Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Задебелување на ноктите

Задебелување на ноктите е жива манифестација на патолошкиот процес во човечкото тело. Сепак, голем број луѓе прифаќаат сличен симптом за козметички дефект и не бараат да побараат квалификувана помош.

Често причината за задебелување на ноктите е во нивната габична инфекција, но исто така има и помалку безопасни предиспонирачки фактори, како што се повреда или носење тесни чевли.

Во прилог на главниот симптом, симптомите како промена во сенката и деформацијата на ноктите, чешање и отекување на кожата околу погодената област може да бидат присутни во клиничката слика.

За да се открие патолошкиот извор на задебелување на ноктите на нозете и рацете, може да биде само клиничар заснован на резултатите за време на лабораториски и инструментални испитувања. По утврдувањето на етиолошкиот фактор, ќе се додели индивидуална терапија, која често вклучува употреба на конзервативни методи.

Етиологија

Во здрава личност, нормалната дебелина на ноктите е 0,5 милиметар на рацете и 1 милиметар на нозете. Покрај тоа, за нормален изглед на ноктите се карактеризираат со такви знаци:

 • мазна површина;
 • недостаток на грубост и деламинација;
 • розова сенка.

Сепак, под влијание на мал број на негативни предиспонирачки фактори, таквата структура на ноктите може да се промени.

Најчестите причини за задебелување на нозете се:

 • слаба исхрана - недоволно внесување на витамини и хранливи материи од храната доведува до развој на патологии и нарушувања на метаболизмот, што негативно влијае на здравите клинци за нокти;
 • нарушување на процесот на циркулација на крвта во прстите - таквото отстапување може да се развие во позадината на болестите како што се ревматизам , гихт или атеросклероза ;
 • ноктите габа - е најчестиот етиолошки фактор кој води не само до промена на нивната дебелина, туку и на бојата на погодената област. Во такви случаи, се препорачува да се почне третманот што е можно поскоро, бидејќи патолошкиот процес може да се прошири на блиските ткива;
 • повреда или воспаление во креветот за нокти;
 • деформитети на нозете, особено рамен и студ ;
 • кожни болести од не-габична природа, како што е егзема или псоријаза ;
 • носејќи тесни чевли - најчесто тоа води кон печат на ноктот на малиот прст.
Габата е можна причина за задебелување на ноктите на нозете.

Покрај тоа, причината дека нозете се задебелени може да биде конгенитална патологија, која се нарекува pachyonyha. Покрај естетската неудобност, болеста повеќе не влијае на здравјето на едно лице. Во такви ситуации, можно е да се ублажи состојбата на пациентот со земање витамински комплекси и користење терапевтски бањи со додавање на лековити билки и растенија.

Намалувањето на ноктите на рацете се наоѓа неколку пати поретко од слична промена на ноктите на долните екстремитети. Сепак, ова може да биде предизвикано од:

 • псоријаза ;
 • габа ;
 • онихогрифоза - покрај главниот симптом, постои деформација на ноктите како "птичји нок";
 • атлетична болест;
 • койлонихија;
 • појава на лихен планус ;
 • силен удар или тежок предмет што паѓа на врвот на ноктите.

Таквата повреда може да биде предизвикана од процесот на стареење на организмот - постарата личност е, толку подебели ноктите. Поради оваа причина, често се забележуваат задебелени клинци за нокти, често на нозете кај постарите луѓе, што се смета за сосема нормално.

Симптоматологија

Задебелување на ноктите на нозете или рацете може да се забележи на една или на неколку или на ноктите. Преваленцата на таквата повреда зависи од причината за нејзиното појавување.

Во прилог на главниот клинички симптом, меѓу придружните симптоми се:

 • кератинизација на кожата во ноктот;
 • деформација на ноктите;
 • промена на сенката на ноктите, особено нејзиното пожолтување;
 • непријатен мирис;
 • олабавување на структурата на ноктите плоча;
 • појавата на попречни жлебови;
 • чешање на ноктите или на кожата што го опкружува;
 • оток и црвенило на кожата во близина на фокусот на габични инфекции на ноктите.

Ова се главните клинички знаци кои се карактеристични за таквата состојба во која ноктот на раката или нозете се губи.

Задебелување на ноктите

Ако причината за појавата е повреда на горниот или долниот екстремитет, тогаш меѓу симптомите ќе има синдром на болка со различна тежина.

Во такви ситуации кога таквата повреда била предизвикана од појава на една од горенаведените заболувања, клиничката слика ќе биде надополнета со најспецифични симптоми на провокативна патологија. На пример, појавата на осип и дамки на кожата на телото, кои се придружени со тежок чешање и горење, постепена промена на нивната сенка и пилинг на кожата.

Дијагностика

Како да се третира задебелување на ноктите на нозете или рацете, како и какви дијагностички прегледи да се назначат, експерти од областа на дерматологијата и козметологијата знаат. Основа на дијагнозата се лабораториски тестови, кои се надополнети со инструментални процедури и активности на примарниот преглед.

Така, првата фаза од утврдувањето на точната дијагноза вклучува:

 • да го запознае лекарот со историјата на болеста и историјата на животот на не само пациентот, туку и неговите блиски роднини - со цел да се утврди најкарактеристичниот предиспонирачки фактор што доведе до фактот дека ноктите почнаа да се згуснуваат;
 • спроведување темелен физички преглед, кој се состои во палпација на проблематичната област, при што клиничарот го следи одговорот на пациентот. Покрај тоа, се оценува состојбата на не само засегнатиот, но и здравиот сегмент;
 • Детално истражување на пациентот - со цел да се открие првиот пат на појава и сериозност на главниот симптом и на дополнителните клинички манифестации.

Лабораториските дијагностички мерки вклучуваат:

 • општа клиничка анализа на крв - може да покаже промена во неговиот состав;
 • биохемиска анализа на крв - да бара знаци на патолошки процеси во човечкото тело;
 • бактериолошки студии за стружење земени од засегнатиот клин - да се утврди типот на бактерии кои доведоа до габична инфекција на нокната чинија.

Инструменталните испитувања се ограничени на спроведувањето на општите постапки, вклучувајќи:

 • КТ и МРИ;
 • радиографија;
 • Ултразвук.

Спроведувањето на ваквите испитувања е предизвикано од потребата да се утврди појава на туберкулоза, воспаление на белите дробови и други белодробни заболувања, што исто така може да предизвика промени во дебелината на слојот на ноктите.

Третман

Тактиката на отстранување на фактот дека ноктите се задебелени, директно зависи од причината за таквата повреда.

Ако ова се случило на позадината на повредата, тогаш не се изведува посебна терапија - ноктите ќе се опорави самостојно.

Во случаите каде што етиолошкиот фактор бил носењето на непријатни и премногу тесни чевли, а потоа да се елиминира таков дефект, едноставно треба да се променат чевлите.

Третманот за задебелување на ноктите на нозете или рацете, кој се појави во позадина на една од горенаведените болести, ќе биде индивидуален, но во најголем број случаи тоа вклучува:

"Хепарин маст"
 • земање лекови, особено антибактериски агенси;
 • употреба на надворешни агенси, на пример, маст Хепарин, Трокадевазин, Микосан, Ламисил и Тербизил. Други масла, гелови и кремови кои вклучуваат тербинафин, итроконазол, флуконазол, грзеосулфин и кетоконазол треба исто така да бидат вклучени. Лековите се применуваат на погодената област два пати на ден, една недела;
 • физиотераписки методи;
 • употребата на рецепти за традиционална медицина - таквата терапија мора да биде координирана со вашиот лекар.

Третманот на народни лекови вклучува подготовка на терапевтски бањи со додавање на:

 • морска сол;
 • јаболков оцет;
 • сок од лимон;
 • есенцијално масло од зеленчук или чајно дрво;
 • камилица и бадем од лимон.

Најефективни кај физиотерапевтските процедури против задебелени нокти се:

 • парафинска терапија;
 • фонофореза;
 • јонтофореза;
 • масажа

Со силно задебелување, е индицирано хируршко отстранување на ноктите - често се применува овој метод на лекување кога ноктите се задебелени на големиот палец.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегнат проблеми со задебелување на ноктот или нозете се препорачува:

 • да се јаде правилно и урамнотежено - да се обезбеди телото со есенцијални витамини и хранливи материи;
 • целосно се откаже од лошите навики;
 • избегне повреди на прстите на горните и долните екстремитети;
 • одбиваат да носат тесни и слаби квалитетни чевли;
 • посетете дерматолог неколку пати во годината за да ги идентификувате сите габични патологии во раните фази.

Во повеќето случаи, задебелување на ноктите има поволна прогноза - таквото нарушување може целосно да се излечи. Сепак, игнорирањето на симптомите може да доведе до губење на ноктите или на неговото присилно хируршко отстранување.

Сподели го овој напис:

"Задебелување на ноктите" се забележува кај болести:

Хиперкератоза на сквамозниот епител е патологија за време на која се забележува раст и задебелување на слојот на слој на кожата. Во нормална состојба, кај здраво дете или возрасен, горниот слој умира и исклучуваат нови клетки за да се компензира загубата. Со оваа болест се нарушуваат процесите на умирање и надополнување. Причините за оваа болест може да бидат последиците од разни болести и генетска предиспозиција. Оваа болест доведува до фактот дека горниот слој на кожата расте од неколку милиметри до три сантиметри, што предизвикува сериозен непријатност. Се јавува најчеста фоликуларна хиперкератоза, која влијае на кожата на детето и на возрасните.

...

Габите на нозете во попознат смисла за нас, во медицинска терминологија се дефинира како спортист. Со оваа болест се подразбира поразот на кожата на нозете. Нога габа, симптоми кои најчесто се манифестираат кај мажите отколку кај жените, не зависи од карактеристиките на машката физиологија - причината за појавата во овој случај е речиси постојано носење на затворени чевли. Ова, за возврат, го оневозможува нозете да имаат доволно воздух на нозете, а исто така ги одредува идеалните услови за животната средина за патогената микрофлора.

...

Ringworm е габична инфекција на кожата. Оваа болест, исто така позната како трихофитоза, е предизвикана од габични бактерии Microsporum или Trichophyton. Едно лице може да се зарази и од друго лице и од животно. Важно е да се спроведе третманот на болеста на време за да се спречи развојот на компликации.

...

Дијабетична нога е една од компликациите на дијабетесот, генерално, оваа компликација се гледа како синдром, придружен со цела група на различни манифестации кои влијаат на периферниот нервен систем, фугите на нозете, коските и крвните садови. Дијабетична нога, чии симптоми се во форма на улцеративно-некротични лезии, инаку се нарекува гангрена нога и се развива во просек кај 5-10% од пациентите со дијабетес.

...

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...

Onychogriposis е патолошки процес, кој е придружен со лезија на нокната плоча, е еден од видовите на онистистрофија. Локализирани главно на долните екстремитети, но исто така се наоѓаат на рацете. Визуелно, отстапувањето е слично на ноктот на голема птица, предизвикува сериозен непријатност и го нарушува естетскиот изглед.

...

Онихомикозата е габична болест која влијае на ноктите на човекот. Оваа болест често ги напаѓа мажите на возраст од 20-40 години. Но, жените со овој вид на инфекција почесто одат кај лекар. Според статистичките податоци, болеста е дијагностицирана кај 20% од населението. Возбудливиот агенс на оваа габична болест е мувла или габичен габичен микроорганизам.

...

Паронихија (okolonogtevoy интрадермален прст на прстите) - се смета за една од најчестите опции за гноен воспаление на раката. Во меѓународна класификација на болести (ICD-10) код: L03. Почесто кај жените - односот од 3: 1. Процесот има тенденција да се шири под ноктите, по џемперите на сврзното ткиво длабоко во коската. Во отсуство на соодветен третман се јавува остеомиелитис, проследено со ампутација.

...

Румромиозата или рурофитијата е честа габична болест која главно ги зафаќа стапалата, мазната кожа, дланките и ноктите. Причината за патологија е црвениот трихофтон, специфична габа.

...

Фоликуларната кератоза (син пилорична кератоза, гускачки испакнатини, дискератоза, црвена или питиријаза верзиколор) е раширена дерматолошка болест која не е предизвикана од воспаление. Може да се развие и кај деца и кај возрасни.

...

Шрагерија кај деца е една од најчестите и истовремено болни детски болести. Се карактеризира со пораз на кожата и развој на голем број компликации. Детето може да се разболи на било која возраст. На лошитеот клеј, кој живее само на човечкото тело, е провокатор на болеста, што го прави невозможно да се добие од животните. Факторите кои предиспонираат вклучуваат неусогласеност со личната хигиена.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.