Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ниска градусна треска

Ниска градусна треска - показател за топлинска состојба на човечкото тело во рамките на 37-37,5 степени повеќе од една недела. Патологија како индикатори може да се нарече случај кога обично човечкото тело не е типично. Во некои случаи, таков индикатор за температура не може да биде надополнет со други знаци на клиничката слика, но тоа не значи дека во телото не се појавуваат патолошки процеси. Причините за низок степен на треска може да се утврди само од лекар по испитувањето.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните причини за подферебрилната температура:

 • нервен вирус или тежок стрес ;
 • прекумерна вежба;
 • хормонски нарушувања;
 • гастроентеролошка патологија;
 • пред или за време на менструацијата;
 • болести на генитоуринарниот систем;
 • инфективни и воспалителни процеси во телото;
 • стоматолошка патологија;
 • туберкулоза ;
 • ХИВ ;
 • скриени инфекции;
 • повреди во дигестивниот тракт.

Исто така често се забележува и температурата на субфефилите во онкологијата. Во овој случај, субфебрилната состојба може да укаже на почетниот развој на онколошкиот процес.

Често постои температура со низок степен во текот на бременоста. Ваквите индикатори на топлинската состојба на жените се сосема нормални и не треба да предизвикуваат загриженост.

Температурата на субфебрил во тинејџер може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • пубертет;
 • хормонални промени;
 • психо-емоционална состојба на тинејџер;
 • воспалителни и заразни болести;
 • неправилна исхрана и кршење на денот.

Кај адолесцентните девојки, понекогаш се забележува низок степен на треска пред менструацијата, што е сосема нормално за таков период во развојот на организмот.

Субферибрилната температура кај децата може да ја има следната етиологија:

 • на возраст од една година како реакција на профилактични вакцини;
 • за време на ерупција и губење на млечни заби;
 • од 8 до 14 години како последица на фазите на критичен раст.
Можни причини за слаба температура

Во секој случај, температурата на субфебрилата кај детето бара консултација со лекар.

Клиничарите забележуваат дека субфебрилната не треба да се смета за постојана нормална човечка состојба, дури и ако таквите термички показатели на телото се забележани најчесто и не предизвикуваат влошување на здравјето. Затоа, во присуство на таков патолошки процес треба да побараат медицинска помош, а не да се само-лекови.

Класификација

Постојат следниве видови на овој патолошки процес:

 • "Безбедна" треска - за време на бременоста, за време на доењето. Ова се должи на хормоналните промени во телото. Исто така, може да биде, како резултат на тоа, по инфективен или воспалителен процес кој претходно бил пренесен. Во овој случај, таков индикатор на температура може да држи до шест месеци;
 • психогени - како резултат на тежок стрес, чести нервни пречки;
 • дрога - по долго примање на некои лекови.

Во зависност од формата на патолошкиот процес и нејзината етиологија, севкупната клиничка слика може да биде дополнета со одредени симптоми.

Симптоматологија

Температурата на субфебрил може да биде придружена со такви знаци:

Температурата на субфебрил кај детето може да се манифестира во форма на следните симптоми:

 • каприциозност, летаргија;
 • полошо или без апетит;
 • влошување на спиењето - детето можеби воопшто не спие или, напротив, доживува прекумерна поспаност.

Ако температурата на низок степен на треска се чува во детето повеќе од 2 дена, веднаш треба да побарате лекарска помош и да не се лекувате само со себе.

Дијагностика

Што е низок степен на треска и како да се елиминира, може да му каже само на лекарот по испитувањето и утврдување на точна дијагноза. Прво, се врши физички преглед на пациентот со општа историја. За да се утврди етиологијата и дијагнозата се користат следните лабораториски и инструментални методи на испитување:

 • општ и биохемиски тест на крв ;
 • уринализа ;
 • анализа на фецесот за глина инвазија (особено кај адолесцентите);
 • радиографија на белите дробови и синусите;
 • ултразвук на внатрешните органи;
 • примероци за туберкулоза.
Ултразвук на абдоминалните органи

Доколку резултатите од анализите укажуваат на развој на патолошкиот процес, тогаш ќе бидат потребни консултации со тесни специјалисти. Само според резултатите од истражувањето, докторот може да избере најоптимален метод на третман и елиминација на субфебрилната состојба.

Третман

Неовластеното лекување, во овој случај, е неприфатливо. Таквото само-третман може да доведе не само до развој на сериозни компликации, туку и до замаглена клиничка слика, што во голема мера ја комплицира понатамошната дијагноза. Вториот може да доведе до фактот дека првично третманот ќе биде неправилно назначен.

Терапијата за такво патолошко пореметување ќе зависи од етиологијата на симптомите. Општите медицински интервенции може да вклучуваат следново:

 • одмор во кревет;
 • нормализација на денот и исхрана;
 • ако причината за субфебрилната состојба е долготраен третман со лекови, тогаш клиничките активности ќе бидат насочени кон зајакнување на имунолошкиот систем и обновување на цревната микрофлора;
 • кај психогени субфебрилни не е потребна само терапија со лекови, туку и психотерапија;
 • умерено вежбање и прошетки на свеж воздух.

Треба да се напомене дека не постои единствена програма за третман за субфебрил. Програмата за третман ќе зависи од етиологијата, севкупната клиничка слика и карактеристиките на пациентот.

За користење на средствата за традиционална медицина, во овој патолошки процес, тоа е можно само по наредба на лекар или по претходно консултирање со него. Треба да се напомене дека таквите методи на третман може да се користат само како дополнување на главниот тек на третманот или како профилакса.

Превенција

Како таква, не постои профилакса против субфебрил. Ако, по испитувањето на пациентот, не е идентификуван етиолошкиот фактор на таква повреда, треба да се обрне внимание на односот кон нечиј живот. За да ја нормализирате состојбата, во пракса можете да ги примените следните препораки:

 • избегне стрес и нервни пренапони;
 • навремено да ги третира сите болести;
 • да ги елиминира лошите навики или да ги минимизира;
 • нормализирање на храна и одмор;
 • влезе во вашиот режим умерено вежбање и одење на свеж воздух.

Усогласувањето со ваквите превентивни мерки ќе помогне не само да ја стабилизира состојбата на здравјето, туку и значително да го намали ризикот од развој на разни болести.

Сподели го овој напис:

"Подфефебрилна температура" е забележана кај заболувања:

Анисацидозата се смета за релативно нова болест на хелминтичниот тип, бидејќи првично била дијагностицирана во 1955 година. Болеста може да влијае на секое лице: полот и возрасната група нема да бидат ограничувања за пенетрација на паразитот.

...

Ахлорхидрија е гастроентеролошко нарушување, во кое не постои хлороводородна киселина во стомакот. Тоа е, производството на супстанцијата се спушта до критични граници, или е сосема отсутно. Првичниот развој на таков патолошки процес продолжува без симптоми, што доведува до задоцнета дијагноза, како и зголемен ризик од компликации.

...

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...

Кронова болест е болест која се карактеризира со појава на грануломатозен воспалителен процес, како резултат на протокот на кој еден или друг интестинален дел може подоцна да биде засегнат. Кроновата болест, симптомите на кои ја разгледуваме во денешната статија, со оваа варијанта на курсот главно влијае на тенкото црево (нејзиниот краен дел). Кронова болест може да се развие кај било која личност, дури и потполно здрава, и без оглед на возраста и полот.

...

Бронкоаденитис е воспалителен процес кој влијае на бронхијалните лимфни јазли. Во повеќето случаи болеста се должи на инфекција со туберкулоза, па затоа овој патолошки процес се нарекува туберкулозен бронхоаденитис.

...

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...

Епштајн-Бар вирусот припаѓа на вирусите на херпес, кои, влегувајќи во човечкото тело, перзистираат за живот во него, предизвикувајќи развој на разни автоимуни и лимфопролиферативни патологии. Луѓето се заразени со овој вирус уште од детството - според статистичките податоци, до 90% од возрасната популација се носители на тоа, а 50% од нив може да бидат заразни за другите.

...

Хепатитисот Е е прилично тешка патологија која се карактеризира со вирусно оштетување на црниот дроб. Посебна карактеристика на други видови на болести е тоа што често продолжува позитивно и завршува со заздравување. Сепак, во исто време, тоа е опасно за жените во позиција.

...

Хепатитис Ц е инфективна болест која влијае на црниот дроб и е еден од најчестите типови на хепатитис. Хепатитис Ц, чии симптоми веќе долго време не можат да се појават, често продолжува со неговото доцно откривање поради оваа причина, што, пак, води до латентен превоз кај пациенти со паралелно ширење на вирусот.

...

Херпесот е вирусна болест која се манифестира во форма на карактеристични лезии (везикули), групирани меѓу себе и локализирани во мукозните мембрани и на кожата. Херпес, симптоми кои се појавуваат на позадината на влијанието на вирусите на херпес, најчесто се наоѓаат во форма на лабијална (попрецизно, лабијална) инфекција, нејзините манифестации во традиционалниот секојдневен живот се дефинираат како "студени на усните". Постојат и други форми на болеста, на пример, генитален херпес (со доминантна лезија на гениталните органи), како и форми во кои се засегнати различни области.

...

Гингивитис кај деца е воспалителна повреда на маргиналната зона на гума, непосредно во контакт со вратот на забот и гингивалните папили лоцирани помеѓу стоматолошките единици. Во повеќето случаи, оваа пародонтозна патологија е дијагностицирана во возрасната група постаро од 4 години.

...

Хипоменореа (син Сиромашна месечна) - прекршување на менструалниот циклус, кога мала количина крвава течност се секретира од гениталниот тракт (помалку од 50 милилитри). Патологијата може да биде примарна и секундарна.

...

Мрсна себореа - е болест што се развива кај луѓето, без оглед на полот. Се карактеризира со оштетено функционирање на лојните жлезди, наспроти позадината на која се произведува голема количина поткожни маснотии, предизвикувајќи кожата брзо да расте маснотии, е предмет на воспаление и грубост.

...

Конгестивната пневмонија е секундарен тип на инфламаторна болест која се развива против позадината на постоечките вентилациони и хемодинамски нарушувања. Треба да се забележи дека болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но најчесто се дијагностицира кај постари лица и пациенти со постелнина.

...

Циста на вратот е туморна форма на шуплив тип, кој се наоѓа на латералната или предната површина на вратот, најчесто од вродена природа, но може да се должи на конгенитална фистула на вратот. Латералните цисти се резултат на конгенитална развојна патологија на фетусот, додека средната циста на вратот на детето е дијагностицирана на возраст од 4 до 7 години, доста често може да биде асимптоматска. Во половина од случаите туморот се супира, што доведува до празнење на апсцесот и формирање на фистула.

...

Колоректалниот карцином е онколошка болест која се карактеризира со формирање на малигнен тумор во дебелото црево. Ризикуваат луѓе постари од 40 години и оние кои имаат семејна историја на слични болести. Постои висок ризик од смрт.

...

Cryptosporidiosis - протозоална инфективна болест која предизвикува криптоспоридија, влијае главно на дигестивниот тракт. Се манифестира како акутна минлива инфекција. Инфекцијата се јавува преку фекално оралниот пат преку контаминирана вода, храна и нечисти раце.

...

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчесто се јавува кај жени на репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

...

Малдроглобулинемија на Waldenstrom (синдром. Примарна макроглобулинемија, макроглобулинемична ретикулоза) е исклучително ретка болест во која се формира тумор кој се состои од лимфоцитни и плазмацитни клетки во коскената срцевина.

...

Маничен синдром е ментално растројство на состојбата на однесувањето на една личност која се карактеризира со три типа на симптоми: хипертимијата предизвикува високо расположение, тахипсија е брз говор со експресивни изрази на лицето, дехибиција на мотор со хиперактивност.

...

Мелазма е дефект на кожата што се карактеризира со оштетена пигментација. Оваа болест не претставува закана за човечкиот живот и е бениген по природа. Често манифестацијата на ова дерматолошко пореметување е локализирана во лицето и вратот. Исипите во големина се ограничени и можат да бидат и единечни и повеќекратни. Не постои јасно утврдено ограничување на возраста и полот на болеста, но во повеќето случаи, лицето со мелас се дијагностицира кај жени, што може да се должи на употребата на стероидните хормони. Ефективен метод на елиминација може да се утврди само од лекар по испитување и појаснување на етиолошкиот фактор.

...

Моноцитозата е синдром во кој нивото на моноцити се зголемува во крвта. Моноцитите се нарекуваат бели крвни клетки кои се формираат во коскената срцевина. Тие помагаат во имунолошкиот систем. Постои моноцитоза кај деца, а исто така може да се дијагностицира кај возрасен. Ова важи за луѓе кои имаат низок имунитет. Ако се зголеми нивото на моноцитите, ова укажува на развој на патологијата во телото. Пациентот мора да биде дијагностициран и третиран соодветно.

...

Остиофоликулитис (синхронизиран стафилококен импетиго) - локализација на гноен-воспалителен процес во горниот дел на фоликулите на косата или во лојните жлезди. Вреди да се спомене дека патологијата не е ограничена со возраста и полот.

...

Панкреатит кај деца е автокаталитичка, ензимско-воспалителна болест која влијае на панкреасот кај детето и може да доведе до развој на гастроентеролошки болести со друга локализација. Треба да се напомене дека оваа болест се јавува не само кај децата туку и кај возрасните.

...

Паникулитис е патологија која има воспалителна природа и влијае на поткожното масно ткиво, кое е полн со неговото уништување и појава наместо патолошко ткиво, односно сврзното. Болеста е примарна и секундарна, а во половина од ситуациите постои спонтан почеток, на кој не им претходат никакви патолошки процеси. Покрај тоа, постојат голем број на предиспонирачки извори.

...

Папилитис - е развој на воспалителниот процес кај папилите или папилите, кои се локализирани во анусот, јазикот или стомакот. Една од најретките форми е поразот на оптичкиот нерв. Голем број на предиспонирачки фактори можат да станат причина за болеста, која ќе се разликува во зависност од тоа каде се наоѓа воспалението. Изворите можат да бидат патолошки и физиолошки.

...

Ингоиналната хернија кај мажите е болест која се карактеризира со издавање на внатрешните органи кои ја сочинуваат абдоминалната празнина, преку јазот сличен на пресекот во пределот на препоните. Хернијалната кесичка може да вклучи мочен меур, апендикс, поголем оменум, дел од слепиот, сигмоид и тенко црево.

...

Тестикуларната торзија е патолошки процес кој се развива како резултат на одредени етиолошки фактори и води кон извртување на сперматичниот мозок. Оваа состојба е опасна, бидејќи ако третманот не се започне навремено, тогаш некрозата се развива на позадината на прекинот на снабдувањето со крв во организмот. Треба да се напомене дека оваа повреда може да се појави кај возрасен човек и дете. Според меѓународната класификација на болести, патологијата е назначена со код според ICD-10-N45. Во почетната фаза е можно елиминирање на патологијата без операција. Во посложени случаи, само хируршки третман, до целосно отстранување на органот.

...

Пернициозна анемија (синдром Адисон-Бимер, Б12 дефицитарна анемија, малигна анемија, мегалобластна анемија) е патологија на хематопоетскиот систем кој се јавува во позадина на значителен недостаток на витамин Б12 во телото или поради проблеми со сварливоста на оваа компонента. Вреди да се одбележи дека болеста може да се случи околу 5 години по завршувањето на внесувањето на таква компонента во телото.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.