Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Осип на лицето

Исип на лице - речиси секоја личност се соочи со таков проблем. Причините за нејзиното појавување се доста разновидни. Важно е да се разбере дека појавата на осип елементи не е секогаш знак на какво било пореметување во функционирањето на внатрешните органи. Мал исип може да се случи сосема неочекувано и да доведе до одредени непријатности кај некоја личност. Ако не се ослободите од таквата лезија на кожата во време, тоа може да предизвика лузни на лицето (како резултат на лекување).


Бидејќи оваа кожна лезија се јавува без оглед на возрасната категорија (кај истиот број, исто така, се јавува кај доенчиња) и полот, третманот се пропишува по поединечни причини, како што се типот на осип, количината и причините за нејзината манифестација.

Етиологија

Причините за изразување на исип на лицето имаат широк спектар на разлики, и не е секогаш можно лицето да ги препознава. Така, факторите за појава на осип на лице кај возрасните се:

 • хормонални промени. Оваа група вклучува - пубертет кај адолесценти, период на бременост кај жени, предменструален синдром ;
 • продолжени стресни ситуации;
 • прием без видлива потреба или рецепт на лекар од одредени лекови;
 • дефицит на витамин во телото;
 • алергиски реакции на храна;
 • злоупотреба на никотин или алкохолни пијалоци;
 • ирационална исхрана, која вклучува долги паузи помеѓу оброците или преваленцата на штетната храна во исхраната;
 • супстандардни компоненти на козметиката, како и шминка што не се мијат пред спиење;
 • повреди;
 • продолжено изложување на студени температури или директна сончева светлина, како и тенко легла;
 • присуство на дерматолошки заболувања;
 • нарушувања на функционирањето на дигестивниот тракт или бубрезите;
 • останете во лошо вентилирани простори;
 • дијабетес мелитус ;
 • влијанието на паразитите или залак на отровни инсекти;
 • ХИВ инфекција .

Оние фактори кои се поврзани со воспалителни процеси или нарушувања на внатрешните органи, бараат итна консултација со специјалисти.

Причини за осип на лицето на новороденче кое не достигнало еден месец од животот:

 • формирање на хормонална позадина;
 • алергија, најчесто поради непочитување на исхраната од страна на мајката;
 • премногу топла облека во која неискусни мајки обично се обидуваат да ги стават на бебиња;
 • недостаток на хигиена на лицето;
 • промена на температурата позадина на животната средина;
 • гастроинтестинални нарушувања;
 • намален имунитет;
 • наследни фактори.

Најчесто, осипот кај доенчињата се појавува во првиот месец од животот и во повеќето случаи поминува сам, без да остава никакви марки на кожата. Но, тоа не значи дека детето не треба да му се прикаже на лекарот што посетува.

Причини за исип на лицето

Видови

Исип на лицето може да се изрази на неколку начини. Во зависност од причините за изразувањето, ова нарушување на кожата може да изгледа како:

 • црвени осип на лицето - поради хормонален дисбаланс. Кај доенчињата помлади од еден месец, може да биде постпартално - се појавува поради пелена осип или пот, и ако некомплицираниот тек поминува, тој поминува сам. Деца од предучилишна или училишна возраст може да бидат предизвикани од сипаници или сипаници . Во такви случаи, неопходно е детето да му го покаже на докторот;
 • Акни осип на лицето - посебен вид осип што се јавува за време на пубертетот кај адолесцентите. Често се забележува помеѓу дванаесет и осумнаесет години. Појавата на акни кај луѓе над триесет години укажува на сериозна болест. Со акни на лице кај возрасни, тие треба да се подложат на целосен преглед на клиниката;
 • Подкожен осип на лицето - лоциран во подлабоките слоеви на кожата;
 • гноен исип - се јавува за време на бременост, дефект или целосно отсуство на тироидната жлезда;
 • алергиски осип на лицето - се јавува поради употребата на козметика со слаб квалитет или како реакција на храна;
 • мал осип - главните причини за манифестирање се сметаат за погрешна исхрана и исхрана, недостаток на лична хигиена на лицето, хормонални промени. Може да биде безбоен, во кој случај главниот фактор е долг престој на директна сончева светлина.

Акни осип на лицето има своја класификација и може да биде:

 • воспалителни;
 • не е воспалително.

Воспалителна форма, пак, е поделена на:

 • чести - младешки акни, кои поминуваат сами по 18 години;
 • konglobatnuyu - големи акни, наликува на топка, може да се воспалени и трансформираат во цисти;
 • брзо се појавуваат молњи - рани брзо се појавуваат на местото на исипот, што личи на чиреви по изглед. Тоа доведува до општо влошување на здравјето и интоксикација. Повеќето карактеристика на момчиња на возраст од тринаесет до седумнаесет;
 • механички - врз основа на името, се појавува поради продолжено изложување на кожата. На пример, во зима, кога луѓето носат капи, на челото се појавуваат јагули.

Симптоми

Осип кај бебе кое не достигнал еден месец од животот и постаро дете обично не покажува симптоми. Но, во некои случаи, често со коморбидитети, може да се изразат такви знаци:

Изречените симптоми на таквите кожни лезии се својствени само во случаи на осип на лицето на возрасни - бебиња, појавата на исипот не го загрозува здравјето и минува самостојно за еден месец.

Возрасен осип на лицето

Дијагностика

Специјални дијагностички мерки за осип на лицето не постојат. За искусен специјалист, не е тешко да се утврди болеста со надворешни знаци. Дијагнозата може да биде потребна само ако причините за осипот се абнормалности во функционирањето на внатрешните органи. Во такви околности, потребно е да се спроведе целосна дијагноза користејќи:

 • собирање информации за сите болести на пациентот;
 • исклучување или потврда на наследниот фактор;
 • општи и биохемиски тестови за крв и урина ;
 • хардверска студија на дигестивниот тракт.

Третман

Ако причините за осип кај детето на лицето или кај возрасен, освен акните, не се болести на внатрешните органи, третманот може да се врши дома. Во случај на нарушување во работата на еден или повеќе органи, тие извршуваат приспособување на својата работа со лекови (за секое лице поединечно, во зависност од факторите на настанување).

Отстранувањето на осип на лице кај возрасните ќе помогне:

 • ограничување од стрес или непријатна комуникација;
 • земање антидепресиви;
 • храна само здрава храна збогатена со витамини. Исклучи од диетата масни, зачинета, солена јадења;
 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • промена или прекинување на употребата на козметиката;
 • прилагодување на времето поминато на сонце или во солариум. Исто така треба да користите заштитни креми, да носат Панама и очила за сонце.

Третманот на новороденче, помалку од еден месец, предвидува почитување на таквите правила:

 • редовна хигиена на лице со чиста и топла вода;
 • одржување на постојана температура на воздухот во просторијата каде што бебето е - на ниво од дваесет и еден степен, а влажноста не е пониска од 70%;
 • исклучува храна која може да предизвика алергии (предмет на доење на детето);
 • Во никој случај не користете производи за нега на бебето кои содржат алкохол.

Така, самите родители можат да се ослободат од осипот кај бебето. Но, во случај кога поголемиот дел од лицето на новороденчето е покриено со осип, мора да му се покаже на лекарот.

Можете да се ослободите од ова нарушување со помош на народни лекови, но не треба да го направите ова кога ќе најдете осип на лицето кај новороденчето.

Сподели го овој напис:

"Осип на лицето" е забележан кај заболувања:

Аномулацијата е неуспех во телото на жената, што предизвикува нарушување на функционирањето на јајниците - тие го спречуваат месечното ослободување на зрел јајце, што доведува до пореметувања во менструалниот циклус и неплодноста. Постојат многу причини кои можат да предизвикаат неуспех во телото на жената. Во ризик се жени од репродуктивна возраст - од 14 до 35 години.

...

Дијатеза кај дете е реакција на телото на детето на надворешен или внатрешен стимул. Треба да се напомене дека овој воспалителен процес може да има и наследен и стекнат карактер. Обично се појавува на возраст од два месеци до две години.

...

Helicobacter pylori е бактерија која живее во човечкиот гастроинтестинален тракт и го предизвикува развојот на опасни болести - гастритис, чир, хеликобактериоза. Според статистичките податоци, 2/3 од популацијата на планетата се носители на овој микроорганизам. Треба да се напомене дека Helicobacter pylori е моментално единствената бактерија која лесно може да преживее во агресивната средина на желудникот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.