Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тежина во левиот хипохондриум

Сериозноста во левиот хипохондриум во повеќето случаи е знак на гастроентеролошка патологија, поретко - болести на органите на други системи. Третманот може да го препише само лекар, по сеопфатен преглед.

Етиологија

Главните причини за сериозноста на левиот хипохондриум се:

 • патологија на левиот бубрег;
 • болести на слезината;
 • патолошки процеси на малиот и дебелото црево;
 • болести на црниот дроб и панкреасот;
 • повреди на абдоминалните органи;
 • хернија.

Средните етиолошки процеси вклучуваат:

Покрај тоа, чувството на тежина во левиот хипохондриум може да се забележи по прејадување или јадење тешка, масна храна.

Во секој случај, ако овој симптом е често забележан и е придружен со дополнителни знаци на клиничката слика, треба да се консултирате со лекар.

Симптоматологија

Сериозноста во левиот хипохондриум напред најчесто е предизвикана од болести на гастроинтестиналниот тракт. Клиничката слика во овој случај може да се манифестира на следниов начин:

За патологии на бубрезите, овој симптом може да биде придружен со следниве специфични знаци:

Ако тежината на левиот хипохондриум е знак на патологии во слезината, може да бидат присутни следниве симптоми:

 • лицето е често болно, постои егзацербација на хронични заболувања, поради ослабен имунолошки систем;
 • болка во градите што ја дава во задниот дел;
 • зголемена подложност на механички стрес - формирање на хематоми, дури и со минимално влијание;
 • зголемена слезина ;
 • низок степен на треска.

Чувството на тежина во левиот хипохондриум може да се должи на патолошки процеси во црниот дроб, како што е наведено со присуството на такви симптоми:

Покрај тоа, сериозноста на левиот хипохондриум, која е придружена со болка, може да укаже на кардиоваскуларни заболувања. Во такви случаи, симптомите може да се манифестираат со следните симптоми:

 • напади на акутна, грчеви болка;
 • висок крвен притисок;
 • брз пулс;
 • болка во градите , веројатно ограничувачка.

Ако имате таква клиничка слика, итно да побарате медицинска помош, бидејќи постои висок ризик од компликации со закана за човечкиот живот.

Во секој случај, чувството на тежина и други трети лица знаци во левиот хипохондриум е тешка причина за медицински преглед. Игнорирањето на овој симптом или само-лекување може да доведе до сериозни компликации, а смртта не е исклучок.

Дијагностика

Општо земено, дијагностичките мерки може да го вклучуваат следново:

Ректороманоскопија
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • анализа на фекална окултна крв;
 • уринализа;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • Ултразвук на абдоминалните органи и уринарниот систем;
 • електрокардиографија;
 • екскреторна урографија со контрастен агенс за сомнителна бубрежна болест;
 • ендоскопија;
 • сигмоидоскопија.

Точната дијагностичка програма ќе зависи од сегашната клиничка слика и од историјата. Ако пациентот зема лекови за да го отстрани симптомот, мора да го известите лекарот.

Третман

Терапијата со лекови ќе зависи од основната причина.

Без оглед на тоа што предизвика манифестација на овој симптом, не заборавајте да ја следите исхраната. Исхрана, во овој случај, исклучува масна, тешка храна. Целосно забранет алкохол. Во хронични болести, диета е неопходна постојано.

Превенција

Не постојат насочени методи за спречување на сериозноста во левиот хипохондриум, генерално треба да се следат правилата за здраво јадење, навремено да се елиминираат сите заболувања и систематски да се помине превентивен медицински преглед.

Сподели го овој напис:

"Сериозноста во левиот хипохондриум" е забележана кај заболувања:

Хепатоспленомегалија е патолошка состојба која се карактеризира со истовремено зголемување на слезината и црниот дроб. Овие два органи се тесно поврзани со лимфните патишта, нервите (општа инервација) и тие се исто така поврзани со порталниот венички систем. Оваа состојба може да се развие и кај детето и кај возрасните. Ограничувањата на подот, исто така, нема.

...

Дилатирана кардиомиопатија е патологија на главниот мускул на срцето, што резултира со значително зголемување на коморите. Ова подразбира повреда на функционирањето на срцевите комори. Болеста може да биде примарна и секундарна. Во првиот случај, факторите на настанување во моментов остануваат непознати, а во втората на нејзиниот развој претходи настанување на други болести.

...

Малдроглобулинемија на Waldenstrom (синдром. Примарна макроглобулинемија, макроглобулинемична ретикулоза) е исклучително ретка болест во која се формира тумор кој се состои од лимфоцитни и плазмацитни клетки во коскената срцевина.

...

Миелоидната леукемија или миелоидна леукемија е опасен канцер на хематопоетскиот систем, во кој се зафатени матичните клетки на коскената срцевина. Кај луѓето, леукемијата често се нарекува "леукемија". Како резултат на тоа, тие целосно престануваат да ги исполнат своите функции и брзо да се размножуваат.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.