Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Трчање во стомакот

Трчањето во стомакот е симптом на одреден патолошки процес во гастроинтестиналниот тракт. Во некои случаи, развојот на оваа функција може да се должи на недоволна количина на храна потрошена, односно глад. Во секој случај, ако желудникот постојано ќе ги зафати, треба да се консултирате со гастроентеролог за совет, а не за само-лек. Можеби ова е манифестација на сериозна гастроентеролошка патологија.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните можни причини за татнеж во стомакот:

 • неправилна исхрана - постот или, напротив, прејадување. Како по правило, татнежот во желудникот со прекумерно внесување на храна се случува кога масни и зачинети јадења преовладуваат во исхраната;
 • прекумерна потрошувачка на алкохолни или шеќерни газирани пијалаци;
 • реакција на одредени лекови;
 • силна анксиозност, стрес , нервен преоптоварување;
 • непријатно држење;
 • гастроентеролошка патологија;
 • промени во хормоналната позадина, која најчесто се забележува пред почетокот на менструацијата или во раната бременост;
 • несоодветно воведување на комплементарни прехранбени производи или слабоквалитетна мешавина - во овој случај, татнеж во стомакот на новороденчето по јадење;
 • нарушување на витамини и минерални рамнотежи.

Треба да се разбере дека татнежот во стомакот е природен процес. Меѓутоа, ако речиси секогаш се јавувате во стомакот по јадење или во мирување, треба да се консултирате со специјалист по медицина, во овој случај, гастроентеролог. Само-лекувањето или преку препораките на традиционалната медицина може да доведе до сериозни компликации.

Причини за татнеж во стомакот

Симптоматологија

Во овој случај, клиничката слика целосно ќе зависи од основната причина. Ако громогласното во стомакот е често набљудувано и по консумирање на храна, тогаш е веројатно дека телото не ги перцепира производите или тие се неправилно комбинирани едни со други. Во овој случај, покрај главниот симптом, може да има делумна дефект на функционирањето на гастроинтестиналниот тракт.

Ако причината за развојот на овој симптом е гастроентеролошка патологија, тогаш клиничката слика може да биде дополнета со следните знаци:

Со развојот на гастроентеролошката патологија со инфективна природа, клиничката слика може да биде дополнета со непријатен вкус во устата, а самиот измет може да биде со силен мирис.

Треба да се забележи дека некои знаци на горенаведената клиничка слика може да бидат присутни во случај на психолошки пореметувања - сериозниот стрес или нервната напнатост исто така може да доведе до варење, гадење и повраќање.

Ако татнежот во стомакот се должи на почетокот на менструацијата, тогаш симптомите може да се надополнат со такви карактеристични знаци:

 • лабава столици ;
 • гадење;
 • болки во долниот дел на стомакот што зрачат до долниот дел на грбот;
 • температурата може да се зголеми;
 • слабост, раздразливост;
 • главоболка

Слични симптоми може да се забележат и во раната бременост. Меѓутоа, во овој случај, веднаш треба да се консултирате со доктор, бидејќи болката во долниот дел на стомакот може да укаже на развој на патологии.

Манифестацијата на овој симптом како одговор на одредени лекови може да биде придружена со следната клиничка слика:

Присуството на таков симптом бара задолжителна консултација со гастроентеролог. Затоа, не се препорачува независно да се споредуваат причините и да се земе третманот. Таквите неовластени медицински интервенции можат да доведат до сериозни компликации.

Дијагностика

Зошто татнежот во стомакот може да се каже само за лекар, по точна дијагноза и да се идентификува основната причина. Дијагностичките мерки може да вклучуваат следново:

Ендоскопска процедура
 • физички преглед, кој вклучува палпација на абдоменот и земање историја. Лекарот треба да утврди колку долго овој симптом почна да се манифестира, какви дополнителни знаци постојат, дали пациентот зема лекови и ако е така, кои се;
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • гастроентеролошки студии;
 • ендоскопија.

Стандардната дијагностичка програма може да се прилагоди во зависност од тековната клиничка слика и степенот на манифестација на симптомите. Врз основа на резултатите од студијата, лекарот може да ја утврди основната причина и да ја пропише основната терапија.

Третман

Програмата за третман ќе зависи од основната причина и моменталната клиничка слика. Терапијата со лекови може да ги вклучува следните лекови:

 • да се стабилизира движењето на желудникот;
 • антигетик;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • лекови за нормализирање на надуеност во цревата;
 • антиалергични;
 • антибиотици.

Ако причината на татнежот во стомакот е гастроентеролошка патологија, тогаш се спроведува соодветен третман.

Кога се буди во абдоменот кај новороденчињата, употребата на лекови е сведена на минимум. За нормализирање на работата на цревата може да се користи чај од анасон, копра или ким.

Бидете сигурни дека програмата терапија вклучува исхрана. Пациентот треба да биде исклучен од исхраната која може да предизвика ферментација и зголемена формација на гасови, бидејќи тоа е причина за татнеж во стомакот. За време на третманот, храната треба да биде лесна, варена или парена. Конзистентноста на храната треба да биде чиста или пире.

Треба да се разбере дека само лекарот по испитувањето може да каже како да се ослободи од татнежот во стомакот. Употребата на народни лекови е можна, но само по консултација со лекар.

Превенција

Невозможно е да се издвојат специфични методи на профилакса, бидејќи ова е само симптом, а не посебна болест. Во принцип, треба да ги следите правилата за здрав начин на живот, особено исхраната.

Сподели го овој напис:

"Глупави во стомакот" се забележува кај болести:

Анисацидозата се смета за релативно нова болест на хелминтичниот тип, бидејќи првично била дијагностицирана во 1955 година. Болеста може да влијае на секое лице: полот и возрасната група нема да бидат ограничувања за пенетрација на паразитот.

...

Атрофичен гастритис е состојба во која стомачните жлезди одговорни за процесот на производство на гастричен сок се изложени на оштетување. Атрофичниот гастритис, чии симптоми се базираат на дегенеративни процеси, како и дегенерација на жлездите кога се заменети со сврзно ткиво, е прилично сериозна болест која бара исклучително сериозен пристап во третманот.

...

Феморалната хернија е форма на торба која се карактеризира со излез од цревните петелки и оментумот надвор од абдоминалната празнина. Во овој случај, внатрешните органи "паѓаат" во туморот, кој надворешно се манифестира во форма на тумор во феморалниот триаголник.

...

Вагонијата не е најчестата патолошка состојба која се јавува во позадина на зголемениот тон на вагусниот нерв, кој е одговорен за функционирањето на внатрешните органи, крвните садови и ендокрините жлезди. Се среќава кај возрасни и деца.

...

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...

Гастроптозата е болест во која стомакот зафаќа анатомски абнормална положба, многу пониска во споредба со нормата и во однос на другите внатрешни органи. Клиничарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да доведат до развој на оваа болест, но тие ќе се разликуваат во зависност од неговата форма.

...

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...

Дивертикула се нарекуваат издигнувања кои се формираат на ѕидовите на големиот или тенкото црево. Тие може да се појават и да не се грижат за личност за живот, но во некои случаи тие стануваат воспалени, предизвикувајќи таква болест како интестинална дивертикулоза. Оваа болест може да се формира во различни делови на цревата. На пример, во сигмоид или дебело црево.

...

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...

Цревната дисбактериоза е патолошка состојба која напредува поради нарушување на односот на нормалната цревна микрофлора и патогена. Како резултат на тоа, функционирањето на целиот гастроинтестинален тракт е значително оштетено. Најчесто напредува дисбактериозата кај доенчињата, бидејќи тие се повеќе ранливи на различни видови на заболувања.

...

Цревната дискинезија е прилично честа болест во која овој орган не е изложен на органски лезии, но неговата моторна функција страда. Основниот фактор во појавата на болеста се смета за продолжен ефект на стресни ситуации или нервни бранови. Поради оваа причина, гастроентеролозите и психолозите се занимаваат со третман на пациенти со слична дијагноза.

...

Долихоколон е патолошки процес, кој се карактеризира со фактот дека одредени делови од дебелото црево стануваат подолги. Во овој случај, дијаметарот и дебелината на ѕидовите на телото не се менуваат. Овој патолошки процес нема јасни разлики во однос на полот и возраста, па затоа dolichocolon се дијагностицира кај деца и возрасни.

...

Цревниот долихосигмоид е абнормална состојба во која се јавува продолжување на сигмоидниот дебело црево (финалната телесна тежина на дебелото црево, која завршува во ректумот). Во некои случаи, dolichosigmoid може да се случи без непријатни симптоми во текот на животот на една личност. Во овој случај, лекарите сметаат дека ова е варијанта на нормата и карактеристика на структурата на телото. Но сепак, почесто, издолжениот сигмоиден дебело црево му дава на човекот многу непријатности - се јавуваат непријатни симптоми кои го комплицираат животот. Треба да се забележи дека dolichosigma може да се развие кај возрасни и деца. Исто така, нема ограничувања во врска со родот.

...

Гастричната кашлица е кашлица која е симптом на гастроентеролошка болест и не е поврзана со патолошки процеси на респираторниот систем. Како по правило, овој вид кашлица ги има следните карактеристики:

...

Илеитис е болест која се јавува во акутна или хронична форма, што влијае главно на дисталната тенкото црево (илеумот). Често се комбинира со други воспалителни болести на дебелото црево, како што се тифлит, јејунитис, дуоденитис и други. Илеитис ги напаѓа луѓето помеѓу 20 и 40 години, главно мажи.

...

Цревни колики - остра болка во цревата, кои се пароксизмални и грчеви во природата и се јавуваат на позадината на нарушување на тонот и перисталтиката на органот. Честопати оваа патологија се развива кога се појавува преголема напнатост на цревните петелки, што доведува до иритација на нервните завршетоци кои се во непосредна близина на неговите ѕидови. Според МКБ-10, не се почитува шифрата на цревната колика, бидејќи е последица на други нарушувања во гастроинтестиналниот тракт. Сепак, според ICD-10, овој симптом се однесува на кодирање K59.9, што звучи како "неспецифицирано функционално нарушување на дебелото црево".

...

Цревната опструкција е тежок патолошки процес, кој се карактеризира со кршење на процесот на ослободување на супстанции од цревата. Оваа болест најчесто ги засега луѓето кои се вегетаријанци. Постојат динамички и механички опструкција на цревата. Ако се откријат првите симптоми на болеста, потребно е да отидете кај хирургот. Само тој точно може да пропише третман. Без навремена помош од лекарот, пациентот може да умре.

...

Копростаз - фекална стагнација, зошто постои целосна или делумна блокада на луменот на дебелото црево. Болеста се развива кај возрасни и деца. Третманот може да препише лекар само по дијагноза.

...

Детската болест, која се карактеризира со развој на дефицит во телото на новороденото, одредена ензимска лактаза, се нарекува дефицит на лактаза. Лактазата е директно вклучена во распаѓањето на лактозата (шеќер од млечни производи). Со нормална количина на лактаза во телото на детето, лактозата се дели на две компоненти: гликоза и галактоза. Во случај кога лактазата е содржана во намален волумен, тогаш несаканата лактоза влегува во цревата, каде што започнува нејзината поделба во составните делови. Варењето на лактоза во цревата води до формирање на масни киселини, метан и водород, што во крајна линија се манифестира во форма на течна столица кај бебињата.

...

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...

Недостигот на кардија на желудникот е патолошки процес, кој се манифестира во форма на недоволно затворање на сфинктерот (вентил) помеѓу хранопроводникот и желудникот. Во медицината, оваа болест се нарекува и халасија. Главната функција на срцевиот сфинктер е да го блокира обратниот излез на варената храна од желудникот во хранопроводот. Опасно е со формирање на чиреви и изгореници на површината на мукозната кожа. Најсериозната компликација на кардиоваскуларната неуспех е малигната дегенерација на епителните клетки.

...

Нетолеранцијата на лактоза е прекршување на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со целосна или делумна неперцепција на лактоза. Овој патолошки процес се должи на недостатокот на ензим кој е одговорен за преработка на млечни производи - лактаза. Првите симптоми може да се појават во адолесценцијата и возраста. Треба да се забележи дека нетолеранцијата на лактоза кај доенчињата е исклучително ретка.

...

Егзацербацијата на хроничен панкреатит е една од фазите на слаб воспалителен процес со локализација во панкреасот. Времетраењето на заплена на светли симптоми може да варира од неколку часа до една недела, во некои случаи подолго.

...

Тумор на желудникот - е патолошка неоплазма, и покрај фактот дека покрај малигниот тек, исто така, може да има бенигна природа. Без оглед на нејзиниот карактер, таа секогаш почнува да се развива од еден слој на овој орган, но е склона кон пораз на сите структурни ткива. Доста честопати има асимптоматски тракт и се карактеризира со бавен раст.

...

Акутен гастроентеритис е прилично честа нарушување во кое воспалението истовремено влијае на поставата на желудникот и тенкото црево. Болеста може да го погоди апсолутно секој човек, нема ограничувања за возраста и сексот. Болеста има поинаква природа, но најчеста причина за воспаление се патогени. Сепак, се разликуваат и прехранбените и алергиските предиспонирачки фактори.

...

Папилитис - е развој на воспалителниот процес кај папилите или папилите, кои се локализирани во анусот, јазикот или стомакот. Една од најретките форми е поразот на оптичкиот нерв. Голем број на предиспонирачки фактори можат да станат причина за болеста, која ќе се разликува во зависност од тоа каде се наоѓа воспалението. Изворите можат да бидат патолошки и физиолошки.

...

Ингоиналната хернија кај децата е болка која се карактеризира со испакнување на хернијаната вреќа заедно со неговата содржина, кои вклучуваат петелка на дебелото црево, дел од оментумот и јајниците. Во појавата на болеста фундаментална улога е доделена на полот и генетската предиспозиција. Најчесто болеста е детектирана кај момчињата, а кај девојчињата се формира неколку пати помалку.

...

Постхолецистектомија синдром е болест која вклучува целиот комплекс на различни клинички манифестации кои се случиле на позадината на една операција, суштината на која била ексцизија на жолчниот меур или екстракција на камења од жолчните канали.

...

Папочната хернија имплицира карактеристична испакнатост која се концентрира во папокот, на која ги надминува границите на предниот абдоминален ѕид на внатрешните органи (цревата, оментумот). Папочна хернија, чии симптоми се разликуваат по манифестација во зависност од припадноста на одредена возрасна група, може да се појават не само кај бебиња, како што најчесто се верува, туку и кај возрасни.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.