Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Свирче кога вдишувате

Затворање при вдишување е знак дека се појавува во позадина на болести на органите на респираторниот систем и ретко се гледа во други патологии. Сепак, постојат сосема безопасни етиолошки фактори. Наспроти позадината на главниот симптом, може да се појават голем број други манифестации, на пример, тешкотии во дишењето, бледило на кожата, отежнато дишење и силна кашлица.

Можно е да се направи точна дијагноза само по спроведувањето на инструменталните испитувања, лабораториските тестови и физичкиот преглед. Третманот е често ограничен на конзервативни методи, но во некои случаи може да биде потребна хируршка интервенција.

Етиологија

Во повеќето случаи, овој симптом се јавува поради појава на патолошки процес во органите кои го сочинуваат респираторниот систем. Тие вклучуваат:

 • нос;
 • усна шуплина:
 • ларинкс;
 • трахеа;
 • бронхи;
 • грло;
 • белите дробови;
 • отвор.

Овие органи се концентрирани во градите.

Презентирани се најчестите причини за свиркање и бучава на здивот:

 • бронхитис , кој може да биде бактериски или вирусен по природа;
 • појава на бенигна или малигна неоплазма, како и полипи во органите на респираторниот систем;
 • трахеитис е болест која се карактеризира со инфективно-воспалителен процес, што е најчеста последица на акутни респираторни вирусни инфекции или тешка студ;
 • ларинготрахеобронхитис е состојба во која бронхиите, трахеата и гркланот истовремено се подложени на воспаление;
 • бронхијална астма е болест од алергиска природа, наспроти позадината на која се јавува воспаление на бронхиите;
 • широк спектар на повреди на белите дробови, на пример, нивно прекинување, трауматизација или оштетување на интегритетот поради повреда;
 • онкологија на белите дробови - канцероген тумор води кон стеснување на луменот на респираторниот тракт;
 • ангиоедем ;
 • акутна, опструктивна или хронична болест на белите дробови;
 • бронхиолитис ;
 • апнеа;
 • туберкулоза ;
 • срцева слабост и други патологии на кардиоваскуларниот систем;
 • гастроезофагеален рефлукс ;
 • анафилактичен шок - се јавува во ситуации каде алерген вештачки е воведен во човечкото тело. Ова вклучува залак на пчела или оса, како и ефектот на одредени лекови.

Звишувањето во белите дробови на детето може да се појави и на позадината на горенаведените предиспонирачки фактори, а во следните случаи најкарактеристични за децата:

Голема кашлица - можна причина за свиркање при дишење кај деца

Вреди да се забележи дека кај бебињата кои сеуште не се претвориле, свиреж во бронхиите или во белите дробови ќе биде сосема нормална манифестација, која е карактеристична за развојот на респираторните органи.

Дополнително, ваквиот симптом може да се формира и против позадината на продолжената злоупотреба на навика како пушење цигари.

Од сите погоре, следува дека механизмот за појава на свирче, свиреж или бучава при вдишување е:

 • компресија на респираторниот тракт со неоплазми или зголемени регионални лимфни јазли;
 • оток, што доведува до стеснување на патеките;
 • мускулен спазам на респираторниот систем;
 • големи количини на слатка и сува слуз;
 • опструкција на луменот на кој било дел од респираторниот тракт, на пример, со тумор, полип, туѓ предмет или гноен запек.

Симптоматологија

Наспроти позадината на фактот дека свирежот при инхалација речиси секогаш се јавува поради текот на одреден патолошки процес, сосема е природно дека таков симптом нема да биде единствениот во клиничката слика.

Најчесто отежнато дишење кај возрасен или дете е придружено со:

Овие клинички манифестации можат да ја формираат основата на симптомите, но вреди да се напомене дека нивната манифестација ќе биде индивидуална.

Покрај тоа, вреди да се земе предвид дека кај децата оваа или онаа болест се развива неколку пати побрзо отколку кај возрасните и е многу потешко. Поради оваа причина, при првото појавување на таков специфичен симптом, неопходно е да се побара квалификувана помош што е можно побрзо.

Дијагностика

Идентификацијата на етиолошкиот фактор бара интегриран пристап, зошто дијагностичките мерки ќе се одвиваат во неколку фази.

Прво, треба да знаете дека кога изразувате свирче додека вдишувате, најпрво треба да се консултирате со pulmonologist или ENT специјалист . Примарната дијагноза треба да се врши директно од страна на клиничар и има за цел:

 • проучување на медицинската историја и историја на животот на пациентот - во некои случаи, во присуство на хронични заболувања, таквите активности може да укажуваат на главната причина за појава на таков симптом;
 • врши физички преглед, при што лекарот го слуша пациентот со помош на специјални алатки;
 • Детално преиспитување на пациентот - многу е важно за клиничарите да го утврдат првиот пат и степенот на изразување на апсолутно сите симптоми, и основни и истовремени.

Следниот чекор на дијагнозата е лабораториски тестови, вклучувајќи:

Бронхоскопија
 • општ и биохемиски тест на крвта - да се идентификува можната анемија, бидејќи некои од патологиите на изворот можат да бидат дополнети со хеморагии, како и да откриваат знаци на инфективен или воспалителен процес;
 • клинички тест за крв;
 • копрограм;
 • детална студија за спутум излачуван со кашлање.

Конечната фаза на утврдување на точна дијагноза е инструментални испитувања, кои вклучуваат имплементација на:

 • радиографија;
 • бронхоскопија;
 • КТ и МРИ на градите.

Во некои случаи, можеби ќе треба дополнителен совет од гастроентеролог или кардиолог .

Третман

За да се ослободи од свирката при вдишување, потребно е да се исчистат бронхите од спутум. Ова може да се направи користејќи ги следните конзервативни методи:

 • земајќи муколитици, антихистаминици, експекторентни лекови и имуномодулатори;
 • спроведувањето на масажата со дренажен ефект, тоа се прави во градите и на грбот во областа на лопатките;
 • вежбање вежби за дишење пропишани од лекарот што посетува;
 • употреба на антибактериски агенси, ако причините за главниот симптом се заразни болести;
 • физиотерапевтски процедури засновани на терапевтски инхалации;
 • усогласеност со поштеда диета, која вклучува употреба на мултивитамински комплекс;
 • изобилен режим на пиење.

Меѓу компонентите на традиционалната медицина најефикасни се:

 • чад;
 • Кантарион и мочурински слезово;
 • прополис и календула;
 • нане и камилица;
 • областа конска опашка;
 • Тајната и бадем од лимон.

Индикации за хирургија се:

 • неефикасност на конзервативните методи на лекување;
 • хит во респираторниот тракт на странски објект, предмет на неговата длабока пенетрација;
 • малигни или бенигни лезии и полипи.

Прашањето на операцијата се решава со секој пациент поединечно.

Превенција

Со цел да се избегнат проблеми со развојот на такви алармантни клинички манифестации како свиркување при вдишување, неопходно е да се придржуваат на следниве општи правила:

 • целосно се откаже од цигара;
 • јаде право и избалансиран;
 • да обезбеди рано откривање и целосен третман на болести на респираторните, кардиоваскуларните и дигестивните системи;
 • редовно се подложени на целосен медицински преглед.

Прогнозата на свирката за време на вдишување целосно ќе зависи од тоа која болест служеше како активирачки фактор за нејзиното појавување. Раната дијагноза и сложената терапија значително ги зголемуваат шансите за позитивен исход. Сепак, не треба да заборавиме дека секоја болест има компликации што го загрозуваат животот на пациентот.

Сподели го овој напис:

"Свирче кога вдишувате" се забележува кај болести:

Ларингитот кај децата е воспалителен процес на ларинксот, во кој се јавува речиси веднаш едем. Ларингитот е најопасен за новороденчиња и за деца до три години, бидејќи текот на болеста е придружена од недоволен воздух кој влегува во респираторниот систем. Ова може да предизвика гушење ако родителите не обезбедат рана хоспитализација.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.