Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зголемени ингвинални лимфни јазли

Зголемен лимфен јазол во препоните, најчесто предизвикан од инфективен или воспалителен процес. Доста често, овој симптом е знак на болест која е сексуално пренослива. Ингвиналниот лимфаденитис бара внимателно медицинско испитување и лекување само под надзор на лекар. Неовластената употреба на лекови или традиционална медицина е неприфатлива, бидејќи тоа може да предизвика развој на сериозни компликации.

Етиологија

Зголемените лимфни јазли во препоните можат да бидат поради патогени и условно патогени фактори. Воспаление и, како резултат на тоа, лимфаденопатија, никогаш не се јавува независно. Како по правило, овој процес е последица на развојот на основната болест. Формирањето на таков процес може да го содржи следново:

 • апсцес во долните екстремитети или перинеумот;
 • сексуално преносливи болести;
 • заразени абразии, рани, чиреви и слични повреди на интегритетот на кожата;
 • еризипели на долните екстремитети, задникот и долниот дел на стомакот;
 • нож остеомиелитис ;
 • трофични чиреви , во кои започна гноен процес;
 • болести од габична или паразитарна природа;
 • метастази на тумори.

Исто така, треба да се забележи дека ингвиналните лимфни јазли може да се зголемат поради патолошки процес, кој може да биде почест кај мажите или жените. Така, зголемените лимфни јазли во препоните кај жените може да бидат симптом на клиничката слика на следните патолошки процеси:

 • вулвитис ;
 • Бартолинит ;
 • онколошки процеси на репродуктивниот систем;
 • компликации после породувањето.

Зголемувањето на ингвиналните лимфни јазли кај мажите може да се должи на следниве етиолошки фактори:

Покрај тоа, треба да се забележи дека развојот на таков патолошки процес е сосема можен поради САРС или инфлуенца , ако едно лице има ослабен имунолошки систем.

Симптоматологија

Зголемени лимфни јазли во препоните кај мажите и жените

Во почетната фаза на развој на лимфаденитис, симптомите се речиси целосно отсутни. Едно лице може да забележи само мало зголемување на лимфните јазли во препоните. Ова не може да предизвика непријатност или непријатност. Како што се развива главниот патолошки процес, лимфните јазли ќе растат, со што ќе биде потешко за движење на лицето. Во оваа фаза клиничката слика може да биде дополнета со следните симптоми:

 • непријатност во препоните;
 • движењето предизвикува непријатност;
 • сензација на топлина и тензија во препоните;
 • намалување или целосно отсуство на сексуална желба;
 • црвенило на кожата се забележува во погодените области;
 • локална треска.

Ако започне гноен процес во зголемени лимфни јазли, клиничката слика е надополнета со следните симптоми:

 • зголемена телесна температура ;
 • на местото на зголемениот лимфен јазол, на кожата се формираат фистули, преку кои излегува зелен гној;
 • гадење , можеби со повраќање ;
 • главоболка ;
 • речиси комплетен недостаток на апетит;
 • изразен едем на ткивото;
 • остра болка при палпација;
 • лимфниот јазол е неподвижен.

Оваа состојба на пациентот укажува на интоксикација на телото. Итно е да се побара лекарска помош.

Во тој случај, ако причината за развојот на таков патолошки процес е СПБ, тогаш клиничката слика може да биде надополнета со следните симптоми:

 • осип во областа на препоните, што може да биде придружено со чешање и скалирање ;
 • честа мокрење што не носи олеснување;
 • чувство на непријатност или болка за време на сексуалниот однос;
 • намалување на сексуалната желба или недостиг од неа.

Во овој случај, веднаш треба да контактирате со дерматовенеролог , а не само да се лекувате. Неовластената употреба на лекови може да доведе не само до компликации, туку и до замаглена клиничка слика, што ја комплицира понатамошната дијагноза и третман.

Дијагностика

Првично, без прекин, се врши физички преглед, со палпација на зголемени ингвинални лимфни јазли и појаснување на општата историја. Ако, пред испитувањето, пациентот земал лекови за да ги отстрани симптомите, дефинитивно треба да му кажете на лекарот за тоа и да го покажете пакетот на лекот.

За точна дијагноза и откривање на етиологијата на зголемување на ингвиналните лимфни јазли, лекарот пропишува лабораториски и инструментални испитувања. Стандардната програма може да го содржи следново:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • земање крв за анализа на специфични антитела кон патогени;
 • бактериолошки сеење на содржината на лимфниот јазол;
 • биопсија на ингвиналниот лимфен јазол;
 • ПЕТ - назначен во случаи кога постои сомневање за развој на онколошки процес;
 • тест за СПБ;
 • имунолошки студии;
 • ултразвучен преглед на абдоминалната празнина.
ПЕТ процедура

Лекарот може да пропише третман само откако ќе ја идентификува етиологијата на болеста и ќе направи точна дијагноза.

Третман

Зголемениот лимфен јазол во препоните на жените или мажите бара, во секој случај, навремен и сеопфатен третман. Општо земено, не се прави посебна терапија на лимфаденитис, бидејќи овој симптом е елиминиран со целосно лекување на основната причина. Затоа, основната терапија ќе зависи од основната болест.

Одделно, треба да се каже за гноен процес во зголемените лимфни јазли. Во овој случај, главната терапија со лекови неопходно ќе ги вклучува следниве лекови:

 • антибактериски;
 • антихистаминици;
 • антиинфламаторно.

Во потешки случаи, операцијата се одвива. Во овој случај, лекарот ја открива местото на лезијата, го отстранува гној од него, ја мие раната со антисептичко решение и става лабави рабови. Обично тие мора да бидат наметнати со цел остатоците од гноен издут да одат надвор. Во завршната фаза на третманот, процедурата за лекување на антисептички рани се повторува и се врши финалниот шевове на рани.

Зголемените лимфни јазли не се посебна болест, затоа е невозможно сами да се елиминираат симптомите. Таквите активности можат да ја подобрат состојбата на пациентот, но само за одредено време. Затоа, при првите знаци на клиничката слика, треба да се побара медицинска помош и да не се лечи самокапитација.

Сподели го овој напис:

"Зголемувањето на ингвиналните лимфни јазли" е забележано кај заболувања:

Бактериски вагинитис (син бактериски колит) е воспалителна болест која ги зафаќа органите на женскиот репродуктивен систем, која зафаќа едно од водечките места во гинекологијата. Вреди да се напомене дека патологијата често се развива во текот на периодот на раѓање.

...

Баланопоститис кај дете е воспалителна болест која влијае на главата на пенисот на бебето. Појавата на таква болест во детството се должи на фактот што кожичката ја затвора главата, што придонесува за развојот на патогената микрофлора.

...

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...

Гениталниот херпес е најчеста инфективна болест која влијае на мукозните мембрани или кожата на гениталиите со карактеристични осипувања. Осипот е како мала група везикули кои можат да мутираат во мали чирови.

...

Херпесот е вирусна болест која се манифестира во форма на карактеристични лезии (везикули), групирани меѓу себе и локализирани во мукозните мембрани и на кожата. Херпес, симптоми кои се појавуваат на позадината на влијанието на вирусите на херпес, најчесто се наоѓаат во форма на лабијална (попрецизно, лабијална) инфекција, нејзините манифестации во традиционалниот секојдневен живот се дефинираат како "студени на усните". Постојат и други форми на болеста, на пример, генитален херпес (со доминантна лезија на гениталните органи), како и форми во кои се засегнати различни области.

...

Вирусот на херпес, кој предизвикува инфекција со херпес, влегува во човечкото тело на различни начини - домашни, воздушни, контактни, хранливи и други. Затоа, без тешкотии, оваа инфекција може да биде заразена од секој човек, и возрасен и дете. Херпетичната инфекција е болест, главна клиничка манифестација на која е појавата на група меурчиња на хиперемичните мукозни мембрани и кожа.

...

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...

Кандида баланопостит е болест што го зафаќа машкиот урогенитален систем. Наречен од Кандида габи. Тие навлезат во мукозните мембрани и човечката кожа, што резултира со формирање на повеќе филаментозни форми. Оваа болест ги погодува мажите од сите возрасти.

...

Кандида вулвитис е воспалителен процес кој влијае на надворешните гениталии на една девојка или жена. Причината за инфекција е Кандида габа, која живее во вагиналната микрофлора. Противпожарниот процес се активира само кога постои поволна средина за тоа - наспроти позадината на заразни болести, и ако не се почитува личната хигиена. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи.

...

Ракот на пенисот е малиген тумор кој е локализиран на машкиот репродуктивен орган. Овој тип на рак предизвикува метастази и може да доведе до смрт на пациентот. Припаѓа на ретки болести на ракот на генитоуринарниот систем, најчесто се јавува кај мажи по 60 години.

...

Когнитивниот синовитис е заболување кое предизвикува воспаление во синовијалната мембрана на зглобот. Како резултат на овој процес, ексудат се акумулира во неговата празнина и се појавува едем. Обично болеста напредува само во еден зглоб. Движењата стануваат ограничени и придружени со болни сензации. Но, болката не е главниот симптом на оваа болест, а пациентите во ретки случаи се обраќаат во медицинска установа во раните фази на прогресија на болеста.

...

Кламидија кај мажи (син на урогенитален хламидија, хламидијален уретритис, хламидијална инфекција) е инфективен процес во органите на уринарниот систем. Главната опасност е тоа што болеста често има асимптоматски тракт, кој е полн со оштетување на внатрешните органи и системи.

...

Епидидимитис е воспаление на епидидимисот на инфективна или неинфективна етиологија. Овој додаток изгледа како спирална цевка и се наоѓа на задната површина на тестисот, прицврстувајќи го со сперматичниот канал. Ако воспалителниот процес влијае истовремено и на тестисите и на додатокот, орхидидидимитисот се развива кај човекот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.