Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пукнати потпетици

Пукнатини на петиците - патолошки промени што доведуваат до повреда на структурата на кожата на нозете. Тоа може да биде или посебно дерматолошко нарушување или симптом на одредена болест. Ова нарушување може да даде силна непријатност на лицето, бидејќи додека одење траумата на кожата може само да се интензивира. Третманот може да се препише само од лекар, по испитување и етиологија.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните причини за пукнатини на петиците:

 • редовно носење непријатни чевли - несоодветни по големина, од материјал со слаб квалитет, недоволно заштитен од сезоната;
 • несоодветна циркулација;
 • дебелина ;
 • спецификите на начинот на живот или работа - лицето е принудено да го поминат поголемиот дел од своето време на нозе;
 • недостаток или вишок на витамини;
 • премногу сува кожа;
 • долготраен третман со лекови, што доведува до слабеење на имунолошкиот систем;
 • присуство на болест со габична или паразитска природа;
 • дијабетес мелитус ;
 • употреба на несоодветни козметички средства;
 • псоријаза ;
 • повреда на хормоналната позадина;
 • недостаток на лична хигиена;
 • метаболички нарушувања;
 • патологија на нервниот систем.

Треба да се напомене дека причината за формирање пукнатини на петиците може да биде премногу слаб имунолошки систем или зголемена подложност на сонцето и промени во температурата. Невозможно е да се игнорира овој симптом, дури и ако тоа е независен патолошки процес. Ова се должи на фактот дека патогените може да паднат во пукнатините, што, пак, може да предизвика развој на заразни и габични заболувања во организмот. Затоа, третманот на пукнатини на потпетици треба да биде опишан само од надлежен медицински специјалист. Самолечението може да го елиминира симптомот засега, но не и самата болест. Покрај тоа, неовластените медицински мерки за отстранување на овој симптом може да доведат до замаглена клиничка слика, што ја комплицира дијагнозата и води кон неправилна терапија.

Симптоматологија

Во овој случај, клиничката слика се состои од недвосмислени специфични симптоми:

 • кожата на петиците станува груба, можно е формирање на пломби на целиот авион или на локално ниво;
 • формирање на пукнатини на работ на ногата;
 • локална пораст на температурата;
 • пукањето може да доведе до формирање крвавечки рани - во овој случај станува болно за човекот да оди, бидејќи притисокот врз ногата доведува до уште поголема траума.
Пукнати потпетици

Ако пукнатините во нозете се предизвикани од габична болест, следното може да се забележи на површината на ногата и на прстите на долните екстремитети:

 • црвенило на кожата меѓу прстите;
 • тежок чешање ;
 • пилинг на погодената кожа;
 • на местото на црвенило, формирањето на меурчиња со течност е можно, што потоа се распрскува и води до формирање на кора.

Во присуство на таква клиничка слика треба веднаш да се контактира со дерматолог . Употребата на локални лекови од пукнатини на потпетици може да ги елиминира само површните симптоми, но не и самата болест. Една маст нема да биде доволна, потребен е комплексен третман, вклучувајќи терапија со лекови.

Треба да се напомене дека општата клиничка слика може да биде дополнета со специфични знаци, во зависност од етиологијата и општата историја на пациентот.

Дијагностика

Ако овој симптом е присутен, консултирајте се со дерматолог за совет. Доколку е потребно, лекарот може да го упати пациентот до имунолог , ендокринолог или специјалист за заразни болести .

Прво, детален физички преглед се врши со утврдена општа историја. За време на разговорот, лекарот мора да утврди дали пациентот земал лекови за да го отстрани симптомот, дали има хронична болест, од што се состои исхраната. За точна дијагноза се доделуваат следниве дијагностички мерки:

Доплер сонографија на долните екстремитети
 • општо, биохемиски тест на крв;
 • тест за толеранција на гликоза;
 • Доплер сонографија на долните екстремитети;
 • микроскопија на ткиво од погодените области на ногата.

Ако во клиничката слика има специфични симптоми, дијагностичката програма може да се прилагоди според дискрецијата на лекарот.

Како да се третираат пукнатини по петиците, лекарот ќе ги утврди само откако резултатите од испитувањето ќе се добијат и дијагнозата е точно направена. Самолечението дома не е гаранција за елиминација на основната причина, што е полн со развој на сериозни компликации.

Третман

Ако пукнатините на потпетиците се симптом на одреден патолошки процес, тогаш се спроведува соодветна основна терапија во комбинација со медицински мерки за елиминирање на симптомите. Во овој случај, лековите се обоени поединечно.

Во случај пукнатините на петиците да бидат посебен патолошки процес или да бидат предизвикани од етиолошки фактори кои не се причина за развој на одредени болести, третманот може да се состои од такви лекови:

 • антиинфламаторно;
 • маст од пукнатини на петиците;
 • антифунгални.

Крем од пукнатини на петиците треба да содржи уреа или салицилна киселина, бидејќи овие компоненти произведуваат антисептички ефект, го спречуваат формирањето на калуси, придонесуваат за брзо заздравување на раните.

Покрај тоа, специјални креми за нозете од пукнатини на петиците, кои се базираат на билки, имаат антиинфламаторно и антибактериско дејство врз оштетените области, може да се препишат.

Третман на народни лекови

Можно е да се ослободи од пукнатини на домашните потпетици со традиционална медицина, но само по испитување и консултација со лекар.

Третман на пукнатини по петиците од националниот метод

Народни лекови за третман на овој патолошки процес дома подразбираат:

 • капење со лушпа со лушпа (камилица, мајчина душичка);
 • нога бања од раствор на глицерин. Да се ​​направат такви бањи треба да биде не повеќе од 15 минути;
 • третман на погодените области со мешавина од вазелин, есенцијално масло од камилица и лаванда;
 • компресира од мед и лист од зелка. Кожата треба добро да се парее, да ги протресе оштетените области со мед, да стави лист на зелка на врвот и да се тркала со завој. Таквата компресија треба да се остави преку ноќ, а во утринските часови да се направи пилинг;
 • лосиони од лушпа на коренот девисала. Неопходно е да се спроведуваат такви постапки секојдневно.

Неовластено елиминирање на пукнатини на петиците и третман со народни лекови, без претходно испитување и дијагноза, не се препорачува. Таквите мерки може да доведат до сериозни компликации, бидејќи пукнатините на потпетиците се симптом, а не посебна болест.

Превенција

Не постојат специфични методи за превенција, бидејќи ова не е посебна болест. Меѓутоа, ако ги примениме следните препораки во пракса, можеме да го минимизираме ризикот од развој на болести, во клиничката слика за која постои овој симптом. Лекарите препорачуваат следново:

 • одбиваат да носат непријатни, слаби чевли;
 • навремено и целосно лекување на заразни, габични заболувања;
 • со прекумерно потење на нозете, потребно е редовно да се користат антибактериски агенси;
 • премногу сува кожа треба да се третира со специјални масти;
 • По миењето, избришете ја вашата кожа суво.

На првите симптоми треба да се консултира специјализиран медицински специјалист, а не да се само-лекува.

Сподели го овој напис:

"Пукнати потпетици" се забележува кај болести:

Обструктивната атеросклероза на долните екстремитети е хронично нарушување кое влијае на големите артерии, што доведува до различни степени на циркулаторна инсуфициенција. Главните симптоми на изразувањето на болеста се - замор на нозете при одење, честопати куцање и вкочанетост на нозете.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.