Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сув јазик

Сувост на јазикот - е сушење на мукозниот слој на усната шуплина, што е последица на нарушување на функционирањето на плунковните жлезди. Наспроти ова, постои делумно или целосно недостаток на производство на плунка.

Во огромното мнозинство на случаи, овој симптом укажува на сериозна болест во телото, но покрај патолошките фактори, физиолошките причини влијаат на нејзиниот изглед.

Таквата манифестација има многу специфични клинички карактеристики, кои вклучуваат чувство на интензивна жед, тешкотии во зборувањето и појава на непријатен вкус во устата. За да се утврди причината за таквата повреда, пациентите треба да подлежат на голем број лабораториски и инструментални испитувања. Третманот ќе се разликува во зависност од етиолошкиот фактор, но често и со сосема конзервативни методи.

Етиологија

Во медицинската пракса, сувоста на јазикот, усните и устата се смета за сериозен сигнал што укажува на неисправност на телото, што бара итно внимание за квалификувана помош.

Главните етиолошки причини за тоа што го суши јазикот:

Покрај тоа, причините за сув јазик може да бидат:

 • стоматолошки процедури;
 • трајни зависности од пушењето;
 • почетокот на менопаузата кај женскиот;
 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • суви климатски услови;
 • сув воздух или големи количини прашина во просторијата;
 • злоупотреба на кафе или чај;
 • недоволно количество вода потрошена дневно;
 • слаба исхрана, кога основата на исхраната се масни и зачинети јадења, кисела и солена храна;
 • злоупотреба на одредени групи на лекови. Тие вклучуваат антидепресиви, антибактериски агенси, антиспазмодии и антиалергиски лекови;
 • ноќно грчење предизвикано од повреда на назалното дишење. Ова може да се случи на позадината на течење на носот , синузитис или аденоидитис ;
 • тешка дехидратација;
 • прекумерна физичка обука;
 • алергиски реакции на производи или козметика.

Често, присуството на сличен симптом на жени во периодот на бременост на детето се жалат. Во овој случај, тоа може да биде знак за развој на гестациски дијабетес.

Покрај тоа, групата за ризик ги вклучува и лицата со напредна возраст кои имаат голем број на хронични заболувања, поради што е честа сувоста на јазикот.

Симптоматологија

Сувоста на јазикот никогаш не е единствената клиничка манифестација, таа е придружена со оние знаци кои се карактеристични за нарушување на функционирањето на одреден внатрешен орган или систем.

Главните симптоми се сметаат за:

 • постојано и силно чувство на жед, иако едно лице пие големи количини на течност;
 • суви усни - ова доведува до појава на пукнатини на нив и во аглите на устата;
 • Симптоми на суви усни
 • честа мокрење ;
 • горење јазик и уста;
 • болно и болно грло ;
 • непријатност во носот;
 • бела плоча на јазикот ;
 • црвенило на јазикот;
 • засипнатост ;
 • прекршување на процесот на дишење;
 • промена на перцепцијата на вкус на храна;
 • појавата на непријатен мирис од усната шуплина , која се чувствува од странци;
 • црвенило на образите;
 • присуство на иритираните области во усната шуплина;
 • тешкотии при зборување и џвакање и голтање на храната.

Горенаведените симптоми прават список од најчестите, но во зависност од тоа кој беше изворот на главниот симптом, клиничките манифестации ќе бидат различни.

Дијагностика

Може да биде тешко да се одреди причината за сува уста, бидејќи е невозможно да се направи точна дијагноза базирана само на знаци. Од ова произлегува дека потрагата по етиолошки фактор бара интегриран пристап.

За спроведување на примарната дијагноза, можете да се однесувате на:

Прво на сите, на лекар треба:

 • да се соберат анамнези на животот и да се запознаат со историјата на пациентот;
 • врши физички преглед, кој ќе се базира на проучување на состојбата на усната шуплина;
 • да спроведе детален преглед на пациентот, за време на кој е неопходно да се извести докторот за сите симптоми, нивното прво појавување и интензитетот на изразување.

Врз основа на овие податоци, лекарот може да го упати пациентот до друг специјалист за испитување.

Вториот чекор во идентификацијата на причината е лабораториски тестови, вклучувајќи:

 • клиничка и биохемиска анализа на крв - ова ќе даде можност да се побие или потврди присуството на патолошки процес во телото;
 • уринализа;
 • микроскопско испитување на измет.

Меѓу главните инструментални методи вреди да се нагласат:

 • Ултразвук на перитонеалните органи;
 • EGDS - да се идентификуваат патологиите на гастроинтестиналниот тракт;
 • EGDS
 • ЕКГ - да ја следи работата на срцето;
 • КТ и МРИ.

Во секој поединечен случај, можеби ќе треба дополнителни дијагностички мерки и советување на други специјалисти, на пример, педијатар , ако пациентот е дете или акушер-гинеколог - за бремени жени.

Третман и превенција

За да се ослободите од таквиот непријатен симптом, треба да го дознаете точниот етиолошки фактор кој предизвика излив на сувост на јазикот. Врз основа на податоците од сите дијагностички процедури, лекарот ќе препише индивидуална тактика за лекување на одредена болест. Третманот може да вклучува:

 • лекови на рецепт;
 • физиотерапија;
 • усогласеност со поштеда диета;
 • хируршка интервенција.

Сепак, постојат неколку општи препораки кои ќе ја намалат непријатноста на сувиот јазик. Меѓу нив се:

 • употребата на големи количества течност дневно - повеќе од два литра. Најдобро е да се пие прочистена вода во мали голтки;
 • минимизирање на пиењето кафе пијалаци и силен чај;
 • гуми за џвакање, но без шеќер - ова ќе доведе до зголемување на производството на плунка;
 • исклучување на тутун и алкохол;
 • целосно отфрлање на масна и зачинета храна, како и прекусолена, слатка и кисела храна;
 • користат специјални лекови заменува плунка;
 • користат рецепти од традиционална медицина, кои вклучуваат подготовка на лековити Сербси или инфузии базирани на нане и цимет;
 • следете го темелно навлажнување и свеж воздух што влегува во просторијата каде што лицето го поминува најмногу време;
 • користете масти и гелови за усната шуплина, пропишани од лекарот што посетува.

Покрај тоа, превентивните мерки се редовно спроведување на правилата за орална хигиена, како и земање лекови само како што е пропишано од лекарот што присуствува и со строго почитување на дневната стапка.

Исто така, многу е важно да поминат целосен медицински преглед неколку пати во годината, да го посетувате стоматологот еднаш на секои три месеци, да не ги пропуштате консултациите и да видите лекар ако почувствувате влошување.

Сподели го овој напис:

"Сува јазик" се забележува кај болести:

Гангрена е патолошки процес кој влијае на различни ткива на телото и придонесува за нивната смрт. Различни фактори влијаат врз развојот на болеста. Најчесто, ткивната смрт се јавува поради недоволно снабдување со крв, негативното влијание на надворешните фактори. Можно е да се излечи болеста, изборот на метод на третман зависи од степенот на оштетување и развој на болеста.

...

Инверзија на цревата - акутна интестинална опструкција, која почнува да напредува поради ротацијата на цревата околу мезентеричната оска. Исто така, може да настане поради извртување на одреден дел од цревата заедно со мезентеријата околу оската (процесот е проследен со изразена оштетена циркулација на крвта). Најчесто оваа патологија се дијагностицира кај деца под една година. Ова се должи на фактот што нивната перисталтика сеуште не е целосно нормализирана, така што дел од тенкото црево може да влезе во дебелиот.

...

Цревната опструкција е тежок патолошки процес, кој се карактеризира со кршење на процесот на ослободување на супстанции од цревата. Оваа болест најчесто ги засега луѓето кои се вегетаријанци. Постојат динамички и механички опструкција на цревата. Ако се откријат првите симптоми на болеста, потребно е да отидете кај хирургот. Само тој точно може да пропише третман. Без навремена помош од лекарот, пациентот може да умре.

...

Панкреатичната некроза на панкреасот е опасна и тешка патологија во која самиот орган почнува активно да ги вари своите сопствени клетки. Ова, пак, води до фактот дека одредени области на жлездата се некротични. Овој патолошки процес може да предизвика прогресија на гноен апсцес. Панкреатонекрозата, исто така, негативно влијае на функционирањето на другите витални органи. Ако не се спроведе навремено и целосно лекување, тогаш болеста често доведува до смрт на пациентот.

...

Пернициозна анемија (синдром Адисон-Бимер, Б12 дефицитарна анемија, малигна анемија, мегалобластна анемија) е патологија на хематопоетскиот систем кој се јавува во позадина на значителен недостаток на витамин Б12 во телото или поради проблеми со сварливоста на оваа компонента. Вреди да се одбележи дека болеста може да се случи околу 5 години по завршувањето на внесувањето на таква компонента во телото.

...

Пиелитис е уролошка болест која се карактеризира со воспаление на бубрежните чаши и карлицата. Оваа болест може да се развие кај возрасни и кај деца. Пиелит кај деца често се јавува. Бремените жени и мажи кои биле подложени на операција на простата се изложени на ризик.

...

Пилорична стеноза е болест која се карактеризира со стеснување на пилорот. Најчесто, оваа болест е конгенитална, се стекнува многу ретко заради чир на желудник или цикатрична стеноза по изгореници со разни супстанции.

...

Акутната антропонетска слабост, поради цикличната природа на курсот и главно влијае на кардиоваскуларните и нервните системи, се нарекува тифус. Честопати оваа болест се нарекува болест на Брил-Зинсер во чест на откривачите. Таа е скоро иста како тифус, само болеста се карактеризира со знаци кои предизвикуваат појава на болеста.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.