Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сува усни

Сува усни - симптом на неспецифична природа, која може да се карактеризира со силен пилинг на кожата, чешање. Како резултат на тоа, пукнатини се формираат во аглите на усните, заглавени. Треба да се напомене дека сувите усни не секогаш зборуваат за развој на патолошки процес во телото. Во секој случај, ако овој симптом е забележан подолго време и присутни се дополнителни симптоми, треба да се консултирате со лекар за совет и понатамошен третман.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните можни причини за суви усни:

 • висока телесна температура ;
 • интоксикација на телото ;
 • алергиска реакција кај жените за декоративна козметика или за употреба на производи за лична нега;
 • продолжена изложеност на ладен воздух;
 • хиперсензитивна кожа;
 • чест стрес или нервна напнатост;
 • пушење, злоупотреба на алкохол;
 • чести температурни капки.

Исто така, причината за сувост може да биде во недоволна количина на витамини и минерали во телото.

Одделно, треба да ги одберете патолошките процеси во телото, што исто така може да доведе до сувост и лупење на усните:

Подолгите суви усни доведуваат до пукање и формирање на ерозија во аглите на усните, што значително го нарушува квалитетот на човечкиот живот. Бидејќи овој симптом може да биде манифестација на сериозен патолошки процес во телото, не е неопходно самостојно да се споредуваат причините и третманот. Дијагнозата со следната терапија треба да ја утврди само лекарот.

Симптоматологија

Симптоми на суви усни

Овој симптом може да биде проследен со следниве знаци на клиничката слика:

 • локална треска, горење усни;
 • пилинг;
 • крцкаат околу усните и на усните;
 • чешање;
 • бухти во аглите на устата ;
 • изречена црвенило;
 • крварење.

Употребата на крем или слични козметички, медицински средства за отстранување на овој симптом без идентификување на етиолошкиот фактор може да доведе до развој на компликации. Затоа, веднаш треба да се консултирате со лекар за совет.

Ако постојат одредени патолошки процеси во телото, општите симптоми може да се надополнат со специфични знаци. Може да се појават следниве симптоми:

 • нестабилна телесна температура, слаба температура;
 • знаци на општа интоксикација;
 • повреда на гастроинтестиналниот тракт;
 • Женината на кожата, болката во десниот хипохондриум (со ренална инсуфициенција);
 • слабост , замор .

Во дерматолошки болести, сувите усни можат да бидат придружени со следниве специфични знаци:

 • кожата околу усните излупена;
 • чешање, горење;
 • осип во форма на акни, лушпести дамки;
 • локална пораст на температурата;
 • сува кожа , зголемена подложност на надворешни стимули;
 • кршливи нокти , коса.

Кога инфективни процеси во телото, покрај севкупната клиничка слика, може да има знаци на општа интоксикација на телото, карактеристични осипи на кожата. Затоа, само-лекувањето при манифестирање на таков симптом е неприфатливо.

Битови во аглите на устата

Дијагностика

Како да се ослободите од суви усни, може да се каже само лекар, по испитување и идентификација на етиолошкиот фактор. Дијагностичката програма може да го содржи следново:

 • физички преглед на пациентот, со собирање на општа и фамилијарна историја;
 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • уринализа;
 • алергиска дијагноза;
 • имунограм;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • гастроентеролошки студии ако се присутни типични симптоми.

Точната дијагностичка програма се одредува поединечно, во зависност од моменталната клиничка слика, собраната историја и здравствената состојба на пациентот.

Третман

При утврдување на патолошкиот процес се спроведува соодветна основна терапија. Ако сувоста на усните е предизвикана од надворешни фактори, алергиски реакции или недоволна количина на витамини во телото, третманот може да ги вклучува следните мерки:

 • отстранување на предизвикувачкиот фактор - декоративна козметика, производи за нега на лице;
 • прием на витамини и минерални комплекси;
 • локални лекови за елиминирање на симптомите - маст од пукнатини, лосиони;
 • нормализација на исхраната;
 • исклучување на стрес, нервозна пречка.

Доколку причината за сувоста е преосетлива кожа, тогаш треба да контактирате со дерматолог или козметичар, со цел специјалист да ги избере најдобрите производи за нега на козметиката. Во ветровито, ладно време, користете специјален балсам за заштита за усни.

Треба да се разбере дека третманот треба да биде сеопфатен. Честопати не е доволно да се применат локални лекови.

Превенција

Како превенција, препорачливо е да се применат во пракса следните препораки на лекарите:

 • исхраната треба да го вклучи потребното количество витамини и минерали;
 • во ветровито, студено време, треба да користите специјални заштитни козметички алатки;
 • навремено лекување на сите инфективни, воспалителни процеси во телото.

Покрај тоа, треба да се запомни и можноста за систематско рутинско испитување од страна на лекарите.

Сподели го овој напис:

"Сува усни" се забележува кај болести:

Кавасакивата болест е ретка, но опасна васкуларна патологија, класифицирана како системски васкулитис. За време на таквата болест се забележува напад на васкуларните ѕидови од клетките на нивниот имунолошки систем. Во моментов причините за формирање на таква болест остануваат за лекарите како бело место, но општо прифатено е дека патогените бактерии и вируси имаат патолошки ефект.

...

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...

Дискератозата е патолошки феномен во кој се нарушени процесите на кератинизација на горниот слој на кожата, што е придружено со дезмолиза - распаѓање на меѓуклеточните мостови кои ги поврзуваат клетките на растот на епидермисот. Структурата на цитоплазмата станува малку зрнеста.

...

Норовирус е патогена бактерија која делува како провокатор за интестинална инфекција, која во медицинското поле е позната како цревен грип. Оваа болест се дијагностицира без оглед на полот и возраста.

...

Челитисот се смета за прилично честа болест, но не сите пациенти знаат колку е опасно да биде, поради што претпочитаат сами да се справат со оваа болест. Значителна штета на усните се развива во позадината на голем број на предиспонирачки фактори. Од ова произлегува дека таквата болест може да биде и независен и клинички знак на други нарушувања.

...

Улцеративен стоматитис е лезија на воспалителната природа на оралната мукоза. Патологијата се карактеризира со карактеристична симптоматологија, па затоа може да се направи точна дијагноза врз основа на таков симптом како појава на единечни или повеќекратни улкуси во устата, кои можат да крварат и да бидат покриени со бели дамки.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.