Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сува очи

Сувата очите се комплекс на симптоми кои се манифестираат како иритација, недостаток на навлажнување на конјуктивата, болка и чувство на туѓо тело во очите. Во медицината, овој симптом комплекс се нарекува синдром на суво око . Треба да се напомене дека присуството на таква клиничка слика не секогаш треба да се спореди токму со офталмолошка болест. Овој симптом може да укаже на други патолошки процеси во телото, вклучувајќи ги и оние поврзани со инфекции или алергиски реакции. Според статистичките податоци, овој симптом е почест кај жените отколку кај мажите, а луѓето постари од 60 години се повеќе подложни на тоа.

Етиологија

Предвидните фактори кои можат да доведат до развој на овој симптом, лекарите се поделени во две групи:

 • патолошки процеси кои доведуваат до влошување на функционирањето на лакрималните жлезди и, како последица на тоа, недоволно испуштање на солза течност;
 • надворешни фактори кои доведуваат до недоволна количина на солза течност.

Првата група на предиспонирачки фактори вклучува следново:

 • автоимуни болести;
 • отфрлање на трансплантацијата;
 • анемија ;
 • онколошки процеси;
 • болести на хематопоетскиот систем;
 • дијабетес мелитус ;
 • болести на ендокриниот систем;
 • ХИВ ;
 • туберкулоза ;
 • заразни болести;
 • алергиски реакции;
 • дерматолошка патологија.

Лекарите ги вклучуваат следните фактори кои можат да влијаат на квалитетот и квантитетот на тежината на солза:

 • присуство на лузни на рожницата и конјунктивата;
 • стагнација на солза течност и прекршување на нејзиниот одлив;
 • продолжено изложување на сув или загаден воздух;
 • употребата на навивачи кои го сушат воздухот;
 • погрешни контактни леќи;
 • долго останување зад мониторот или ТВ;
 • несакани ефекти од земање на одредени лекови.

Треба да се разбере дека ниту еден од горенаведените симптоми не треба да се смета како 100% сигнал за развој на овој синдром. Покрај тоа, во многу случаи, ако не се должи на патолошки процес, сувите очи може да се спречат. Во исто време, ако нема очигледни надворешни етиолошки фактори за развој на овој симптом, треба да побарате совет од офталмолог, бидејќи причината може да биде сериозен патолошки процес.

"Синдром на суво око"

Класификација

Постојат неколку степени на манифестација на овој синдром, во зависност од интензитетот на клиничката слика:

 • светло - во мирување е можно мало кинење , болка кога се влеваат капки, визуелната острина периодично се влошува;
 • средно чувство на горење , чувство на сувост во очите, мало влошување на визуелната острина;
 • тешка - фотофобија , чувство на песок во очите , умерено намалување на квалитетот на видот;
 • исклучително тешко - лепење на очните капаци, значително влошување на видот, фотофобија, болка во очите .

Исто така, потребно е да се разбере дека со навремен пристап до лекар, можно е да се елиминира синдромот без компликации во првите фази.

Симптоматологија

Севкупната клиничка слика е како што следува:

 • чувството на сувост во очите речиси постојано;
 • болка, горење;
 • црвенило на очите ;
 • удирање на очните капаци наутро.

Како што патолошкиот процес или надворешниот фактор се влошуваат, симптомите може да се надополнат со следните симптоми:

 • преосетливост кон светлина;
 • намалена визуелна острина;
 • тешка црвенило на очите, што не поминува;
 • болка во очите;
 • зголемена непријатност по читањето или гледањето телевизија;
 • заматување на сликата, што може да се случи по честите трепкања.

Таквата клиничка слика често се карактеризира со суви очи кога носи контактни леќи. Во овој случај, треба да го контактирате вашиот офталмолог и да ги земате другите леќи или да ги менувате за очила.

Во случај овој симптом да се должи на алергиска реакција, севкупната клиничка слика може да биде дополнета со следното:

 • течење на носот и кашлицата , без очигледна причина;
 • болка во очите и зголемено кинење кога престојуваат во близина на провоцирачкиот објект.

Во некои случаи може да се појави и осип на кожата и чешање.

Ако причината за овој синдром е воспалителен или инфективен процес, тогаш црната слика на очите секогаш ќе биде присутна во клиничката слика. Исто така, симптомите може да се надополнат со следниве знаци:

Во такви случаи, сувите очи ќе бидат само симптоматски и ќе исчезнат по лекувањето на основната болест.

Треба да се сфати дека, без оглед на основната причина и природата на клиничката слика, овој синдром може да предизвика сериозни компликации, а не исклучок целосно губење на видот.

Дијагностика

Дијагностичката програма ќе зависи од тековната клиничка слика и историјата на болеста. Лабораториски дијагностички методи за овој синдром може да бидат следниве:

 • клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • ХИВ тест;
 • алерген тест;
 • имунолошки студии;
 • анализа на течење на течности;
 • анализа на нивото на тироидниот хормон;
 • ревматски тестови.

Во однос на инструменталните методи на истражување, овде може да се вклучат следниве постапки:

МНР на мозокот
 • КТ и МРИ на мозокот;
 • тиаскопија;
 • определување на осмоларноста на течноста за сопирање.

Точната дијагностичка програма ја одредува само лекарот што присуствува, во зависност од моменталната клиничка слика, состојбата на пациентот, историјата на болеста и животот. Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот ќе го пропише точниот курс на терапија.

Третман

Само докторот може да каже како да ги третира сувите очи откако ќе идентификува провокативен фактор и ќе направи точна дијагноза. Во овој случај, основната терапија е чисто индивидуална.

Ако причината за развојот на таков симптом е одреден патолошки процес, тогаш се спроведува соодветен третман. Во други случаи, кога развојот на симптомот бил поттикнат од надворешни стимули, третманот на суво око може да го вклучува следното:

 • употребата на специјални капки;
 • вежби за очи;
 • избор на удобни леќи или очила.

Капките за очи од сувост во очите треба да ги избере само лекарот што посетува. Ова се должи на фактот дека таквите лекови го создаваат саканиот ефект, но само за одредено време. Со нивна честа употреба, започнува процесот на зависност и лекот не е толку ефикасен. Алтернатива на капки е специјални очила кои може да се носат или постојано, или само кога окото е натоварено (читање, работење на компјутер, гледање телевизија). Треба да се напомене дека само офталмолог треба да ги избере овие очила.

Превенција

За да се спречат суви очи, треба да се следат следниве препораки:

 • за време на долга работа на компјутерот, треба да направите паузи или да користите специјални очила;
 • почесто за вентилација на просторијата во која греачите работат;
 • Не користете леќи или очила кои обезбедуваат минимална непријатност;
 • да водат здрав начин на живот, јаде право, да го зајакне имунолошкиот систем.

На првите симптоми, треба да се консултирате со лекар, а не да се обидувате сами да го отстраните кршењето. Исто така, не заборавајте за рутинско испитување од офталмолог .

Сподели го овој напис:

"Сува очи" се забележува кај болести:

Астигматизмот е прекршување на рефракцијата поврзана со неправилноста на обликот на рожницата или леќата на окото. Астигматизмот, чиишто симптоми лежат во закривената визија на линии и предмети, е најчестата причина за слабиот вид и може да биде кратковидо, долгоочекувана или дури и комбинирана. Во вториот случај, хиперпија е забележана долж една оска на перцепција, и миопија долж другиот.

...

Хипертироидизам (или тиреотоксикоза) е клиничка состојба во која се забележува прекумерно производство на тироидни хормони, тријојотиронин и тироксин. Хипертироидизам, чиишто симптоми се манифестираат како резултат на презаситеност на крвта со овие хормони и нивното одвојување преку протокот на крв низ телото, вклучувајќи ткива, органи и системи, ги забрзува сите процеси во него, што негативно влијае на општата состојба на пациентот на повеќе начини.

...

Долготрајноста (или хиперметропијата) подразбира офталмолошка болест во која визуелната острина е оштетена при испитување на предметите во непосредна близина. Долготрајноста, чиишто симптоми во висок степен на нејзина манифестација се состојат од нарушување на предметите не само на растојание од 20-30 сантиметри, туку и во визијата на растојание поголемо од 10 метри, се дијагностицира во просек за секој втор жител на Земјата на возраст од 30 години .

...

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...

Колобома е дефект во околната мембрана, во која недостасува дел од него. Речиси секогаш тоа е конгенитална патологија која се појави за време на пубертетот. Ова може да биде засегнато од негативни фактори, и надворешни и внатрешни. Но, во некои ситуации може да се стекне. Во повеќето случаи, се развива паралелно со други болести. Како независна патологија е ретка. Не ја мешајте оваа болест со хетерохромија. Хетерохромијата е абнормална пигментација на ирисот, кога очите се различни во боја.

...

Конјуктивитис е болест која се карактеризира со воспаление во областа на мукозната мембрана на окото. Овој вид на воспаление се јавува поради влез на микроби, вируси или габи на неа. Во некои случаи, името на болеста се дефинира како "зајаци очи", бидејќи конјунктивитисот, симптомите на кои пациентот се соочува, еден од оние вклучува значајна црвенило на очните капаци.

...

Ноќно слепило е национална ознака на патологијата на видот, која во медицината се нарекува како хемалопија или никталопија. Оваа болест се манифестира во значително влошување на визуелната перцепција при услови на слабо осветлување. Во исто време, координацијата на лицето е нарушена, визуелните полиња се стеснуваат и се забележува погрешна перцепција на нештата во сина и жолта боја.

...

Менопаузата (менопауза), буквална дефиниција која значи завршување на менструацијата, се јавува кај жени како резултат на прекин на функциите што ги вршат јајниците кога одредена возраст е достигнато. Менопауза, симптоми од кои се доста комплексни и изразени во сопствени манифестации, се јавува ако поминала најмалку една година од последното менструација кај жената.

...

Невропатија е болест која се карактеризира со дегенеративно-дистрофично оштетување на нервните влакна. Во оваа болест, тоа влијае не само на периферните нерви, туку и на черепно-мозочните. Вообичаено се забележува воспаление на секој нерв, во такви случаи ова нарушување се нарекува мононевропатија, а со истовремено изложување на неколку нерви - полиневропатија. Честотата на манифестацијата зависи од причините.

...

Невропатија е болест на нервниот систем на не-воспалителна природа, која напредува поради оштетување или осиромашување на нервните клетки. Патологијата не е ограничена со возраст или пол. Вреди да се напомене дека оваа состојба на болеста може да влијае на едно нервно влакно и неколку одеднаш, и тие не се секогаш лоцирани во една точка на телото.

...

Паралисот на Бел - е локализација на воспаление во фацијалниот нерв, што доведува до иннервација на мускулите на едната страна од лицето и е екстерно изразено во форма на асиметрија. Патологијата е примарна и секундарна. Покрај појавата на широк спектар на заболувања, хипотермија, злоупотребата на лоши навики и широк спектар на повреди на главата исто така делуваат како причини за ова нарушување.

...

Птоза или пролапс на горниот очен капак е болест на органите на видот, во која горниот очен капак го покрива ирисот за 2 милиметри или повеќе. Таквото нарушување делува не само како козметички дефект, туку и го попречува нормалниот развој и функционирање на окото.

...

Розацеа, или, како што е поинаку дефинирано од оваа болест на кожата, акне розацеа, во согласност со карактеристиките на манифестацијата е хронична болест. Розацеа, чии симптоми се манифестираат во црвенило на кожата, како и во формирањето на туберкули и пустули, заедно со друг вид осип на лицето, покрај овој редослед во повеќе од половина од случаите, се јавува со оштетување на очите.

...

Синдром на исцрпна исцрпеност (синдром на ШИР, оваријална инсуфициенција, предвремена деплеција на јајниците, хипергонадотропна аменореа, ендокрина неплодност, предвремена менопауза) е патолошка состојба која се карактеризира со прекин на функционирањето на таквите органи кај жените под 40-годишна возраст. Вреди да се спомене дека на почетокот на болеста не му претходи нарушување на менструалната или репродуктивната функција.

...

Синдромот на суво око е патолошки процес кој се карактеризира со сушење на површината на рожницата. Со долготрајно кршење на стабилноста на филмот солза почнува да се јавува како компликација како конјунктивитис. Синдромот на суво око е дијагностициран кај 9-18% од популацијата. Најчесто, болеста влијае врз луѓето по 30 години. Третманот на болеста обично е насочен кон елиминирање на воспалителниот процес, кој предизвикува овој патолошки процес.

...

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...

Езофталмосот или пухитисот е патологија на окото, во кое се протега напред надвор од нивото на орбитата, а понекогаш и настрана. Обично, оваа состојба е симптом на други болести - офталмолошки или не-офталмолошки, така што кога езофталмосот се појавува кај некоја личност, веднаш треба да се консултирате со лекар и да бидете испитани за да ги утврдите причините за повредата.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.