Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сува кожа

Сувата кожа е симптом на одреден патолошки процес, не секогаш од дерматолошка природа. Се манифестира во форма на зголемена подложност на надворешни стимули, чувства на затегнатост и непријатност. Треба да се разбере дека таквата реакција на организмот може да се забележи и за време на патолошки процеси и под дејство на алерген. Во секој случај, третманот треба да го препише само лекар, откако ќе ја идентификува причината и точната дијагноза. Само-лекувањето може да предизвика сериозни компликации и да доведе до заматени симптоми, што ја комплицира понатамошната дијагноза.

Етиологија

Сувата кожа на лицето и другите делови на телото е всушност кршење на процесот на производство на себум. Лекарите ги споделуваат причинителите за сува кожа на телото во два вида - надворешни и внатрешни. Надворешните етиолошки фактори вклучуваат следново:

 • несоодветна нега на кожата - честа перење со сапун, што не е погодно за кожата на лицето, агресивна козметика;
 • продолжено изложување на пресушен или ладен воздух;
 • продолжено изложување на сонце без употреба на заштитна козметика;
 • перење со топла вода.

Во врска со болести кои можат да го манифестираат овој симптом, неопходно е да се потенцира:

 • дерматолошки болести (во овој случај, сувата кожа може да се набљудува не само на скалпот, туку и на телото);
 • дехидратација на телото како резултат на гастроентеролошките патологии, нарушен метаболизам, несоодветно внесување на течности;
 • дијабетес мелитус ;
 • онколошки процеси;
 • црвена треска ;
 • гастроентеролошка патологија;
 • нездрава исхрана;
 • долго, исцрпувачки диети;
 • прекршување на балансот на вода и електролит;
 • недоволно количество витамини и минерали во телото;
 • злоупотреба на алкохол и употреба на дрога;
 • промени во возраста;
 • ефекти на чести пластични операции на лицето со користење на Ботокс.

Во некои случаи, постои сува кожа за време на бременоста. Тука не е секогаш препорачливо да се зборува за патолошкиот процес, бидејќи овој симптом може да биде резултат на природни физиолошки промени во телото на идната мајка.

Причини за сува кожа

Симптоматологија

За да се утврди зголемената сувост на кожата на лицето кај жените или мажите е прилично едноставна - кога стегање на наборите на кожата, таа не завршува веднаш. Покрај тоа, следнава општа клиничка слика е забележана:

 • чувство на затегнатост, непријатност;
 • десквамација , особено на усните, брадата, челото и на крилјата на носот;
 • зголемена подложност на сапун и други слични козметички производи.

Треба да се разбере дека овој симптом може да биде манифестација на скоро било какво нарушување во телото, така што севкупната клиничка слика речиси секогаш се надополнува со специфични знаци.

Ако причината за сува кожа на рацете е дерматолошка болест, тогаш симптомите може да се надополнат со следниве карактеристични знаци:

Во некои случаи, исипот може да се замени со меурчиња со течност, кои потоа се распрскуваа, исушија и формираа темна кора. Локализацијата на лезиите ќе зависи од видот на болеста.

Ако причината за формирање на таков симптом е нарушување на балансот на вода и електролит, тогаш е можно манифестација на вакви карактеристични знаци:

Треба да се разбере дека оваа природа на манифестацијата на симптоми може да го сигнализира развојот на заразна болест, затоа не треба самостојно да се споредуваат причините и да се лекува, бидејќи тоа е полн со развој на сериозни компликации.

Не постои исклучок за сувост и затапеност на кожата за време на процесите на рак. Честа манифестација на ваков симптом е директна индикација за консултација со специјализиран медицински специјалист, во овој случај, дерматолог . Неовластените медицински интервенции можат да ги спречат симптомите, но не ја елиминираат основната причина. Затоа, веројатно е дека ќе се развијат сериозни компликации.

Сува кожа на детето

Дијагностика

Како да се ослободите од сува кожа може да му се каже на лекарот само по испитувањето и појаснувањето на етиолошкиот фактор. Дијагностичката програма се состои од следното:

 • испитување со појаснување на жалби и анамнеза на болеста и животот;
 • клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • хормонски прегледи;
 • стружење на засегнатата кожа за микроскопско испитување;
 • алергиски тестови;
 • имунолошки прегледи;
 • Ултразвук (ако е потребно).

Конечната дијагностичка програма ќе зависи од тековната клиничка слика. Ако пациентот зема лекови без дозвола, тогаш докторот треба да биде известен. Ова се должи на фактот дека некои лекови може да доведат до замаглена клиничка слика, што, во крајна линија, може да предизвика неточен курс на лекување.

Третман

Процесот на отстранување на овој симптом ќе зависи целосно од основната причина и степенот на развој на одредена болест. Доколку причината за овој симптом е специфична болест, тогаш соодветна терапија се изведува прво, а само тогаш се земаат мерки за симнување на симптомите.

Со воспоставени надворешни етиолошки фактори, програмата за третман може да го содржи следново:

 • употребата на локални лекови за обновување на кожата (маст, крем, лосион);
 • витамини;
 • избор на оптимална козметика;
 • консултација со козметик;
 • нормализација на исхраната;
 • доволен внес на течности.

Покрај тоа, треба да се разбере дека во некои случаи сувоста на кожата на нозете, рацете или лицето може да се должи на психолошкиот фактор (чести стресови, продолжено нервно пренатрупаност), па затоа треба да се стабилизира психо-емоционалната состојба.

Во овој случај, третманот е исто така возможен преку рецептите на традиционалната медицина, но само во консултација со докторот и како дополнување на главниот тек на лекувањето.

Превенција

Целните методи за спречување на сува кожа не се, бидејќи тоа е неспецифичен симптом на одреден патолошки процес. Затоа, генерално треба да се придржуваат кон правилата за здрав начин на живот и да се придржуваат до превентивни препораки. Покрај тоа, не треба да заборавиме на важноста на систематското рутинско испитување од страна на медицинските специјалисти.

Сподели го овој напис:

"Сува кожа" е забележана кај болести:

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...

Алергии на сонцето - болест придружена со воспаление на кожата што се случува под дејство на сончева светлина. Презентираната патологија се смета за најчест тип на актиничен дерматитис. Ако времето не продолжи да терапевтски мерки, тоа е полн со преминот на болеста на хронична фаза или егзема. Поради оваа причина, сите лекари се обидуваат навремено да ја откријат патологијата и да развијат најефикасен третман.

...

Албинизам - збир на генетски патологии, кога постои целосно отсуство или недоволно производство на меланин, супстанца која дава темна боја на косата, кожата и очите. Точната стапка на инциденца не е утврдена, бидејќи постојат неколку видови на патологија.

...

Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

...

Анорексијата подразбира посебен синдром во различни форми на нејзина манифестација, која се јавува под влијание на одреден број причини и се манифестира во апсолутно отсуство на апетитот на пациентот, без оглед на фактот дека постои објективна потреба за исхрана за самиот организам. Анорексијата, чии симптоми се јавуваат кај тековните метаболни заболувања, гастроинтестиналните заболувања, паразитарните и инфективните болести, како и кај одредени ментални нарушувања, може да доведат до недостаток на протеинска енергија.

...

Атоничен запек - промена во нормалното функционирање на цревата, како резултат на што има одложување на дефекацијата. Состојбата е предизвикана од нарушена цревна подвижност. Жените се соочуваат со проблемот на атоничен запек почесто од мажите. Меѓутоа, ако ова е изолиран случај, не треба да се грижите, бидејќи е многу полошо кога болеста го придружува лицето константно и станува норма.

...

Атопичен дерматитис е хронична болест која се развива кај луѓе од различни возрасни групи кои се склони кон атопија. Многу луѓе збунуваат алергии и оваа болест. Но, тие имаат значителни разлики, особено во патогенезата на развојот и кај симптомите. Во некои клинички случаи, предиспозицијата за развојот на човечкиот организам на атопичен дерматитис е проследена со одреден ризик за развој на други атопични патологии, на пример, поллиноза или бронхијална астма.

...

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...

Автоимуниот гастритис е патолошки процес на непозната етиологија во која телото почнува да произведува клетки кои го уништуваат ткивото на стомакот, што резултира со воспалителен процес. Според статистичките податоци, оваа форма на гастритис ретко се дијагностицира - не повеќе од 10% од вкупните случаи на гастритис. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...

Адисонова болест или бронзена болест е патолошка лезија на надбубрежниот кортекс. Како последица на тоа, се намалува секрецијата на надбубрежните хормони. Адисонова болест може да влијае и на мажите и на жените. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 20-40 години. Адисонова болест се карактеризира како прогресивна болест со тешка клиничка слика.

...

Випл-овата болест (Син. Виппловата болест, Виппловата болест, мезентериската липогрануломатоза, липофагичната интестинална грануломатоза, интестиналната липодистрофија, цревната липодистрофија) е ретка системска патологија во која најчесто се јавува тенкото црево. Како што напредува болеста, може да бидат вклучени органи на дигестивниот, нервниот и кардиоваскуларниот систем.

...

Булимија (булимија нервоза) е вид на нарушување поврзано со јадење, во кое пациентите имаат драстично зголемување на апетитот и се манифестираат во вид на напад, придружен со болна глад, болка под лажица и слабост. Булимија, чии симптоми, исто така, може да го придружуваат голем број на болести на ендокриниот систем, централниот нервен систем, се манифестира, исто така, со ментални нарушувања, како и во чести случаи станува причина за дебелина.

...

Венска инсуфициенција (VN) е комплекс на клинички манифестации кои се развиваат во човечкото тело како резултат на нарушен одлив на крв во вените. Оваа болест е една од најчестите од ваков вид. Околу 15-40% од населението страда од оваа циркулаторна инсуфициенција.

...

Многу луѓе слушнале за таква болест како капка. Но, малкумина знаат што е болеста и како се манифестира. Исто така вреди да се знае одговорот на највозбудливото прашање - како да се ослободите од капка? Оваа информација е неопходна за да се знае, бидејќи патолошкиот процес може да се појави апсолутно кај секое лице. Dropsy може да се развие дури и кај новороденче. Причини Типови Симптоматологија Асцитес Едем на жолчното кесе Дафси во бремени жени Конгенитален едем Најчесто, оваа патологија се развива во телото на позадината на болестите на следните органи: срцето; ендокрини жлезди; бубрезите; на црниот дроб.

...

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...

Вроден хипотироидизам е хронична болест предизвикана од нарушено функционирање на органите на ендокриниот систем, особено на тироидната жлезда. Патологијата се смета за доста честа, бидејќи се дијагностицира кај 1 новороденче на 5000. Вреди да се забележи дека момчињата страдаат од таква патолошка состојба неколку пати поретко отколку девојчињата.

...

Гангрена е патолошки процес кој влијае на различни ткива на телото и придонесува за нивната смрт. Различни фактори влијаат врз развојот на болеста. Најчесто, ткивната смрт се јавува поради недоволно снабдување со крв, негативното влијание на надворешните фактори. Можно е да се излечи болеста, изборот на метод на третман зависи од степенот на оштетување и развој на болеста.

...

Гастритис со ниска киселост - патолошки процес во стомакот, е форма на хроничен гастритис и води кон воспалителни процеси на мукозната мембрана на овој орган. Оваа болест се карактеризира со ниско ниво на гастрична киселост, што придонесува за влошување на неговата моторна функција. Во својата напредна форма, тој предизвикува чиреви на стомакот и рак. Ризикуваат луѓе од средна и старосна возраст.

...

Хемолитичката болест на новороденчето (ХДН) е патолошки процес кој потекнува од матката. Во овој случај, постои одредена опозиција на два имунолошки системи - крвта на мајката е некомпатибилна со крвта на фетусот. Ова води до фактот дека телото на една бремена жена почнува да ги перцепира црвените крвни клетки на бебето како туѓи организми и затоа започнува со производство на антитела. Побудувачкиот фактор за развој на овој тип на болест е Rh-конфликт - ако е позитивен за мајката и негативен за детето.

...

Хепатореналниот синдром е брзо прогресивно нарушување на бубрезите, кое се развива во позадината на патологиите на овој орган, порталната хипертензија и други процеси. Оваа болест е особено опасна, бидејќи без специфичен третман, леталниот исход се јавува во рок од неколку недели.

...

Хименолепидозата (синдром џуџеста тенија) е паразитарна болест која е претежно дијагностицирана кај деца од 4 до 14 години. Во текот на таквата болест, органите на дигестивниот систем се претежно погодени.

...

Хиперандрогенизмот е патолошка состојба која се јавува кај девојчиња и жени и се карактеризира со зголемено ниво на андрогени во телото. Андрогинот се смета за машки хормон - исто така присутен во женското тело, но во мали количини, затоа, кога нивото се зголемува, жената има карактеристични симптоми, вклучувајќи и прекинување на менструацијата и неплодност, раст на косата кај машкиот тип и некои други. Промената на хормоналните нивоа бара итна корекција, бидејќи тоа може да предизвика развој на мноштво патологии во женското тело.

...

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...

Хиперволемија - повреда на циркулирачкиот волумен на крв во крвните садови во насока на зголемување. Во медицината, оваа состојба е поделена на едноставна, олигоцитемска и полицитемична. Тие се разликуваат во зависност од нивото на хематокрит. Постои, исто така, хиперволемија во пулмоналната циркулација - изолиран тип на хиперволемија, кој исто така се нарекува пулмонална хипертензија.

...

Хипергликемијата е патолошка состојба која напредува како резултат на зголемување на концентрацијата на гликоза во крвотокот во однос на позадината на болестите на ендокриниот систем, вклучувајќи и дијабетес мелитус. Нормалните нивоа на шеќер во крвта се движат од 3,3 до 5,5 mmol / l. Кога нивото на гликоза во крвта се зголемува на 6-7 mmol / l. Кодот за ICD-10 е R73.9.

...

Хиперинсулинемија е клинички синдром кој се карактеризира со покачен инсулин и низок крвен шеќер. Таквиот патолошки процес може да доведе не само до нарушување на некои телесни системи, туку и до хипогликемична кома, што само по себе претставува посебна опасност за човечкиот живот.

...

Хиперкалцемијата е дефинирана како болест која се карактеризира со висока концентрација на калциум во крвта, во која неговите индикатори ја надминуваат марката од 2,6 mmol / l. Хиперкалцемијата, чии симптоми често може да биде целосно отсутен кај пациент, се открива преку крвни тестови. Што се однесува до главната причина за нејзиното појавување, тоа обично се определува врз основа на испитувањата на пациентот за лековите и храната што ја користат. Во меѓувреме, определувањето на причините за хиперкалцемија главно се сведува на изведување на испитувања на Х-зраци и лабораториски тестови за ова.

...

Хиперкератоза на сквамозниот епител е патологија за време на која се забележува раст и задебелување на слојот на слој на кожата. Во нормална состојба, кај здраво дете или возрасен, горниот слој умира и исклучуваат нови клетки за да се компензира загубата. Со оваа болест се нарушуваат процесите на умирање и надополнување. Причините за оваа болест може да бидат последиците од разни болести и генетска предиспозиција. Оваа болест доведува до фактот дека горниот слој на кожата расте од неколку милиметри до три сантиметри, што предизвикува сериозен непријатност. Се јавува најчеста фоликуларна хиперкератоза, која влијае на кожата на детето и на возрасните.

...

Хипернатремија е болест која се карактеризира со зголемување на серумскиот натриум на вредност од 145 mmol / L или повисоко. Покрај тоа, откриено е намалено количество на течност во телото. Патологијата има прилично висока стапка на морталитет.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.