Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тешко дишење

Плиткото дишење често се манифестира кај лице со САРС . Друга болест може да се развие од вишок тежина, неактивен начин на живот, наследност и од други причини. Со здрава дишните патишта, лицето нема непријатни симптоми, а дишењето е бесшумно и без напор. При нормално дишење, лицето треба да има 15-18 респираторни движења во минута. Ако пациентот има повреда на дишните патишта, тогаш лицето почнува да дише почесто и потешко.

Етиологија

Дишењето кај дете и возрасен може да биде предизвикано од развојот на разни патологии, на пример, инфективна природа. Исто така причината за манифестацијата на овој симптом може да биде такви етиолошки фактори, или поточно, болеста:

Честа причина за симптоми кај возрасните и децата е долг престој во иста положба на телото.

Таквите етиолошки фактори исто така можат да предизвикаат тешко дишење:

 • спорт;
 • стрес ;
 • постојан замор;
 • васкуларни грчеви на мозокот.

Покрај патолошката состојба, таков симптом може да се развие според физиолошките карактеристики на организмот. Во овој случај, тешкото дишење се манифестира само во детството, кога бебето не е уште една и пол година. Се формира знак за висока еластичност на ткивата во респираторниот тракт. Со 1,5 години, структурата на 'рскавицата на ларинксот е компактирана и дишењето се нормализира.

Постарите деца може да имаат симптом на разни бактериски и вирусни инфекции:

Скарлетната треска е можна причина за тешко дишење

Кај возрасни жени, причината за тешко дишење исто така лежи во бременоста. Во текот на овој период, целото тело е силно оптоварување, особено на респираторниот систем. Фетусот расте и ја зголемува матката, која почнува да притиска на дијафрагмата. По раѓањето на детето, дишењето се враќа во нормала, така што за време на бременоста не треба да се грижите за појавата на таков симптом.

Симптоматологија

Кога дишете и излегувате, децата и возрасните може да се жалат на различни дополнителни симптоми. За време на тешко дишење, пациентот ја прикажува следната клиничка слика:

Кога некое лице нема доволно воздух, тој ја кочи работата на мозокот. Тој тешко и полека ги согледува зборовите и прашањата, сите активности на мозокот се забавуваат малку.

Дијагностика

Во случај на таков непријатен симптом без добра причина, пациентот веднаш треба да побара помош од лекарите. Исто така фактор за упатување на специјалист може да биде такви манифестации:

 • болка во градите ;
 • недостаток на воздух во мирување;
 • болно голтање;
 • страно тело чувство во грлото;
 • алергии;
 • отежнато дишење.

За време на дијагностичките активности, лекарот мора да земе анамнеза, да спроведе физички преглед. Лекарот треба да ги идентификува таквите моменти:

 • присуство на отежнато дишење;
 • времетраењето на особината;
 • недостаток на воздух во мирување или под оптоварување;
 • прогресија на симптомите;
 • повреди.
ЕКГ

Доколку првичното испитување не го достави докторот со точните причини за појава на тешко дишење, пациентот е пропишан со следните лабораториски и инструментални испитувања:

 • крвен тест;
 • радиографија;
 • томографија;
 • спирометрија;
 • ЕКГ;
 • Ултразвук.

Третман

Принципите за отстранување на симптомите целосно зависат од идентификуваната причина за појава. Ако причината е вообичаените физиолошки фактори, тогаш лекарите советуваат да се спречи сушење во грлото. За да го направите ова, треба да го навлажнете воздухот со специјални уреди или да вршите секојдневно влажно чистење.

Ако причината за развојот на особината не е многу сериозна заразна болест, тогаш тешкотии со дишењето може да се управуваат со помош на вдишување. Нивните лекари препорачуваат да се спроведе врз основа на минерална вода, решение за сода за пиење, водена пареа. Можете исто така да направите:

 • синапни малтери на градите;
 • топли бањи за раце и нозе.

Ако причината за тешкото дишење е алергиска реакција, прво треба да го спасите пациентот од алергенот. Исто така е дозволено да се употребуваат вазоконстрикторски капки и да се земаат антихистамински лекови.

Лекарите препорачуваат дека ако дишете многу, правилно правијте едноставни вежби. Физичките терапевти сугерираат дека пациентите ги извршуваат следните дејства:

 • земете лажена или седечка положба и одржувајте рамно назад со перница, важно е рамениците да бидат вратени назад;
 • ставете ги дланките на долните гради;
 • дишат низ носот.

Доколку почувствувате тешко дишење, лекарите препорачуваат користење на оваа вежба секој час неколку пати во текот на денот. Сите длабоки вдишувања треба да се направат внимателно, за да не се предизвика вртоглавица. По вежбата, потребен ви е малку одмор за целосно нормализирање на дишењето.

Превенција

Недостатокот на воздухот може да се спречи со едноставни методи. За ризичните групи, луѓето кои имаат алергии или заразни болести, се препорачува да се откажат од лоши навики, да одат во лесни спортови, редовно да доаѓаат задолжително медицински преглед.

Сподели го овој напис:

"Дишење" се забележува кај болести:

Што е хипертензија? Ова е болест која се карактеризира со показатели за крвен притисок над ознаката 140 mmHg. ул. Во овој случај, пациентот ќе доживее главоболки, вртоглавица и гадење. Елиминирање на сите симптоми може да биде само специјално избрана терапија.

...

Астматичен бронхитис е болест која има алергиска етиологија и влијае главно на големи и средни бронхити. Астматичен бронхитис не е бронхијална астма, како што многумина веруваат. Сепак, лекарите велат дека оваа болест може да биде еден од етиолошките фактори за развој на астма. Болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но кај главните ризични групи деца од предучилишна и во основно образование, особено ако има историја на алергиски болести.

...

Беснило е тешка инфективна патологија која се развива кај луѓето, откако ќе биде каснат од мачка, куче или диво животно. Оваа болест се карактеризира со тешки симптоми и многу често резултира со смрт на лице.

...

Честопати има случаи на лица со бронхитис. Тоа е поврзано со загаден воздух, кој се вдишува од лице. Таквиот воздух содржи голем број на вируси и паразитски бактерии, кои, кога се ингестираат, почнуваат да се "смируваат" таму и предизвикуваат болни рефлекси. Овие рефлекси се слични кај децата и возрасните, но имаат различни степени на сериозност.

...

Хемороиди - е воспалителен процес во мукозните мембрани на назалните синуси. Болеста е доста тешко, бидејќи еден синус првобилно се воспалува, потоа се засегнати други области. Оваа болест често се манифестира во детството, може да доведе до разни компликации кои го загрозуваат животот на една личност.

...

Хиперволемија - повреда на циркулирачкиот волумен на крв во крвните садови во насока на зголемување. Во медицината, оваа состојба е поделена на едноставна, олигоцитемска и полицитемична. Тие се разликуваат во зависност од нивото на хематокрит. Постои, исто така, хиперволемија во пулмоналната циркулација - изолиран тип на хиперволемија, кој исто така се нарекува пулмонална хипертензија.

...

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...

Движење болест е состојба во која едно лице има непријатни чувства, како што се мачнина, вртоглавица и зголемено потење. Државата се формира за време на движење на болести на воден транспорт, но понекогаш може да се манифестира во автомобили, автобуси, авиони и возови. Во медицината, болеста се означува со терминот "кинетоза".

...

Пневмонијата кај деца е сериозна инфламаторна болест која влијае на респираторните делови на белите дробови на детето. Патологијата може да има поинаква етиологија, но секогаш е тешка, а децата под 3 години страдаат од пневмонија трипати почесто од постарите деца (од 3 до 16 години).

...

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

...

Фудлеров синдром (пост-инфарктен синдром) е автоимуна лезија на перикардиумот, плеврата и белите дробови на лице, предизвикани од миокарден инфаркт. Оваа болест се карактеризира со прогресија од 2 до 6 недели по почетокот на срцев удар. Од 1% до 3% од луѓето кои доживеале екстензивен, комплициран или рекурентен миокарден инфаркт се соочуваат со проблемот.

...

Соматоформна автономна дисфункција е нарушување во кое се појавуваат симптоми на нарушено функционирање на внатрешните органи, но не се забележуваат органски промени. Патолошки процеси произлегуваат од оние органи што некако учествуваат во функционирањето на автономниот нервен систем.

...

Атријалниот флетер (суправентрикуларна тахикардија) е патолошки процес, како резултат на кој се јавува зголемување на срцевата фрекфенција, но во исто време нејзините показатели остануваат стабилни. Таквата повреда се однесува на различни атријални фибрилации. Треба да се забележи дека атријалната фибрилација и атријалниот флатер најчесто се наоѓаат кај овие видови патологии на кардиоваскуларниот систем и можат да се менуваат меѓу себе. Главната разлика во атријалната фибрилација е дека атријалната активност е хаотична.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.