Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зголемен црниот дроб

Зголемениот црн дроб, или хепатомегалија, се карактеризира со патолошко зголемување на органот. Медицината има познати случаи кога тежината на црниот дроб достигна 15 килограми. Ако овој симптом не е брзо елиминиран, тогаш развојот на болест која е опасна за животот на лицето - црнодробна инсуфициенција . Треба да се напомене дека присуството на овој симптом не секогаш укажува на патологии во областа на црниот дроб. Доста често, манифестацијата на оваа карактеристика може да укаже на развојот на патолошки процеси во други органи и системи на телото.

Етиологија

Зголемениот црн дроб може да се забележи со такви патолошки процеси:

Треба да се истакнат и причините за зголемување на црниот дроб, кои не се директно поврзани со функционирањето на овој орган:

 • кардиоваскуларна инсуфициенција;
 • генетски болести;
 • блокада на вените;
 • нарушување на метаболизмот на мастите и функционирање на метаболизмот;
 • хемохроматоза ;
 • онколошки процеси;
 • бенигни тумори;
 • цисти;
 • изложеност на токсини, вклучувајќи и алкохолни и медицински.

Одделно, неопходно е да се идентификуваат фактори кои можат да доведат до зголемување на црниот дроб на детето:

 • воспалителни процеси;
 • токсично труење со тешки метали, хемиски соединенија, отрови;
 • сепса ;
 • абнормален развој на жолчните канали;
 • метаболички патологии;
 • несоодветна исхрана на детето, што може да доведе до синдром на дебелина или масен црн дроб;
 • вродени инфекции;
 • конгестивна болест на црниот дроб.

Треба да се забележи дека зголемувањето на црниот дроб на детето може да биде сигнал за крвна болест - леукемија , хемолитична анемија и сл. Затоа, ако детето има зголемување на црниот дроб, итната е итна медицинска помош. Одложувањето во оваа ситуација може да доведе до попреченост или смрт.

Симптоматологија

Треба да се забележи дека црниот дроб е еден од ретките органи кои немаат нервни завршетоци. Затоа, во повеќето случаи, пациентот не забележува никакви симптоми. Секоја патологија која е поврзана со овој орган се дијагностицира во подоцнежните фази, кога основната причина влијае на други органи или системи на телото, што, пак, доведува до интензивна манифестација на клиничката слика.

Хепатомегалија

Во почетните фази на зголемување на црниот дроб не се манифестира. Пациентот повремено може да биде вознемирен од болка или непријатност во подрачјето на органот. Како што се влошува основната болест, клиничката слика може да се манифестира на следниов начин:

 • непријатност во десната хипохондриумска област;
 • чувство на тежина, дури и со минимална количина на храна или течност;
 • ртење , што е придружено со непријатен мирис;
 • металоиди ;
 • прекршувања во функционирањето на гастроинтестиналниот тракт - чести запек , напади со дијареа без очигледна причина;
 • гадење , ретко со повраќање ;
 • пожолтување на кожата и мукозните мембрани;
 • "Хепатални дланки";
 • раздразливост , промени во расположението;
 • нарушување на спиењето - поспаност или, напротив, несоница .

Ако зголемувањето на црниот дроб се должи на кардиоваскуларна инсуфициенција, следните карактеристични знаци може да се додадат во целокупната клиничка слика:

Често, зголемениот црн дроб е знак на болест на жолчни камења. Во овој случај, можни се следните можни симптоми:

 • тежина во десниот хипохондриум;
 • болка во градите ;
 • повраќање на жолчката , која не носи олеснување;
 • фекалните маси се обезбојуваат, често содржат неразредени честички на храна;
 • пожолтување на кожата.

Исто така е неопходно да се разбере дека симптомите не секогаш точно укажуваат на една посебна болест. Можно е да се одреди точно која болест е посебен симптом и зошто црниот дроб е зголемен, само по дијагнозата. Затоа, невозможно е самостојно да се споредат симптомите и да се лекува, бидејќи ова може само да го влоши текот на болеста и да доведе до неповратни патолошки процеси.

Дијагностика

Ако црниот дроб е зголемен, лекарот спроведува сеопфатно испитување за да ја разјасни причината за овој симптом, да утврди дијагноза и да го пропише правилниот третман.

Дијагностичката програма може да се состои од следниве активности:

 • физички преглед со палпација (ако црниот дроб е значително зголемен, добро ќе се види), појаснување на поплаките, историја на болеста и живот;
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа и измет;
 • идентификација на маркери на вирусен хепатитис;
 • биопсија на засегнатиот орган;
 • Ултразвук;
 • радиографија;
 • имунолошки студии.
Биопсија на црниот дроб

Дијагностичката програма може да се прилагоди во зависност од моменталните симптоми, состојбата на пациентот, историјата на болеста и животот на пациентот.

Третман

Основна терапија ќе зависи од основната причина. Општо земено, терапијата со лекови може да го содржи следново:

 • антибиотици;
 • антивирусна;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • имуномодулаторни;
 • глукокортикостероиди;
 • витамински и минерални комплекси.

Ако причината за овој симптом е наследна болест, тогаш метаболичкиот процес се корегира со заменска терапија. Бидете сигурни дека користите витаминско-минерални комплекси.

Во онколошките процеси, хируршката интервенција се спроведува со хемотерапија и последователен тек на рехабилитација.

Во холелитијаза, во повеќето случаи се користат радикални методи на лекување, односно хируршко отстранување на жолчното кесе.

Без оглед на етиолошкиот фактор, се наметнува посебна храна. Диетата со зголемен црн дроб значи следново:

 • исклучување од исхраната со масни, солени, пржени, кисела и алкохолни пијалаци;
 • храната треба да се варат, парен или печен без маснотии;
 • конзистентноста на садовите треба да биде течност или пире;
 • оброците треба да бидат чести, во мали делови, но со интервал од најмалку 3 часа помеѓу дози.

Исхраната маса се одредува врз основа на главната болест.

Самолевањето или употребата на традиционалната медицина, во овој случај, е неприфатливо. Треба строго да се придржуваат кон препораките на лекарот во врска со внесот на лекови, исхрана и начин на живот.

Превенција

Целните методи за превенција вклучуваат следново:

 • правилна исхрана;
 • откажување од пушење и пиење алкохол;
 • умерено вежбање;
 • нормализација на тежината;
 • навремено лекување на сите болести.

Покрај тоа, треба да се запомни за важноста и ефективноста на редовните прегледи со лекарите.

Сподели го овој напис:

"Зголемен црниот дроб" се забележува кај заболувања:

Апсцесот на црниот дроб е процес на формирање на гној наполнета празнина во паренхимот на органот поради воведување на пиогена микрофлора во него. Причините кои предизвикуваат оваа болест може да бидат и бактерии и протозои. Ако се воведат бактерии, се развива бактериски апсцес на црниот дроб, а ако се развијат амеби и други протозои, се јавува абебен црн апсцес.

...

Акромегалија е патолошки синдром кој напредува поради хиперпродукцијата на соматотропин од страна на хипофизата по осификација на епифизалната 'рскавица. Оваа болест се карактеризира со патолошки раст на коските, органите и ткивата. Често со оваа болест, екстремитетите, ушите, носот и други работи се зголемуваат. Поради брзиот раст на овие елементи, метаболизмот е нарушен и се зголемува ризикот од развој на дијабетес.

...

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...

Алвеококозата е паразитарна болест предизвикана од алвеококи и се карактеризира со формирање примарна лезија во црниот дроб. Болеста има сериозни симптоми и последици, а во многу случаи, болеста завршува дури и со смртта на пациентот. Затоа, нејзината дијагноза и третман кај луѓето треба да се спроведе навремено, со цел да се избегне развој на компликации.

...

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...

Аномалија на Ебштајн (аномалија на Ебштајн, Епштајн аномалија) е дефект на срцето што се случил на ниво на феталниот развој. Болеста е дека постои намалување на волуменот на празнината на десната комора во однос на позадината на зголемување на празнината на десниот атриум.

...

Антифосфолипидниот синдром е болест која вклучува комплетен симптом комплекс поврзан со нарушен метаболизам на фосфолипидите. Суштината на патологијата лежи во фактот дека човечкото тело зема фосфолипиди за туѓи тела, против кои произведува специфични антитела.

...

Аортна инсуфициенција е патолошки процес во срцето, кој се карактеризира со нецелосно преклопување на аортниот отвор со митрални валвуларни летоци. Ова значи дека меѓу нив се формира јаз, што, пак, води до прелевање на крвта во левата комора. Се протега, што го прави полошо да ги извршува своите функции. Оваа болест е втора најчеста болест на срцето и често е придружена со стеснување на аортата. Инсуфициенцијата на аортната валвула почесто се дијагностицира кај мажи отколку кај женките. Во зависност од факторите на појавата, ова нарушување може да биде примарно и секундарно. Затоа развојните фактори се вродени патологии или болести.

...

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...

Бактерискиот ендокардит е воспалителен процес во внатрешната обвивка на срцето предизвикан од влијанието на патолошки микроорганизми, чија главна цел е стрептокок. Често ендокардитисот е секундарна манифестација која се развила во однос на позадината на други болести, но тоа е бактериско оштетување на мембраната која е независно пореметување. Тоа влијае на луѓето од било која возрасна група, па затоа често кај децата се јавува ендокардит. Карактеристична особина е дека мажите страдаат од таква болест неколку пати почесто од жените.

...

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...

Билиарната цироза е патологија на црниот дроб, што резултира од долготрајно нарушување на одливот на жолчката поради холестаза или оштетување на билијарниот тракт. Ова е процес на хронично воспаление со автоимуна генеза. Патологијата е секундарна и примарна. Треба да се забележи дека претежно кај лицата со оваа патологија се забележува примарна билијарна цироза.

...

Гошеровата болест е генетска патологија во која одредени течности се депонираат во телото. Оваа болест се јавува поради мала количина на специфичен ензим - глукоцереброзидаза. Тоа помага да се разрушат мастите со акумулирање на глукоцереброзидаза во клетките. Токму овие клетки се нарекуваат Гаучер - со името на францускиот лекар кој ја опишал ваквата патологија. Како што напредува болеста, погодените клетки почнуваат да растат. Внатрешните органи стануваат поголеми, што резултира со неуспех во нивната работа. Шифрата за ICD-10: E75.2.

...

Помпеловата болест (син гликогеноза тип 2, дефицит на киселина алфа-глукозидаза, генерализирана гликогеноза) е ретка болест со наследна природа која предизвикува оштетување на мускулите и нервните клетки низ телото. Вреди да се забележи дека подоцна болеста се развива, толку поповолна ќе биде прогнозата.

...

Стилска болест (син Juvenile ревматоиден артритис, јувенилен ревматоиден артритис) е автоимуна болест која често се дијагностицира кај лица под 16 години. Патологијата спаѓа во категоријата системски болести, односно, може да влијае на внатрешните органи.

...

Чагасовата болест (син Американска трипаносомијаза) е заразна болест која е предизвикана од воведувањето на патолошки агенс во човечкото тело. И возрасните и децата можат да страдаат од патологија. Дијагнозата често се дава на машки претставници.

...

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...

Епштајн-Бар вирусот припаѓа на вирусите на херпес, кои, влегувајќи во човечкото тело, перзистираат за живот во него, предизвикувајќи развој на разни автоимуни и лимфопролиферативни патологии. Луѓето се заразени со овој вирус уште од детството - според статистичките податоци, до 90% од возрасната популација се носители на тоа, а 50% од нив може да бидат заразни за другите.

...

Вирусен хепатитис е инфективна болест на црниот дроб, која предизвикува патолошко воспаление на ткивото на црниот дроб. Лицето е носител на болеста. Не постојат строги ограничувања во однос на возраста и полот. Денес во медицината постојат пет групи на оваа болест. Секоја група има своја клиничка слика и етиологија.

...

Интраутерина инфекција е одредена група на заразни болести кои се јавуваат кај фетусот за време на развојот. Инфекцијата на детето може да се појави од мајката за време на процесот на раѓање. Феталната инфекција е премногу опасна за фетусот, бидејќи отстапувањето може да доведе до спонтан абортус и развојни патологии. Можни се предвремено породување и сериозно оштетување на централниот нервен систем.

...

Интраутерина пневмонија кај новороденчињата е воспалителен процес во белодробното ткиво предизвикан од изложеност на патогени организми. Во повеќето случаи, интраутерината пневмонија кај новородените е локализирана, но генерализираната форма не е исклучена.

...

Тифусната треска е концепт кој вклучува неколку слични во развојниот и клиничкиот тек на болестите, имено тивок и тифус кој се пренесува преку тифус. И покрај ова, двете патологии се сметаат за независни болести.

...

Вроден сифилис е форма на болеста која се пренесува од заразена мајка на дете за време на бременоста или на трудот. Треба да се напомене дека вродената форма на болеста кај детето не се појавува веднаш по раѓањето - првите симптоми може да се појават и во период од една година и веќе во адолесценција.

...

Галактоземијата е наследен тип на болест која напредува поради недостаток на активност на ензими кои се директно вклучени во метаболизмот на галактозата. Поради фактот што човечкото тело не може целосно да ја открие галактозата, разните тешки нарушувања во нервниот систем, визуелниот апарат, а исто така и во дигестивниот систем постепено напредуваат. Обично, сето ова се забележува веќе во детството, бидејќи галактоземијата кај децата може да се случи веднаш по раѓањето.

...

Хелминтијаза е група на паразитски заболувања кои прогресираат поради пенетрација на различни видови паразитски црви во телото. Овие болести немаат ограничувања во однос на полот и возраста. Треба да се забележи дека кај децата се јавува дијагноза на хелминтијаза. Ова се должи на фактот дека децата се помалку придржуваат кон правилата за хигиена, користат неизмиени јадења и почесто играат на отворено (песок, градина, итн.).

...

Хемангиом на црниот дроб е болест која е придружена со формирање на бенигнен тумор. Оваа болест има извонредна природа. Често, хемангиомот на црниот дроб е комбинација од васкуларни неоплазми од бластоматозна и дизембиопластична природа.

...

Хемоглобинуријата е една од формите на хемоглобинемија, која се карактеризира со оштетување во садовите. Во оваа состојба, црвените крвни клетки се протегаат над васкуларниот кревет и влегуваат во урината. Ако урината ја менува бојата во темница, содржи хемоглобин. Ова укажува на интензивна дезинтеграција на црвените тела предизвикани од внатрешна болест или од влијанието на надворешните фактори. Симптоматично, болеста се манифестира со бледило на кожата, жолтица, повраќање, треска.

...

Хемолитичната анемија е прилично ретка болест на крвта која се карактеризира со намалување на животниот циклус на црвените крвни клетки (еритроцити). Нормално, еритроцитите живеат во просек од 3 до 4 месеци, но во присуство на анемија, овој период се намалува на две недели. Секој ден одреден дел од црвените крвни клетки се заменува со нови, кои произлегуваат од црвената коскена срцевина.

...

Хемолитичката болест на новороденчето (ХДН) е патолошки процес кој потекнува од матката. Во овој случај, постои одредена опозиција на два имунолошки системи - крвта на мајката е некомпатибилна со крвта на фетусот. Ова води до фактот дека телото на една бремена жена почнува да ги перцепира црвените крвни клетки на бебето како туѓи организми и затоа започнува со производство на антитела. Побудувачкиот фактор за развој на овој тип на болест е Rh-конфликт - ако е позитивен за мајката и негативен за детето.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.