Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тежината во срцето

Тежината на срцето е симптом на одреден патолошки процес, кој се карактеризира со чувство на непријатност на левата страна на градниот кош и може да биде проследен со недостаток на воздух, болка и брз пулс. Треба да се забележи дека, и покрај локализацијата на манифестацијата на симптомите, ова е далеку од секогаш знак за нарушување на кардиоваскуларниот систем. За да се утврди etiology на сериозноста во срцето област може да биде само лекар врз основа на резултатите од дијагнозата. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Етиологија

Тежината на срцето може да биде манифестација на клиничката слика за такви кардиогени заболувања:

Чести етиолошки фактори вклучуваат следново:

Цервично-торакална остеохондроза - можна причина за тежина во регионот на срцето

Без оглед на етиолошкиот фактор, сериозноста на срцето бара задолжителна консултација со доктор и последователен третман. Инаку развојот на сериозни компликации е можен, а не исклучок и смртоносен исход.

Симптоматологија

Ако сериозноста на срцето е предизвикана од кардиогени болести, тогаш клиничката слика може да се карактеризира со следниве симптоми:

Присуството на таква клиничка слика бара итна медицинска помош, бидејќи постои висок ризик од смрт.

Во случај други етиолошки фактори да бидат причина за манифестација на сериозноста во срцето, може да се појават следниве симптоми:

Без оглед на природата на манифестацијата на клиничката слика, за ефикасно и правилно отстранување на овој симптом треба да се консултира лекар.

Дијагностика

Програмата за лабораториска и инструментална дијагностика може да ги вклучува следните методи:

 • општа клиничка и биохемиска анализа на крв, урина и измет;
 • Ултразвук на срцето;
 • електрокардиографија;
 • градна радиографија;
 • ЕКГ;
 • МНР;
 • ангиографија;
 • перикардијална пункција;
 • миокардна биопсија итн.
Ултразвук на срцето

Во принцип, дијагностицираната шема ќе зависи од тековната клиничка слика и собраната историја.

Третман

Програмата на основната терапија целосно ќе зависи од основната причина. Ако причината за овој симптом е кардиогена болест, тогаш е можно да се препише таков лек:

 • бета блокатори;
 • антиаритмици;
 • имуносупресиви;
 • АКЕ инхибитори;
 • антибиотици.

Во некои случаи, третманот со лекови може да биде неефикасен или несоодветен, така што операцијата се изведува.

Покрај медицинскиот третман, пациентот бара придржување кон правилна исхрана, обезбедувајќи стабилна психо-емоционална позадина - исклучување на стресот, нервозна пречекорување. Прашањето за хоспитализација се одлучува поединечно, во зависност од состојбата на пациентот и дијагнозата.

Не постојат намерни методи на превенција, генерално треба да се следат правилата за здрав живот, систематски да се преживее со превентивен медицински преглед и да не се лечи само-лекар.

Сподели го овој напис:

"Тежината на срцето" се забележува кај болести:

Кардиопатија е болест на кардиоваскуларниот систем што се карактеризира со разни абнормалности во физиолошкиот развој на срцевите ткива. Како по правило, болеста нема врска со срцева слабост или ревматизам. Доста често, болеста може да се најде кај мали деца или адолесценти, како и кај постарите лица.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.