно или инфламаторно заболување;
 • хроничен - често овој тип се забележува кога се појавуваат малигни процеси во телото.

Покрај тоа, зголемувањето на обемот на лимфните јазли е поделено на:

 • воспалителни ;
 • не-воспалителни .

Потребата за таква класификација е дека тактиката на нивниот третман ќе биде радикално поинаква.

Во зависност од предизвикувачкиот агенс на болеста, постојат неколку дополнителни форми на овој симптом:

Покрај тоа, еден или неколку лимфни јазли може да бидат вклучени во патолошкиот процес.

Симптоматологија

Симптоми на проширување на аксиларни лимфни јазли

Зголемениот лимфен јазол во пазувите е проследен со карактеристични клинички симптоми, вклучувајќи:

 • стекнување на кожата, под која се воспалени лимфни јазли, црвена боја;
 • формирање на специфичен туберкулозен под раката, што укажува на локацијата на зафатениот лимфен јазол;
 • непријатност при палпација на пазувите;
 • појава на изразен синдром на болка, што укажува на напредната фаза на болеста. Вреди да се забележи дека болката во пазувите за време на мастопатијата и онкологијата не се појавува;
 • упорни гадење ;
 • чувство на пулсација на зголемени лимфни јазли;
 • физичка слабост на рацете;
 • треска .

Сите горенаведени симптоми се поврзани само со промени во обемот на лимфните јазли, но тие може да бидат придружени со други манифестации карактеристични за болеста што предизвика главен симптом.

Слични симптоми на отечени лимфни јазли во пазувите може да се видат кај возрасни и деца. Сепак, неопходно е да се земе во предвид дека кај дете било кој патолошки процес се развива побрзо и потешко.

Дијагностика

За да се дознаат изворите на зголемување на аксиларните лимфни јазли кај жените и мажите, неопходно е да се спроведе лабораториски и инструментален преглед на пациентот. Сепак, првично беше спроведена примарна дијагноза, која вклучува:

 • детален преглед на пациентот, кој има за цел да го одреди времето на зголемување на лимфните јазли, како и присуството и сериозноста на дополнителни симптоми;
 • проучување на медицинската историја и историја на животот на пациентот;
 • темелно објективно испитување, кое се состои во проценка на состојбата на кожата и палпација на аксиларниот регион.

Втората фаза на дијагностицирање вклучува лабораториски тестови, меѓу кои вреди да се потенцира:

 • општ и биохемиски тест на крв - за откривање на знаци на воспаление;
 • уринализа;
 • Тест за Mantoux - во случај на сомневање за туберкулозна инфекција;
 • крвен тест за да се утврдат туморските маркери.

Инструменталните испитувања вклучуваат:

 • Ултразвук на лимфните јазли кај мажи и жени;
 • Х-зраци;
 • мамографија - за жени;
 • биопсија - да се потврди или побие присуството на онкологија.
Мамографија

Третман

Ако дојде до зголемување на лимфните јазли под рацете, тогаш пациентите се строго забранети да направат независни обиди да се елиминира таков симптом.

Третманот се темели на елиминирање на воспалението или инфекцијата што предизвикало развој на овој симптом што е можно поскоро. За ова ви е потребно:

 • земи курс за земање антибактериски и анти-воспалителни лекови;
 • врши компреси базирани на димексид;
 • се подложени на низа физиотерапевтски процедури;
 • земаат хомеопатски лекови и имуномодулатори.

Во случаи на потврда за присуство на малигнен процес, се назначува хемотерапија или хируршка интервенција.

Како дел од сложената терапија за зголемување на лимфните јазли под пазувите, не е забрането да се користат рецепти за традиционални лекови кои вклучуваат употреба на:

 • Тинктури на база на ехинацеа;
 • calendula и нане;
 • tansy и млад борови пука;
 • глог и капициум;
 • се меша од овес и млеко.

Покрај тоа, се препорачува да се збогати исхраната со витамин Ц.

Компликации

Најчестите последици од доцниот третман на болестите во кои се зголемуваат лимфните јазли во пазувите се:

 • хронична лимфостаза ;
 • апсцес формирање на инфициран лимфен јазол;
 • сепса ;
 • ширењето на воспаление во соседните внатрешни органи и ткива.

Превенција

За да се спречи зголемување на лимфните јазли кај возрасен и дете, неопходно е да се придржуваат на општите превентивни правила:

 • води здрав начин на живот;
 • јаде право и избалансиран;
 • за зајакнување на имунолошкиот систем;
 • престанете со користење на дезодоранси и креми за локална употреба, кои предизвикуваат алергиски реакции;
 • контрола како детето игра со домашни миленици;
 • за лекување на рани и абразии со антисептички супстанции;
 • да побара медицинска помош навремено за лекување на инфективни или воспалителни болести;
 • редовно се подложени на целосен медицински преглед.

Прогнозата на зголемени лимфни јазли во пазувите директно зависи од тоа што е изворот на формирање на таков знак. Сепак, честопати раната дијагностика и соодветно избраните тактики на терапија обезбедуваат поволен исход, односно комплетно закрепнување.

Сподели го овој напис:

"Зголемување на аксиларни лимфни јазли" се забележува кај заболувања:

Аденозата на дојката е бенигнен тумор кој се поврзува со формата на фиброцистична мастопатија и е поврзан со растот на ткивото на ткивото на градите. За таква болест се карактеризира со формирање на цврсти нодули во градите и празнење од брадавицата, често има болка.

...

Карциномот на дојката е еден вид малигнен тумор со локализација во млечната жлезда. Процесот започнува во каналите за млеко, лобули или други структури на жлездата, постепено ширејќи се во здрави области, вклучувајќи ги лимфните јазли и ткивата на соседните органи.

...

Цистата на градите е патолошки процес кој доведува до акумулација на патолошка течност (инкапсулирана) во млечната жлезда на жените. Оваа болест ретко води кон развој на рак, но го зголемува ризикот од неговото формирање. Нема јасни ограничувања во однос на возраста. Сепак, клиничарите забележуваат дека оваа патологија најчесто се среќава кај жени на возраст од 35-55 години кои никогаш не родиле.

...

Ракот на дојката е болест која е придружена со формирање на епителијална туморска маса во градите, во која нејзиниот раст се јавува од каналите на жлездата или од нејзините сегменти. Ракот на дојката, чии симптоми може да се засноваат на поразот на една или двете жлезди во исто време, е една од најчестите патологии на туморот (рак) кај жените.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.