Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Потечени лимфни јазли

Потечени лимфни јазли - симптом на воспалителен, инфективен или онколошки процес во телото. Во некои случаи, овој патолошки процес е последица на одредена болест, кога телото веќе ја надминува инфекцијата. Третманот треба да го препише само лекар, по темелно испитување и утврдување на етиолошкиот фактор.

Етиологија

Ако лимфните јазли се зголемени, речиси секогаш се потврдува патолошкиот процес во телото. Клиничарите ги идентификуваат следниве можни етиолошки фактори:

 • заболувања на забите;
 • патологии на горниот респираторен тракт;
 • инфективни процеси во телото;
 • воспалителни процеси;
 • хормонски нарушувања;
 • прекумерно пиење;
 • системски патологии;
 • туберкулоза ;
 • СПБ;
 • ХИВ инфекција ;
 • механичко оштетување на кожата, особено за болест на мачката ;
 • болести на генитоуринарниот систем;
 • онколошки болести;
 • болести на габична етиологија.

Локализацијата на зголемените лимфни јазли и клиничката слика ќе зависи од етиолошкиот фактор. Треба да се напомене дека зголемувањето на лимфниот јазол од една страна кај детето може да доведе до нарушување , па затоа не може да се игнорира таков симптом.

Треба да се сфати дека зголемувањето на лимфните јазли не е секогаш знак на горенаведените етиолошки фактори, па затоа треба да се консултирате со лекар, а не да се само-лекувате, особено народни лекови.

Локација на лимфните јазли на човечкото тело

Симптоматологија

Општите карактеристики на клиничката слика со зголемување на лимфните јазли вклучуваат следново:

Зголемен лимфен јазол под вилицата може да биде придружен со следниве дополнителни знаци:

Причината за зголемување на лимфните јазли во вратот може да биде туберкулоза или акутна респираторна инфекција. И бидејќи клиничката слика во раната фаза на развој на овие два патолошки процеси е слична, само-третманот треба да се исклучи.

Зголемувањето на ингвиналните лимфни јазли во повеќето случаи е знак за развој на сексуално пренослива болест. Сепак, ракот не е исклучок.

Зголемениот лимфен јазол во препоните може да биде придружен со следниве дополнителни знаци:

Зголемените лимфни јазли под раката може да бидат знак на инфективен процес во телото. Во овој случај, севкупната клиничка слика може да биде дополнета со следните симптоми:

Зголемени лимфни јазли под раката

Зголемениот лимфен јазол на задниот дел на главата може да биде знак за речиси секој патолошки процес во телото. Затоа, во овој случај не постои недвосмислена клиничка слика. Можете да изберете само заеднички симптоми кои најверојатно ќе бидат присутни:

 • треска, треска;
 • општа интоксикација на телото;
 • во случај кога започнува гноен процес, се забележува висока телесна температура и се формира болка која трепери.

Присуството на горенаведените клинички слики бара итна медицинска помош. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Дијагностика

Пред сè, лекарот врши детален физички преглед на пациентот, со појаснување на поплаките и општа историја. За да се утврди етиологијата на зголемениот лимфен јазол во препоните, на задниот дел на главата или на друго место, се спроведуваат низа лабораториски и инструментални испитувања:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • биопсија на воспалениот лимфен јазол;
 • Биопсија на лимфни јазли
 • КТ скенирање;
 • радиографија на внатрешните органи;
 • СПБ и ХИВ тест.

Треба да се разбере дека точната дијагностичка програма е инсталирана само од специјализиран медицински специјалист, во зависност од моменталната клиничка слика.

Третман

Во овој случај, не постои севкупна клиничка слика. Програмата на основната терапија зависи од основната причина и е избрана од страна на лекар поединечно. Општо земено, терапијата со лекови може да вклучува лекови за овој спектар на дејство:

 • антибиотици;
 • антиинфламаторно;
 • витамински комплекси.

Покрај земањето на лекови, локалните препарати може да се препишат во форма на маст или компреси за да се олесни воспалителниот процес. За да се загрее воспалениот лимфен јазол е невозможно.

Ако ракот е причина за развој на таков симптом, тогаш се пропишува хемотерапија со можна хируршка интервенција.

За да се отстрани таков патолошки процес, лекарот може да пропише курс на физиотераписки процедури. Употребата на традиционалната медицина не е исклучена. Во овој случај, тирингута на ехинацеа помага добро. Сепак, треба да се сфати дека пред употреба потребно е да се консултира лекар, бидејќи оваа компонента може да биде алергична. Ова особено важи за лекување на дете.

Третманот на болеста што предизвикал зголемен лимфен јазол треба да биде комплексен. Невозможно е да се прекине текот на терапијата, дури и со значително подобрување на благосостојбата.

Превенција

Во однос на симптомите, нема јасни превентивни мерки. Потребно е да се воведат препораки за спречување на оние заболувања кои се причина за зголемени лимфни јазли. Покрај тоа, не треба да се игнорираат препораките на лекарите и превентивниот медицински преглед.

Сподели го овој напис:

"Зголемувањето на лимфните јазли" е забележано кај заболувања:

Аденокарциномот е процес на рак кој води до развој на малигнен тумор во жлездата и епителните клетки. Поради фактот што скоро целото човечко тело се состои од такви клетки, овој тип на рак нема ограничувања во однос на локализацијата. Во медицината, често се нарекува рак на желудникот. Точната етиологија на развојот на оваа болест во моментов е непозната. Нема ограничувања во врска со сексот. Во старосната група на ризични луѓе од 40 до 85 години, во зависност од видот на болеста.

...

Аденокарциномот на белите дробови (рак на желудникот на белите дробови) е рак на не-малите клетки, дијагностициран кај 40% од сите онколошки белодробни заболувања. Главната опасност од овој патолошки процес е дека во повеќето случаи таа е асимптоматска. Мажите од возрасната група 50-60 години се најмногу подложни на болеста. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации.

...

Алергискиот артритис е акутна патолошка состојба која се карактеризира со промена на зглобовите. Оваа болест често е предизвикана од прогресија на алергии на антигени од странско потекло. Се разликува по тоа што има некомплициран курс, лесно се лекува и има поволни прогнози. Заедно со таква болест често се манифестира инфективно-алергиски артритис. Тоа се случува поради фактот дека телото е премногу подложно на патогени во текот на овој период. Ова се две различни нарушувања кои имаат речиси исти симптоми и се разбира.

...

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

...

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...

Баланопоститисот е прилично честа воспалителна болест на кожата на пенисот. Според статистичките податоци, секоја година на Земјата 11% од мажите страдаат од оваа болест. Баланопоститис кај мажи, според МКБ-10 (меѓународна класификација на заболувања), е двојна болест, бидејќи вклучува воспалителен процес и во главата и во внатрешниот леток од кожичката.

...

Кавасакивата болест е ретка, но опасна васкуларна патологија, класифицирана како системски васкулитис. За време на таквата болест се забележува напад на васкуларните ѕидови од клетките на нивниот имунолошки систем. Во моментов причините за формирање на таква болест остануваат за лекарите како бело место, но општо прифатено е дека патогените бактерии и вируси имаат патолошки ефект.

...

Ниман-Пик болест е наследна болест во која постои акумулација на маснотии во различни органи, најчесто во црниот дроб, слезината, мозокот и лимфните јазли. Оваа болест има неколку клинички форми, секоја со своја прогноза. Не постои специфичен третман, висок ризик од смрт. Болеста Niemann-pick е подеднакво подложна на мажи и жени.

...

Випл-овата болест (Син. Виппловата болест, Виппловата болест, мезентериската липогрануломатоза, липофагичната интестинална грануломатоза, интестиналната липодистрофија, цревната липодистрофија) е ретка системска патологија во која најчесто се јавува тенкото црево. Како што напредува болеста, може да бидат вклучени органи на дигестивниот, нервниот и кардиоваскуларниот систем.

...

Чагасовата болест (син Американска трипаносомијаза) е заразна болест која е предизвикана од воведувањето на патолошки агенс во човечкото тело. И возрасните и децата можат да страдаат од патологија. Дијагнозата често се дава на машки претставници.

...

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...

Бурситис е воспалителен процес во заедничката кеса (Бурса). Тоа влијае на болеста на било кој од зглобовите, а еден од најчестите е бубарит на лактот. Таа има карактеристичен тек: симптомите се појавуваат постепено, со што се спречува навремената дијагноза, и со текот на времето води кон инвалидност на рацете, што е предизвикано од особеностите на структурата на зглобот. Според МКБ-10, болеста е означена со шифрата М70.3.

...

Вирусни сипаници (исто така познати како пилешки болести) се многу заразна заразна болест која претежно ги зафаќа децата. Мали сипаници, чии симптоми првенствено се карактеризираат со појава на осип на меур, во меѓувреме, може да се дијагностицираат кај возрасни, особено ако не се дадени соодветни вакцини.

...

Coxsackie вирусот е вирусна инфекција која припаѓа на семејството на херпетички вируси кои живеат и се размножуваат во човечкиот дигестивен тракт. Тие влегуваат во животната средина со измет, така што појавите на оваа вирусна болест често се наоѓаат во летниот и есенскиот период, кога се случува честото загадување на почвата и водата со фекалии. Мувите и лебарките се пренесуваат од вирусот, па затоа епидемиските епидемии може да се случат во области со низок животен стандард и во неразвиени земји. Децата со оваа патологија се претежно под 10 години.

...

Херпес симплекс вирусот е вирусна патологија која се карактеризира со појава на карактеристични везикули со серозно полнење на кожата и мукозните мембрани. Постојат два серотипа на овој вирус: 1 и 2. Откако се населиле во човечко тело, овој патоген останува со него засекогаш, затоа тестовите за igg и igm ви дозволуваат да ги определите антителата кон вирусот и да видат дали постои во телото.

...

Епштајн-Бар вирусот припаѓа на вирусите на херпес, кои, влегувајќи во човечкото тело, перзистираат за живот во него, предизвикувајќи развој на разни автоимуни и лимфопролиферативни патологии. Луѓето се заразени со овој вирус уште од детството - според статистичките податоци, до 90% од возрасната популација се носители на тоа, а 50% од нив може да бидат заразни за другите.

...

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...

Вирусен менингитис е акутна инфламаторна болест која претежно влијае на мека обвивка на мозокот. Во главната група за ризик, децата под 10 години. Но, болеста може да влијае на младите луѓе под 30-годишна возраст. Болеста може да биде или зависна од самостојност или може да биде последица на сериозните заразни болести кои претходно биле доживеани.

...

ХИВ е подмолна инфекција која не се манифестира долго време. Затоа е исклучително тешко да се одредат симптомите на ХИВ кај жените, особено во рана фаза, бидејќи тие се од општа природа, што не укажува на присуство на вирус во телото. Во исто време, ако не започнете антивирусна терапија со текот на времето, очекуваниот животен век на пациентот се намалува, бидејќи симптомите на болеста напредуваат и на крајот доведуваат до развој на СИДА. Првите симптоми на болеста не даваат идеја за причините за нивниот изглед, затоа лекувањето на болеста е попречено од клиничката природа на овие манифестации и неможноста да се направи дијагноза за време на периодот на инкубација.

...

ХИВ кај мажи е опасна вирусна болест која денес не може да се излечи целосно. Има неколку начини на инфекција. Најчесто тие се болни мажи со репродуктивна возраст. Можен е премин од мајка на фетус. Во овој случај, симптомите на болеста се манифестираат во детството.

...

ХИВ инфекцијата е болест предизвикана од вирусот на имунодефициенција, а исто така се карактеризира со Синдром на акутна имунодефициенција (СИДА) кој е релевантен за него, што, пак, делува како фактор кој придонесува за развој на секундарни инфекции, како и разни малигни неоплазми. ХИВ инфекцијата, чиишто симптоми се манифестираат на сличен начин, доведува до најдлабока депресија на оние заштитни својства кои обично се својствени за телото.

...

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...

Хемобластозата е неопластична болест која се карактеризира со лезии во хематопоетските и лимфните ткива. Тие вклучуваат системски болести - леукемии и регионални - лимфоми. Формациите се разликуваат меѓу себе не само на локацијата, туку и во квалитетот на патологијата. Всушност, кај леукемија, болеста се наоѓа во крвта и се нарекува леукемија или леукемија, туморот се наоѓа во границите на коскената срцевина. Кај лимфомите, туморот е локализиран во лимфните јазли, предизвикувајќи силни метастази низ телото со оштетување на коскената срцевина.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.