Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сувост на вагината

Сувост на вагината или атрофичен вагинитис е патолошки процес кој доведува до иритација на ѕидовите на телото, чистење и брчки на ткивата. Таквите фактори доведуваат до фактот дека за време на сексуалниот однос, жената чувствува болка и непријатност, а не исклучок и микротраума. Како по правило, ако сувоста во вагината не е предизвикана од болест, таа се манифестира во периодот на менопаузата . Третманот на сувост на вагината треба да се одвива по препорака на гинеколог, а не преку народните лекови и лековите купени по налог.

Етиологија

Многу често има сува вагина со менопауза. Покрај тоа, можно е да се идентификуваат и следните етиолошки фактори за овој патолошки процес:

 • матката fibroids ;
 • долго лекување;
 • несоодветно избрани орални контрацептиви;
 • употребата на несоодветни кондоми кои предизвикуваат иритација за време на сексот;
 • постпартален период;
 • болести на генитоуринарниот систем;
 • сексуално преносливи болести;
 • дерматолошки нарушувања;
 • хируршко отстранување на јајниците;
 • ендометриоза ;
 • неусогласеност со интимна хигиена;
 • алергиска реакција на ткаенината на долна облека или хемикалии за домаќинство (прав, омекнувачи на ткаенина, сапун, гел за туширање);
 • неправилен сексуален живот или целосно отсуство;
 • слаба циркулација на карличните органи;
 • чест стрес и нервна напнатост.
Неправилно избрано во ред може да предизвика сувост на вагината.

Одделно, неопходно е да се истакне психолошкиот проблем во кој сувоста во вагината може да се набљудува пред или за време на сексуалниот однос. Во овој случај, тоа е прашање на психосоматика, а не физиолошко нарушување. Ова исто така може да вклучува сувост на вагината по породувањето. Сепак, за точна дијагноза треба да се консултира со гинеколог .

Симптоматологија

Во повеќето случаи, чувството на сувост во вагината е придружено со дополнителни знаци на клиничката слика. Во овој случај, сè ќе зависи од коренот. Во принцип, можеме да ги разликуваме таквите дополнителни симптоми кои можат да бидат придружени со сувост во вагината:

 • горење во перинеумот;
 • чешање во гениталната област;
 • локална треска;
 • болка во абдоменот (ова чувство може да биде пред менструацијата);
 • раздразливост;
 • намалување или целосно отсуство на сексуална желба;
 • чувство на непријатност и болка за време на сексуалниот однос;
 • повреда на менструалниот циклус ;
 • повреда на мокрење - честа желба не носи олеснување.

Во зависност од етиологијата, може да има општо влошување на здравјето - слабост , главоболка , замор и поспаност .

Горењето и сувоста на вагината може да бидат знаци на инфективен процес или развој на СПБ. Затоа, не се препорачува обидувајќи се да го отстраните самиот симптом. Дури и отстранувањето на овој симптом веќе некое време не може да се смета за целосно закрепнување. Потребна е набљудување од лекар.

Дијагностика

Можно е да се дознаат причините за сувост на вагината само откако се спроведе целосна дијагноза и етиологијата на овој патолошки процес е утврдена.

Пред сè, гинекологот врши физички преглед на пациентот со појаснување на општата историја и проучување на историјата на болеста. Потоа се спроведуваат голем број лабораториски и инструментални испитувања:

Ултразвук на карличните органи

Дополнителни методи на дијагноза се избираат од страна на лекарот во зависност од клиничката слика, општата историја и возраста на пациентот.

Треба да се напомене дека ако за време на дијагнозата постои сомневање за болест која се пренесува при сексуален однос, треба да се спроведе понатамошна дијагноза кај сексуалниот партнер.

Третман

Сувоста на вагиналната мукоза бара комплексен третман. Во некои случаи, третманот го врши гинеколог заедно со психолог.

Медицинската терапија може да вклучува, како што е пропишано од лекар, такви средства:

 • антиинфламаторни, антибактериски и антифунгални вагинални супозитории;
 • хомеопатски лекови;
 • витамини од групите А и Е;
 • лекови за замена на хормони.

Народни лекови исто така може да се користат, но само по консултација со присутните гинеколог. Во овој случај, традиционалната медицина го нуди следново:

 • шприцување на лушпа на календула;
 • топли бањи врз основа на лушпа со лушпа;
 • специјални растителни препарати.

Покрај тоа, треба да обрнете внимание на општите препораки за елиминирање на сувоста во вагината:

 • употреба на креми и гелови од локално дејство - таквите супстанции се вметнуваат во вагината со помош на специјален апликатор. Сувоста исчезнува за еден час, а ѕидовите на телото стануваат еластични;
 • употребата на специјални мазива пред сексот - во овој случај се препорачува да се користат производи без мириси и мириси;
 • инсталација од страна на гинеколог на хормонални прстени - таквите средства содржат во нивниот состав одредена доза на естроген, која се ослободува и со тоа ги хидратира ѕидовите на телото.
Поставување на хормоналниот прстен

Во принцип, како да се ослободите од сувост и зошто се јавува, може да се каже само од квалификуван лекар. Самотретувањето е неприфатливо заради тоа што се изведува без точна дијагноза. Затоа може да се развијат не само сериозни компликации, туку и клиничката слика станува нејасна. Ова, од своја страна, доведува до неправилна дијагноза и неправилен третман.

Превенција

За да се спречи таков симптом, треба да ги следите општите превентивни препораки во врска со урогениталните заболувања и СПБ:

 • интимна хигиена;
 • исклучување на секојдневен секс без контрацепција;
 • облечен во удобна долна облека направена од природни ткаенини;
 • навремено и целосно лекување на сите заразни болести;
 • употребата на лубрикант за време на сексуалниот однос.

Покрај тоа, не треба да се игнорира рутинско испитување од страна на гинеколог и барање за медицинска помош ако се појавуваат симптоми опишани погоре.

Сподели го овој напис:

"Вагинална сувост" се забележува кај заболувања:

Аменореа подразбира нарушување кое е релевантно за женското тело, во кое нема менструација за период од 6 месеци или подолго. Аменореа, чиишто симптоми се првенствено во наведеното нарушување, е синдром, а не посебна болест, и разни болести можат да го придружуваат овој синдром, вклучувајќи ги и оние кои не се директно поврзани со гинекологија.

...

Атрофичниот колит е воспалителна и дистрофична промена во ткивата на обвивката на вагината. Најчесто ваквите деформитети се поврзани со физиолошкиот почеток на менопаузата, но болеста, исто така, може да се дијагностицира кај жени на раѓање.

...

Атрофичниот вагинитис е болест на женскиот репродуктивен систем, кој се карактеризира со појава на сувост во вагината, предизвикани од разредување на ткивата, намалување на подмачкувањето, намалување на нивото на естроген и подготовка на женското тело за стареење. Таквите промени можат да бидат природни, предизвикани од прекин на менструацијата или формирани на позадината на вештачки фактори - на пример, за време на третманот со хемотерапија.

...

Vulvodynia (син синдром "горење" на вулвата) - е хронична болка или непријатност кај женските надворешни гениталии. Болката може да има поинаква природа и времетраење. Најчесто погодени се жени на возраст меѓу 20 и 60 години.

...

Галактореата е болест која се развива со зголемување на содржината на крв во хормонот пролактин, наспроти позадината на која има ослободување на млеко или колострум од брадавиците. Во повеќето ситуации, овој феномен се јавува кај жени, но тоа не значи дека мажите и децата не можат да се жалат на симптомите на болеста.

...

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција, може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...

Вагина на жената содржи околу 40 видови на различни бактерии. Bifidumbus бактериите се сметаат за еден од најкорисните, зафаќајќи околу 95% од флората на органи. Вагиналната дисбактериоза е болест што се карактеризира со промена на нормалниот квантитативен состав на вагиналната микрофлора. Оваа болест е исто така позната како вагинална дисбактериоза.

...

Леукоплакија е болест која влијае на мукозните мембрани во човечкото тело и предизвикува кератинизација на епителот. Обично болеста се манифестира во оралната лигавица, грчеви и уринарни органи. Во медицината, постојат случаи кога пациентот исто така развил езофагеална леукоплакија.

...

Менопаузата (менопауза), буквална дефиниција која значи завршување на менструацијата, се јавува кај жени како резултат на прекин на функциите што ги вршат јајниците кога одредена возраст е достигнато. Менопауза, симптоми од кои се доста комплексни и изразени во сопствени манифестации, се јавува ако поминала најмалку една година од последното менструација кај жената.

...

Невропатија е болест која се карактеризира со дегенеративно-дистрофично оштетување на нервните влакна. Во оваа болест, тоа влијае не само на периферните нерви, туку и на черепно-мозочните. Вообичаено се забележува воспаление на секој нерв, во такви случаи ова нарушување се нарекува мононевропатија, а со истовремено изложување на неколку нерви - полиневропатија. Честотата на манифестацијата зависи од причините.

...

По прекинот на менструацијата во животот на жената, почнува периодот кој лекарите го нарекуваат постменопауза. Им претходи менопауза. Во модерните времиња, просечната возраст за менопауза кај жените е 51 година. Развојот на постменопаузалната болест може да се процени ако нема менструации за 12 месеци. Околу 30% од женската популација од целиот свет е во постменопаузален период. Во текот на овој период, некои инволуциони процеси се случуваат во телото.

...

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...

Пролактиномот е бенигнен тумор на хипофизата, кој е локализиран на предниот лобус и предизвикува производство на голема количина на хормон пролактин. Овој хормон е одговорен за постпарталната секреција на млеко. Исто така се произведува во помали количини од машките претставници. Заедно со други хормони, пролактинот е одговорен за репродукција и сексуална функција. Тоа е причината зошто таа учествува во производството на тестостерон и ја обезбедува активноста на спермата, а исто така го синтетизира естрогенот и ја промовира овулацијата.

...

Синдром на исцрпна исцрпеност (синдром на ШИР, оваријална инсуфициенција, предвремена деплеција на јајниците, хипергонадотропна аменореа, ендокрина неплодност, предвремена менопауза) е патолошка состојба која се карактеризира со прекин на функционирањето на таквите органи кај жените под 40-годишна возраст. Вреди да се спомене дека на почетокот на болеста не му претходи нарушување на менструалната или репродуктивната функција.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.