Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Палпитации на срцето

Палпитации на срцето може да се појават не само кај разни болести, туку и од други физиолошки причини кои не се поврзани со внатрешни нарушувања. Во некои животни ситуации, честото чукање на срцето се јавува кај секој човек, вклучувајќи го и детето. Како знак на болест се забележува кај широк спектар на болести, а не само кај кардиоваскуларни заболувања.

Ако причините за оваа манифестација не можат да се утврдат независно, потребно е да се контактираат специјалисти од разни медицински области за да се оценат други поврзани симптоми и да се направи дијагноза. Со нормална срцева фреквенција, лицето не го чувствува ударот на неговото срце, но ако поради некоја причина ритамот се издига, станува веднаш забележлив - едно лице има силна пулсираност во вратот или силни удари во градите.

Нормално, пулсот на здраво возрасно лице е до 80 отчукувања во минута. Ако срцето чука повеќе од 90 пати, тоа значи дека лицето има срцеви палпитации. Ако не го забележите овој симптом на време и не го идентификувате процесот или болеста што ја предизвикала, може да предизвика развој на срцева слабост , срцев удар , а исто така да доведе до целосен срцев удар. Зголемениот пулс на срцето може да се манифестира не само кај возрасен, туку и кај дете, но не треба да се заборави дека за деца под седум години ова е сосема нормален процес.

Етиологија

Како што споменавме погоре, голем број на фактори кои не се секогаш поврзани со сериозни болести може да предизвикаат чести срцеви удари. Причини за срцева палпитации кај возрасно лице или дете без здравствени проблеми:

 • често постои брзо отчукување на срцето после алкохол, особено кога се зема во големи количини;
 • тенденција за манифестација на нервна состојба пред важен настан во животот;
 • влијанието на стресните ситуации во работата или дома;
 • вршење интензивни физички активности кои не се карактеристични за лице во секојдневниот живот;
 • работа или долго време поминато под влијание на директна сончева светлина, како и во лошо вентилирана просторија;
 • внес на големи количини на пијалаци со висока содржина на кофеин;
 • употребата на таблети, чиј несакан ефект доведува до зголемување на срцевиот ритам;
 • ирационален режим на денот, кога едно лице спие недоволно време или страда од несоница;
 • со превисок или низок крвен притисок;
 • возрасна категорија. Старите лица се најмногу подложни на чести срцеви удари;
 • ингестија на големи количини на масна храна, особено пред спиење, може да предизвика палпитации на срцето после јадење, што, пак, предизвикува несоница;
 • хормонална активност, на пример, за време на менструацијата или за време на менопаузата и често се случува со силна сексуална возбуда;
 • висина, ако некое лице е принудено да работи долго време на висина или од друга причина, се покажува надморска, на пример, за време на туризмот или спортот, притисокот се намалува и срцевиот ритам станува почест;
 • зголемена подложност, од било каква акција, процес или настан. Многу често се јавува кај дете.

Патолошки причини за палпитации:

 • широк спектар на инфекции;
 • срцеви патологии, како и нивно ненавремено лекување;
 • недостаток на витамин Ц;
 • намалување на нивото на хемоглобинот во крвта;
 • дефицит на калциум;
 • ендокрини нарушувања во случај на отстранување на еден или двата дела на тироидната жлезда;
 • миокардитис ;
 • внатрешно крварење;
 • разни шок ситуации - зголемен ритам од крварење, тешка болка, недостаток на кислород, акутна интоксикација . Шок доведува до намалување на притисокот, што предизвикува овој симптом;
 • тумори на рак или други оштетувања на мозокот;
 • конгенитални абнормалности на срцето.
Можни причини за палпитации на срцето

Честопати има забрзано чукање на срцето за време на бременоста - ова се должи на фактот дека за време на таквиот период на животот телото на жената страда многу промени кои влијаат на функционирањето на внатрешните органи и системи. По раѓањето на детето, овој симптом поминува самостојно. Третманот на бремените жени се одвива под целосен надзор на лекарите, бидејќи во овој период не можат да се земаат сите лекови и апчиња.

Видови

Честото отчукување на срцето кое трае долго време ја има следнава класификација, во зависност од местото на локализација:

 • атријален или суправентрикуларен - се карактеризира со брза контракција на преткоморите, додека коморите на срцето работат нормално;
 • вентрикуларна - брза контракција забележана во коморите на срцето;

Во зависност од срцевиот ритам, срцевата палпитации се:

 • синус - импулсот се појавува во одреден јазол преку истата периодичност;
 • аритмичен - постои нарушување на нормалниот ритам, импулсите се забрзуваат и не постои низа од нив.

Малото дете може да доживее проксимална форма на чести срцеви удари, што се карактеризира со ненадејна манифестација и прекин на период на брз ритам.

Според клиничката манифестација се разликуваат:

 • атријална фибрилација - отчукувањата на срцето достигнуваат до 700 отчукувања во минута;
 • атријален флетер - срцевиот ритам е стабилен и може да биде до 350 отчукувања во минута;
 • фибрилација и флатрирање на коморите - поради високата фреквенција на отчукувања, срцето не ја надминува крвта.
Атријална фибрилација

Третманот на секој од овие типови се доделува поединечно.

Симптоми

Бидејќи продолженото продолжено зголемување на срцевите отчукувања е симптом, обично луѓето исто така имаат симптоми кои се поврзани со заболувањето кое предизвикало нарушување на ритамот. Често постојат такви знаци:

 • зголемување на пулсот;
 • интензивна пулсиране на каротидната артерија;
 • појавата на недостаток на здив дури и со мала физичка активност;
 • напади со силна вртоглавица;
 • постојан аларм;
 • непријатност во градите и срцето;
 • затемнување пред очите;
 • општа слабост на телото;
 • сува уста;
 • оток на долните екстремитети;
 • висок крвен притисок ;
 • кашлица без плунка.

И покрај фактот што брзиот пулс на срцето е нормален за детето, родителите треба да се консултираат со лекар ако се појават следните симптоми:

 • зголемување на телесната температура;
 • мускулна болка;
 • зголемено потење и треперење;
 • стекнување на бледа боја на кожата;
 • нехарактеристично дишење;
 • каприциозност - доенчињата манифестираат постојано плачење;
 • emetic urge;
 • повреда на дебелото црево во форма на дијареа.

Компликации

Ако веднаш не го започнете лекувањето на причината за честиот отчук на срцето, ова може да предизвика голем број на компликации не само кај возрасно лице, туку и кај дете:

 • појава на згрутчување на крвта;
 • срцев удар;
 • губење на свеста, која ќе продолжи се додека не се обезбедат итни мерки за нормализирање на ритамот и изнесување на лицето од неговата несвесна состојба;
 • акутна срцева слабост;
 • пулмонален едем;
 • тешка губење на тежината;
 • ненадејна смрт на пациентот.

Со цел да се избегнат последиците, неопходно е да се третира основната болест на време.

Дијагностика

За да се утврди зошто палпитации на срцето се појавиле, неопходно е да се спроведе сеопфатен преглед на пациентот, кој се состои од следниве мерки:

 • мерењето на пулсот е најлесниот начин за дијагностицирање на отчукување на срцето кое не е нормално. Пулсот се наоѓа на зглобот и вратот, потоа означете една минута и запишете го бројот на отчукувања;
 • општ преглед на пациентот од страна на лекар - ви овозможува да идентификувате некои надворешни симптоми, како бледило, слабост, исцрпеност. Во суштина, оваа состојба е забележана кај луѓе кои долго време биле носители на овој симптом;
 • ЕКГ со палпитации
 • слушање на пациентот - за да се одреди бучавата во срцето. Покрај тоа, срцевите залистоци се оценуваат за време на манипулацијата;
 • графичка регистрација на срцевиот ритам;
 • ЕКГ - лекарот го следи движењето на пулсот низ срцето и контракцијата на миокардот;
 • општа и биохемиска анализа на урина и крв;
 • Ултразвук на срцето - се изведува за да се идентификуваат разни тумори.

Третман

Бидејќи многу луѓе се соочуваат со овој проблем, лекарите често го слушаат прашањето што да прават со срцеви палпитации. Главната работа е да се намали фреквенцијата на срцевите импулси. Ако нападот се случи дома или на работа, но не постоеше лек, мора да заземете лажна позиција, обидете се да се смирите и да се ослободите од тесна облека, држете го здивот некое време, а потоа полека издишуваат. Третманот со лекови се состои од земање:

 • седативи;
 • апчиња, нормализирање на срцевиот ритам;
 • лекови за отстранување на други симптоми. Лековите се препишуваат за секој пациент поединечно, бидејќи знаците и причините за појава се различни;
 • лекови кои го подобруваат протокот на кислород низ телото.

Третманот со хируршка интервенција се јавува само кога пациентот не реагира на други терапии за одреден временски период. За време на ваквиот третман, на лицето се имплантираат мали електроди, кои ќе бидат одговорни за фреквенцијата на ритамот.

Превенција

Со цел детето или возрасниот никогаш да немаат проблеми со срцевиот ритам, неопходно е:

 • води здрав начин на живот;
 • почесто на отворено;
 • врши редовна физичка активност со умерен интензитет;
 • навремено лекување на сите болести кои можат да предизвикаат манифестација на овој симптом;
 • исклучи од диетата кофеин, масна и солена храна, јадете храна со калциум.

Сподели го овој напис:

"Палпитации на срцето" забележани кај заболувања:

Бубрежниот апсцес е ретка болест која се карактеризира со формирање на ограничена област на воспаление исполнето со гноен инфилтрат. Патолошкиот фокус е одделен од здравите ткива на овој орган со гранулациона осовина. Болеста се однесува на бројот на заболувања кои бараат итна операција.

...

Агорафобијата е болест од невротичниот спектар, која спаѓа во групата на вознемирени фобични нарушувања. Карактеристична манифестација на патолози е стравот да се биде на јавни места и на отворени простори. Вреди да се напомене дека агорафобијата вклучува не само стравот од отворен простор, туку и стравот од отворени врати, стравот од присуство на голем број луѓе. Обично, чувството на паника кај некое лице произлегува од фактот дека тој нема можност да засолниште на безбедно место за него.

...

Гранулоцити - леукоцити кои имаат специфична грануларна (гранулоидна) цитоплазма. Коскената срцевина е одговорна за нивното производство. Агранулоцитозата е болест која се карактеризира со намалување на содржината на гранулоцити во крвта. Ова води до зголемена подложност на пациентот до разни габични и бактериски болести. Човечкиот имунитет постепено се ослабува, што во иднина е полн со развој на различни компликации. Но, со навремено откривање на патологијата и нејзиниот соодветен третман, сето ова може да се избегне.

...

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...

Паратироидниот аденом е мал бенигрен раст од 1 до 5 см во големина, кој може независно да синтетизира паратироиден хормон, предизвикувајќи симптоми на хиперкалцемија кај едно лице. Паратироидните жлезди се наоѓаат на задната површина на тироидната жлезда, а нивната главна цел е да произведат паратироиден хормон, кој е вклучен во метаболизмот на калциум фосфор во телото. Аденомот води кон фактот дека паратироидниот хормон почнува да произведува повеќе од потребно, што ги предизвикува симптомите на оваа болест.

...

Аденомот формиран на тироидната жлезда е бенигна неоплазма со јасни рабови и фиброзна капсула. Таквиот тумор не е лемење на околните ткива, има мала големина и е апсолутно безболен. Опасноста од аденом на тироидната жлезда е во нејзина можна дегенерација во малигната неоплазма, па ако туморот брзо расте, се посочува неговото итно отстранување. Операцијата се состои од ексцизија на неоплазмата заедно со капсулата, проследена со испраќање за хистолошко испитување за да се потврди или побие присуството на канцерски клетки во аденомот.

...

Акрофобијата е болест што се карактеризира со страв од височина. Во овој случај, едно лице може да почувствува вртоглавица, гадење и повраќање, а во некои, моторните реакции се вознемирени, па дури и ступор. Различни луѓе предизвикуваат оваа состојба поради различни причини, степенот на манифестација е исто така различен. Но, во сите случаи - ова е голем непријатност за некоја личност. Едно лице не може да се бори со таква патологија самостојно, затоа му треба помош од квалификуван лекар.

...

Алергискиот артритис е акутна патолошка состојба која се карактеризира со промена на зглобовите. Оваа болест често е предизвикана од прогресија на алергии на антигени од странско потекло. Се разликува по тоа што има некомплициран курс, лесно се лекува и има поволни прогнози. Заедно со таква болест често се манифестира инфективно-алергиски артритис. Тоа се случува поради фактот дека телото е премногу подложно на патогени во текот на овој период. Ова се две различни нарушувања кои имаат речиси исти симптоми и се разбира.

...

Анаеробната инфекција е болест од бактериолошка природа, предизвикана од растот и репродукцијата на бактерии без кислород или со нејзиниот акутен недостаток. Причинителот е анаеробни бактерии. Нивните токсини продираат во телото и се сметаат за многу опасни. Бактериите главно влијаат на мускулното и сврзното ткиво. Пациентите се со поголема веројатност да имаат симптоми на труење на телото отколку знаци на локална природа. Кај жените, оваа патологија произлегува од абнормален абортус или тешки повреди на гениталиите.

...

Ангиомиолипом е редок бениген карцином кој се формира поради мутација на клетките на васкуларните, мускулните и масното ткиво. Овој тип на патологија главно влијае на бубрезите, но исто така се пронајдени лезии на надбубрежните жлезди, панкреасот, матката. Јајниците, надбубрежната кортекс и мозокот исто така се подложни на патологија.

...

Аневризмата на срцето е екстремно тешка патолошка состојба, која во секое време може да предизвика масовна загуба на крв и да доведе до смрт на пациентот. Аневризма се формира поради разредување и испакнување на миокардниот дел, а со секој последователен срцев импулс, неговите ѕидови стануваат само потенки, па затоа само прашање на одредено време, кога, без лекување, аневризмата на срцето ќе прекине.

...

Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

...

Антропофобија (син човечка фобија, страв од големи толпи луѓе) - нарушување, суштината на која лежи во паника стравот од поединци, што е придружено со опсесивна идеја да се изолираат од нив. Оваа болест треба да се разликува од социјалната фобија, во која постои страв од голем број луѓе. Во случаи со оваа болест, бројот на лица не е важно, главната работа е дека секој е непознат за пациентот.

...

Апнеа е патолошки процес предизвикан од еден или друг етиолошки фактор кој води кон краткотраен прекин на дишењето за време на спиењето. Апнеа за ноќно спиење кај новороденчињата е доста честа појава - до 60% од случаите. Кај недоносените бебиња, оваа бројка достигнува 90%. Во овој случај, можно е како прекршување на процесот на дишење и негово запирање, но не повеќе од 10 секунди. Во повеќето случаи, апнеја за спиење исчезнува за 3-5 недели.

...

Апендицитис кај дете е воспаление на апендиксот, кој се смета за една од најчестите итни заболувања во педијатриската хирургија, бидејќи изнесува околу 75% од итните медицински операции.

...

Аритмогена дисплазија (синхронична аритмогена десна вентрикуларна кардиомиопатија, Фонтанов болест, АРВД) е болест во која се јавува прогресивна замена на нормалното мускулно ткиво на миокардот со сврзно или масно ткиво. Почесто се јавува десната комора, а оштетувањето на левата се јавува во изолирани случаи и само со прогресија на болеста.

...

Астено-вегетативниот синдром е функционално нарушување на автономниот нервен систем кој ја регулира нормалната активност на сите внатрешни органи и системи на телото. Основата на болеста е нарушување во текот на импулсите од нервните завршетоци до ткивните клетки или нарушувања се забележани помеѓу невроните на централниот нервен систем и периферните системи со задолжително учество на автономниот матични клетки.

...

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

...

Астматичен статус е продолжен напад на бронхијална астма, поради прогресијата на која има изразена респираторна инсуфициенција. Оваа патолошка состојба се развива како резултат на едем на бронхијалната мукоза, како и грчеви на нивните мускули. Во исто време, не е можно да се запре нападот со земање зголемена доза на бронходилататори, кои, како по правило, веќе земаат пациент со астма. Астматичниот статус е многу опасна состојба која може да доведе до смрт на пациентот, па затоа бара итна медицинска помош.

...

Асфиксијата е состојба во која едно лице доживува ограничување во протокот на воздух во назофаринксот, што резултира со задушување со целосен кислород глад, што доведува до клеточна смрт. Тоа се случува поради различни причини од насилни, механички, патолошки или психолошки дејства, кога е нарушена размена на гасови во човечкото тело, што доведува до парализа на респираторниот центар.

...

Ателектазата на белите дробови е прилично опасна болест во која има безвоздушно белодробно ткиво. Ова значи дека нема доволно мазнење или дифузно распаѓање на ткивата на овој орган. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои доведуваат до развој на таква болест, почнувајќи од вродени аномалии и завршувајќи со многу години зависност од пушењето цигари.

...

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...

Атоничен запек - промена во нормалното функционирање на цревата, како резултат на што има одложување на дефекацијата. Состојбата е предизвикана од нарушена цревна подвижност. Жените се соочуваат со проблемот на атоничен запек почесто од мажите. Меѓутоа, ако ова е изолиран случај, не треба да се грижите, бидејќи е многу полошо кога болеста го придружува лицето константно и станува норма.

...

Автоимуниот тироидитис е автоимуна болест на тироидната жлезда, која се карактеризира со хроничен тек. Како што се развива, се јавува постепено и долгорочно уништување на тироцитите. Како резултат на тоа, состојбата на хипотироиди почнува да напредува. Медицинската статистика е таква што болеста се јавува кај 3-11% од вкупното население.

...

Афективни нарушувања (синхрониски промени во расположението) - не се посебна болест, туку група на патолошки состојби кои се поврзани со нарушување на внатрешните искуства и надворешно изразување на расположението на лицето. Таквите промени може да доведат до неправилно прилагодување.

...

Ацидоза - состојба на телото, која се јавува поради одредени етиолошки фактори, карактеризирана со нарушување на киселинско-базната рамнотежа. Таквата повреда може да се појави кај возрасни и деца. Метаболичката ацидоза, како и другите форми на овој патолошки процес, може да доведе не само до компликации, туку и до смрт. Затоа, само-третманот е неприфатлив - треба да побарате медицинска помош.

...

Аерофобија - повреда на психолошка природа, која се изразува во паника страв од летање на кој било авион. Статистичките податоци покажуваат дека околу 40% од луѓето на планетата страдаат од оваа болест. Меѓутоа, ако внимателно го разгледате вашето здравје и правилно ги подготвите подготвителните активности пред летот, можете да ги минимизирате симптомите на оваа повреда.

...

Беснило е тешка инфективна патологија која се развива кај луѓето, откако ќе биде каснат од мачка, куче или диво животно. Оваа болест се карактеризира со тешки симптоми и многу често резултира со смрт на лице.

...

Блокадата на снопот на Неговиот (BNPG) зрак е кардиолошка патологија, која се изразува со нарушување на интракардијалната спроводливост, забавување или комплетен прекин на спроводливоста по должината на гранките на Неговиот сноп. Знаците на нецелосната блокада на вистинскиот пакет на Неговиот пакет, како по правило, отсуствуваат во почетната фаза на развојот. Како што болеста се влошува, клиничката слика ќе се манифестира, која се карактеризира со слабост, вртоглавица и симптоматологија на нарушување на кардиоваскуларниот систем.

...

Такајасу-овата болест е хронична автоимуна патологија која влијае на аортата и нејзините главни гранки. Се карактеризира со губење на пулсот во рацете и формирање на прстенести крвни садови на мрежницата.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.