Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Венец

Вишењето е знак за нарушена бронхијална проодност. Во овој случај, тоа е императив и итно бараат медицинска помош, а не да се само-лекува.

Етиологија

Патолошките процеси во клиниката кои го презентираат овој симптом, треба да вклучуваат:

Што се однесува до надворешните негативни фактори на влијание, неопходно е да се издвојат следниве:

 • работа во правливи, валкани простории;
 • контакт со хемиски, токсични супстанции;
 • пушењето е активно и пасивно;
 • прекумерна употреба на лекови;
 • тежок стрес , нервен напор;
 • иритација на бронхијалната мембрана при одредени медицински постапки;
 • туѓо тело во горниот респираторен тракт;
 • прекумерна физичка активност или зголемена моторна активност (по трчање, додека џогирање без претходна обука).

Клиничката слика ќе зависи од основната причина. Ако е забележано отежнато дишење кај новороденчињата, итно е да се консултирате со лекар, дури и ако нема дополнителни симптоми.

Симптоматологија

Во повеќето случаи, свирежот додека издишување е придружено со кашлање и чувство на туѓо тело внатре. Општо земено, клиничката слика ќе се разликува во зависност од главниот фактор.

Во случај на нарушувања во тироидната жлезда, овој симптом може да се надополни со следните манифестации:

Ако причината на отежнато дишење кај дете или возрасен стана хроничен бронхитис и болести со типична етиологија, тогаш може да се појави следната клиничка слика:

Симптоми на хроничен бронхитис

Треба да се напомене дека за време на овој патолошки процес, кашлицата кај дете или возрасен може да се зголеми во склопот на позиција, па нападите стануваат поинтензивни ноќе.

Вишокот е еден од симптомите на пневмонија , кој се карактеризира со следниве симптоми:

 • висока телесна температура, во некои случаи до 41 Целзиусови степени, што е исклучително опасно за животот;
 • треска ;
 • зголемено потење ;
 • болка во градите, со локализација на десната или левата страна, која е отежнато со силна инспирација или истекот;
 • сува кашлица дава начин да се влажни, со вискозен спутум.

Воспалението на белите дробови е исклучително опасно заболување кај новороденчињата, па ако ги имате овие симптоми, веднаш треба да побарате медицинска помош.

Причината за отежнато дишење може да биде пулмонален едем, кој се карактеризира со следниве манифестации:

 • тешка недостаток на здив;
 • растечка слабост;
 • брз пулс ;
 • прекумерно потење;
 • висок крвен притисок ;
 • кашлица станува полошо легна;
 • отежнато дишење постепено се заменува со треперење, отежнато дишење;
 • кашлица со розов спутум;
 • астма напади , против кои може да се забележи вознемиреност, панични напади;
 • оток на вените во вратот;
 • екстремитетите стануваат сина, постои чувство на студ, што е предизвикано од оштетена циркулација на крвта;
 • губење на свеста

Со такви знаци, треба да се повика тим за брза помош, бидејќи оваа состојба е крајно опасна за животот. Ако третманот не започне навреме, веројатно е смртоносен исход.

Ако причината за отежнато дишење е алергиска реакција, тогаш може да настанат следниве симптоми:

Ваквата клиничка слика може да биде присутна во случај на акутна респираторна болест, па затоа е неприфатливо за само-лекување, треба да побарате медицинска помош.

Дијагностика

За да се утврди водечкиот патолошки процес, може да се препишат следните методи на испитување:

 • радиографија на градите;
 • ELISA дијагностика;
 • ПЦР анализа на спутум;
 • спирометрија;
 • општа анализа на крв и урина;
 • КТ скенирање;
 • МНР
Спирометрија

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот може да ја утврди основната причина и да определи како најдобро да се третира болеста.

Третман

Третманот е да се елиминира главниот фактор. Во повеќето случаи се користат конзервативни терапии, кои може да вклучуваат земање на следниве лекови:

 • антибиотици;
 • антиинфламаторно;
 • муколитици;
 • чистење на лекови за флегма;
 • антихистаминици;
 • бронходилататори;
 • пробиотици.

Ако овој симптом е забележан кај доенчиња или мали деца, можно е вештачко снабдување со кислород.

Самолечението е исклучено. Што се однесува до третманот на народни лекови, тие можат да се користат само во консултација со докторот и како додаток на главниот тек на терапијата.

Нема насочени превентивни методи, бидејќи ова не е посебна болест, туку неспецифичен симптом на одредена болест.

Сподели го овој напис:

"Вишок" се забележува кај заболувања:

Алергиската астма е најчестата форма на астма, која се јавува кај речиси 85% од детската популација и кај половина од возрасните кои моментално живеат во земјата. Супстанции кои продираат во човечкото тело за време на вдишување, и предизвикуваат прогресија на алергии, наречени алергени. Во медицината алергиската астма се нарекува и атопична.

...

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...

Ascarids се хелминтски паразити на семејството нематоди (roundworms), кои паразитираат во човечкиот гастроинтестинален тракт. Секоја година, многу деца и возрасни стануваат заразени со аскари, што предизвикува тие да развијат сериозни симптоми и компликации. Во напредни случаи, дождовите можат да предизвикаат смрт на пациентот, предизвикувајќи коморбидни заболувања на внатрешните органи.

...

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...

Астматичен бронхитис е болест која има алергиска етиологија и влијае главно на големи и средни бронхити. Астматичен бронхитис не е бронхијална астма, како што многумина веруваат. Сепак, лекарите велат дека оваа болест може да биде еден од етиолошките фактори за развој на астма. Болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но кај главните ризични групи деца од предучилишна и во основно образование, особено ако има историја на алергиски болести.

...

Баротраума - оштетување на ткивото кое е предизвикано од промена на волуменот на гасот во телесна празнина поради промена на притисокот. Овој патолошки процес може да се забележи во ушите, белите дробови, забите, гастроинтестиналниот тракт, очите и параназалните синуси. Клиничката слика за таквата повреда е доста изразена, поради што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Третманот го пропишува само квалификуван лекар.

...

Бронхијалната астма денес нема општо прифатена дефиниција, но и покрај тоа, постојат одредени критериуми утврдени во основата на оваа болест, врз основа на која, всушност, е изолирана. Бронхијална астма, симптоми кои ја лачат како хронична рекурентна болест, е придружена со примарна лезија на областа на респираторниот тракт со придружна промена на реактивноста на бронхиите врз основа на влијанието на имунолошкиот и / или имунолошкиот механизам.

...

Бронхијална астма кај деца е болест која се карактеризира со наизменични периоди на ремисија и периоди на опструкција на дишните патишта, кои се целосно или делумно реверзибилни. За време на нападот на болеста се јавува спазам на малите и големите бронхи, но дури и за време на периоди на нормална благосостојба на детето, се дијагностицираат воспалителни процеси во мукозната мембрана на овој орган. Болеста има претежно алергиска природа, а нејзините први знаци можат да се појават кај половина од болните деца на возраст под две години, а кај 80% од децата, до училишна возраст.

...

Бронхо-опструктивниот синдром е комплекс на симптоми поврзани со нарушена проходимост на воздушните маси во бронхиите. Патолошкиот процес резултира со стеснување на дишните патишта со зголемување на отпорноста на воздухот за време на вентилацијата.

...

Бронхоспазмот е патолошка состојба која се карактеризира со појава на ненадеен напад на задушување. Напредоци поради рефлексна компресија на структури на мазни мускули во ѕидовите на бронхиите, како и поради едем на мукозната мембрана, придружени со нарушување на празнењето на спутумот.

...

Хематома на мозокот (интракранијален хематом) е патолошки процес во кој, како резултат на повредата, крвта се акумулира во повредената празнина. По патот, постои повреда на рана. Треба да се напомене дека таквата повреда кај возрасни или кај дете може да биде локализирана во која било област на мозокот. Ваквата повреда е крајно опасна за животот на една личност, така што веднаш треба да побарате медицинска помош.

...

Пулмоналниот бронхитис е воспалителна болест која влијае на бронхијалното дрво. Овој патолошки процес, најчесто, е резултат на акутна или хронична форма на бронхитис. Сепак, не е исклучено дека таков патолошки процес може да дејствува како независна болест.

...

Интервентрикуларниот септален дефект е кардијална болест која се карактеризира со присуство на порака помеѓу десната и левата комора, што доведува до абнормален крвен бајпас.

...

Загулум апсцес - гноен воспаление на лабавите ткивни и лимфни јазли во фарингеалниот простор. Влошувачкиот простор е локалитет анатомски локализиран зад фаринксот. Вреди да се напомене дека фарингеалниот апсцес почесто се дијагностицира кај децата отколку кај возрасните. Ова се должи на структурните карактеристики на фаринксот и фарингеалната област. Во медицинската литература, оваа патолошка состојба се нарекува и пост-фарингеален апсцес или ретрофарингеален апсцес.

...

Кардиогениот шок е патолошки процес, кога неуспешната контрактилна функција на левата комора се влошува, снабдувањето со крв во ткивата и внатрешните органи се влошува, што често завршува со смрт.

...

Циста на белите дробови е празнина која се наоѓа во десниот или левиот лобус на овој орган. Секој човек може да ја развие болеста, без оглед на полот и возраста. Болеста може да биде и вродена и стекната, а тоа значи дека причините за појавата ќе бидат различни. Втората категорија на болеста може да биде заразна и неинфективна.

...

Големата кашлица кај децата е акутна инфективна болест од бактериска природа. Често, патологијата е многу тешка, но вакцинираното дете има избришана клиничка слика. Болеста најчесто се јавува кај деца од 2 до 10 години.

...

Коронарната инсуфициенција е патолошка состојба во која коронарниот проток на крв е делумно намален или целосно запира. Како резултат на тоа, срцевиот мускул ќе добие недоволно хранливи материи и кислород. Оваа состојба е најчестата манифестација на CHD. Најчесто, тоа е акутна коронарна инсуфициенција зад инфарктот на срцевиот мускул. Ненадејна коронарна смрт е исто така директно поврзана со овој патолошки процес.

...

Леиомиома е бенигна формација на мутираните мазни мускулни влакна. Во повеќето случаи, таков тумор не се претвора во малигнен, меѓутоа, во присуство на предиспозиција за рак, трансформацијата во малигната форма не треба да се исклучи.

...

Опструктивниот бронхитис е воспалителна болест која ги зафаќа бронхиите и е комплицирана со опструкција. Овој патолошки процес е проследен со изразен оток на респираторниот тракт, како и влошување на капацитетот за вентилација на белите дробови. Опструкцијата се развива поретко, не-опструктивниот бронхитис е дијагностициран од лекарите неколку пати почесто.

...

Туморот на белите дробови - комбинира неколку категории на тумори, имено, малигни и бенигни. Вреди да се одбележи дека првите влијаат врз луѓето постари од четириесет години, а втората се формираат кај лица под 35 години. Причините за формирање на тумори во двата случаи се скоро исти. Најчесто, трајната зависност од штетни навики, работат во опасно производство и изложеноста на телото делува како провокатори.

...

Ларингеалниот едем не е независна патологија, но е симптом карактеристичен за разни инфективни и неинфективни процеси во телото. Оваа патолошка состојба се карактеризира со остра или постепено стеснување на ларингеалниот лумен со зголемување на симптомите на респираторна инсуфициенција. Најчесто, оваа патолошка состојба се јавува кај деца, како и кај мажи на возраст од 19 до 35 години. Жените се со помала веројатност да го развијат овој симптом. Третманот на патолошката состојба треба да биде навремен, бидејќи без интервенција симптомот може да предизвика развој на асфиксија и смрт на пациентот.

...

Берозниот езофагус, исто така познат како метаплазија на Барет, е сериозен тип на компликации што се случиле во контекст на ГРЕБ (односно, гастроезофагеална рефлуксна болест). Покрај тоа, тоа е Баротов езофагус, симптомите на кои ги разгледуваме во оваа статија, се определува како главен фактор на ризик за понатамошен развој на рак на езофагусот.

...

Поткожна емфизем е патолошки процес кој предизвикува воздух да се акумулира во подрачјето на поткожното ткиво на градниот ѕид, а потоа се шири низ телото. Ваквото воздушно перниче ги стиснува големите крвни садови и артерии, како резултат на кои се повредуваат разни органи и се развива кардиоваскуларна инсуфициенција. Треба да се напомене дека овој патолошки процес не е независна болест - тоа е последица на оштетување на трахеата, бронхиите, хранопроводникот или белите дробови.

...

Бронхијален карцином или централен рак на белите дробови е патолошки процес кој се карактеризира со формирање на малигнен тумор од епителниот епител на бронхиите и бронхијалните жлезди. Медицинската статистика денес е таква што заболувањето на било која форма (мала ќелија, сквамоза и други) се дијагностицира кај пациенти меѓу 45 и 75 години. Вреди да се спомене дека најчесто симптомите се појавуваат кај претставниците на посилниот пол. Во текот на изминатите неколку децении, инциденцата на централен рак на белите дробови се зголеми неколку пати. Научниците го припишуваат овој тренд на зголемени канцерогени ефекти.

...

Соматоформна автономна дисфункција е нарушување во кое се појавуваат симптоми на нарушено функционирање на внатрешните органи, но не се забележуваат органски промени. Патолошки процеси произлегуваат од оние органи што некако учествуваат во функционирањето на автономниот нервен систем.

...

Ларингеалната стеноза е патолошки процес кој води до значително стеснување на ларингеалниот лумен, што го отежнува проголувањето на храната и дишењето. Најчесто забележана стеноза на гркланот кај децата. Оваа патологија бара итна посета на докторот и правилен третман на детето. Недостатокот на навремена реанимација може да предизвика смрт.

...

Стридор е патолошка болест која се карактеризира со бучно или отежнато дишење предизвикани од стеснување на луменот на ларинксот или трахеата. Болеста може да биде и вродена и стекната. Тешкото дишење е карактеристично за конгениталните аномалии, влошени за време на плачење или кашлање. Стекната форма е ретка и се јавува поради повреда или патолошки процеси во гркланот.

...

Срцева тампонада е срцева болест која се карактеризира со нестабилна хемодинамика и акумулација на течност во перикардот. Овој вид на повреда може да биде предизвикана од повреда на градите или самиот мускул. Во овој случај, крвта се акумулира во областа на перикардот, што води до тампонада.

...

Трахеитисот и бронхитисот често се меѓусебно поврзани, комбинирајќи во една патолошка состојба - трахеобронхитис. Ова е болест, како резултат на која воспалителниот процес го опфаќа трахеата и бронхиите. Според ICD-10, болеста го има шифрата J06-J21. Може да биде целосно излечен само во болница. Неприфатливо е да се вклучите во само-лекување со помош на народни лекови (без рецепт).

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.