Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гадење

Гадење е непријатна, непријатна сензација во подрачјето на епигастриумот или грлото, што го поттикнува нагон и повраќање . Наутро во наутро може да биде знак на бременост или малнутриција. Постојаната гадење бара медицинска интервенција и третман. Треба да се напомене дека речиси секогаш овој симптом е придружен со слабост на телото и бледило на кожата.

Етиологија

Што се однесува до причините за гадење наутро или во текот на денот, тие можат да бидат општи и предизвикани од одредени патолошки процеси. Чести причини за гадење вклучуваат:

 • неправилна исхрана;
 • репродукција - гадење во текот на бременоста во првиот триместар е нормален физиолошки процес;
 • почеток на менструалниот циклус - мачнина пред менструацијата поради фактот дека во телото се случуваат хормонални промени;
 • земање одредени лекови;
 • реакција на органи на одредени видови храна - во овој случај, постои гадење после јадење, понекогаш со повраќање;
 • Постојано прејадување и прекумерно внесување на маснотии се една од најчестите причини за гадење по јадење;
 • остар промена во положбата на телото - остриот пораст од креветот по спиењето, од стол по долго седење;
 • топлина или сончев удар .

Во однос на патолошки процеси, како симптом како наузеа наутро или по јадење, може да се забележи во следниве случаи:

Покрај тоа, една од најчестите причини за гадење е морска болест.

Причини за гадење

Класификација

Клиничарите идентификуваат неколку типови на овој неспецифичен симптом:

 • токсични - причина за гадење е труење со токсични супстанции, отрови и слични хемикалии;
 • рефлекс - речиси секогаш реакција на телото на неподнослива храна;
 • мозочно - главоболка и гадење, во овој случај, забележани со повреди на мозокот и заболувања кои влијаат на органот и на централниот нервен систем;
 • вестибуларниот - во овој случај, постои мачнина за време на бременоста, за време на менопаузата и со невроза ;
 • метаболички - поради несоодветна исхрана, постење, придржување кон нездравата исхрана.

Во секој случај, ако гадењето не поминат по 1-2 дена, треба да побарате медицинска помош. Многу е веројатно дека овој симптом е манифестација на одреден патолошки процес.

Симптоматологија

Клиничката слика ќе зависи од она што го предизвика развојот на овој симптом. Во принцип, таквите дополнителни функции може да се набљудуваат:

Гадење за време на бременоста може да се надополни со следните симптоми:

 • промени на расположението;
 • нестабилен стол;
 • ненадејна промена на параметрите за вкус;
 • напади на гадење и повраќање наутро.

Во некои случаи, главоболка и гадење се комбинирани. Ако оваа состојба е забележана речиси постојано и предизвикува напади на повраќање, треба да се консултирате со лекар. Лекарот ќе го избере најдобриот лек за гадење и ќе напише правилна исхрана.

Клиничката слика може да биде дополнета со специфични знаци, во зависност од етиологијата и општата состојба на пациентот. Во секој случај, ако возрасните или децата постојано се мачни, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само за себе.

Дијагностика

Дијагностичките мерки се доделуваат врз основа на клиничката слика, историјата на животот на пациентот и историјата на болеста.

Значи, ако има мачнина за време на бременоста, тогаш лабораториските и дијагностичките мерки се вршат само во исклучителни случаи или ако лекарски рецепт не даде соодветен резултат.

Прво, појавите на пациентот се разјаснуваат, историјата на болеста се разјаснува и се врши физички преглед на пациентот. Во овој случај, лекарот мора да дознае кога пациентот е болен, колку често, каков вид на живот го води и што е придружено со гадење наутро или во текот на денот. Дијагностичките мерки може да вклучуваат следново:

 • општа клиничка и биохемиска анализа на крв, урина и измет;
 • ултразвучно испитување на абдоминалната празнина;
 • определување на нивото на антитела кон Helicobacter pylori бактерии;
 • КТ и МРИ, ако има главоболка и гадење;
 • проучување на цревната микрофлора.
МНР на мозокот

Исто така, по налог на лекарот, може да се препишат дополнителни методи за испитување.

Лекарот може да каже како да се ослободи од гадење само откако ќе се открие етиологијата и се прави точна дијагноза. Авто-лекувањето е силно обесхрабрено.

Третман

Третманот ќе зависи од тоа што точно го предизвика симптомот. Во случај кога причината за развојот на таков патолошки процес не се должи на развојот на одредена болест, факторот што предизвикува треба веднаш да се елиминира.

Терапијата со лекови може да вклучува такви лекови за гадење:

 • антипсихотици;
 • антихистаминици;
 • лекови против болки, ако се почитуваат главоболка и гадење;
 • антисерониново.

Секое апчиња за гадење, времетраењето на нивниот прием, дозата и режимот пропишани строго пропишани од лекар. Не се препорачува нивно земање, особено ако сте болни од дете или бремена жена.

Исто така, ако дете или возрасен е болен, можете да користите народни лекови, но само по консултација со доктор. Ова се должи на фактот дека едно лице може да има индивидуална нетолеранција кон компонентите на лекот.

За да се елиминира гадењето, традиционалната медицина го нуди следново:

 • апсорпција на нане бонбони или таблети "validol";
 • црн или зелен чај со лимон и ѓумбир;
 • вода со лимон;
 • сок од компири - не повеќе од половина лажица во исто време;
 • лушпа на семки од копра;
 • лушпа или чај со нане, мелиса;
 • раствор на калиум перманганат - може да се користи ако гадењето е предизвикано од труење со храна.

Она што најмногу ефикасно помага од оваа листа не може да се каже сигурно, бидејќи сè зависи од индивидуалните карактеристики на организмот и од причината за гадење.

Што да направите ако детето е болно, педијатарот може да каже после испитувањето. Во овој случај, невозможно е да се користи традиционална медицина, бидејќи детето може да биде алергично на одредени состојки. Вие исто така не можете да дадете таблети за гадење по дискреција.

Превенција

Во овој случај, не постојат специфични методи на превенција, бидејќи ова не е посебна болест. Во принцип, треба да се придржуваат кон правилата за здраво јадење, навремено и правилно да се третираат сите болести. Доколку се забележат мачнина и треска и постојат други знаци на непријатно чувство, треба да побарате медицинска помош.

Сподели го овој напис:

"Гадење" се забележува кај болести:

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...

Мозочниот апсцес е болест која се карактеризира со ограничена акумулација на гноен ексудат во мозокот. Обично, гнојна маса во мозокот се појавува кога телото има место за инфекција лоцирано надвор од границите на централниот нервен систем. Во некои клинички ситуации, неколку лезии со гноен содржина може да се формираат во мозокот одеднаш. Оваа болест може да се развие кај луѓе од различни возрасни групи. Најчесто ова се должи на траума на черепот.

...

Заб апсцес - акутно гноен воспаление, кое е локализирано во коренот на забот. Оваа болест често се нарекува флукс. Причините за патологијата се сите видови на бактерии, кои, продирајќи во коренот, се размножуваат и предизвикуваат воспаление, кое понатаму може да доведе до супурација. Во напредни случаи, сепса се развива.

...

Апсцесот на црниот дроб е процес на формирање на гној наполнета празнина во паренхимот на органот поради воведување на пиогена микрофлора во него. Причините кои предизвикуваат оваа болест може да бидат и бактерии и протозои. Ако се воведат бактерии, се развива бактериски апсцес на црниот дроб, а ако се развијат амеби и други протозои, се јавува абебен црн апсцес.

...

Бубрежниот апсцес е ретка болест која се карактеризира со формирање на ограничена област на воспаление исполнето со гноен инфилтрат. Патолошкиот фокус е одделен од здравите ткива на овој орган со гранулациона осовина. Болеста се однесува на бројот на заболувања кои бараат итна операција.

...

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...

Агорафобијата е болест од невротичниот спектар, која спаѓа во групата на вознемирени фобични нарушувања. Карактеристична манифестација на патолози е стравот да се биде на јавни места и на отворени простори. Вреди да се напомене дека агорафобијата вклучува не само стравот од отворен простор, туку и стравот од отворени врати, стравот од присуство на голем број луѓе. Обично, чувството на паника кај некое лице произлегува од фактот дека тој нема можност да засолниште на безбедно место за него.

...

Аденокарциномот е процес на рак кој води до развој на малигнен тумор во жлездата и епителните клетки. Поради фактот што скоро целото човечко тело се состои од такви клетки, овој тип на рак нема ограничувања во однос на локализацијата. Во медицината, често се нарекува рак на желудникот. Точната етиологија на развојот на оваа болест во моментов е непозната. Нема ограничувања во врска со сексот. Во старосната група на ризични луѓе од 40 до 85 години, во зависност од видот на болеста.

...

Аденокарциномот на стомакот е процес на рак кој се развива во вроден епител на желудникот. Во главната група за ризик, мажите и жените на возрасната група од 50-65 години. Според статистичките податоци, кај мажите, ракот на желудечниот желудник се дијагностицира три пати почесто. Бидејќи во почетната фаза болеста е асимптоматска, во 40% од случаите третманот започнува во напредна фаза.

...

Паратироидниот аденом е мал бенигрен раст од 1 до 5 см во големина, кој може независно да синтетизира паратироиден хормон, предизвикувајќи симптоми на хиперкалцемија кај едно лице. Паратироидните жлезди се наоѓаат на задната површина на тироидната жлезда, а нивната главна цел е да произведат паратироиден хормон, кој е вклучен во метаболизмот на калциум фосфор во телото. Аденомот води кон фактот дека паратироидниот хормон почнува да произведува повеќе од потребно, што ги предизвикува симптомите на оваа болест.

...

Аденом на простатата (аденома на простатата) во суштина е малку застарен термин, и затоа се користи денес во малку поинаква форма - во форма на бенигна хиперплазија на простатата. Аденом на простатата, симптомите на коишто ги разгледуваме подолу, е повеќе познат во оваа дефиниција. Болеста се карактеризира со појава на мал јазол (веројатно неколку нодули), кој со текот на времето постепено се зголемува. Особеноста на оваа болест е тоа што, за разлика од ракот во оваа област, аденомот на простатата е бенигрен раст.

...

Аденоматозниот полип (синдром Аденома, гландуларен полип) е најчестата бенигна лезија со можна локализација кај секој орган, но најчесто се јавува кај матката, желудникот и цревата. Главната опасност од тумор е тоа што со долготрајно отсуство на третман постои голема веројатност за малигнитет на лезијата во цревата.

...

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...

Аксимизацијата е процес на прилагодување на организмот на нови климатски и еколошки услови. Овој процес е забележан доста често кај децата по неколку дена на море. Симптомите на ова нарушување наликуваат на обичната настинка.

...

Акрофобијата е болест што се карактеризира со страв од височина. Во овој случај, едно лице може да почувствува вртоглавица, гадење и повраќање, а во некои, моторните реакции се вознемирени, па дури и ступор. Различни луѓе предизвикуваат оваа состојба поради различни причини, степенот на манифестација е исто така различен. Но, во сите случаи - ова е голем непријатност за некоја личност. Едно лице не може да се бори со таква патологија самостојно, затоа му треба помош од квалификуван лекар.

...

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...

Интоксикација со алкохол е комплекс на нарушувања во однесувањето, физиолошки и психолошки реакции кои обично почнуваат да напредуваат по пиење високи дози на алкохол. Главната причина е негативното влијание врз органите и системите на етанол и неговите распаѓање производи, кои не можат да бидат отстранети од телото за долго време. Оваа патолошка состојба се манифестира со недостаток на координација на движењата, еуфорија, дезориентација на ориентацијата во просторот, губење на вниманието. Во тешки случаи, интоксикација може да доведе до кома.

...

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...

Алкохолната цироза е болест која има хроничен тек и е предизвикана од редовното труење на клетките на црниот дроб со алкохол и нивната последователна смрт. Во денешниот свет, алкохолот е широко достапен, а многу луѓе го користат пред јадење како аперитив. Сепак, малкумина мислат дека редовната консумација на алкохол води до оштетување на клетките на црниот дроб, со последователен развој на цироза. Обично се верува дека само оние лица кои пијат алкохол често и во големи количини може да страдаат од оваа патологија, но всушност алкохолната цироза на црниот дроб може да се развие дури и кај оние кои пијат малку, но редовно.

...

Алергискиот артритис е акутна патолошка состојба која се карактеризира со промена на зглобовите. Оваа болест често е предизвикана од прогресија на алергии на антигени од странско потекло. Се разликува по тоа што има некомплициран курс, лесно се лекува и има поволни прогнози. Заедно со таква болест често се манифестира инфективно-алергиски артритис. Тоа се случува поради фактот дека телото е премногу подложно на патогени во текот на овој период. Ова се две различни нарушувања кои имаат речиси исти симптоми и се разбира.

...

Амебиаз – протозойное инфекционное заболевание, характеризующееся возникновением язвенных поражений в области толстой кишки. Амебиаз, симптомы которого заключаются в частности в образовании абсцессов в различных органах, склонен к затяжной и хронической форме течения. Отметим, что заболевание является эндемическим, соответственно, для него характерно сосредоточение в конкретно определенной местности, распространение происходит в тех областях, для которых характерен жаркий климат.

...

Аметропия – это нарушение рефракции глазного яблока, что характеризуется сбоями в фокусировке световых лучей на сетчатке глаза. В норме световые лучи фокусируются на сетчатке, когда же фокус сбивается, то данный процесс происходит за сетчаткой или перед ней. В результате этого человек видит окружающий мир с искажениями, размыто и нечетко.

...

Амилоидоз — это недуг, который может поражать все органы в организме. Основная причина его развития – скопление в тканях белка амилоида, которого в норме в организме быть не должно. Как правило, данное нарушение выработки белка поражает организм людей от 60 лет и старше. Самое опасное состоит в том, что АА и А1 амилоидоз может стать «катализатором» для таких заболеваний, как склероз, недостаточность внутренних органов и даже атрофии конечностей.

...

Амилоидоз почек – сложная и опасная патология, при которой в тканях почек нарушается белково-углеводный обмен. Как следствие, происходит синтезирование и накопление специфического вещества – амилоида. Он представляет собой белково-полисахаридное соединение, которое по своим основным свойствам схоже с крахмалом. В норме данный белок не вырабатывается в организме, поэтому его образование является для человека аномальным и влечёт за собой нарушение функций почек.

...

Ангина – недуг инфекционной природы, в результате прогрессирования которого возникает острое воспаление небных миндалин и прочих лимфоидных образований глотки. Спровоцировать развитие патологии могут следующие патогенные микроорганизмы: вирусы, бактерии и грибки. В медицинской литературе такое состояние именуют также острым тонзиллитом. Стоит отметить, что это довольно распространённое заболевание, которое может начать прогрессировать как у взрослых людей, так и у детей.

...

Ангина – одно из наиболее часто встречающихся инфекционных заболеваний у детей, которое провоцируется стрептококками. Вирус поражает лимфоидную ткань глотки. Недуг может стать причиной развития серьёзных осложнений. Всплеск заболевания наблюдается в осенне-зимний период. Развитие недуга зависит от этиологии, возраста ребёнка и общего состояния здоровья.

...

Ангиодисплазия – патологический процесс, в результате которого увеличивается количество подкожных сосудов. В случае с желудочно-кишечным трактом это может привести к внутреннему кровотечению, что крайне опасно для жизни. Отмечается, что такое заболевание сосудов может носить врождённый характер. У новорождённых капиллярная ангиодисплазия локализуется в области лица, нижних конечностей, реже рук.

...

Ангиомиолипома – редкое доброкачественное онкологическое новообразование, которое формируется из-за мутации клеток сосудистой, мышечной и жировой ткани. Данный вид патологии преимущественно поражает почки, но встречаются и поражения надпочечников, поджелудочной железы, матки. Яичник, кора надпочечника, головной мозг также подвержены патологии.

...

Ангиосаркома (син. гемангиоэндотелиома) относится к категории наиболее редких злокачественных новообразований, в составе которой видоизмененные клетки сосудов кровеносной или лимфатической системы. Отличительные черты — высокая степень злокачественности опухоли и большая вероятность появления гемангиомы.

...

Ангиотрофоневроз – собирательное понятие, которое включает в себя вазомоторные и трофические иннервации тканей и органов. Болезнь диагностируется как у женщин, так и у мужчин, однако, у первых встречается в 5 раз чаще. В группу риска входят люди от 20 до 50 лет.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.