Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тежина во нозете

Сериозност во нозете - нарушување кое се развива поради стагнација на крв и / или лимфа во садовите на долните екстремитети. Доста често, овој симптом е придружен со оток на нозете, болка и влошување на чувствителноста. Ако третманот на болеста, чија манифестација е болка и тежина во нозете, не се започнува брзо, може да се развијат сериозни компликации.

Етиологија

Тежината на нозете под коленото може да се должи и на патолошки процеси и на влијанието на надворешните негативни фактори. Првата група предиспонирачки фактори вклучува:

Надворешните негативни фактори кои можат да доведат до развој на овој симптом вклучуваат следново:

 • прекумерна физичка активност;
 • статични оптоварувања;
 • вишок телесна тежина, што доведува до дополнително неразумно оптоварување на мускулно-скелетниот систем;
 • седентарен начин на живот;
 • промени во хормоналната позадина;
 • носи непријатни чевли, за жени - долга прошетка во високи потпетици.

Следниве лекови може да предизвикаат овој симптом да се појави:

 • нестероидни антиинфламаторни;
 • група лекови за лекување на дијабетес;
 • некои лекови за намалување на крвниот притисок;
 • хормонален.

Покрај тоа, доста често се јавува тежина во нозете за време на бременоста, поради природните физиолошки промени. Меѓутоа, ако има дополнителни симптоми и постои оток, болка во долните екстремитети, треба да побарате медицинска помош.

Причини за уморни и тешки нозе

Симптоматологија

Сериозноста на нозете со васкуларни патологии може да биде придружена со следниве симптоми:

 • замор, чувство на тежина во нозете, дури и со кратко статичко оптоварување;
 • грчеви во мускулите на теле;
 • оток, делумна вкочанетост на нозете до крајот на работниот ден или по продолжен физички напор;
 • изгледот на васкуларната мрежа и ѕвездите на нозете;
 • сериозноста може да се претвори во пулсирачка болка;
 • црвенило на кожата по венски садови;
 • влошување на исхраната на кожата на нозете, што доведува до формирање на трофични чиреви ;
 • еризипели на долните екстремитети.

Како по правило, во почетната фаза на развојот на болеста, во нозете има само тежина само наутро. Како што патолошкиот процес се влошува, овој симптом може да биде присутен дури и со минимална физичка активност.

Ако сериозноста на долните екстремитети се должи на болест на бубрезите, тогаш клиничката слика може да биде придружена со следниве симптоми:

Кај болести на зглобовите, во клиничката слика за која може да има и тежина во нозете, може да се појават следниве симптоми:

 • нарушување на моторната функција со јасна деформација на зглобовите;
 • локална треска;
 • периодични, и како што болеста се влошува, постојана болка во зафатените зглобови;
 • формирање на ревматски јазли и симптоми на васкулитис;
 • оток на нозете .

За болести со повреда на 'рбетот, тежината во нозете е надополнета со следните знаци:

 • Тежината е придружена со горење и оток;
 • чувство на "досада" во нозете;
 • болка во подножјето , зрачи со лумбалната 'рбетот и задникот;
 • оток во зглобовите;
 • грчеви, особено ноќе;
 • замор , дури и со минимална физичка активност.

Исто така, тежината и отокот во нозете може да се забележат кај дијабетес мелитус .

Манифестацијата на горенаведените клинички знаци е основа за итна жалба за квалификувана медицинска нега. Навремената дијагноза значително ги зголемува шансите за целосно закрепнување.

Дијагностика

Лабораториски лабораториски и инструментален испитување методи се пропишани за да се направи точна дијагноза и да се одреди најефективниот третман тактики. Физички преглед со собирање на жалби, анамнеза на болеста и живот се изведува претходно.

Главните лабораториски методи на испитување во присуство на овој симптом се:

 • урина и крвни тестови;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • анализа за да се утврди концентрацијата на гликоза во крвта.

Исто така во дијагностичката програма може да се вклучат и такви инструментални методи за истражување:

Ултразвук на садовите на долните екстремитети
 • Ултразвук;
 • КТ и МРИ;
 • ангиографија;
 • ултразвучно скенирање на крвните садови;
 • реовазографија;
 • радиографија на 'рбетот и зглобовите;
 • ехокардиографија.

Врз основа на резултатите од испитувањето и земајќи ја предвид сегашната клиничка слика и собраната историја, се прави конечна дијагноза и се избере најефикасната тактика за третман.

Третман

Треба да се напомене дека во присуство на овој симптом, елиминацијата на основната причина не е секогаш можна само со конзервативни методи на лекување. Во некои случаи, потребна е хируршка интервенција, по што следи рехабилитација.

Основа за отстранување на овој симптом е употребата на локални лекови - мази од групата на вентонични лекови. Исто така е можно назначувањето на анти-инфламаторни лекови.

Маст за ослободување на симптомите кои лекарот ги пропишува поединечно. Не е исклучено дека самостојната употреба на гелови или масти може да ги ублажи акутните симптоми, меѓутоа, да се зборува за целосна елиминација на болеста, во вакви случаи, тоа е несоодветно.

Покрај медицинскиот третман, лекарот може да препише и физиотерапија, носејќи специјална долна облека и завои со посебна компресија.

Превенција

За да се спречи развојот на болести, во клиничката слика за која постои овој симптом, следните препораки ќе помогнат:

 • намалување на статичко оптоварување;
 • умерена физичка активност;
 • почитување на оптимална тежина за нивната возраст и физички показатели;
 • елиминација на прекумерниот внес на течности.

Ако имате таков симптом, треба да се консултирате со лекар и да не се лечи самостојно или целосно да ја игнорирате манифестацијата на болеста.

Сподели го овој напис:

"Тешки нозе" се забележани кај заболувања:

Варикозни вени (проширени вени) е хронична болест во која вените се предмет на нодуларна експанзија, која се јавува истовремено со повреда во процесот на истекување на крвта и со нејзината стагнација во рамките на венскиот систем. Варикозните вени, чии симптоми се развиваат во согласност со ефектите од голем број предиспонирачки причини, се манифестираат како развој на карактеристично испакнување на големи, синусни и масни вени, влијае на долните екстремитети, бидејќи оваа конкретна област на оштетување ќе се дискутира во нашиот денешен напис.

...

Венска инсуфициенција (VN) е комплекс на клинички манифестации кои се развиваат во човечкото тело како резултат на нарушен одлив на крв во вените. Оваа болест е една од најчестите од ваков вид. Околу 15-40% од населението страда од оваа циркулаторна инсуфициенција.

...

Венска конгестија е патологија која се карактеризира со присуство на попречен одлив на венска крв со нормален артериски прилив. Причината за болеста се проблемите со еластичноста на ѕидовите на крвните садови, високиот крвен вискозитет.

...

Гестозата е болест која се јавува само кај бремени жени и е поврзана со развојот на патолошки едем. Патологијата најчесто се развива во 20-тата недела и завршува неколку дена по раѓањето. Секоја жена знае дека за време на бременоста, телесната тежина се зголемува не само поради растот на бебето во нејзината утроба, туку и поради зголемената маса на маснотии поради зголемената потрошувачка на нејзината храна. Во исто време, лекарите редовно ја следат тежината на жената, спроведуваат неделни мерења и оваа постапка не е премногу среќна за бремени жени.

...

Лимфореата е патолошка состојба која се јавува кога лимфните садови се оштетени, предизвикува воспаление во погодената празнина и доведува до екстремен степен на исцрпеност. Третманот треба да го администрира само лекар, па затоа е забрането само-лекување.

...

Рамни стапала - ова е вид на деформација на ногата, во која спуштањето на нејзините сводови, што резултира со целосно губење на вродените шок-апсорпција и пролет функции. Рамни стапала, чии симптоми лежат во вакви големи манифестации како болка во телесните мускули и чувство на вкочанетост во нив, зголемен замор при одење и продолжено стоење, зголемена болка во нозете до крајот на денот итн., Е најчестата болест која ги зафаќа стапалата.

...

Дијабетес мелитус е хронична болест во која влијае врз работата на ендокриниот систем. Дијабетес мелитус, чии симптоми се базираат на продолжено зголемување на концентрацијата на гликоза во крвта и на процесите кои ја придружуваат изменетата состојба на метаболизмот, се развива особено поради недостаток на инсулин, како хормон произведен од панкреасот, кој ја регулира процесирањето на гликозата во телесните ткива во телото и во неговите клетки.

...

Стенозата е болест која се карактеризира со стеснување на лумените од различни структури на телото. Тоа е исто така познат како стриктура. Се карактеризира со симптоми како што се гушење, вртоглавица, болка во погодената област и така натаму.

...

Телеангиектазијата е продолжување на мали садови од локален или од голем тип. Овој тип на патологија често се нарекува "васкуларна ѕвезда". Таквата повреда на не-воспалителна природа е локализирана само во надворешниот слој на кожата, што го олеснува нивното отстранување со помош на ласерска терапија.

...

Флеботромбозата е формирање на згрутчување на крвта (тромб) во садовите на долните екстремитети. Вреди да се спомене дека во 80% од случаите болеста е асимптоматска, што во крајна линија води до белодробна емболија. Последново е често фатално.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.