Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сува уста

Сувост во устата - појава на сувост на мукозната мембрана на устата, што се должи на намалената екскреторна способност на плунковните жлезди или нејзиното целосно отсуство. Во медицината, оваа патологија се нарекува "ксеростомија". Во хронична форма на таква повреда, станува тешко за едно лице да голта, јаде и зборува, што негативно влијае на квалитетот на животот. Привремената манифестација на таков симптом не секогаш бара третман, додека тешката долга сува уста бара итен третман во болницата.

Етиологија

Причините за кои постои чувство на сува уста во утринските часови или во текот на спиењето, повеќе од доволно. Овој симптом може да се манифестира во случај на развој на такви заболувања:

 • патологија на усната шуплина;
 • дијабетес мелитус ;
 • интоксикација , вклучувајќи алкохол;
 • гастроентеролошки нарушувања;
 • акутни гнојни процеси;
 • воспалителни болести;
 • хируршка патологија на дигестивниот тракт.

Покрај болестите придружени со овој симптом, клиничарите идентификуваат фактори кои придонесуваат за формирање на сува уста:

 • нарушување на чувствителноста на рецепторите на јазикот;
 • треска ;
 • недоволно количество консумирана течност;
 • уста дише;
 • прекршување на хранливите процеси на оралната лигавица;
 • прекршување на балансот на вода и електролит во телото или дехидрација;
 • патологии на ендокриниот систем;
 • механичка сувост поради изложеност на топол воздух.

Исто така, сува уста во утринските часови може да се набљудува со долготраен третман со одредени лекови.

Сува уста често се забележува за време на бременоста. Во овој случај, краткорочниот изглед на таков симптом не треба да предизвика загриженост.

Како по правило, намалување на екскреторната функција на плунковните жлезди се манифестира наутро или навечер. Утрото, грчењето, дишењето преку устата и интоксикацијата на телото по претходното прекумерно пиење може да придонесе за сува уста.

Сува уста во текот на ноќта може да се манифестира поради тешкотии при назално дишење, прекумерна потрошувачка на масна, зачинета и солена храна во текот на ноќта. Ако овој симптом не исчезне во рок од неколку дена, тогаш треба да се консултирате со лекар.

Доста често, причина за сува уста во текот на ноќта е дијабетес.

Симптоматологија

Појавата на сува уста не треба да се смета за независен патолошки процес. Речиси секогаш, ова прекршување е знак за развој на одредена болест.

Постојаната сува уста може да биде придружена со следните знаци на клиничката слика:

 • бела плоча на јазикот ;
 • Бела плоча на јазикот
 • слабост;
 • жед;
 • честа мокрење што е резултат на прекумерно внесување на течности или може да укаже на проблеми со бубрезите и дијабетес мелитус;
 • гадење , ретко со емтички нагони;
 • вртоглавица ;
 • чувство на горчлив вкус во консумирана храна или пијалоци.

Присуството на такви дополнителни симптоми јасно укажува на развој во телото на одредени патолошки процеси. За да земате лекови или традиционална медицина, во овој случај, силно не се препорачува, бидејќи тоа може да доведе до развој на компликации. Покрај тоа, неовластената администрација на лекови ја прави клиничката слика нејасна, што ја комплицира понатамошната дијагноза и може да предизвика назначување на погрешен третман.

Дијагностика

Првиот е детален физички преглед на пациентот со појаснување на поплаките, историја на животот и медицинска историја. За да се направи точна дијагноза и да се идентификува етиологијата на симптомите, лекарот може да ги пропише следните лабораториски и инструментални дијагностички методи:

 • општ и биохемиски тест на крв ;
 • уринализа ;
 • земање на крв за да се утврди нивото на гликоза;
 • земање крв за да се утврди нивото на тироидните хормони;
 • ензимска имуноанализа;
 • серолошки тестови;
 • Ултразвук;
 • општа радиографија;
 • сијалометрија;
 • биопсија на плунковната жлезда и цитологија;
 • сензорни канали на плунковните жлезди.
Биопсија на плунковните жлезди

За да се утврди причината за сува уста во текот на ноќта или наутро, лекарот што посетува може, по добивањето на резултатите од испитувањето и земајќи ја предвид целокупната клиничка слика. Само по ова е пропишан курс на терапија.

Третман

Терапијата ќе зависи од етиолошкиот процес кој се манифестира со сува уста. Општата програма на терапевтски мерки може да се состои од следново:

 • лек на основната болест;
 • отфрлање на лоши навики, доколку ги има;
 • нормализација на исхраната и дневен режим;
 • пијте многу вода;
 • исклучување на пијалоци што содржат алкохол.

Треба да се напомене дека сува уста за време на бременоста не секогаш дозволува употреба на фармаколошки агенси, затоа е потребна претходна консултација со докторот.

Исто така, можете да го користите традиционалната медицина за да го отстраните овој симптом, но само по разговор со лекар и како дополнување на главниот тек на лекувањето. Методот на народната терапија, во овој случај, го вклучува следното:

 • редовно испирање на устата со лимонска вода;
 • употреба на лушпа од чад;
 • усна подмачкување со вазелин или хигиенски кармин;
 • шеќер без шеќер

Во секој случај, ако сува уста по спиење се забележува речиси постојано, треба да се консултирате со лекар за совет, и не обидувајте се сами да го поправите проблемот.

Превенција

Бидејќи сувата уста не е посебна болест, не постојат специфични методи за превенција. Меѓутоа, ако ги применувате општите упатства за придржување кон здрав начин на живот и спречување на заболувања, можете да го отстраните овој проблем.

Лекарите препорачуваат следново:

 • навремен третман на сите вирусни и заразни болести;
 • правилна исхрана - не треба да се злоупотребуваат масни, зачинети и солени, особено за време на вечерата;
 • исклучување на лоши навики - пушење и пиење алкохол;
 • соодветна положба на телото за време на спиењето, што ќе обезбеди правилно дишење;
 • избегнување на стрес и нервен напор;
 • полагање на редовен медицински преглед.

Практичната примена на вакви едноставни препораки ќе помогне да се спречи развојот на болестите, во клиничката слика за која постои таков симптом како сува уста.

Сподели го овој напис:

"Сува уста" се забележува кај заболувања:

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...

Аденом на простатата (аденома на простатата) во суштина е малку застарен термин, и затоа се користи денес во малку поинаква форма - во форма на бенигна хиперплазија на простатата. Аденом на простатата, симптомите на коишто ги разгледуваме подолу, е повеќе познат во оваа дефиниција. Болеста се карактеризира со појава на мал јазол (веројатно неколку нодули), кој со текот на времето постепено се зголемува. Особеноста на оваа болест е тоа што, за разлика од ракот во оваа област, аденомот на простатата е бенигрен раст.

...

Акрофобијата е болест што се карактеризира со страв од височина. Во овој случај, едно лице може да почувствува вртоглавица, гадење и повраќање, а во некои, моторните реакции се вознемирени, па дури и ступор. Различни луѓе предизвикуваат оваа состојба поради различни причини, степенот на манифестација е исто така различен. Но, во сите случаи - ова е голем непријатност за некоја личност. Едно лице не може да се бори со таква патологија самостојно, затоа му треба помош од квалификуван лекар.

...

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...

Анаеробната инфекција е болест од бактериолошка природа, предизвикана од растот и репродукцијата на бактерии без кислород или со нејзиниот акутен недостаток. Причинителот е анаеробни бактерии. Нивните токсини продираат во телото и се сметаат за многу опасни. Бактериите главно влијаат на мускулното и сврзното ткиво. Пациентите се со поголема веројатност да имаат симптоми на труење на телото отколку знаци на локална природа. Кај жените, оваа патологија произлегува од абнормален абортус или тешки повреди на гениталиите.

...

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...

Ботулизмот е прилично сериозна болест од инфективна инфекција која е токсична, особеностите на текот на кои доведуваат до оштетување на нервниот систем, 'рбетниот мозок и продолжетокот на мочниот меур. Ботулизам, чии симптоми се јавуваат кога производите на ботулински токсин, аеросоли и вода влегуваат во телото, како резултат на комплексни процеси, исто така, доведува до развој на акутна и прогресивна респираторна инсуфициенција. Како резултат на недостатокот на соодветен третман на ботулизмот, почетокот на смртта не е исклучен.

...

Везикулопустозата е бактериска инфекција која предизвикува да се разгорат потните жлезди. Локализација на воспалението е забележано во наборите на кожата, на главата под косата, на грбот, во областа на клуикулата, помеѓу задникот. Детето станува немирно, одбива да јаде, температурата на телото се зголемува. Прилично е лесно да се дијагностицира везикулопустозата: неопходно е да се проучи историјата, симптомите и резултатите од лабораториските тестови.

...

Вирусен хепатитис е инфективна болест на црниот дроб, која предизвикува патолошко воспаление на ткивото на црниот дроб. Лицето е носител на болеста. Не постојат строги ограничувања во однос на возраста и полот. Денес во медицината постојат пет групи на оваа болест. Секоја група има своја клиничка слика и етиологија.

...

Гестацискиот дијабетес мелитус (GSD) е болест за време на бременоста, што е обележано со зголемување на нивото на гликоза во крвта. Вреди да се забележи дека се развива само во доцните фази на бременоста. Главната причина за формирање на болеста е нарушување на хормоналните нивоа. Сепак, постојат голем број на други предиспонирачки фактори и ризични групи.

...

Хиперволемија - повреда на циркулирачкиот волумен на крв во крвните садови во насока на зголемување. Во медицината, оваа состојба е поделена на едноставна, олигоцитемска и полицитемична. Тие се разликуваат во зависност од нивото на хематокрит. Постои, исто така, хиперволемија во пулмоналната циркулација - изолиран тип на хиперволемија, кој исто така се нарекува пулмонална хипертензија.

...

Хиперинсулинемија е клинички синдром кој се карактеризира со покачен инсулин и низок крвен шеќер. Таквиот патолошки процес може да доведе не само до нарушување на некои телесни системи, туку и до хипогликемична кома, што само по себе претставува посебна опасност за човечкиот живот.

...

Глосалгија е болест која се карактеризира со појава на болка и други непријатни чувства на јазикот без очигледна причина. Вреди да се забележи дека во големо мнозинство случаи се дијагностицира кај жените, а кај мажите се забележува шест пати поретко.

...

Глукозуријата често е конгенитално нарушување, но може да се случи под влијание на други фактори. Карактеризира со фактот дека гликозата се излачува од телото заедно со урината, но, сепак, нивото на шеќер во крвта останува во рамките на нормалниот опсег. Таквиот процес се јавува поради тоа што бубрезите ја апсорбираат гликозата, која влегува во крвта. Оваа болест обично не е придружена со никакви симптоми. Дијагнозата се потврдува врз основа на уринарни тестови, во кои се открива висока концентрација на шеќер. Понекогаш со дијабетес или за време на бременоста, таквата повреда може да напредува.

...

Симптомот на дампинг е нарушување на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со тоа што постои патолошки брзо движење на дебелото црево. Најчесто дијагностициран депониран синдром по ресекција на желудникот и други операции на абдоминалната празнина.

...

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...

Дијабетичната кома е исклучително опасна состојба која се развива на позадината на дијабетесот. Во случај на прогресија во човечкото тело, метаболните процеси се нарушени. Оваа состојба го загрозува не само здравјето, туку и животот на пациентот.

...

Дисфонија - нарушување на гласовната функција, која се манифестира во форма на засипнатост, засипнатост, намалување на тембр. Треба да се сфати дека ова не е целосно исчезнување на гласот, туку делумна, која во медицината се нарекува афонија. Оваа патологија е реверзибилна.

...

Инсулинската резистенција е кршење на метаболичкиот одговор на ткивните клетки на инсулин, под услов да е доволен во телото. Како резултат на тоа, се активира патолошкиот процес - резистенција на инсулин, чиј исход може да биде развој на дијабетес тип 2.

...

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...

Ларингитот кај децата е воспалителен процес на ларинксот, во кој се јавува речиси веднаш едем. Ларингитот е најопасен за новороденчиња и за деца до три години, бидејќи текот на болеста е придружена од недоволен воздух кој влегува во респираторниот систем. Ова може да предизвика гушење ако родителите не обезбедат рана хоспитализација.

...

Недостатокот на вода за време на бременоста е намалување на индексот на амнионска течност во споредба со нормалните индекси карактеристични за еден или друг период на бременост на детето. Клиничарите идентификуваат голем број на предиспонирачки фактори кои влијаат на развојот на слична состојба, почнувајќи од зависност од лоши навики и завршувајќи со комплициран тек на бременоста.

...

Метаболниот синдром е патолошка состојба која вклучува неколку болести одеднаш, имено, дијабетес, коронарна срцева болест, хипертензија и дебелина. Таквата болест има претежно мажи и лица над 35 години, но неодамна се зголеми бројот на деца кои имаат слична дијагноза. Главните провокатори на оваа држава се сметаат за седентарен начин на живот, нездрава исхрана, нервозни пречки, како и промени во хормоналните нивоа.

...

Назофарингитис - е воспалителна лезија на мукозниот слој на назофаринксот. Највисоката инциденца се јавува во есен-пролетниот период, додека околу 80% од луѓето од различни возрасти, мажи и жени, страдаат од оваа болест. Во повеќето ситуации, изворот на болеста е патолошки агенс кој продира во човечкото тело. Покрај тоа, развојот на болеста е под влијание на алергиски реакции и голем број на фактори кои ја зголемуваат веројатноста за појава на болеста.

...

Невралгија е патолошка состојба која напредува поради поразот на одредени делови од периферните нерви. За оваа болест карактеристична е појавата на акутна и интензивна болка низ должината на нервните влакна, како и во областа на нејзината инервација. Невралгија може да почне да се развива кај луѓе од различни возрасни групи, но жените се повеќе подложни на тоа по 40-годишна возраст.

...

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.