Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Затегнатост на градите

Кондензација во градите е прилично специфичен и алармантен симптом кој, спротивно на општото мислење, може да се појави не само кај жените, туку и кај мажите, па дури и кај децата. Во повеќето случаи, овој симптом има патолошка основа, но понекогаш е сосема нормално. Често се манифестира кај деца за време на пубертетот, како и за време на бременоста или за време на доењето на бебето.

Често, синдром на болка во левата или десната града, црвенило на кожата во погодената област, како и абнормален исцедок од брадавицата може да се сметаат за дополнителни симптоми.

При првото откривање на таков алармантен симптом, неопходно е што е можно поскоро да се побара квалификувана помош од мамолог, кој, покрај физичкиот преглед, ќе пропише широк спектар на лабораториски и инструментални испитувања.

Тактиката за тоа како да се излечи дури и мала индурација директно ќе зависи од болеста или од друга состојба што ја предизвикала.

Етиологија

Компакцијата на дојките може да се претстави како локализирани тумори, јазли и испакнатини, протубации или испакнатини. Тие можат да формираат во апсолутно секое лице, без оглед на полот и возрасната категорија. Вреди да се забележи дека во секоја група на пациенти постојат и општи и индивидуални етиолошки фактори.

Причините за развој на грутка на градите кај жените може да бидат како што следува:

 • повреда на дојка - овој предиспонирачки фактор изнесува 45% од сите случаи на појава на таков симптом. Ова се случува против позадината на фактот дека масните клетки се прероди и формираат масна некроза;
 • носејќи непријатен градник кој премногу ги стиснува градите - често тоа доведува до појава на фоки во една девојка за време на пубертетот и формирањето на градите;
 • формирање во млечната жлезда на бенигни или онколошки формации, како и цисти или апсцеси - овие патологии честопати се придружени со таква специфична манифестација како проток на слуз од брадавицата;
 • периодот на доење на бебето - затегнување на градите за време на хранењето не е невообичаено и се развива поради опструкција на млечните канали, што е резултат на неправилно или нецелосно празнење на дојката. Не последното место е развојот на воспаление, што доведува до маститис или лактостаза;
 • периодот на раѓање - во текот на бременоста може да има различни грутки во градите, кои често се предизвикани од хормонални промени, но исто така не се исклучува патолошката основа;
 • појавата на тромбофлебитис - болест предизвикана од згрутчување на крвта што се јавува во млечната жлезда;
 • зголемена секреција на сексуалниот хормон како естроген;
 • предменструален синдром или период во текот на менструацијата - жените често имаат густи зони, придружени со болка. Вреди да се напомене дека тие можат да го променат обликот, обемот и локацијата;
 • нарушување на функционирањето на тироидната жлезда, надбубрежните жлезди или други органи на ендокриниот систем одговорен за секреција на хормони;
 • широк спектар на патологии гинеколошка природа;
 • рано почеток на менопаузата ;
 • продолжено влијание на стресни ситуации.

Повеќето пломби што се формираат во градите на една млада жена се сметаат за нормални, бидејќи тие се директно поврзани со формирањето на менструалниот циклус, периодот на бременост или лактација.

Мали неоплазми во дојката за време на бременоста на детето во женското тело се предизвикани од промени во хормоналната позадина - прогестеронот, естрогенот и пролактините се произведуваат во големи количини. Наспроти ова, постои зголемување на обемот на дојката, која може да формира големи тумори.

По раѓањето на бебето, нивото на хормони се намалува, а жлездите произведуваат млеко. Формации кои се појавуваат во дојката по прекин на хранењето, честопати поврзани со:

 • стагнација на млеко;
 • пенетрација и патолошки ефекти на инфективни агенси;
 • почетокот на развојот на маститис .
Маститис е можна причина за затегнатост на градите

Запек во градите кај мажите, исто така, не се смета за ретка, бидејќи структурата на млечните жлезди во нив практично не се разликува од женката. Кај адолесцентите и лицата со зрела возраст, сличен симптом може да биде локализиран како во една града, така и во двете, како и во областа околу брадавицата ореол.

Најчесто ваквата повреда е поврзана со гинекомастија - со оваа болест се јавува зголемување на млечните жлезди на женскиот тип, што се развива поради замена на жлечното ткиво со сврзно ткиво. Големината на градите може да се зголеми на десет сантиметри, додека 1,5 сантиметри се смета за норма.

Други извори на фактот дека во градите кај мажи постои мала индурација:

 • хормонален дисбаланс - ова го нарушува односот помеѓу машките и женските хормони;
 • пубертет;
 • зависност од наркотични супстанции;
 • неселективно земање одредени групи на лекови, особено антидепресиви, супстанции кои зависат од хормони, лекови против рак и лекови за лекување на кардиоваскуларни заболувања;
 • присуството на вишок телесна тежина;
 • генетска предиспозиција;
 • текот на дијабетес ;
 • хронични болести на органи како што се црниот дроб и надбубрежните жлезди, простатата или тестисите;
 • метаболички нарушувања;
 • лоша исхрана.

Консолидацијата на млечните жлезди кај момчињата во поголемиот дел од ситуациите се формира во возрасната категорија од десет до четиринаесет години. Тие имаат форма на мали топчиња или јазли, кои можат да бидат мобилни и да донесат непријатност при допирање. Оваа состојба се нарекува физиолошка гинекомастија, која нормално поминува самостојно од осумнаесет години. Ако ова не се случи, тогаш, најверојатно, тоа укажува на онколошкиот процес.

Појавата на таков знак кај доенчињата се смета за преодна состојба и се развива против позадината на виталната активност на телото надвор од матката. Нормална состојба е појавата на мали фоки во горните гради кај доенчиња од двата пола кои се со прекумерна тежина. Во такви ситуации, групата на градите кај дете не бара специфичен третман и поминува самостојно.

Исто така, вреди да се потенцира заедничко за сите пациенти кои предиспонираат фактори кои доведуваат до израз на таков знак:

 • циста или лој или млечна жлезда;
 • фиброиди или аденоми;
 • фиброаденои или хемангиоми;
 • липоми или грануломи;
 • мастопатија - може да биде нодуларен и дифузен;
 • сарком на дојка, што е преканцерозна состојба;
 • онкологија на дојка;
 • лимфоми.

Симптоматологија

Од сите погоре, следува дека во најголем дел од случаите грутка во градите укажува на текот на одредена болест, што значи дека овој симптом нема да биде единствениот симптом во клиничката слика.

Општи симптоми секогаш ќе бидат индивидуални и директно зависат од етиолошкиот фактор. Сепак, постои група на локални клинички манифестации својствени за секој човек кој има израстоци на градите. Овие симптоми вклучуваат:

 • изгледот на добро палпибилни единечни или повеќекратни нодули кои немаат јасни граници;
 • промена во сенката на кожата на млечните жлезди - кожата во областа на туморот може да стане жолтеникава, синкава или црвеникава;
 • значително зголемување на погодените гради во споредба со здравиот;
 • влечење и промена на густината на кожата;
 • зголемување на обемот на регионалните лимфни јазли;
 • зголемување на температурата на заболените гради - тоа значи дека ќе биде многу потопло на допир од останатиот дел од телото;
 • менување на позицијата и обликот на брадавицата, кои немаат никаква врска со слични знаци кои се јавуваат за време на доењето;
 • појавата на болка со различна тежина, особено при допирање на градите;
 • излачување на патолошки течности од брадавицата - зборуваме за слуз и гној, крв и масло. Во такви случаи, жените треба да престанат со доењето колку што е можно поскоро.

Појавата на горенаведените симптоми кај некоја личност треба да биде поттик за барање квалификувана помош од мамолог или онколог .

Дијагностика

Иако болната индурација е специфичен симптом, потребен е сеопфатен пристап за да се утврди точната дијагноза. Така, дијагнозата вклучува:

Процедура за мамографија
 • проучување на историјата на животот и историја на болеста, не само пациентот, туку и неговото најблиско семејство;
 • внимателно испитување и палпација на млечните жлезди, додека лекарот го следи одговорот на пациентот. Ова ќе укаже на тоа колку лошо влијае болниот граден кош;
 • Детално истражување на пациентот - за да се одреди првиот пат кога ќе се открие главниот симптом, присуството и сериозноста на дополнителни симптоми;
 • општ клинички и биохемиски тест за крв - за да се утврди нивото на хормони и можното откривање на туморските маркери;
 • микроскопска анализа на течност излачена од брадавицата;
 • Ултразвук на дојка и МРИ;
 • мамографија;
 • биопсија и пункција;
 • дополнителни консултации на експерти од други области на медицината, на пример, онкологија или ендокринологија.

По проучувањето на резултатите од сите испити и утврдувањето на најкарактеристичниот етиолошки фактор за пациентот, ќе се состави индивидуална тераписка тактика.

Третман

Бидејќи причините за болните пломби можат да бидат многу разновидни, постои широк спектар на терапевтски методи за нивно отстранување.

Најчесто, ако пациентот има болни болни, може да се препишат следните терапевтски мерки:

 • земајќи хормонски и јод-лекови;
 • употреба на антивоспалителни и деконгестиви;
 • употреба на имуномодулатори, аналгетици и витамински комплекси;
 • физиотерапија;
 • хемотерапија и ласерски третман;
 • хируршка ексцизија на туморот.

Треба да се напомене дека со помош на народни лекови за елиминирање на печат во градите кај девојче, момче или возрасни е невозможно.

Доколку главниот симптом е предизвикан од менструацијата, како и кај бремени жени и доилки, тогаш често не е потребно лекување, но само во случаи кога нема дополнителни клинички знаци.

Превенција

За да се намали веројатноста дека фоките ќе се појават во градите и ќе му наштетат, треба да ги следите овие едноставни правила:

 • да води активен и здрав начин на живот;
 • избегнувајте емоционална и физичка преголема работа;
 • јаде право и избалансиран;
 • земете ги само оние лекови кои вашиот лекар ги пропишува;
 • избегнувајте, колку што е можно, повреда на млечните жлезди;
 • неколку пати годишно да се подложи на општ медицински преглед.

Исходот од формирањето на групата на градите целосно зависи од етиолошкиот фактор, но бидејќи тоа е специфичен симптом кој предизвикува лице да види лекар, прогнозата често е поволна.

Сподели го овој напис:

"Кондензација во градите" се забележува кај заболувања:

Хијалинозата е протеинска екстрацелуларна дистрофија, која се карактеризира со формирање на хомогени, проѕирни, густи маси кои личат на хијалинска 'рскавица. Овој патолошки процес може да се манифестира како независна болест, и може да се појави со главната болест и да биде еден од симптомите на нејзиниот тежок курс.

...

Карциномот на дојката е еден вид малигнен тумор со локализација во млечната жлезда. Процесот започнува во каналите за млеко, лобули или други структури на жлездата, постепено ширејќи се во здрави области, вклучувајќи ги лимфните јазли и ткивата на соседните органи.

...

Мастодинија (мастолгија) - периодични или редовни болки во дојката, што се предизвикува со промена на нивото на хормони или текот на патолошки процеси во градите или во некои други органи.

...

Мастопатијата е бенигна (во најголем дел од случаите) болест на дојка која се јавува на позадината на хормоналната нерамнотежа во женското тело. Мастопатија, симптоми кои се јавуваат кај жени од репродуктивната возрасна група (во период од 18-45 години), се карактеризира со развој на патолошки процеси во ткивата на жлездите во форма на раст.

...

Ракот на дојката е болест која е придружена со формирање на епителијална туморска маса во градите, во која нејзиниот раст се јавува од каналите на жлездата или од нејзините сегменти. Ракот на дојката, чии симптоми може да се засноваат на поразот на една или двете жлезди во исто време, е една од најчестите патологии на туморот (рак) кај жените.

...

Фибромиом е формирање на бениген карактер, кој се состои од фиброзно ткиво и мускулни структури. Нејзините главни карактеристики - не одат во блиските ткива и прилично полека расте. Тежината на формираниот јазол може да биде од неколку десетици грама до неколку килограми. Фибромиомите може да се појават и кај мажите и кај жените. Но, вреди да се спомене фактот дека во прекрасната половина на човештвото се среќаваат почесто.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.