Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сува носна празнина

Сувиот нос е симптом кој се карактеризира со чувство на сувост во носната лигавица, која често е придружена со горење и чешање. Доста често, сувата носната лигавица доведува до формирање на кора, понекогаш крвава природа.

Етиологија

Сувоста во носот може да биде предизвикана од одредени болести, како и изложеност на надворешни негативни фактори.

Патолошки процеси кои можат да предизвикаат појава на овој симптом вклучуваат:

Надворешните негативни фактори вклучуваат:

 • злоупотреба на алкохол и пушење;
 • работа со токсични материи во правлива просторија;
 • продолжен престој во просторија со пресушен воздух;
 • несакани ефекти на долгорочна употреба на одредени лекови;
 • злоупотреба на вазоконстрикторни капки или спрејови.

Покрај тоа, треба да се забележи дека сувоста во носот за време на бременоста и во староста може да укаже на природни физиолошки промени во телото. Меѓутоа, ако овој симптом е постојано придружен со дополнителни знаци и грижи, тогаш треба да се јавите кај отоларингологот.

Симптоматологија

Следните знаци може да се припишат на целокупната клиничка слика:

 • сувоста во носот е поинтензивна наутро, може да биде болно за лицето да дише низ носот;
 • формирање на кора;
 • носеви ;
 • метеж ;
 • чешање, горење;
 • непријатен мирис од носот.

Покрај тоа, клиничката слика ќе биде надополнета со специфични знаци, чија природа ќе зависи од главниот фактор.

Кај хроничен ринитис кај дете или возрасен, сув нос ќе бидат придружени со следниве симптоми:

 • тешкотии со дишењето низ носот;
 • грчењето во сон;
 • формирање на кора што крварат;
 • гноен зелен исцедок мукозна конзистентност со непријатен мирис;
 • кога ќе се обидете да ги отстраните кората, започнете со носење.
Симптоми на ринитис

Во посложени случаи, можни се главоболки , лакримација , знаци на општа интоксикација на телото . Ефективниот третман на оваа болест треба да биде потпишан само од квалификуван медицински специјалист.

Сувиот нос може да биде манифестација на болест како што е склеромата, која се карактеризира со следниве симптоми:

 • влошување на миризбата;
 • формирање на болни кора, што доведува до потешкотии со дишењето преку носот;
 • исцедок на гноен мукозен карактер, кој има сладок мирис на шеќер;
 • главоболка;
 • поспаност , слабост ;
 • општа слабост;
 • чувство на слабост, раздразливост ;
 • мускулна хипотонија.

Ако третманот не се започне брзо и правилно, компликации може да се развијат во форма на синузитис и ширење на овој патолошки процес во другите делови на горниот респираторен тракт.

Ако причината за појавата на овој симптом е озон, тогаш манифестациите на таквите симптоми се можни:

 • речиси постојано исцедок од носот, кој има остар непријатен мирис;
 • формирање на слабо отстранети кора во носот;
 • главоболки;
 • општо влошување на здравјето - слабост, поспаност, висок крвен притисок ;
 • носеви;
 • константна назална конгестија;
 • комплетен недостаток на мирис.

Во случај појавата на овој симптом не е предизвикана од патолошки процес, туку од влијанието на негативните надворешни фактори, тогаш нема специфични знаци, но се забележува само општа клиничка слика. Во овој случај, неопходно е консултација со отоларинголог - докторот ќе ги избере оптималните капки или други средства за отстранување на сувоста и спречување на развојот на болеста.

Дијагностика

Како да се ослободите од сувост во носот може да му кажете на лекарот, по сеопфатно испитување и воспоставување на основната причина. Дијагностичката програма може да ги содржи следните методи:

Ендоскопија на носната празнина
 • објективно испитување на пациентот со собирање на историјата на болеста и животот;
 • риноскопија;
 • ендоскопско испитување на носната празнина;
 • радиографија на носните синуси;
 • микроскопско испитување на секрети;
 • општа урина и крвна слика.

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот ќе утврди кој симптом е симптом и како да се третира сувоста во носот.

Третман

Основна терапија ќе зависи од утврдениот фактор на сувост во носот. Општите терапевтски методи вклучуваат следново:

 • употреба капки само како што е пропишано од лекар;
 • воздух навлажнување во просторијата;
 • употребата на масти кои ја промовираат регенерацијата на ткивата на носната мукоза.

Терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • антиинфламаторно;
 • антихистаминици;
 • антибиотици;
 • лекови против болки.

Во повеќето случаи, третманот се изведува со конзервативни методи дома.

Превенција

Следниве препораки можат да се користат како профилакса во пракса:

 • профилактичко плакнење на носот со изотоничен раствор или употреба на спреј од ист состав;
 • доволно навлажнување на воздухот во просторијата;
 • употреба на вазоконстрикторни капки или спрејови само како што е пропишано од лекар и во дозволените количини.

Ако се појави таков симптом, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Сподели го овој напис:

"Сува носна празнина" е забележана кај болести:

Атрофичниот ринитис е воспалителна болест на носната лигавица во која се јавуваат нејзини атрофични и склеротични промени. За разлика од нормалниот ринитис, во кој мукозата е хипертрофирана и воспалена, со атрофичен ринитис, напротив, станува сува и на него формираат кора.

...

Заобленоста на носната преграда е отстапување во кое септумот е поместен на една или на двете страни на средната носна линија. Заобленоста на носната преграда, чии симптоми даваат подобра претстава за тоа што е оваа состојба, се случува многу често, и покрај тоа, нејзините совршено дури и параметри се многу ретки. Ова, пак, укажува на тоа дека, додека одредени манифестации, деформацијата не припаѓа на категоријата на патологии.

...

Медицинскиот ринитис е болест што се јавува како резултат на продолжена употреба на вазодилататорни назални капки. Со настинки, луѓето често се прибегнуваат кон само-третман, злоупотребуваат дроги. Ако неконтролирана употреба на вазоконстрикторски капки, тогаш постои голема веројатност за развој на медицински ринитис. За жал, не секој човек мисли за тоа, и како резултат тие ја стекнуваат оваа болест, која понекогаш е многу тешко да се излекува.

...

Озена е атрофичен прогресивен процес во карциногените и коскените структури на носот и мукозната мембрана на носните пасажи, придружени со ослободување на слуз со непријатен мирис и формирање на фертидни кора. Оваа болест е позната во антиката, а денес ваквата патологија е исклучително ретка, а жените од средна возраст како и децата почесто страдаат од неа. Често се појавуваат случаи на озона кај луѓе кои живеат во неповолни услови.

...

Стеатореа - патолошка состојба, карактеристична карактеристика на која е зголемувањето на бројот на масни компоненти во столицата. Најчесто, со оваа болест, движењата на дебелото црево се течни, но во некои ситуации, пациентите може да се жалат на запек.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.