Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пушење кашлица

Задушување на кашлица кај луѓето значи почеток на сериозна болест. Овој симптом се манифестира во моментот кога патологијата преминува во комплицирана фаза.

Етиологија

Посебно кашлица се формира во човечкото тело под влијание на такви заболувања:

Ова се најчестите причини за формирање на симптоми кои се идентификувани од страна на лекарите.

Децата може да развијат непријатен симптом многу почесто од возрасните, бидејќи нивните тела се уште не се прилагодени на ефектите од околината. Разни вирусни болести се придружени во детството со задушување и кашлање.

Во текот на ноќта, симптомот се манифестира од бронхијална астма. Кај 10% од пациентите, единствениот знак за развојот на болеста е силна способност за кашлање и задушување. Симптомот се појавува бидејќи отворањето на бронхиите се намалува и дишењето станува тешко како што издишуваат. Во овој момент, постои кашлица .

Силна манифестација на сув симптом со малку забележлив спутум укажува на ларингитис . Кај оваа болест, пациентот ја надминува високата температура . Но, со бронхијална астма, пациентот развива скратен здив .

Кога телото е оштетено од онколошки заболувања, кашлицата е поинтензивна, болна и потешка. Тоа е овој симптом кој известува за ракот на белите дробови . Исто така, задушувачки симптом може да се манифестира од употребата на одредени лекови.

Причини за пушење со кашлица

Класификација

Суво гушење кашлица напредува во различни форми. Клиничарите откриле дека постои симптом кој се манифестира без спутум. Тој беше наречен непродуктивен, и е поделен на два вида:

 • физиолошки - предизвикан од хемиски или механички ефекти на иритантите на мукозната мембрана;
 • патолошки - поврзан со формирање на негативен процес во респираторниот систем.

Врз основа на времетраењето и природата на кашлицата, може да се манифестира во такви сорти:

 • акутен - се манифестира неколку часа со респираторни или вирусни инфекции;
 • долготраен - трае околу 2 недели;
 • рекурентен - трае повеќе од еден месец и има пароксизмален карактер;
 • хроничен - поминува само по елиминација на етиолошкиот фактор.

Хроничната фаза на особината се појавува, како по правило, кај луѓе кои злоупотребуваат никотин или кај оние кои постојано се во контакт со надразнувачи од хемиски тип.

Симптоматологија

Задушувањето кашлица кај возрасен често се манифестира со развој на патологии со различна тежина. Во овој случај, клиничката слика ќе биде полна со дополнителни знаци дека, кога ќе се дијагностицира, ќе му помогне на лекарот точно да ја утврди болеста:

 • кај тешки пушачи, симптомот се појавува сув без спутум;
 • во утринските часови, кашлање може да се формира заедно со задушување и да се информира за хронична манифестација на бронхитис ;
 • знаци на ларингитис вклучуваат кашлица со мало спутум, рапав глас и треска;
 • бронхијална астма се манифестира во силна пароксизмална кашлица, отежнато дишење, болка во градите, мали лепливи секрети;
 • ноќни кашлање напади влијаат на оние луѓе кои имаат развиено срцева слабост, туберкулоза, рак, емфизем , голема кашлица;
 • Постојана кашлица во текот на денот се манифестира кај луѓе кои страдаат од акутно инфективно воспаление во дишните патишта, акутен трахеит , ларингитис и бронхитис.

Третман

Лекарите не препорачуваат да земате лекови и да преземате превентивни мерки без консултации со специјалист.

Асфиксијата и кашлицата во некои случаи може да се елиминираат со пареа или ладна инхалација, употреба на антитусивни лекови, омекнување слузници, гарлинг и разни народни лекови.

Ако причината за симптомот е туѓо тело, тогаш без помош на лекар е неопходно. Пациентот мора внимателно да го отстрани објектот што паднал во респираторниот тракт, и да предизвика проголтување и кашлање. Во итен случај, соседот самостојно може да обезбеди помош за пациентот. За да го направите ова, треба да го затворите со двете раце позади и остро да се притиснете во областа на ребрата. Во моментот на рефлексна издишаност, ќе излезе остриот воздух и со тоа странско тело.

Прва помош за асфиксија

Доста често, кашлица е придружена со други симптоми кои предизвикуваат личност значителен непријатност и се меша во нормалниот живот. Затоа, лекарите се обидуваат што е можно побрзо и брзо ја елиминираат причината за симптомите. За време на периодот на терапија со лекови, пациентот е пропишан лек кој ја потиснува и ослабува манифестацијата на кашлица. Тие имаат корисен ефект врз регенерацијата на слузницата. Исто така, лекарите ги користат таквите лекови во различни фази од формирањето на болеста:

 • антибиотици;
 • антихистаминици;
 • назални капки;
 • хомеопатски лекови.

Задушување кашлица кај дете и возрасен, исто така, може да се елиминира со народни лекови. Лекарите се советуваат да земат лушпа што помага да се издвои и да се олесни воспалението. Средства за алтернативна медицина може да се направат од такви состојки:

 • билки;
 • млеко;
 • сода;
 • путер;
 • мед
 • црна ротквица сок;
 • сок од алое

За ефикасно олеснување на симптомите, сите терапии може да се користат веднаш. Во овој случај, третманот ќе биде колку што е можно побрз и поефикасен.

Најчесто, астмата се манифестира со силна кашлање под дејство на алергени. Во овој случај, лицето треба да се оддалечи од иритирачката супстанца или предмет.

Превенција

Во превентивните мерки, лекарите советуваат да ги исчистат своите живеалишта, да ја зголемат влажноста на воздухот. Се препорачува редовно да земаат витамини, да престанат да пушат и да пијат дневна количина на течности.

Сподели го овој напис:

"Кашлица со гушење" се забележува кај заболувања:

Срцевата астма е синдром на акутна лево вентрикуларна инсуфициенција, која се манифестира во форма на отежнато дишење и нарушување на срцевиот ритам. Често оваа патологија може да доведе до пулмонален едем и, како резултат на тоа, смрт. Недостатокот влијае и на мажите и на жените подеднакво. Во главната група за ризик, луѓето над 60 години.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.