Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тешки гради

Тежината на градите е клинички знак дека апсолутно секој може да се соочи. Непријатноста се појавува без оглед на полот и возрасната категорија. Во најголем дел од случаите, симптом е првиот клинички израз на сериозна болест, но има и помалку опасни предиспонирачки фактори.

Многу често, главната манифестација е дополнета со симптоми карактеристични за кардиоваскуларните патологии, имено, кашлица и чувство на печење зад градната коска , недостаток на здив и чувство на недостаток на воздух .

Можно е да се дознае точно што предизвикало чувство на тежина во градите, користејќи широк спектар на лабораториски и инструментални дијагностички процедури. Покрај тоа, многу е важно дека кардиологот го слушал пациентот со форендоскоп.

Третманот е често ограничен на земање лекови, но исто така не ја исклучува веројатноста за оперативна терапија, која се решава поединечно со секој пациент.

Етиологија

Чувството на тежина во градите најчесто е предизвикано од такви патолошки фактори:

Помалку опасни извори на гравитација на левата или десната страна на градите се:

 • неконтролиран внес на одредени лекови, особено лекови против болки и антиинфламаторни лекови;
 • носи тесни ремени или ремени;
 • промени поврзани со возраста на телото;
 • долгорочна зависност од лоши навики, имено, пушење цигари;
 • слаба исхрана, во која менито на лицето е масна, зачинета и солена храна.

Главните причини за болка во градите кај деца:

Пролапс на митралната валвула

Симптоматологија

Чувството на тежина во градите е често првиот клинички знак, но не и само еден. Во повеќето случаи, главната манифестација е дополнета со:

 • кашлица - треба да се забележи дека во раните фази на прогресија на голем број патологии, ќе биде сува , но како што се влошува тежината на болеста, кашлицата ќе почне да биде придружена со спутум ;
 • тежина на здив;
 • недостаток на воздух ;
 • неразумно нарушување на срцевиот ритам;
 • болки и чувство на горење зад групата - вреди да се забележи дека таквите симптоми се влошуваат за време на оброкот или после јадење;
 • зголемување на обемот на градниот кош;
 • отежнато дишење, кое прво се појавува само после вежбање. Сепак, колку повеќе текот на болеста е влошена, толку е поизразена кратката здивност, а нејзиното појавување ќе се забележи дури и во мирување или во хоризонталната положба на телото;
 • зголемување на температурата ;
 • флуктуација во крвниот тон;
 • вкочанетост на прстите на десната или левата страна;
 • горчлив вкус во устата ;
 • зголемена тежина при вдишување или потпирање напред;
 • болка во срцето ;
 • бледило или жолтило на кожата.

Исто така вреди да се нагласат симптомите, чија изразување бара итна медицинска помош. Тие вклучуваат:

Вреди да се напомене дека погоре е наведено само главните симптоми. Секој пациент ќе поседува симптом комплекс, кој ќе зависи од етиолошкиот фактор.

Дијагностика

Бидејќи тежината во градите лево или десно е карактеристична за прилично тесен круг на заболувања, кардиологот ќе може да ја направи планираната дијагноза веќе на првичната фаза на испитување. Сепак, ќе ви треба широк спектар на лабораториски и инструментални испитувања на пациентот.

Така, првата фаза на дијагноза вклучува:

 • запознавање на клиничарот со историјата на болеста;
 • собирање и анализа на животната историја на пациентот;
 • темелен физички преглед - со цел да се процени состојбата на кожата, да се измери крвниот притисок и срцевиот ритам, како и да се слуша пациентот со фоноенскоп;
 • детален преглед на лицето - за да се утврди природата и сериозноста на градите и недостатокот на здив, како и присуството на придружни симптоми кои може да укажуваат на појава на основно заболување.

Лабораториските и инструменталните дијагностички мерки вклучуваат:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • бактериска култура на спутум при кашлање;
 • градна радиографија;
 • Ултразвук на перитонеумот;
 • ЕКГ и ехо;
 • EGD и коронарна ангиографија;
 • дневно следење на срцевиот ритам.
Спроведување на ехокардиографија

Доколку, по проучувањето на резултатите од горенаведените манипулации, причината за болката во градите не е идентификувана, тогаш кардиологот може да го упати пациентот за дополнителен преглед од страна на гастроинтеролог и фтизиолог , невролог и педијатар , нефролог и ендокринолог , мамолог и ортопед , пулмонолог и терапевт , психијатар и неврохирургија .

Третман

Можете да се ослободите од главниот симптом со помош на вакви лекови:

 • значи да се намали крвниот притисок;
 • срцеви лекови;
 • антибактериски супстанции;
 • холеретични и антиинфламаторни лекови;
 • хондропротектори и лекови против болки;
 • седативи.

Горенаведените методи на третман се симптоматски третман, што значи дека тие се ослободуваат само од клинички знак, а не од болеста што ја предизвикала.

За да се елиминира основната болест, покрај земањето лекови, можеби ќе треба:

 • физиотерапија;
 • усогласеност со поштеда диета;
 • терапевтски вежби за дишење;
 • акупунктура и хомеопатија;
 • народната медицина.

Хируршкиот третман тактика се користи само во случај на тежок тек на било кое етиолошко заболување или ако конзервативните методи на третман не успеат.

Превенција и прогноза

За да не се предизвика гравитацијата во градите и неодредено здив, потребно е:

 • целосно се откаже од зависноста;
 • избегнувајте физичка и емотивна исцрпеност;
 • јаде правилно и целосно;
 • носат лабава и удобна облека;
 • земајте лекови строго во согласност со препораките на лекарот;
 • редовно се подложени на превентивен преглед во здравствена установа со посета на сите специјалисти.

Тежината во градите е знак карактеристичен за тешки и опасни болести. Нивната лукава е дека тие се соочуваат со развој на голем број на компликации кои можат да бидат фатални. Само првото барање за квалификувана помош, интегриран пристап кон терапијата и усогласеност со препораките на лекарот што ќе присуствува, ќе може да обезбеди поволна прогноза.

Сподели го овој напис:

"Тешки гради" се забележува кај заболувања:

Брадиаритмијата е болест која се карактеризира со палпитации - стапка на намалување е помала од шеесетина отчукувања во минута. Ова се случува поради дефекти во синусниот јазол, кој го координира срцевиот ритам. Работата на други структури на срцето не е нарушена.

...

Варикозните вени на езофагусот се манифестираат во зависност од степенот на појава на нарушувања во процесот на одлив на крв од вените на хранопроводникот преку каналите на порталот и супериорните системи на вена кава. Оваа болест често ги зафаќа мажите на возраст од 50 години. Оваа болест може да биде комплицирана со силно крварење, што не е предвидено со какви било знаци.

...

Хијалинозата е протеинска екстрацелуларна дистрофија, која се карактеризира со формирање на хомогени, проѕирни, густи маси кои личат на хијалинска 'рскавица. Овој патолошки процес може да се манифестира како независна болест, и може да се појави со главната болест и да биде еден од симптомите на нејзиниот тежок курс.

...

Мастодинија (мастолгија) - периодични или редовни болки во дојката, што се предизвикува со промена на нивото на хормони или текот на патолошки процеси во градите или во некои други органи.

...

Срцева тампонада е срцева болест која се карактеризира со нестабилна хемодинамика и акумулација на течност во перикардот. Овој вид на повреда може да биде предизвикана од повреда на градите или самиот мускул. Во овој случај, крвта се акумулира во областа на перикардот, што води до тампонада.

...

Фиброма - е бенигна формација која се состои од влакна на зрелите сврзни ткива, кои се наоѓаат во речиси сите органи и системи. Од ова произлегува дека туморот може да има апсолутно никаква локализација.

...

Фиброматозата е патолошки процес во текот на кој се случува замена на нормалното мускулно ткиво со сврзно ткиво. До денес, не беше можно да се дознае главната причина и патогенезата на појавата на таквата болест. Сепак, некои клиничари веруваат дека болеста е формирана во однос на позадината на генетската подложност и промени во хормоналните нивоа.

...

Chylothorax е патологија предизвикана од пенетрација на chyle (лимф мешани со дигестивни производи, кои се апсорбираат од вили на цревата) во плевралната празнина. Кога се здрави, во плевралната празнина практично нема различни секрети. Акумулацијата на голем број хилуси води кон нарушување на физиолошката средина, а премногу од нив предизвикуваат критична состојба поради компресија на белите дробови. Развојот на патологијата е проследен со отежнато дишење, исцрпеност, тешкотии при дишењето.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.