Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Грче за време на спиењето

Грче во сон - клиничка манифестација на одредени болести или силни нервни пренапишувања во текот на денот, што се карактеризира со остра, краткотрајна контракција на мускулите на рацете, често на нозете, со остра болка.

Треба да се напомене дека причината за конвулзивни напади може да биде патолошки процес не само на самиот мускулно-скелетен систем, туку и во други системи или индивидуални органи на телото. За да се утврди точната природа на таков опасен симптом, може да биде само лекар, преку потребните дијагностички мерки.

Ограничувања на возраста и полот, оваа клиничка манифестација не е. Сепак, забележано е дека нападите на спазми најчесто се забележани кај децата и кај постарите лица за време на спиењето. Тоа е второто што е најопасно, бидејќи во сон човек не може веднаш да разбере што се случува со него и да побара помош.

Етиологија

Причините за грчеви, напади кај возрасни или кај доенчиња може да бидат предизвикани од одредени болести, како и некои етиолошки фактори од трети страни. Исто така, треба да се забележи дека кај новороденчето, етиологијата на оваа клиничка манифестација може малку да се разликува од возрасно лице.

Болестите во клиниката што го имаат овој симптом треба да вклучуваат:

Напади во дете во сон може да се должи на следниве фактори:

 • епилепсија ;
 • ефекти од повреда на раѓање;
 • конгенитални малформации на кардиоваскуларниот и централниот нервен систем;
 • неоплазми во мозокот;
 • труење;
 • одговор на вакцинација;
 • напади на хистерија кај новороденче.

Од егзогени причини, односно оние кои не припаѓаат на патолошки процеси, вклучуваат:

 • откажување на одредени лекови;
 • силен емотивен шок претходниот ден;
 • злоупотреба на алкохол;
 • психолошки проблеми, особено ако едно лице има кошмари;
 • транзиција кон фазата на длабок сон;
 • носи непријатни чевли, кај жените тоа е модел со високи потпетици - во овој случај ќе има грчеви во мускулите на нозете;
 • долго статичко оптоварување на нозете.

Дури и ако грчевите во нозете или другите делови на телото немаат патолошка основа, препорачливо е да се консултирате со лекар за совет.

Класификација

Клиничарите ги идентификуваат овие типови мускулни грчеви кои се јавуваат кога заспие или за време на спиење:

 • хипноагностички - во повеќето случаи не претставуваат опасност по здравјето, се јавуваат со целосно олабавување на мускулите на вратот;
 • миоклонични конвулзии - грчеви на индивидуални екстремитети или на целото тело, во 50% од случаите се знак на одредени болести;
 • синдром на немирни нозе - најчесто се манифестира кај постарите лица, е физиолошко нарушување, природата на манифестациите се слични на миоклоничните конвулзии;
 • парализата на сонот е опасна состојба за животот на една личност, како што се случува нагло, придружено со висок крвен притисок , напад на страв и паника. Со други зборови, мозокот работи во овој момент, но телото не.
Миоклонични конвулзии

Овој симптом може да се манифестира во следните делови од телото:

 • раце;
 • нозе;
 • лицето;
 • глава;
 • целото тело

Од природата на сензации се разликуваат следните:

 • еден грч;
 • конвулзии "фрлаат" делови од телото;
 • чувство на неуспех под креветот / паѓање на подот.

Природата на клиничката манифестација може да укаже на коренот.

Симптоматологија

Конвулзиите во спиењето може да бидат придружени со следните клинички знаци:

 • немирниот сон, човек често се буди;
 • висок или низок крвен притисок;
 • чувство на страв, паника или вознемиреност без очигледна причина;
 • болка во нозете, рацете или локално во телото, во зависност од факторот кој предизвикува;
 • оток на нозете , што најчесто се чувствува на крајот од денот;
 • печење во нозете;
 • ограничено движење;
 • мускулна слабост , замор, дури и со мала физичка активност;
 • промени во расположението , апатична состојба;
 • главоболки ;
 • чувство на постојан замор, дури и ако ноќниот одмор е завршен;
 • сувост, бледило на кожата;
 • кршливи коса и нокти;
 • периодично зголемување на телесната температура ;
 • општо влошување на здравјето;
 • егзацербација на постојните хронични заболувања.

Ноќните грчеви во ноќта може да бидат придружени со остри и продолжени напади на плачење, мудрост.

Дијагностика

Пред сè, лекарот мора да спроведе физички преглед на пациентот, при што треба да го дознае следново:

 • колку долго грчевите почнаа да се мачат, какво е нивното времетраење;
 • какви дополнителни симптоми се присутни;
 • начин на живот на пациентот, спиење, одмор и работа;
 • зема или не зема лекови непосредно пред почетокот на нападите;
 • дали има некоја историја на хронични заболувања, вклучувајќи и психијатриски нарушувања.

Покрај тоа, тие можат да пропишат вакви дијагностички тестови:

МНР на мозокот
 • урина и крвни тестови;
 • тест на крвта за шеќер;
 • имунолошки студии;
 • КТ скен или МРИ на мозокот;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • контрастна ангиографија;
 • доплерографија.

Спроведувањето на потребните дијагностички процедури овозможува да се утврди причината за ваквиот симптом и да се избере најефективната стратегија за третман.

Третман

Третманот може да ги вклучува следните активности:

 • земање специјално избрани лекови;
 • корекција на дневниот режим и исхрана;
 • физиотерапија;
 • Спа третман.

Лекарот може да пропише такви лекови:

 • антиконвулзиви;
 • антиспазмодии;
 • седативи;
 • антидепресиви;
 • за подобрување на циркулацијата на крвта;
 • ноотропна

Покрај тоа, пациентот може да се избере специјални вежби терапија за вежбање и курс на терапевтска масажа.

Прогнозата ќе зависи од тоа што точно е манифестација на таков симптом. Исто така е важно како терапевтските мерки ќе бидат започнати навреме и дали пациентот целосно ќе се придржува кон нив.

Превенција

Следните мерки ќе бидат ефикасни како превенција:

 • во исхраната треба да се храна која е богата со калциум, магнезиум и калиум;
 • не треба да се дозволи хипотермија;
 • духовите треба да се консумираат во умерени количини;
 • во дневниот режим треба да има умерено вежбање;
 • На спиење, треба да се бањате со релаксирачки состојки - ароматични масла, сол, лековити билки.

Покрај тоа, треба систематски да ги посетувате докторите за превентивни цели.

Сподели го овој напис:

"Грчеви во текот на спиењето" се забележуваат кај заболувања:

Ганглината на долниот крај е опасна болест која во повеќето случаи има лоша прогноза. За секој трет пациент умира од оштетување и некроза на ткивата, а секои 2 се оневозможени.

...

Обструктивната атеросклероза на долните екстремитети е хронично нарушување кое влијае на големите артерии, што доведува до различни степени на циркулаторна инсуфициенција. Главните симптоми на изразувањето на болеста се - замор на нозете при одење, честопати куцање и вкочанетост на нозете.

...

Пред-дијабетесот е патолошка состојба која претходи на дијабетес мелитус. Ова значи дека концентрацијата на шеќер во крвта е покачена, но не доволно силна за да се дијагностицира таква дијагноза. Главната група за ризик се состои од лица постари од 40-45 години, меѓутоа, нарушувањето може да се појави кај деца.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.