Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тежина во стомакот

Сериозност во стомакот - симптом на нарушувања во гастроинтестиналниот тракт или други патолошки процеси во телото. Периодичната сериозност во абдоменот не се смета за патологија, додека хроничен симптом од оваа природа бара консултација со доктор и последователен третман. Неовластената употреба на лекови за отстранување на овој симптом може да доведе не само до компликации, туку и до замаглена клиничка слика, која е оптоварена со последици.

Етиологија

Тежината на абдоменот може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • нездрава храна - чести закуски, брза храна, масна, зачинета, премногу солена злоупотреба;
 • прејадување;
 • оброк пред спиење;
 • јаде премногу храна во исто време;
 • злоупотреба на алкохол и пушење;
 • долготраен третман со "тешки" лекови - антибиотици, хормонски препарати;
 • синдром на нервозно дебело црево ;
 • чести стресни ситуации, нервен преоптоварување;
 • хронична гастроентеролошка патологија.

Исто така често се забележани во стомакот за време на бременоста. Во овој случај, ако нема други симптоми или општо не се чувствува добро, овој симптом не треба да се смета за знак на патологија. Ако тежината на абдоменот е долготрајна, треба да се јавите кај вашиот гастроентеролог за совет.

Што се однесува до гастроинтестиналните патологии, сериозноста на абдоменот може да се должи на следните заболувања:

Болест на галстон

Постојаната тежина во стомакот бара консултација со гастроентеролог, бидејќи во овој случај симптомот е манифестација на одреден патолошки процес. Треба да се разбере дека секоја болест на гастроинтестиналниот тракт може да предизвика сериозни компликации, вклучувајќи и аденокарцином .

Симптоматологија

Ако тежината на абдоменот се забележува само по оброкот, клиничката слика може да ги има следните симптоми:

 • ртење по јадење, понекогаш со вкус на претходно консумирана храна;
 • надуеност;
 • помало прекршување на гастроинтестиналниот тракт.

Во присуство на гастроентеролошка патологија, симптомите може да ги имаат следните дополнителни знаци:

 • гадење , понекогаш со повраќање ;
 • надуеност ;
 • тежина во левата страна на абдоменот;
 • чувство на презаситеност дури и по јадење на минимална количина на храна;
 • губење на апетитот ;
 • нестабилни столици - остри напади на дијареа може да се заменат со продолжено запек ;
 • металоиди ;
 • тежината во абдоменот се забележува речиси постојано;
 • одеднаш губење на тежината;
 • по јадење на лице, болки во стомакот , кои варираат во нивната манифестација и времетраење, може да бидат вознемирувачки.

Главниот знак дека тежината во стомакот е знак на гастроентеролошка патологија е болка во стомакот. Природата на болката, локацијата и времетраењето ќе зависи од основната причина.

Ако имате таков симптом, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе. Раниот третман ќе помогне да се избегнат сериозни компликации.

Дијагностика

Во присуство на горенаведените симптоми треба да се консултирате со гастроентеролог. Првично, се врши физички преглед на пациентот, со палпација на абдоменот и појаснување на општата анамнеза. За време на разговорот, лекарот мора да дознае како пациентот јаде, ако земал лекови, ако има хронични патологии на гастроинтестиналниот тракт. За точна дијагноза се пропишуваат следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • ултразвук и рендгенско испитување на абдоминалните органи;
 • тест за респираторна уреаза;
 • Тест на респираторна уреаза
 • FEGDS;
 • МНР на абдоминалната празнина.

Дополнителни гастроентеролошки студии ги пропишува лекарот, во зависност од моменталната клиничка слика и историјата на болеста.

Третман

Како да се ослободите од сериозноста во стомакот, може да му кажете на лекарот, по точна дијагноза и да ја идентификувате етиологијата на овој симптом. Ако причината за сериозноста во абдоменот е нарушување на хормоналната позадина или развој на онколошки процес, тогаш се спроведува соодветна основна терапија, можна е хируршка интервенција.

Без оглед на причината за развојот на овој патолошки процес, пациентот е пропишана диетална терапија, што подразбира:

 • исклучување на зачинета, масна, пржена;
 • производите кои предизвикуваат надуеност и надуеност треба да се минимизираат;
 • оброци треба да бидат 4-5 пати на ден во мали делови;
 • Предност се дава на пареа садови во земјата или пире форма.

Во однос на терапијата со лекови, лекарот може да го пропише следново:

 • лекови за подобрување на подвижноста на желудникот;
 • лекови против болки;
 • антиспазмодии;
 • значи да се обнови микрофлората на желудникот.

Времетраењето, начинот на администрација и дозирање ги пропишува само лекарот кој го посетува. Неовластената употреба на лекови е неприфатлива. Третман на народни лекови е можно, но само по консултација со лекар.

Превенција

Не постојат специфични превентивни методи. Треба генерално да ги следите правилата за здрав начин на живот и да јадете правилно.

Сподели го овој напис:

"Тежината на стомакот" е забележана кај заболувања:

Атонија на цревата се дефинира како состојба која е придружена со поплаки од пациентот за присуството на повреди кои се релевантни при обидот да се испразни цревата. Цревниот атони, симптомите кои се особени се манифестираат во постојано зголемување на интервалите помеѓу дефекацијата или во тешката тешкотија во столицата, се карактеризира со присуство на запек. Запек, пак, укажува на целиот комплекс на патолошки состојби или присуство на одредени негативни фактори кои влијаат врз телото.

...

Ахлорхидрија е гастроентеролошко нарушување, во кое не постои хлороводородна киселина во стомакот. Тоа е, производството на супстанцијата се спушта до критични граници, или е сосема отсутно. Првичниот развој на таков патолошки процес продолжува без симптоми, што доведува до задоцнета дијагноза, како и зголемен ризик од компликации.

...

Вирусен хепатитис е инфективна болест на црниот дроб, која предизвикува патолошко воспаление на ткивото на црниот дроб. Лицето е носител на болеста. Не постојат строги ограничувања во однос на возраста и полот. Денес во медицината постојат пет групи на оваа болест. Секоја група има своја клиничка слика и етиологија.

...

Гастропатија е патолошки процес на гастроентеролошка природа, што се манифестира со промени во мукозата на желудникот. Во повеќето случаи, гастропатијата на антрамот на желудникот е предизвикана од внесот на нестероидни антиинфламаторни лекови, но не се исклучува влијанието на другите патолошки процеси.

...

Хиперстимулацијата на јајниците (синдром на оваријална хиперстимулација) е гинеколошко пореметување, чија појава е предизвикана од прекумерна употреба на хормонални лекови со цел да се стимулира овулацијата за да се зачне детето.

...

Дијабетичната невропатија е последица на игнорирање на симптомите или недостаток на терапија за контрола на дијабетесот. Постојат неколку предиспонирачки фактори за појава на такво нарушување во однос на позадината на основната болест. Главните се зависност од лоши навики и висок крвен притисок.

...

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...

Дисфункција на сфинктерот на Одди - е бенигна болест, се јавува поради нарушување на протокот на жолчката по патеките на жолчно излачување на местото во кое тие се поврзани со панкреатичниот канал. Болеста нема никаква врска со формирање на жолчни камења или канали.

...

Дебелината на црниот дроб, исто така дефинирана како масна хепатоза, е хронична или акутна болест на овој орган. Дебелината на црниот дроб, чија симптоми се поврзуваат со метаболните нарушувања што се јавуваат на клеточните нивоа, се јавува во врска со дистрофичните процеси кои се концентрирани во паренхимот на засегнатиот орган.

...

Копростаз - фекална стагнација, зошто постои целосна или делумна блокада на луменот на дебелото црево. Болеста се развива кај возрасни и деца. Третманот може да препише лекар само по дијагноза.

...

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...

Нарушување на метаболизмот на мастите доведува до липоматоз - болест што се карактеризира со брзо формирање на таканаречени "масти", понекогаш со присуство на капсули. Болеста влијае на внатрешните органи или поткожното масно ткиво. Ако вен нема капсула која е формирана од клетките на сврзното ткиво, тогаш ова може да биде причина за појава на малигни тумори.

...

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...

Митрална валвуларна инсуфициенција - е секундарна срцева болест, која се карактеризира со нецелосно затворање на вентилите, поради што има обратен проток на крв од левата комора во левиот атриум. Во исто време се зголемува и волуменот на крвта, што доведува до задебелување на самиот вентил (хипертрофија). Фиброзниот прстен во исто време се протега и, како резултат, се ослабува. Сличен процес се јавува во левата комора, предизвикувајќи премногу крв да тече во неа.

...

Полихидратацијата кај бремени жени е патолошка состојба која се карактеризира со прекумерна акумулација на амнионската течност во шуплината на гениталниот орган, која во медицината се нарекува и амниотица. Количината на таквата течност во матката за време на текот на целиот период на раѓање се зголемува (во зависност од периодот). И ова е нормална состојба. Амниотичната течност врши многу различни и важни функции - го штити фетусот од трауматизација, инфекција, а исто така активно учествува во неговата исхрана. Детето го проголта, по што се излачува во форма на урина. Ако количината на вода се зголемува, тоа значи дека овој природен процес беше нарушен поради некоја причина, затоа е неопходно да се дијагностицира, да се идентификува патологијата што ги предизвика полихидроамниосот и да ја елиминира.

...

Акутен гастритис е акутен воспалителен процес во областа на мукозата на желудникот. Во зависност од етиологијата, може да влијае на двата дел од мукозната мембрана и целата површина. Оваа болест нема ограничувања во однос на возраста и полот, се дијагностицира дури и кај деца од помлада предучилишна возраст. Вториот се должи на фактот дека едно дете може да консумира штетна храна и пијалоци во големи количини. Со навремено лекување започна, прогнозата е поволна, не предизвикува компликации.

...

Акутната леукемија е опасна форма на рак што влијае на лимфоцитите, кои се акумулираат првенствено во коскената срж и циркулаторниот систем. Оваа болест е тешко да се излечи, често фатална, во многу случаи само трансплантација на коскена срж може да биде спас. За среќа, болеста е доста ретка, секоја година нема повеќе од 35 случаи на инфекција на 1 милион население. Кој почесто се соочува со таква непријатна дијагноза на деца или возрасни?

...

Параваова циста - е тумор на тумори на празнината кој има една комора и е формиран од ткивата на епидидимисот на јајниците. Најчеста патологија се дијагностицира кај жени на возраст од 20-40 години. Обично, хормоналната нерамнотежа или вештачкиот прекин на бременоста делува како активирач. Сепак, гинеколозите испуштаат многу други извори.

...

Ракот на главата на панкреасот е една од најнеповолните онколошки патологии, во која прогнозата во повеќето случаи е неповолна, а причината за ова е дека оваа болест ретко се дијагностицира во почетната фаза, бидејќи во овој момент нема симптоми. Во исто време, при откривање на онкологија во рана фаза, што е можно како резултат на случајна дијагноза за време на профилактичко испитување, му дава на лицето можност трајно да се ослободи од болеста - во овој случај, хируршкиот третман кој се состои од ресекција на тумор е многу ефикасен.

...

Ракот на цревата е малиген тумор кој ја зафаќа слузницата на цревата. Презентираната патологија може да почне да се формира во било кој оддел на органот. Најчесто, на пациентите им е дијагностициран рак на дебелото црево. Оваа болест е многу честа и бројот на болните се зголемува секоја година. Денес ракот на цревата е на второто место во светот кај патологиите на ракот.

...

Рак на дебелото црево е малиген тумор, кој е формиран како резултат на поразот на мукозната мембрана и ѕидовите на дебелото црево со метастази. Најчесто ракот на дебелото црево се дијагностицира кај мажи и жени на возраст од 50 до 60 години. Вреди да се забележи дека кај вегетаријанците, болестите од овој тип се дијагностицираат многу поретко. На територијата на ЗНД земји, оваа болест е рангирана на четвртото место меѓу сите болести на ракот.

...

Реактивен панкреатит е воспаление на панкреасот што се јавува поради некоја почетна причина поврзана со патологиите на другите органи на гастроинтестиналниот тракт, како што се стомакот, дуоденумот или цревните болести.

...

Спастичниот колитис е воспалителен процес во областа на мукозната мембрана на дебелото црево. Болеста нема ограничувања во поглед на полот и возраста. Но, според официјалните статистики, најчесто болеста се дијагностицира кај младите луѓе. Жените се разболуваат почесто од мажите.

...

Стеатохепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на нарушување на метаболизмот на мастите и замена на здрави клетки на црниот дроб со сврзно ткиво. Таа напредува кај луѓе од различни возрасни категории.

...

Helicobacter pylori е болест предизвикана од бактеријата Helicobacter pylori (го добило ова име бидејќи се прилагодува на флората на пилоричниот стомак). Микроорганизмот, за разлика од другите бактерии кои умираат од сокот од желудникот, не е само не елиминиран, туку предизвикува и разни заболувања на желудникот, дуоденумот и другите гастроинтестинални органи.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.