Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тежина во десниот хипохондриум

Тежината во десниот хипохондриум е симптом на одреден патолошки процес, најчесто во гастроентеролошка природа. Сепак, не е исклучок - болести на други органи и телесни системи.

Понекогаш овој симптом не е знак на патолошки процес, на пример, за време на прекумерна физичка активност. Ако чувството на тежина во вистинскиот хипохондриум постојано се набљудува и се присутни дополнителни симптоми, треба да се консултирате со лекар за квалификувана медицинска помош. Самоприфаќањето или игнорирањето на симптомите е неприфатливо.

Етиологија

Сериозноста во десниот хипохондриум може да биде присутна во клиничката слика на следните патолошки процеси:

Покрај тоа, сериозноста под десниот раб може да биде предизвикана од надворешни негативни фактори:

 • хипотермија;
 • прекумерна вежба;
 • неправилна исхрана - манифестацијата на овој симптом е веројатно по тежок оброк;
 • тешка повреда

Ако сериозноста во десниот хипохондриум не е предизвикана од патолошки процес, тогаш симптомот исчезнува за да се елиминира провокативниот фактор. Сепак, мора да се сфати дека продолжената изложеност на одредени причини може да доведе до развој на болести со овој симптом.

Симптоматологија

Ако сериозноста и болката во десниот хипохондриум не е оправдана со патолошкиот процес, тогаш обично се отсутни дополнителни симптоми.

Кај гастроентеролошките заболувања, сериозноста на десниот хипохондриум може да биде придружена со следниве симптоми:

При болести на црниот дроб, сериозноста и болката во десниот хипохондриум напред се придружени со следниве знаци:

Симптоми на заболување на црниот дроб

Често тежината на вистинскиот хипохондриум може да биде знак на почетокот на воспалителниот процес на апендикс, кој се манифестира во форма на следната клиничка слика:

 • гадење со повраќање;
 • зголемена, со влошување на патолошкиот процес, висока телесна температура;
 • остри, грчеви абдоминална болка;
 • прекумерно потење;
 • висок крвен притисок .

Оваа човечка состојба се карактеризира со висок ризик од смрт.

Ако причината за развојот на овој симптом е лумбална остеохондроза, тогаш сериозноста на десниот хипохондриум е скоро секогаш придружена со болка и со такви симптоми:

Како што патолошкиот процес се влошува, клиничката слика може да биде придружена со симптоматска хепатална колика . Тежината на десниот хипохондриум е постојана, што се зголемува со минимален физички напор.

Ако овој симптом е манифестација на кардиоваскуларни патологии, тогаш манифестацијата на такви специфични знаци е веројатно:

 • недостаток на здив ;
 • тежина во хипохондриумот, што е придружено со болка;
 • нестабилен крвен притисок;
 • чувство на затегнатост во градите;
 • гадење, ретко со повраќање;
 • зголемено потење .

Присуството на било која од горенаведените клинички слики бара итно барање за медицинска нега, бидејќи навремената дијагноза значително ја зголемува ефективноста на третманот и шансите за целосно закрепнување. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Дијагностика

Со цел да се утврди причината за манифестацијата на таков симптом, треба да се испита пациентот, кој вклучува лабораториски и инструментални методи. Физички преглед се изведува прелиминарно со палпација на болната област, собирање на поплаки, историја на болеста и живот.

Лабораториски дијагностички методи вклучуваат:

 • општа клиничка анализа на крв, урина и измет;
 • биохемиски тест на крвта;
 • тестови на црниот дроб;
 • тестови за присуство на вирусен хепатитис;
 • анализа на фекална окултна крв, итн.

Инструменталните дијагностички методи за овој симптом вклучуваат:

Абдоминален ултразвук
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • КТ и МРИ;
 • радиографија на стомакот со средство за контраст;
 • копрограм;
 • гастродуоденаграфија;
 • холецистопанкратографија;
 • микроскопско испитување на биопсија на црниот дроб

Врз основа на резултатите од испитувањето, етиологијата на овој симптом е воспоставена и се избира оптималната стратегија за третман.

Третман

Основна терапија ќе зависи од основната причина. Третманот со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • антиспазмодии;
 • лекови против болки;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • хепатопротектори;
 • за подобрување на подвижноста на желудникот;
 • пробиотици;
 • витамински и минерални комплекси.

Тоа е императив да се набљудува поштедлива исхрана, што подразбира целосна елиминација на масна, пржена храна, алкохол. Исхраната на пациентот треба да биде честа, но во мали делови, со интервал од 2-3 часа помеѓу оброците. Кај хронични болести, диетата треба да биде константна, дури и во фаза на трајна ремисија.

Превенција

Со цел да се спречат следните препораки треба да се следат:

 • правилно балансирана исхрана;
 • годишно се подложува на превентивен медицински преглед;
 • навремено лекување на сите болести.

Така, можно е, ако не и исклучено, потоа да се минимизира ризикот од развој на болести со овој симптом во клиничката слика.

Сподели го овој напис:

"Сериозноста во десниот хипохондриум" е забележана кај заболувања:

Алвеококозата е паразитарна болест предизвикана од алвеококи и се карактеризира со формирање примарна лезија во црниот дроб. Болеста има сериозни симптоми и последици, а во многу случаи, болеста завршува дури и со смртта на пациентот. Затоа, нејзината дијагноза и третман кај луѓето треба да се спроведе навремено, со цел да се избегне развој на компликации.

...

Аортна инсуфициенција е патолошки процес во срцето, кој се карактеризира со нецелосно преклопување на аортниот отвор со митрални валвуларни летоци. Ова значи дека меѓу нив се формира јаз, што, пак, води до прелевање на крвта во левата комора. Се протега, што го прави полошо да ги извршува своите функции. Оваа болест е втора најчеста болест на срцето и често е придружена со стеснување на аортата. Инсуфициенцијата на аортната валвула почесто се дијагностицира кај мажи отколку кај женките. Во зависност од факторите на појавата, ова нарушување може да биде примарно и секундарно. Затоа развојните фактори се вродени патологии или болести.

...

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...

Билиарната цироза е патологија на црниот дроб, што резултира од долготрајно нарушување на одливот на жолчката поради холестаза или оштетување на билијарниот тракт. Ова е процес на хронично воспаление со автоимуна генеза. Патологијата е секундарна и примарна. Треба да се забележи дека претежно кај лицата со оваа патологија се забележува примарна билијарна цироза.

...

Вирусен хепатитис Б е вирусна болест на воспалителна природа, која главно влијае на ткивото на црниот дроб. Откако лицето се опоравува од оваа болест, тој развива траен имунитет за живот. Но, можно е транзицијата на акутната форма на хепатитис Б да хронична прогресивна. Превозот на вирусот е исто така можен.

...

Хепатоспленомегалија е патолошка состојба која се карактеризира со истовремено зголемување на слезината и црниот дроб. Овие два органи се тесно поврзани со лимфните патишта, нервите (општа инервација) и тие се исто така поврзани со порталниот венички систем. Оваа состојба може да се развие и кај детето и кај возрасните. Ограничувањата на подот, исто така, нема.

...

Болеста на камперс, која исто така е честопати дефинирана како холелитијаза или холелитијаза, е болест кај која камењата се формираат во жолчното кесе или во жолчните канали. Болеста на галстон, чии симптоми се забележани кај пациенти, како што е прикажано со резултатите од медицинската пракса, е неефикасно во третманот со употреба на конзервативна терапија и разни видови техники, бидејќи единствениот начин да се излечи болеста е операција.

...

Калкулусниот холециститис е една од манифестациите на JCB, во кои се јавуваат депозити на калкулус во засегнатиот орган. Болеста не се манифестира долго време, но во периодот на егзацербација, кога еден или повеќе камења почнуваат да се движат по канал, а понекогаш и целосно го блокираат, се појавуваат симптоми на билијарна колика. Најчесто, луѓето со оваа патологија се пропишани хируршки интервенции, а најпосакуваната опција за операција е лапароскопска.

...

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...

Леукемија (син леукемија, лимфосарком или рак на крв) е група на неопластични заболувања со карактеристичен неконтролиран раст и различни етиологии. Леукемијата, чии симптоми се одредуваат врз основа на неговата специфична форма, продолжува со постепена замена на нормалните клетки со леукемични клетки, наспроти позадината на која се развиваат сериозни компликации (хеморагии, анемија, итн.).

...

Медицинскиот хепатитис е воспалителен процес во црниот дроб, поттикнат од одредени лекови. Ако третманот на болеста не се започне навремено, тогаш можно е појава на некротични процеси во зафатениот орган и цироза. Во напредните фази постои фатален исход. Според статистичките податоци, дрога хепатитисот е три пати почесто дијагностициран кај жени отколку кај мажи. Оваа околност нема научно објаснување.

...

Лимфомот не е една специфична болест. Ова е цела група на хематолошки нарушувања кои сериозно влијаат на лимфното ткиво. Бидејќи овој тип на ткиво се наоѓа речиси низ целото човечко тело, малигната патологија може да се формира во која било област. Можни оштетувања дури и на внатрешните органи.

...

Малдроглобулинемија на Waldenstrom (синдром. Примарна макроглобулинемија, макроглобулинемична ретикулоза) е исклучително ретка болест во која се формира тумор кој се состои од лимфоцитни и плазмацитни клетки во коскената срцевина.

...

Митрална валвуларна инсуфициенција - е секундарна срцева болест, која се карактеризира со нецелосно затворање на вентилите, поради што има обратен проток на крв од левата комора во левиот атриум. Во исто време се зголемува и волуменот на крвта, што доведува до задебелување на самиот вентил (хипертрофија). Фиброзниот прстен во исто време се протега и, како резултат, се ослабува. Сличен процес се јавува во левата комора, предизвикувајќи премногу крв да тече во неа.

...

Болеста, која се карактеризира со нарушување на интегритетот на ткивото на црниот дроб поради нивното акутно или хронично оштетување, се нарекува слабост на црниот дроб. Оваа болест се смета за комплексна, поради фактот што метаболните процеси се нарушени по оштетување на црниот дроб. Ако не преземете соодветни мерки за лекување на болеста, тогаш под одредени услови, хепаталната инсуфициенција може брзо и брзо да се развие и да биде фатална.

...

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...

Панкреасот е уникатно мултифункционален орган, истовремено делува како единствена жлезда во нашето тело во кое се изведуваат нејзините ендокрини и егзокрини функции. Ракот на панкреасот, чии симптоми се предизвикани од малигнен тумор на ткивото на жлездата, е шестиот од најчестите видови на рак.

...

Реактивниот хепатитис е патолошки процес кој води до дистрофично-воспалителни процеси во црниот дроб. Најчесто оваа болест се развива во позадина на хронични гастроентеролошки заболувања, системски и други болести. Треба да се забележи дека неспецифичниот реактивен хепатитис, за разлика од вирусни, токсични и други форми на оваа болест, добро реагира на третманот.

...

Цитолиза синдром (неозначен хепатитис, цитолиза) е патолошки процес со локализација во црниот дроб, при што хепатоцитите се оштетени, проследено со уништување. Таквите процеси во телото можат да бидат реверзибилни или неповратни, во зависност од основната причина, природата на патолошкиот процес и навременоста на почетокот на третманот.

...

Стеатозата на црниот дроб е патолошки процес кој е поврзан со акумулација на маснотии во клетките на овој орган. Болеста е како независна, така што може да се развие во однос на позадината на други нарушувања. Заедно со оваа болест, стеатозата на панкреасот е доста честа појава. Покрај тоа, болеста може да биде фокална, односно масни наслаги се концентрирани на едно место и дифузни - кога мастите се шират низ целата површина на органот.

...

Фиброзата е болест која се карактеризира со забрзан процес на производство на колаген и раст на сврзното ткиво во сите органи на телото поради воспаление. Недостатокот води кон набивање на ткивата и формирање на лузни во нив. Кога се развива фиброза на одреден орган, неговата функционалност може значително да се влоши. Како резултат на тоа, оваа болест води кон развој на сите патологии.

...

Една од најчестите болести на гастроинтестиналниот тракт е холецистопанкреатитис - болест во која има истовремено воспаление на панкреасот и жолчниот меур. Според ICD 10, кодот за оваа болест е K87.0.

...

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...

Ехинококозата на црниот дроб е хронична болест предизвикана од паразитски црви, кои може да траат повеќе од половина година. Се состои во формирање на цисти на површината на црниот дроб. Поразот на ова тело е повеќе од педесет проценти од сите случаи на откривање на ехинококозата. Постојат неколку видови на болеста на која зависи нејзиниот тек.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.