Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тежина во стомакот

Тежината на абдоменот е симптом кој може да се манифестира во различни болести. Се карактеризира со силен болен синдром во малата карлица и долниот дел на стомакот. Доста често, патологијата на женските генитални органи, гастроинтестиналниот тракт или 'рбетот станува причина за знак.

Етиологија

Абдоминалната болка е специфичен симптом кој може да се манифестира како резултат на патолошкиот процес, како и за време на бременоста. Причините за развојот на симптомите можат да послужат како заболувања:

 • гинеколошки;
 • уринарни органи;
 • цревата;
 • рбет.

Често, лекарите дијагностицираат појава на непријатен симптом кај жените поради развојот на проблемите во гинеколошки термини. Придонесат за појава на такви симптоми може да имаат воспалителни болести, кои вклучуваат такви патологии:

Ендометриозата е можна причина за тежина во долниот дел на стомакот.

Тежината на долниот дел на стомакот за време на бременоста е најкарактеристичен симптом за периодот на бременост. Во почетните фази на развојот на фетусот, матката кај жената почнува да се зголемува, а матката лигаментите се протегаат силно. Овој процес може да предизвика егзацербација на непријатни чувства во долниот дел на стомакот. Можно е да се укине болката со земање хоризонтална положба или релаксирање на абдоменот.

Друг таков знак може да се појави кај жени со спонтан абортус, кога мртвата јајце малку се задржува во матката. Во исто време, матката започнува да се договара со цел да се исфрли замрзнатиот фетус од шуплината.

Непријатноста е можна во последните недели. Во текот на овој период, абдоминалните мускули на жената силно се протегаат поради зголемување на фетусот. Особено влошува болка при носење близнаци или голем фетус.

Причините за појава на непријатен симптом може да бидат и други фактори:

Патологијата на мускулно-скелетниот систем и васкуларните заболувања, исто така, може да предизвика непријатност кај пациентот. Често, луѓето го чувствуваат товарот по долг и продуктивен работен ден, носејќи тегови или за време на вежбање.

Симптоматологија

Чувството на тежина во долниот дел на стомакот е придружено со разни други симптоми кои се поврзани со примарен извор на развој на симптомите:

 • цревни проблеми - манифестирани со намален апетит и гадење ;
 • патологии на билијарниот систем и црниот дроб - се карактеризира со појава на горчлив вкус во устата, главоболки , непријатност во црниот дроб;
 • инфекции на карличните органи - манифестирани со треска , треска , притисок во ректумот;
 • нарушување на уринарниот систем - се карактеризира со болка во долниот дел на стомакот, долниот дел на грбот, честите и болни уринирања , присуството на крв во урината ;
 • проблеми во текот на бременоста - се манифестираат во бледо крвави или темно кафеави секреции од гениталниот тракт, слабост во телото , болка при физички напор.

Дијагностика

Ултразвук на абдоминалните органи

Ако болеста се манифестира кај пациент повеќе од еднаш, тогаш консултацијата со лекарот е неопходна. По разјаснувањето на поплаките, разјаснувањето на историјата на болеста и животот, како и вршењето на физичкиот преглед, лекарот ќе може да утврди претпоставена дијагноза. Потоа клиничарот пропишува посебни методи на лабораториска и инструментална дијагностика, особено ултразвук на абдоминалните органи и мала карлица, кои овозможуваат прецизно да се утврди причината за болеста, да се направи точна конечна дијагноза и да се пропише правилен третман.

Третман

Откако пациентот е дијагностициран и е утврден точниот извор на непријатниот симптом, лекарот може да го елиминира чувството на тежина во долниот дел на стомакот. За брзо олеснување на непријатност, лекарите препорачуваат:

 • Не пијте премногу вода додека јадете;
 • џвакајте или исечете ги производите темелно пред да голтате;
 • не прејадување;
 • изберете природни и здрави производи;
 • да се вклучат во вежбање на светлина;
 • одиме на свеж воздух;
 • Чувајте ја куќата чиста и чиста.

Понатамошен третман го пропишуваат лекарите во зависност од дијагностицираниот провокативен фактор. Во случај на проблеми со гастроинтестиналниот тракт, на пациентот се препорачува да се набљудува поштедна исхрана и употреба на специјални препарати. Третман на лекови за појава на тежина во долниот дел на стомакот е пропишан не само за патологија на желудникот или цревата, туку и за други заболувања.

Честопати, пациентите треба да земат антиспазмодици или лекови против болки за да ги ублажат болните напади. За да се елиминира причината за развојот на особината, лекарите препишуваат лекови на индивидуална основа, врз основа на карактеристиките на телото и текот на болеста.

Сподели го овој напис:

"Тежината на абдоменот" е забележана кај заболувања:

Хипертоничноста на матката е контракција на органот долго пред назначениот период на работа, што понекогаш може да се манифестира во раната бременост. Со други зборови, тоа е симптом кој укажува на развој во телото на жената на патологија која може да доведе до спонтан спонтан абортус.

...

Дермоидна циста е бенигна неоплазма составена од коса, дермис. Кај некои пациенти, големината на капсулата за лезии може да достигне пет сантиметри. Неоплазмата се состои од една или повеќе комори. Во внатрешноста има кератинизирани скали за кожа, коса и мрсна бела маса. Ако не го отстраните дермоидната циста во времето, лезијата може да се претвори во канцероген тумор (тоа се случува во 8% од случаите).

...

Дермоидната оваријална циста е бениген оваријален тумор на круг или овална форма, во чија внатрешност има различни ткива. Околу 15% од жените се дијагностицирани со дермоидна јајниците циста. Кај 3% од пациентите, тие стануваат канцерогени тумори.

...

Цистата на корпус лутеумот е една од варијантите на функционалните цистични формации во јајниците, каде, всушност, се појавува. Цистичниот корпус лутеум, чии симптоми често се дијагностицираат кај женската популација, во некои случаи исчезнува исто како што се појавува, односно нејзиниот изглед може да биде асимптоматски во природата со исклучените последици. Компликација на цистата може да биде лезија, во која не треба да се направи без хируршка интервенција, до отстранување на јајниците.

...

Колпитс е болест која предизвикува воспалителен процес во вагиналната мукоза. Симптомите на колтитис се придружени со отекување на мукозните мембрани и појава на тежок исцедок (безбоен или гноен). Болеста може да се појави поради присуство на други болести како што се гонореа, кандидијаза, трихомонијаза, бактериска вагиноза, микоплазмоза, кламидија, уреаплазмоза, генитален херпес и други заразни болести.

...

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчести се кај жените од репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

...

Странгурија е патолошки процес кој е придружен со болно мокрење и насилнички нагони, често пациентот не е во можност да ја потисне желбата да оди во тоалетот и е принуден да го испразни мочниот меур што е можно поскоро. Причината лежи во воспалителните процеси во вратот на мочниот меур, што може да се случи поради инфекција или уролитијаза.

...

Тератома е тумор во форма на тумор кој се формира за време на бременоста и затоа се состои од ембрионски клетки. Главен фактор на појава е патолошкиот развој на ткивата на идниот фетус. Оваа повреда е причина што таков тумор содржи знаци на некои органи, кои по природа не треба да бидат вклучени во анатомската структура на засегнатиот орган. Често, оваријалниот тератома содржи мали елементи или честички на кожата, косата, мускулите или нервното или лимфното ткиво.

...

Цистаденом е бенигнен тумор или цистична неоплазма, која е најчесто локализирана во јајниците на жената, но исто така се среќава и во други внатрешни органи на абдоминалната празнина или во млечната жлезда. Причината е главно хормонални нарушувања, хирургија на карличните органи, хронични воспалителни процеси поврзани со репродуктивните органи.

...

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни од страна на претставници на послаб пол на возраст меѓу 16 и 65 години, исто така може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај 40 години и постари лица.

...

Цервикалниот ектопион е инверзија на мукозната мембрана на цервикалниот канал во вагината, што доведува до формирање на воспаление и често предизвикува прилично сериозни компликации. Главната причина за појава на таква болест е трауматска повреда на грлото на матката, која често се поврзува со трудот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.