Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лесна урина

Светлината на урината е клинички знак кој припаѓа на групата на специфични, бидејќи е присутен во тесен круг на патолошки состојби. Може да се појави кај луѓе со било која возраст и пол. Основата на провоцирачките извори се одредени болести, но не во сите случаи, обезбојувањето на урината има алармантна основа. Меѓу безвредните фактори вреди да се истакне периодот на раѓање.

Во клиничката слика, таквата манифестација нема да биде единствениот знак, ќе биде надополнета со симптомите на главната болест. Најчестите симптоми се сметаат за чешање, горење и непријатност за време на процесот на мокрење, чести и лажни повици за испразнување на мочниот меур.

Дијагностиката се базира на лабораториски тестови на слична човечка биолошка течност, кои се надополнети со инструментални испитувања на пациентот. Третманот е често комплексен и ги вклучува и конзервативните методи и операцијата.

Етиологија

И покрај фактот дека урината може да стане светла во апсолутно секој човек, различни предиспонирачки фактори може да бидат извор на таков алармантен знак кај мажите, жените и децата.

Сепак, експертите од областа на урологијата ја разликуваат категоријата на заеднички патолошки состојби, што доведува до фактот дека луѓето ја менуваат сенката на урината. Таквата група причини вклучува:

Горенаведените се најчестите причини за појавата на главната клиничка слика кај деца и возрасни.

Според уролошките набљудувања, жените се неколку пати поголеми шанси да се жалат на појавата на промени во уринарната нијанса. Ова се објаснува со фактот дека жените имаат свои специфични етиолошки извори, меѓу кои се:

 • Автоимуниот хепатитис е ретка болест на автоимуна природа. Во такви ситуации, појаснувањето на урината се должи на фактот дека црниот дроб произведува голема количина на албумински протеин;
 • лумбална лордоза ;
 • пиелонефритис и гломерулонефритис ;
 • срцева слабост, и хронични и акутни форми на истекување;
 • артериска хипертензија ;
 • Периодот на раѓање - лесна урина за време на бременоста е сосема нормална манифестација, која често се забележува во првиот триместар на феталниот развој. Во такви случаи, тоа е предизвикано од токсикоза , што е неизбежно во овој период на живот, наспроти оваа позадина што женското тело губи многу течност. Поради активното надополнување, урината е обезцвечена. Вреди да се забележи дека на подоцнежен датум на породување таков знак е отсутен.
Пиелонефритис - можна причина за изгледот на светлината на урината

Кај мажите, оваа специфична манифестација има своја природа, а предиспонирачките фактори можат да бидат претставени:

 • удирајќи одредена количина сперматозоиди во уретрата - со ова, урината не само што ќе се разјасни, туку исто така ќе ја достигне конзистентноста на бактеријата. Карактеристична карактеристика е дека за неколку часа таков знак ќе помине сам по себе и урината повторно ќе стане жолта. Сепак, ова не е причина да не бараат помош од лекарите;
 • развој на воспалителниот процес во органите на урогениталниот систем;
 • формирање на камења на мочниот меур;
 • инфекција на уринарниот тракт;
 • пиење големи количини на диуретични пијалаци, како што се пиво или чај.

Најчестите извори на зошто урина на бебето може да стане светлина:

 • профузно повраќање , постојана дијареа или други состојби што доведуваат до дехидрација на телото на детето, што подразбира употреба на големи количини на течност;
 • монотона храна - овој фактор е најсоодветно да се однесува на новороденчиња, чија исхрана за неколку месеци е само мајчино млеко;
 • потрошувачката на храна која содржи многу вода - ова треба да вклучува свеж зеленчук и овошје;
 • неконтролирана употреба на диуретични лекови.

Исто така вреди да се напомене дека најопасна е ситуацијата во која урината како вода се забележува веднаш по будењето. Бидејќи во текот на ноќта лицето ретко се буди да ја посети тоалетот, урината се акумулира и концентрира во телото. Нормално, првиот дел од утринската урина треба да биде темно жолто, а во текот на денот станува нормална сенка. Меѓутоа, ако присуството на урина од светло обоено е забележано во утринските часови, тогаш ова е главниот симптом што го покажува почетокот на формирањето на ренална инсуфициенција, и со таква болест, бубрезите не можат целосно да концентрираат таква биолошка течност.

Симптоматологија

Поради фактот што појаснувањето на урината кај возрасен или дете често се случува поради појавата на развој на одредена болест, природно е дека симптоматската слика ќе биде надополнета со клиничките манифестации карактеристични за основната болест. Ова укажува дека симптомите во секоја индивидуална ситуација се индивидуални.

Сепак, постојат неколку знаци кои се изразени без оглед на тоа која патолошка состојба стана етиолошки фактор. Така, многу лесна сенка на урината ќе биде придружена со:

 • постојана жед и сувост во устата ;
 • чувство на горење и чешање во уринарниот систем за време на празнењето на мочниот меур;
 • намалување на стапката на излез на урина;
 • намалување или зголемување на дневниот волумен на секретирана урина;
 • честа мокрење за уринирање , што во некои случаи може да биде неточно;
 • чувство на пренатрупаност или нецелосно празнење на мочниот меур;
 • специфичен мирис. На пример, урината за време на бременоста се карактеризира со сладок мирис, и во случај на бубрежна инсуфициенција, фетусот. Во исто време, вреди да се напомене дека со дијабетес мелитус, урината нема да мириса.

Во случај на еден или неколку од горенаведените симптоми, како и ако урината кај дете или возрасен ја задржува својата транспарентност повеќе од две недели, вреди да се побара медицинска помош што е можно поскоро.

Дијагностика

И покрај фактот дека променетата боја на урината е карактеристична за прилично ограничен опсег на патолошки состојби, не е можно да се направи точна дијагноза на единствена основа на нејзиното присуство.

Така, дијагнозата се состои од вакви настани:

Нормална анализа на урината
 • запознавајќи го докторот со историјата на пациентот и со историјата на пациентот - во присуство на хронични болести, ова ќе овозможи веднаш да се утврди зошто урината ја изгуби својата нормална боја;
 • темелно физичко испитување - ова е потребно за да се бараат надворешни знаци на текот на одредена болест;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - ќе помогне да се одреди првиот пат кога ќе се појави главниот симптом и сериозноста на дополнителни симптоми;
 • општа клиничка анализа на урина;
 • микроскопски и бактериоскопски студии на седиментот на урината;
 • мостри за концентрација и разредување на урината;
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • тест на крвта за шеќер и хормони;
 • радиографија на генитоуринарниот систем;
 • Ултразвук на бубрезите;
 • КТ и МРИ.

Понекогаш може да биде неопходно да се консултираат други специјалисти, како што е ендокринолог , педијатар , општ лекар , гастроентеролог и акушер-гинеколог. Во зависност од тоа на кој специјалист му се упатува пациентот, тој треба да помине други лабораториски и инструментални испитувања.

Третман

Елиминацијата на главната карактеристика кај жените, мажите и децата ќе биде диктирана од болеста, која служела како етиолошки фактор. Сепак, третманот често се состои од:

 • земање лекови - со дијабетес мелитус;
 • физиотерапевтски процедури, особено електрофореза, новокаинска јодена електрофореза, озонска терапија и плазмафереза;
 • користејќи рецепти од традиционална медицина - најефективни се тинктурите засновани на лимон и магдонос, липа и цимет, листовите од лисја и рен, каламус и детелина, женшен и глуварче, сенокос и ленено семе, althea и птичја цреша, calendula и коприва, нане и motherwort, корен алтеа и калинка;
 • хомеопатски супстанции;
 • хирургија - многу често има за цел отстранување на камења или трансплантација на донаторски орган кај дијабетес мелитус.

Превенција и прогноза

Превентивните мерки насочени кон спречување на развојот на човечки болести, во клиничката слика за која има лесна урина, имаат за цел да ги почитуваат ваквите општи правила:

 • целосно се откаже од лошите навики;
 • води умерено активен животен стил;
 • јаде право и избалансиран;
 • да се вклучат во навремен третман на патологии на бубрезите и гастроинтестиналниот тракт;
 • избегнувајте психо-емоционален стрес;
 • не дозволувајте хипотермија;
 • редовно се претресуваат во медицинска установа со посети на сите лекари.

Прогнозата на јасна урина кај мажите, жените и децата директно зависи од видот и сериозноста на болеста на провокатор. Само по себе, бледо жолта урина не може да му наштети на телото, но главната болест често води кон развој на компликации опасни по живот.

Сподели го овој напис:

"Лесна урина" се забележува кај заболувања:

Коронарната инсуфициенција е патолошка состојба во која коронарниот проток на крв е делумно намален или целосно запира. Како резултат на тоа, срцевиот мускул ќе добие недоволно хранливи материи и кислород. Оваа состојба е најчестата манифестација на CHD. Најчесто, тоа е акутна коронарна инсуфициенција зад инфарктот на срцевиот мускул. Ненадејна коронарна смрт е исто така директно поврзана со овој патолошки процес.

...

Рак на жолчното кесе - онколошка неоплазма често во форма на сквамозен карцином или аденокарцином. Прилично ретка болест во која канцерогените тумори влијаат на овој орган. Но, и покрај тоа, туморите за рак на жолчното кесе е една од најчестите патологии на овој орган, и во повеќето случаи болеста е придружена со такви нарушувања како холелитијаза или холециститис. Секој фактор што доведе до првата болест може да доведе до малигни неоплазми.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.