Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Суво грло

Сувото грло може да биде симптом на одреден воспалителен или инфективен процес, како и одговор на телото на надворешни стимули. Треба да се напомене дека чувството на сувост во грлото може да биде знак на не само локално, туку и системско заболување. Нередовната и краткотрајната манифестација на овој симптом не треба да предизвика загриженост, додека постојаната сувост во грлото бара консултација со лекар и соодветен третман.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните причини за суво грло:

 • зголемен товар на гласните жици;
 • хемиски надразнувачи; токсични супстанции;
 • несакани ефекти на долгорочна употреба на одредени лекови, вклучувајќи алергиски реакции;
 • премногу сува воздух;
 • хроничен течење на носот .

Што се однесува до патолошки процеси кои можат да предизвикаат развој на овој симптом, треба да се истакне следново:

Нешто помалку, но сепак се јавува кај етиологијата на оваа дехидрација на симптомите.

Како да се одреди дехидрација?

Исто така, клиничарите лачат психосоматски фактор - со силен нервен пренапон или стресна ситуација, може да се појави сувост во грлото со кратка природа.

Симптоматологија

Сувото грло може да биде придружено со следниве симптоми:

Таквите знаци се слични на клиничката слика на акутни респираторни вирусни инфекции и инфлуенца, па затоа пациентите честопати не бараат медицинска помош навремено, што е оптоварено со сериозни компликации.

Дијагностика

Во присуство на таков симптом треба да се однесува на отоларингологот . Доколку е потребно, лекарот може да пренасочи или да се поврзе со третманот на ендокринолог , невропатолог или гастроентеролог .

Првично, физичкиот преглед на пациентот се врши со појаснување на историјата на болеста и животот. За време на почетниот преглед, лекарот мора да дознае дали пациентот има хронична болест, неодамна земал лекови, вклучувајќи и да го отстрани симптомот. За да се направи точна дијагноза, се спроведуваат следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

 • општа клиничка и биохемиска анализа на крв и урина;
 • алерген тест;
 • земајќи брис од назофаринксот на патолошката микрофлора;
 • Ултразвук на тироидната жлезда;
 • радиографија на градите;
 • студија за гастроинтестиналниот тракт.
Земање брис од грлото

Лекот може да препише лекување само откако ќе се направи точна дијагноза. Неовластената употреба на лекови е неприфатлива, бидејќи тоа може да предизвика сериозни компликации.

Третман

Програмата за третман ќе зависи од утврдената дијагноза. Во зависност од етиологијата на симптомите, терапијата со лекови може да вклучува лекови со овој спектар на дејство:

 • антибиотици;
 • антивирусна;
 • анти-габични.

Исто така, за да се отстрани сувоста, лекарот може да препише тематски лекови - спрејови, гарпи. Таквите лекови брзо го ублажуваат воспалението и акутните симптоми.

Покрај терапијата со лекови, третманот може да вклучи и физиотерапевтски процедури:

 • третман со магнетно зрачење;
 • третман на мукозни минерални соли;
 • третман со озон;
 • вакуум ефект на крајниците.

Сувата грло може да се отстрани преку традиционалните методи на лекови. Но, таквиот третман треба да се координира со докторот и да се користи само како додаток на главната терапија.

Традиционалната медицина препорачува следново:

 • свеж морков сок со мед;
 • ротквица пијат со мед;
 • бел сок од зелка;
 • лушпа на кора од калинка;
 • компот на вишни од вишна;
 • црна рибизла, земјата со шеќер или мед.

Ако причината за суво грло е заразен процес или системска болест, третманот треба да биде сеопфатен само со задолжителна основна терапија со лекови.

Превенција

За да се спречи сувото грло, ако тоа е посебна реакција на телото на одредени стимули, може да ги применувате следниве препораки:

 • проветрување на просторијата, навлажнување на воздухот;
 • навремено и целосно лекување на сите заразни, воспалителни болести на горниот респираторен тракт;
 • потрошувачка на доволна количина топла течност.

На првите симптоми треба да побарате компетентна медицинска помош, а не да се само-лекувате.

Сподели го овој напис:

"Суво грло" е забележано кај заболувања:

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

...

Алергија на цут денес е многу честа појава. За жал, никој не успеа целосно да се ослободи од тоа, така што луѓето мора да ги издржат своите непријатни симптоми. Алергиска реакција се манифестира со тежок чешање во носот, празнење на носот, кивање и назална конгестија.

...

Астматската кашлица е забрзано издишување низ устата, што се јавува како резултат на воспаление или стеснување на луменот на бронхиите поради мускулни грчеви, едем на субмукозниот слој и изобилен исцедок на вискозниот спутум. Доста често, овој тип на кашлица се нарекува алергичен, бидејќи патолошкиот процес може да се појави во однос на позадината на надворешните стимули. Во некои случаи, манифестацијата на овој тип кашлица може да се должи на присуството на астма или опструктивен бронхитис.

...

Ларингитис е болест во која ларинксот е подложен на карактеристично воспаление на позадината на голем број фактори кои влијаат, што особено може да се припише на настинки и заразни болести, надворешни влијанија (алкохол, пушење, загаден воздух итн.), Општа преоптовареност на ларинксот. Ларингитот, чии симптоми може да се манифестираат привремено или трајно, во својата вообичаена форма трае не повеќе од две недели. Кога периодот на симптоми повеќе од овој период, препорачливо е да се разгледа неговата хронична форма.

...

Ларингитот кај децата е воспалителен процес на ларинксот, во кој се јавува речиси веднаш едем. Ларингитот е најопасен за новороденчиња и за деца до три години, бидејќи текот на болеста е придружена од недоволен воздух кој влегува во респираторниот систем. Ова може да предизвика гушење ако родителите не обезбедат рана хоспитализација.

...

Ларингофарингитис е комплексна болест во која има оштетување на горниот респираторен тракт, крајниците, фаринксот и гласните жици. Патолошкиот процес се состои од две болести - ларингитис, во процесот на разгорување на ларинксот и гласните жици и фарингитот (слузницата на горниот респираторен тракт и крајниците се воспалени). Често тие течат истовремено.

...

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...

Субатрофичен фарингит е болест кај која се јавува пролиферација на сврзното ткиво во фаринксот и соседните лимфни јазли. Луѓето погодени од оваа болест се жалат на сериозно влошување на здравјето, раздразливост, непријатност, болка, суво грло, несоница во однос на позадината на овие симптоми.

...

Фарингитис е воспалителна болест на лимфоидното ткиво и фарингеалната мукоза. Фарингитисот, чии симптоми главно се карактеризираат со инфективната природа на појавата, ретко се јавува во изолација, и затоа главните манифестации на оваа болест најчесто се комбинираат со болести на горниот респираторен тракт.

...

Фарингит кај деца е воспалителна болест која влијае на мукозните мембрани и лимфоидните структури на задниот ѕид на грлото. Треба да се напомене дека манифестацијата на таква болест е типична и за децата и за возрасните, но кај децата е почеста поради слаб имунолошки систем.

...

Фаринголаринтот е воспалителна болест на фаринксот и гркланот предизвикани од разни вируси и бактерии. Карактеристично е сушење на фарингеалната мукоза и отекување на задниот ѕид со црвено грло. Пациентот чувствува болно грло, слабост, мигрена, засипнатост, треска. Се среќава кај возрасни и деца. Се развива поради нацрти, хипотермија или под влијание на инфекции.

...

Фарингомикоза (тонзиломикоза) е патологија на мукозната мембрана на фаринксот на акутна или хронична природа, главна причина за развојот на која е инфекцијата на телото со габи. Фарингомикозата ги зафаќа луѓето од апсолутно сите возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца. Ретко се случува некоја болест во изолирана форма.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.