Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дефект

Распадот може да биде или симптом на почетокот на одреден патолошки процес во телото, или едноставно последица на прекумерна работа во физичка и психолошка смисла, и често се забележува и по болест. Покрај тоа, овој симптом е првиот сигнал дека едно лице разви синдром на хроничен замор . Во овој случај, недвосмислена клиничка слика не може да биде, но секогаш треба да се консултирате со доктор. Исто така е можно дека овој симптом е манифестација на нарушувања на циркулацијата во мозокот или 'рбетниот мозок.

Етиологија

Причините за развојот на овој симптом може да бидат следниве фактори:

 • хронична депресија на спиењето и недоволен одмор;
 • премногу работа ;
 • чест стрес , тешка нервна напнатост;
 • заразни или вирусни заболувања;
 • алкохолизам, употреба на дрога;
 • климатските промени;
 • пролетна авитаминоза ;
 • егзацербација на хронични заболувања;
 • психолошка траума и нарушувања.

Одделно, неопходно е да се нагласат причините за распаѓањето на силата кај детето:

Треба да се напомене дека не секогаш присуството на таков симптом кај децата треба да се смета како манифестација на одреден патолошки процес. Ако нема дополнителни симптоми на клиничката слика, тогаш бебето може едноставно да се преработи поради прекумерна физичка активност. Меѓутоа, ако ова е забележано доста често, има смисла да се консултирате со педијатар за совет, дури и како превентивна мерка.

Симптоматологија

Како по правило, дефект е проследен со такви дополнителни симптоми:

Симптоми на бери-бери

Ваквите симптоми се карактеристични за појавата на депресивна состојба, затоа е подобро да се консултирате со лекар за совет и да не земате лекови по ваша дискреција.

Често постои провала што може да се должи на дефицит на витамин. Во овој случај се појавуваат следниве симптоми:

Во вирусни или заразни болести, клиничката слика може да се манифестира на следниве начини:

Кај психолошките нарушувања карактеристични знаци на севкупната клиничка слика, кои ќе бидат надополнети со специфични карактеристики. Може да се набљудува:

Треба да се забележи дека слична клиничка слика може да се забележи кај алкохолизам. Како по правило, по состојбата на интоксикација поминува лице, доживува дефект, пропусти во меморијата и општи знаци на интоксикација.

Доколку дефектот и придружните знаци се забележани доста често, тогаш неопходно е да побарате совет од доктор. Игнорирањето на овој симптом може да доведе до компликации.

Дијагностика

Дијагнозата со овој симптом е прилично тешка, бидејќи, само врз основа на општата клиничка слика, невозможно е да се сугерира етиолошки фактор. По првичниот преглед, лекарот може да ги пропише следните лабораториски дијагностички методи:

МНР на мозокот
 • клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • анализа за да се утврди нивото на хормони во крвта;
 • КТ скен или МРИ на мозокот.

Дополнителни дијагностички методи се одредуваат во зависност од тековната клиничка слика, состојбата на пациентот, поплаки и анамнеза.

Третман

Ако дефектот е предизвикан од одреден патолошки процес, тогаш се спроведува соодветна основна терапија. Во сите други случаи, програмата за лекување може да го содржи следново:

 • психотерапија;
 • добар одмор и здрав сон;
 • правилна исхрана, доколку е потребна диетална терапија;
 • витаминска терапија;
 • имуномодулатори;
 • физиотерапевтски процедури - масажа, акупунктура, хидропроцедури;
 • дневни транквилизери, седативи, таблети за спиење.

Приемот на лекови се пресметува строго од лекарот што присуствува, неовластениот прием на таквите лекови е строго забранет.

Превенција

Превентивните препораки се како што следува:

 • придржување кон работа и одмор;
 • целосна и навремена храна;
 • елиминација на стресот и нервниот преоптоварување;
 • навремено лекување на сите болести.

Исто така, не заборавајте за важноста на редовниот превентивен медицински преглед.

Сподели го овој напис:

"Неуспех" се забележува кај болести:

Анорексијата подразбира посебен синдром во различни форми на нејзина манифестација, која се јавува под влијание на одреден број причини и се манифестира во апсолутно отсуство на апетитот на пациентот, без оглед на фактот дека постои објективна потреба за исхрана за самиот организам. Анорексијата, чии симптоми се јавуваат кај тековните метаболни заболувања, гастроинтестиналните заболувања, паразитарните и инфективните болести, како и кај одредени ментални нарушувања, може да доведат до недостаток на протеинска енергија.

...

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

...

Билиарната цироза е патологија на црниот дроб, што резултира од долготрајно нарушување на одливот на жолчката поради холестаза или оштетување на билијарниот тракт. Ова е процес на хронично воспаление со автоимуна генеза. Патологијата е секундарна и примарна. Треба да се забележи дека претежно кај лицата со оваа патологија се забележува примарна билијарна цироза.

...

ХИВ е подмолна инфекција која не се манифестира долго време. Затоа е исклучително тешко да се одредат симптомите на ХИВ кај жените, особено во рана фаза, бидејќи тие се од општа природа, што не укажува на присуство на вирус во телото. Во исто време, ако не започнете антивирусна терапија навремено, очекуваниот животен век на пациентот е намален, бидејќи симптомите на болеста напредуваат и, на крајот, доведуваат до развој на СИДА. Првите симптоми на болеста не даваат идеја за причините за нивниот изглед, затоа лекувањето на болеста е попречено од клиничката природа на овие манифестации и неможноста да се направи дијагноза за време на периодот на инкубација.

...

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...

Дишидротичен егзема е болест на кожата која е вид на хроничен дерматитис. Болеста се карактеризира со лезии на кожата на рацете (речиси осумдесет проценти од случаите) и нозете (останатите дваесет проценти), има појава на црвенило и оток, а се карактеризира и со формирање на мали меурчиња со проѕирни содржини. Таквите меурчиња можат да се шират или исушат, формирајќи гнојни кора. Често овие тумори се изразени во групи, може да се спојат во еден голем балон. Ретко се манифестираат само едно фокус.

...

Дебелината на црниот дроб, исто така дефинирана како масна хепатоза, е хронична или акутна болест на овој орган. Дебелината на црниот дроб, чија симптоми се поврзуваат со метаболните нарушувања што се јавуваат на клеточните нивоа, се јавува во врска со дистрофичните процеси кои се концентрирани во паренхимот на засегнатиот орган.

...

Кахексијата е патолошка состојба која се карактеризира со брзо губење на тежината на границите, намалување на виталноста и забавување на физиолошките процеси во организмот. Според МКБ 10, оваа патологија припаѓа на категориите Р50 - Р69 од XVIII класата. Во болничките листови, според ICD 10, при утврдување на дијагнозата, оваа патолошка состојба е кодирана како R64.

...

Диатезата на урична киселина не е независна болест. Ова е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација во телото на пациентот со голема количина на урична киселина, која има особеност да се кристализира. Мали сол кристали се испираат секој пат за време на процесот на емисија на урина. Таквата болест кај некоја личност продолжува безболно и без непријатност. Седиментот на соли на таква киселина наликува на мали црвеникави зрна со песок. Обележете ги само ако лицето ќе уринира во одреден капацитет.

...

Остеохондрозата на лумбосакралниот регион е болест која се карактеризира со уништување на дисковите меѓу пршлените, намалување на течноста во нив, со што се намалува нивната еластичност. Како резултат на тоа, дисковите притискаат на нервните завршетоци, што предизвикува болка во задниот дел на лицето. Екстремната фаза се карактеризира со ширење на коскените процеси (остеофити), што го отежнува движењето на пациентот.

...

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...

Злоупотребата на супстанции е болест на злоупотреба на супстанции што се карактеризира со употреба на хемикалии кои не се официјално поврзани со дрога. Ова постепено доведува до зависност, што е тешко да се елиминира како во случајот со лекови.

...

Што е фронтот? Ова е патолошки процес, проследен со воспаление во фронталниот синус. Формирањето на воспаление се јавува во мукозната мембрана, која се наоѓа во предниот синус. Оваа болест е друго име - фронтален синузитис. Од сите видови на синузитис, фротитисот има најтешка форма на проток.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.