Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Распукани усни

Губитни пукнатини се непријатна појава, која покрај козметолошката непријатност може да биде придружена со голем број други клинички знаци. Денес, познат е еден тесен круг на фактори, кои предизвикуваат луѓето да имаат разбиени усни. Етиолошките извори можат да бидат и сосема безопасни и патолошки.

Покрај главната карактеристика, пациентите исто така можат да се жалат на болка, непријатност за време на јадење или зборување, неможност да ја отворат устата широк или насмевка.

Не е тешко да се дијагностицира пукнатина на долната или горната усна, многу потешко е да се открие изворот на таков симптом - ова бара сеопфатно испитување на пациентот, вклучувајќи и лабораториски и инструментални дијагностички техники.

Без оглед на причината, третманот на фрактури на усните ќе биде конзервативен, но ова се однесува само на клинички знак, а не на основната болест. Во некои ситуации, медицинска интервенција може да биде неопходна за да се отстрани етиолошкиот фактор.

Етиологија

И покрај фактот што појавата на пукнатини на усните придонесува за прилично тесен опсег на извори, лекарите ги делат на оние кои се поврзани со текот на болеста или немаат патолошка природа.

Така, следните болести можат да предизвикаат појава на пукнатини на усните на дете или возрасен:

 • појавата на херпес , која е многу често придружена со осип, кожата на горните или долните усни пукнати во близина со брзо;
 • хиповитаминозата е состојба во која човечкото тело не добива доволно хранливи материи. Во овој случај, станува збор за недостаток на витамини А и Е, како и група Б;
 • присуство на лице во историјата на болеста на хронични заболувања на дигестивниот систем или дијабетес мелитус ;
 • развојот на секоја бактериска инфекција;
 • алергиски реакции - храна, хемикалии за домаќинствата, животинска коса или полен, како и козметика можат да дејствуваат како провокатор;
 • формирање на стоматитис , кој се карактеризира со појава на воспалителниот процес во усната шуплина.
Херпес на усните

Пукнатини се појавуваат на горната или на долната усна во однос на позадината на таквите физиолошки фактори:

 • трајната зависност од лоши навики, имено, пушењето цигари;
 • честа лижење на усните - многу често тоа се случува наспроти позадината на фактот дека кожата се суши, поради што има потреба од навлажнување на кожата. Во некои случаи, ова се случува потполно несвесно, што има штетен ефект, бидејќи кога се суши, плунка придонесува за пукање на усните;
 • употребата на помал квалитет кармин за усните. Во огромното мнозинство на ситуации, ова се случува кога се користи прекумерно влажен кармин за време на студената сезона - може да се замрзне и да доведе до појава на таков непријатен симптом. Исто така е можно да им наштети на усните во топла сезона - евтини бои, кои често се дел од сјајот од летниот усна, доведуваат до сушење од кожата;
 • недоволна влажност на воздухот во станбена, канцеларија или во која било друга просторија каде што едно лице троши многу време;
 • неповолни временски услови - ова треба да вклучува силен ветер и влијанието на ниските температури;
 • механичко оштетување на усните, на пример, навика за гризење на усните, држење на метални предмети во устата, и гризење со молив или хемиско пенкало.

Ние исто така треба да се напомене за пукнатини во аглите на усните кои предизвикуваат формирање на:

 • стафилококна инфекција;
 • патолошки ефект на габични квасец;
 • погрешен залак

За останатото, причините зошто се појавува напукнување на усните во оваа област се совпаѓа со горенаведените фактори.

Класификација

Постојат неколку карактеристики со кои пукнатини на усните на детето и на возрасните се разликуваат:

 • на местото на локализација - на долната или горната усна, а често и аглите на усните се засегнати. Вреди да се одбележи дека најчесто, имено во 65% од случаите, тоа е долната усна што е засегната;
 • во број - едно и повеќе. Во првиот случај, препорачливо е да се споменат пукнатините во средината на усната, кои се јавуваат кај 70% од пациентите. Во други случаи, постои истовремено формирање од две до 4 пукнатини;
 • во големина - мали (не повеќе од 0,5 см) и големи (до 1,5 см);
 • по карактер - надолжен и попречен.

Симптоматологија

Распукани усни

Клиничката слика целосно ќе зависи од причината за појавата на пукнатина во аглите на усните или во средината на усната. Сепак, постои категорија на заеднички симптоми, кои се изразени без оглед на природата на напукнување на кожата на усните.

Така, дополнителни знаци можат да бидат:

 • чешање и горење на погодениот сегмент;
 • болка , отежнато за време на оброкот;
 • непријатност при зборување или јадење храна;
 • неможноста за широко насмевка или отворена уста;
 • крварење - кога пукнатините се оштетени;
 • ограничување на усните.

Инаку, симптомите ќе бидат индивидуални за секоја личност, но во секој случај, и покрај причината, кога ќе се појави таква манифестација, треба да побарате квалификувана помош што е можно поскоро.

Дијагностика

Од кои пукнатини се појавуваат во аглите на усните или во средината на дното, може да дознае специјалист од областа на дерматологијата, кој не само што може да спроведе соодветна дијагностика и да пропише лекување, туку и, доколку е потребно, да го упати пациентот да ги консултира лекарите од потесни области на медицината.

Прво, лекарот треба:

 • да ја проучат историјата на болеста - да се потврди или побие дека патолошките состојби станаа причини за развојот на главниот симптом;
 • да се соберат и анализираат животните истории на пациентот - ова е потребно кога физиолошките фактори придонесуваат за пукнатини;
 • внимателно ја испитате погодената област;
 • прашајте го пациентот детално - за да откриете кои симптоми се присутни во клиничката слика на пациентот.

Лабораториските студии се ограничени на спроведувањето на општата анализа и биохемијата на крвта - да се разјасни типот на патолошки агенс кој може да послужи како извор на оштетување на аглите на усните.

Инструменталните дијагностички процедури се неопходни само во случаи кога хроничните заболувања на гастроинтестиналниот тракт се етиолошки фактор. Во исто време, се врши ултразвучен преглед на перитонеумот, Х-зраци со и без контраст, како и КТ и МРИ.

Во некои случаи, можеби ќе треба совет:

Третман

Можно е да се отстранат пукнатини со помош на конзервативни методи, меѓу кои е и подготовката на лековити масти дома или употребата на тематски лекови.

Најефективните начини да се ослободат од пукнатини на усните се претставени со такви лековити супстанции:

 • "Масло од цинк";
 • "Синтомицин маст";
 • "Сокоцерерил" - е достапен како паста, гел и крем;
 • "Bepanten" - лекот има појава на маст и крем;
 • крем "Боро-плус";
 • "Aevit" - витамини кои се користат орално.
Витамини Аевит

Друг метод за лекување на пукнатини на усните кај децата и возрасните е да ги користат следните компоненти дома:

 • морска млечна маст;
 • сок од алое;
 • загреан путер или масло од коноп;
 • мешавина од јаболка и кашкавал од сирење;
 • растително масло и сок од морков со пулпа - нанесена како маска на болна усна;
 • мед, путер и какао.

Многу од овие состојки се алергени, поради што консултацијата со вашиот лекар мора да му претходи на таквиот третман.

Горенаведените методи на терапијата ефикасно се борат против главниот клинички знак, но не и патологијата што ја предизвикала. Бидејќи причините можат да бидат многу разновидни, тогаш терапијата ќе биде индивидуализирана за секој пациент.

Превенција и прогноза

Така што луѓето немаат прашања за тоа како да ги третираат пукнатините во усните, треба да ги следите општите превентивни правила, бидејќи во моментов не се развиваат специфични препораки за спречување на развојот на ваков дефект на кожата.

Од ова произлегува дека превенцијата вклучува:

 • целосно напуштање на зависности, особено пушењето тутун;
 • употребата на хигиенски кармин во студената сезона;
 • користете само висококвалитетна козметика, што одговара на сезоната;
 • правилна и избалансирана исхрана - за да се обезбеди стабилна ремисија кај заболувањата на дигестивниот систем;
 • избегнување на навика постојано да ги лиже усните и гризните пенкала и моливи;
 • збогатување на исхраната со многу витамини;
 • третман на гастроентеролошки, стоматолошки и други патологии кои можат да доведат до појава на таков симптом.

Покрај тоа, не смееме да заборавиме дека треба да бидете подложени на целосен превентивен преглед во медицинска установа најмалку двапати годишно.

Ако некое лице има пукнатини на усните на позадината на безопасни фактори, прогнозата често ќе биде поволна. Меѓутоа, во спротивна ситуација, кога причините се патолошки состојби, не треба да заборавиме дека една или друга основна болест може да доведе до компликации.

Сподели го овој напис:

"Пукнатини на усните" се забележани кај заболувања:

Кавасакивата болест е ретка, но опасна васкуларна патологија, класифицирана како системски васкулитис. За време на таквата болест се забележува напад на васкуларните ѕидови од клетките на нивниот имунолошки систем. Во моментов причините за формирање на таква болест остануваат за лекарите како бело место, но општо прифатено е дека патогените бактерии и вируси имаат патолошки ефект.

...

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...

Хиповитаминоза - патолошки состојби кои почнуваат да напредуваат поради намалување на внесот на еден или неколку витамини. Едноставно кажано, тогаш - ова е недостаток на витамин. Најчесто, оваа состојба напредува во зима и пролет, кога едно лице троши минимално количество витамини. Вреди да се напомене дека хиповитаминозата може да се појави кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца. Нема ограничувања во врска со сексот.

...

Дискератозата е патолошки феномен во кој се нарушени процесите на кератинизација на горниот слој на кожата, што е придружено со дезмолиза - распаѓање на меѓуклеточните мостови кои ги поврзуваат клетките на растот на епидермисот. Структурата на цитоплазмата станува малку зрнеста.

...

Pseudomonas aeruginosa е мобилна бактерија која е предизвикувач на голем број заразни болести. Опасноста од Pseudomonas aeruginosa е дека е отпорна на огромното мнозинство на антимикробни лекови. Бактеријата го добила своето име поради тоа што го зацврстува хранливиот медиум во кој расте, во зелено-сина сенка.

...

Челитисот се смета за прилично честа болест, но не сите пациенти знаат колку е опасно да биде, поради што претпочитаат сами да се справат со оваа болест. Значителна штета на усните се развива во позадината на голем број на предиспонирачки фактори. Од ова произлегува дека таквата болест може да биде и независен и клинички знак на други нарушувања.

...

Улцеративен стоматитис е лезија на воспалителната природа на оралната мукоза. Патологијата се карактеризира со карактеристична симптоматологија, па затоа може да се направи точна дијагноза врз основа на таков симптом како појава на единечни или повеќекратни улкуси во устата, кои можат да крварат и да бидат покриени со бели дамки.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.